Obvodové zdivo - pozemek bývalý rybník.

Autor: premal (1 příspěvek)
Kategorie: Hrubá stavba
31. 12. 2016
7 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

chtěl bych poradit jaký druh obvodového zdiva zvolit pro RD 10*13m, s obytným podkrovím, tvar obdelník, sedlová střecha (min.tepelných mostů). Pozemek je rovina, ale před cca 100 lety to býval rybník (nyní navážka a slín). Geologický průzkum byl v pořádku, stavět se dá, ale pořád přemýšlím jestli zvolit lehčí tvárnici Porfix P2-440 nebo jít do KMB Profiblok 400 BRUS (která vyjde cenově asi nejvýhodněji). U obou variant uvažuji o zateplení.

Zároveň bych se i rád zeptal na vaše zkušenosti jak s Porfixem tak s Profibloky? A dále zda zateplit Porfix P2-440, protože jsem četl, že u těchto tvárnic se zateplení již nedoporučuje.

Předem děkuji za Vaše názory.

premal23. 1. 2017 18:54:38

Ano, to mám, ale jedná se mi především o Vaše zkušenosti s tímto zdivem. Jaká je kvalita cihel ...

zero223. 1. 2017 15:16:53

Asi nejlepší je spočítat, kolik toho budete potřebovat a nechat si udělat nabídku od výrobce/prodejce, často jsou celé kamiony s dopravou zdarma.

premal23. 1. 2017 12:47:05

Děkuji za Vaše názory. Tak nakonec vítězí pálené zdivo. Původně jsem chtěl stavět z KMB Profiloku, ale vypadá to, že se nevyrábí a nejspíše ani nezačnou vyrábět v šířce 40. Nyní zvažuji alternativy Thermopor Gima a Tondach Keratherm. Na toto zdivo nemůžu najít skoro žádné aktuální recenze. Nemáte někdo s ním zkušenosti ve srovnání k Heluz a Porothermu, které jsou cenově dražší?

Marek4. 1. 2017 16:59:39

Presne tak, hruba stavba je za par dni. My sme stavali z Heluz 25 brusenej tehly na celoplosnu maltu a na to 24 EPS. Sice to nemalo polovicne tehly, ale mal som Alligatora, takze rezanie uplna pohodicka...Ale mali sme spocitane, ze ta tehla staci a museli sme si postrazit podorovne drazky. Do takejto steny potom nie je mozne zasekat 50ku odpadovu trubku vodorovne. Kasliky screenovych roliet mam potom nainstalovane na penoskle kvoli eliminacii tepelneho mostu a nasledne skryte pod fasadou.

Pavel

Pavel4. 1. 2017 8:15:57

Pokud vas trapi jenom toto, tak tak tenke zdivo, ktere vydrzi staticky a na to masivni zatepleni. Me se osobne vice libi cihla. Ale zalezi na vysledne cene a zda chcete vsechny prvky mit systemove ci ne (roletove preklady,...)
Bazirovat na tom, s cim se lepe dela pri zdeni mi prijde zbytecne. Vlastni zdeni zabira strasne malo casu z celkoveho domu. Presnost je u vsech systemu vetsinou dostatecna, zvlaste kdyz date na venek masivni izolaci. To bych se mozna nebal ani dozdivani plnymi cihlami a podobne :-)

premal3. 1. 2017 19:17:36

Děkuji za názor a odkazy. Články pana Partiky jsou velmi zajímavé, především jeho propočty. O dřevostavbě ani VPC moc neuvažujeme. Chtěli bychom se držet "klasiky" - tvárnice, jen stále zvažujeme zda porobeton nebo keramika.

zero21. 1. 2017 19:06:09

Nebudu asi ten úplně nejpovolanější, ale myslím, že tyhle věci by měl řešit projektant a podle podloží a dalších věcí navrhnout skladbu stěn. Samotná skladba podle mého laického názoru by spíše měla implikovat požadavky na základy, tj. aby ty byly schopny stavbu udržet.
Volba zdiva je jedno z témat, na které existují vyhraněné názory, ale asi nakonec se uplatní ekonomické hledisko poměru výkon/cena. Mě se líbí přístup pana Partiky, http://www.atelier-partika.cz/z-ceho-postavit-zdeny-pasivni-dum-cast-i-obvodove-zdivo/ - tj. rozdělit skladbu na dvě části, nosnou a zateplovací a podle toho vybrat. Také se mi libí ten koncept vyvedení zateplení mimo zastavěnou plochu, tj. o to více je uvnitř domu více místa (pokud budu porovnávat 17,5 cm VPC a 44cm, pak je rozdíl celkem zřetelný).
To, že se k určitému materiálu nedoporučuje zateplení, může mít více příčin, ale může to být i tím, že už to není ekonomické.
Dalším řešením je dřevostavba, např. z panelů či systém 4x2, tam ta váha konstrukcí nebude nejspíše uplně největší.
Pokud bych zůstal u VPC, pak bych doporučil např. http://vodnici.net či http://vpcdum.cz.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama