Elektřina-ČEZ-přípojka-břemeno

Autor: H33inrich (1 příspěvek)
Kategorie: Pozemek
21. 12. 2016
6 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

vážení, jak to máte s podmínkou ČEZu o uložení věcného břemene na Váš pozemek při budování nové elektropřípojky? Totiž, já jsme požádal o zasíťování elektřinou a právě jednou z podmínek je zřízení práva odpovídajícího věcnému břemeni zřízení, provozování a přístupu na pozemek. Přípojka však bude umístěna v oplocení, čili přístupné místo zvenčí, mohou k tomu kdykoli. Dočetl jsem se, že jim to ukládá jak NOZ (nový obč.zák.), tak i energetický zákon. Nicméně, nemáte zkušenost, že by toto šlo ošetřit i nějak smluvně? Nebo jsme všichni nuceni nechat si zapsat na naše pozemky (dle mě v této podobě) zbytečné věcné břemeno, které jen přitíží pozemku a nám, jakožto majitelům?

Nejhorší je, že vlastně nemáme na výběr. Když nesouhlasím s břemenem, nebudu mít elektřinu...

Díky za názory a hezké, klidné svátky.

zero26. 2. 2017 12:58:46

V zásadě mají pravdu v tom, že to se pak bude měnit.
Co se obvykle dělá je to, že se podá žádost o připojení na dobu stavby, dá se tam jednotarifní tarif a nějak se odhadne požadovaný příkon spotřebičů, mě tam napsali 5 kW.
Před kolaudací, když už je vše známo, kolik toho výkonu bude potřeba, se podá žádost o změnu - nyní obvykle na dvoutarifní tarif (VT/NT, tzv. noční proud, i když dnes spíná různě v průběhu dne) a zároveň i s aktuální výší příkonu. Protože se zároveň bude dělat revize elektro ke kolaudaci, tak se to vezme spolu s ní, resp. zároveň (distribuční společnosti chtějí revizi ještě před změnou tarifu, aby měli zaručeno, že jsou splněny podmínky dvoutarifního tarifu, např. blokování ohřebu během VT). Pokud se nepletu, tak většinou každá změna v připojení vyústí v nějakou revizi a když revize, tak podle současných pravidel.
Neboli, je to v zásadě jedno - revize se bude dělat tak jako tak, stejně jako změna charakteru odběru (jednotarif -> dvoutarif).
Třeba já bych chtěl na stavbu dvoutarif (víkend) od samého začátku, takže změnu charakteru už úplně mít nebudu, ale bude právě to zkoumání podmínek pro (úspornější) tarif pro tepelné čerpadlo včetně změny na aktuální hodnoty celkového příkonu.

Ad EDIT: ty hodnoty kabelu jsou nejspíše jen do pojistkové skříně. Od ní si musíte do svého rozvaděče přivést svůj kabel 4x10 a od rozvaděče k domu 4x10 + 3x1,5 pro HDO (ovládání stykače nočního proudu). Pozor na to, že na rozvaděč mají každá distribuční společnost jiné požadavky. Nejplépe je místní elektrikář, co může dělat revize, ten poradí správný postup.

H33inrich

H33inrich6. 2. 2017 12:40:33

Ano, bohužel je to tak. OK, na břemeni jsem ustoupil, koneckonců, není to na celý pozemek, ale týká se to jen toho kousku, kde budou mít pojistkovou skříň.

ALE, trápí mě ještě jiná věc: do žádosti o připojení jsem dle instrukcí pí z infolinky ČEZu napsal do připojovaných spotřebičů hodnotu celkem 3,5kW. Že to do žádosti stačí a pak jen podám žádost o změnu charakteru odběru. Když jsem nyní mluvil s pár znalými a náhodným elektroprojektantem, říkali, že je to málo. Tak teď řeším, co a jak...bude právě projektovaná přípojka postačovat, až nahlásím změnu třeba na topení čerpadlem a se vším všudy, např. nějakých 20kW? Nevím, zda by to stačilo, nebo ne...nesetkal jste se někdo s něčím podobným?

EDIT: Ještě dodávám, že jako technické vyjádření mi přišlo: nap. hladina: 0,4kV, 3x25A, vyp. char.:B, char. odběru T1. Vyvedou pro mě kabel AYKY 3x120+70mm2 do SS100.

Pavel a Evča

Pavel a Evča25. 12. 2016 16:54:52

Zdravím,

to co popisujete není výmysl ČEZu, nýbrž potřeba dle stavebního zákona - ČEZ zřizuje svoji stavbu na cizím pozemku - SÚ by po ČEZ měl vyžadovat smlouvu o právu provést stavbu a smlouvu o smlouvě budoucí na tu přípojku. Břemeno, vklad, GP si zajišťuje ČEZ. Vy platíte pouze příspěvek za připojení nebo jak se to jmenuje - 500 Kč za 3f A - 12500 za 3x25 A.

H33inrich

H33inrich23. 12. 2016 11:22:25

No, nepotěšili jste mě :( vyhozené peníze, zbytečné břemeno, jen starost navíc. Díky za reakce.

Michal22. 12. 2016 9:27:13

Mám to tak stejně, přípojková skříň v plotu, dali břemeno + zaplatili za něj 500kč.
Nemyslím, si že to pozemku nějak přitížilo.

To si spíše užijete později, při budování dalších přípojek a sjezdu.
Jak píše zero, na Vaše náklady musíte udělat GP atd...

zero221. 12. 2016 17:31:20

S tím praktické zkušenosti nemám, ale zapisování vedení infrastruktury, zvláště podzemní, do katastru nemovitostí, se nyní rozšířilo a je běžnou praxí. Zapisuje se pouze skutečné vedení a související stavby (např. elektroměrný sloupek). Protože se např. elektroměrný sloupek jinak nezapisuje do katastru, je zapsání věcného břemene potvrzením jeho existence a potvrzením vlastnictví.
Prakticky podle mého názoru ale nemá větší omezení než kdyby tam zapsáno nebylo. Pokud je v zemi nějaké vedení, tak už z toho plyne okolo něj ochranné pásmo, tj. už je to omezení a právě proto se musí ke stavební činnosti dokládat vyjádření správců (CETIN - O2, ČEZ, E-On a další).
Smluvní ošetření by zavazovalo pouze vás a ne další vlastníky ani třeba nájemce, právě proto se dělají zápisy do katastru. Navíc, nový občanský zákoník předpokládá, že zápisy ve veřejných listinách (tj. např. katastr) jsou hlavním osvědčením o skutečnosti, tj. pokud není něco v katastru, nemá to takovou platnost. U infrastruktury, která existuje delší dobu, jde ve velké míře o vydržené věcné břemeno, které ačkoliv není zaneseno v katastru, existuje a lze ho do katastru kdykoliv vložit prostřednictvím notářského zápisu.
Výhoda zápisů do katastru je to, že jsou vidět pro každého, např. http://ikatastr.cz/#ilon=14.273814&zoom=20&lat=49.60519&lon=14.27426&layers_3=00000BFTTFFT , vedení jsou tam krásně vidět.
Nepříjemné mohou být samozřejmě další náklady - vklad je za 1000 Kč, geometrický plán za řádově 5000 Kč, některé obce účtují za zřízení břemene na svých pozemcích poplatky odvislé od délky, to platí ten, kdo zřizuje. Navíc, pokud vedení bude přes obecní pozemky, pak to musí schválit zastupitelstvo či rada a tudíž to nějaký čas navíc trvá.
Trochu problémem je to, pokud je pozemek v zástavě např. hypotékou, pak se musí před zřízením břemene provést jednání s bankou a přesvědčit ji, že tímto zřízením se hodnota pozemku nezmenší, ale naopak zvýší.