Zateplení půdní vestavby na plechové střeše

Autor: petrlohr (1 příspěvek)
Kategorie: Hrubá stavba
6. 12. 2016
6 komentářů
Dotaz

Ahoj, potřeboval bych poradit jak správně postupovat pří zateplení obytného podkroví.

Dům je starý 26 let a celý stavěl taťka sám s kamarády, jedná se o dvoupatrový řadový dům s podkrovím. Rozhodl jsem se že z podkroví udělám obytný prostor. Skladba střechy je taková.

Plechová krytina, asfaltová lepenka, prkna, a to je vše... nebyla tam žádná mezera... a tak nás napadlo že v pod prkna mezi krokve naboucháme late 2cm a na ne dáme tenký polystyren, aby tam byla nějaka mezera. Na ten polystyrén se pak dávala nějaká skelná vata co byla na půdě, cca 14cm. to je teď finálka. A já řeším jestli je to takhle dostačující a nebo mám dát na vatu kontaktní folii pak 16sm vatu, rost na SDK, parotěsnou folii a dalších 8cm vaty a nakonec sadrokarton. Poraďte prosím. Nová skladba střechy se mi moc dělat nechce. :(

petrlohr7. 12. 2016 22:18:31

Dobre, dekuji za perfektni a rychle vyjadreni :)

Jiří Kubíček7. 12. 2016 9:19:29

Zdravím, difúzní fólie není prioritně tepelný izolant, ale plní funkci ochranou a větrotěsnou. To ale částečně plní i to bednění. Ale tím, že ta mezera bude odvětrávaná, tak je lepší tam tu fólii dát, aby se vám do izolace nic nedostalo z venkovní strany a byla 100% chráněná a nedocházelo k prochlazování minerálu venkovním vzduchem a tedy ke přechodné ztrátě jeho tepelně izolačních vlastností. Prostě ten minerál by měl být dobře chráněn z obou stran.

petrlohr7. 12. 2016 7:07:41

Dobre, dekuji. Takze kdyz dam do pryc stavajici izolaci z roku 1990 a odstranim polystyren a mezi late pricvaknu difuzni folii tak by to melo byt v poradku. A zeptam se kdyz by tam nebyla ta difuzni folii, na to vliv na vytapeni? Muze konstrukci unikat teplo? Dekuji za vse

Jiří Kubíček6. 12. 2016 20:36:08

Polystyren není difúzní fólie, je to izolant a s mnohonásobně větším difúzním odporem, než minerál. Aby vám tam dobře držel, neprohýbal se, a tedy působil jako větrotěsná vrstva, musel by být o síle minimálně 2 ale spíše 3 cm. V případě průniku vlhkosti do konstrukce by u něj kondenzovala vlhkost a dost pomalu a špatně by to vysychalo, prostě to nesplňuje vlastnosti kontaktní difúzní fólie. Použít by se dal pouze v případě, že by to celé bylo z polystyrenu, nebo bylo použita jako další vrstva izolace PUR pěna s uzavřenou buněčnou strukturou (neplést s otevřenou lehkou PUR pěnou), která má difúzní odpor ještě větší. Z požárního ani akustického hlediska ale polystyren ve střeše není zrovna nejlepším řešením.

petrlohr6. 12. 2016 19:41:24

Ahoj, a co by se stalo, kdyby tam nebyla difuzni folie a byl tam poystyren? Jinak dalsi postup jsem takto chtel resit jak popisujete. Dekuji Lohr

Jiří Kubíček6. 12. 2016 19:04:02

Dobrý den, tak jak střechu popisujete, to znamená, že střecha je totálně difúzně uzavřená, takže jestli ji chcete zevnitř pod bednění zateplit, musíte zajistit pod bedněním odvětrání, a měl by být postup následující:
1) Vymezit pod bedněním ventilační odvětrávanou mezeru, např. pomocí těch latí, a pod mezeru dát difúzní pojistnou kontaktní fólii.
2) Zajistit odvětrání v této mezeře mezi všemi krokvemi a to od okraje až po hřeben střechy.
3) Provést zaizolování střechy mezi krokvemi, např. pomocí minerálu.
4) Udělat křížový rošt přes krokve a do něj vložit další vrstvu izolace (tím vyrušíte všechny tepelné mosty).
5) Namontovat parozábranu.
6) Namontovat SDK konstrukci, tím se vám vymezí instalační mezera např. pro kabely atd. mezi parozábranou a sádrokartonem. Parozábrana též nebude provrtaná vruty, jen vruty pro závěsy, ale to jde přelepit izolepou.
7) Můžete, ale nemusíte vložit další izolaci do mezery pod parozábranu. Spíše doporučuji izolaci vložit, ale musíte splnit pravidlo, že pod parozábranou smí být maximálně 1/5 až 1/4 síly izolace nad parozábranou, aby zde nedocházelo ke kondenzaci. Celková síla izolace ve střeše by měla být minimálně 30 cm, ale není to žádné dogma, jen doporučení.
8) Přiděláte sádrokarton.

Další možností je sundat plechovou krytinu a provést nadkrokevní zateplení střechy na tom bednění s lepenkou, uvnitř už pak žádnou izolaci nepoužíváte, nebo jen slabou mezi krokve při dodržení uvedeného pravidla 1/5. Můžete např. pak udělat i přiznané krokve.

Ten váš navrhovaný postup má několik nedostatků. Jednak musí být odvětrávaná ta mezera pod bednění, tzn. s otvory po obvodu střechy a s otvory u hřebene střechy mezi všemi krokvemi. Dále nemůžete dát blíže k ochlazované straně izolací s vyšším difúzním odporem, než je na straně ohřívané. Pouze izolace 14 cm mezi krokvemi zrovna dostačující není. Ta kontaktní fólie, kam ji navrhujete, tedy pod krokve mezi dvě vrstvy vaty, postrádá smysl. Parozábranu je lepší udělat s tou instalační mezerou, ale lze ji udělat i přímo mezi rošt a sádrokarton, jen musíte mít pečlivě vyměřené desky, aby vruty nešly různě šikmo přes parozábranu a dále by měla být na roštu zespodu nalepená těsnící páska, aby to v místě vrutů lépe těsnilo.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama