Zateplovat dům s šířkou obvodového zdiva 85cm?

Autor: coolek (2 příspěvky)
27. 11. 2016
5 komentářů
Dotaz

Zdravím,

chci se zeptat zda má smysl zateplovat starý rodinný dům s 85cm zdmi z plných cihel?

Určitě budeme vyměňovat všechna okna a zateplovat půdu, ale nevím zda má smysl zateplovat zdi o takto masivní šířce. Případně poté jakým type zateplení. Momentálně když jsou velká vedra venku, tak vevnitř je velmi příjemně a v zimě naopak, kyž je venku zima tak vevnitř je teplo. V příloze je náhled jak zdi vypadají.

Děkuji za všechny Vaš názory a tipy.

Přílohy

WP_20161108_18_57_10_Pro.jpg

coolek28. 11. 2016 21:15:19

Děkuji za cenné rady.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber28. 11. 2016 20:43:50

Chtěl jsem také reagovat, ale dostal jsem se k tomu až nyní, a už to nemá význam. Prakticky všechno, co tady napsal kolega pan Kubíček, byste mohli rovnou tesat do kamene. Nic nového k tomu tedy neříkám, jen být Vámi, řídil bych se tím a nedal na pocity, mýty a názory z davu. Ať se daří.

Jiří Kubíček28. 11. 2016 13:35:31

Zdravím, nevím, co má společného nezámrzná hloubka s obvodovým zdivem nad zeminou, to je normálně ochlazováno z venkovní strany v celé své ploše. Jediný rozdíl mezi slabším a silným zdivem je v tom, že silné zdivo je ochlazováno ve větší šířce od zeminy odspodu, ale tomu nemáte jak zabránit a hlavně jsou ty teploty od zeminy jiné (nikdy to nejsou mrazy), než z venku nebo od zeminy od boku, to ale omezíte zateplením soklu. Smysl toho tvrzení mi tedy dost uniká a nevím, co tím kdo myslel, podle mi si někdo potřeboval za každou cenu nesmyslně zdůvodnit, proč silné zdivo nezateplovat.

Jinak úplně nevím, co máte proti EPS, je to normální, běžný a nejlevnější izolant (na sokl stejně budete muset dát XPS nebo Perimetr) a z hlediska difúze bude vše v pořádku, ale minerálními deskami samozřejmě zateplit můžete, jen to bude nákladnější a o trošku pracnější (rozdílná je především hmotnost desek). Nejsem stavař, takže přímo praktické zkušenosti s minerálními deskami a kotvením těchto desek nemám, ale zadejte si do vyhledávače: minerální vata ETICS, postupy ETICS, chyby ETICS, a můžete pročítat. Ono to bude téměř stejné, jako při zateplování polystyrenem, jen je potřeba si zvolit minerální desky se správnou orientací vláken, u staršího domu, který nemusí být úplně rovný, bych volil raději desky s kolmo orientovanými vlákny, které se dají lépe brousit a lépe se přizpůsobují nerovnostem. Taky bych vzhledem ke stáří zdiva, mnoha spárám mezi cihlami a hmotnosti minerálních desek zvolil dost dlouhé kotvy, aby vám to dobře drželo.

coolek28. 11. 2016 9:34:16

Děkuji za Váš názor. Byl jsem totiž informován, když je tloušťka zdiva větší než nezámrzná hloubka tak poté nemá význam stěny zateplovat, ale jak zjišťuji a vy jste mi to potvrdil, tak jsem se rozhodl pro zateplení. A tímto je mýtus vyvrácen.

Jelikož nedůvěřuji polystyrénu raději bych zateplil stěny minerální vatou Isover UNI 160mm. Máte zkušenost s tímto materiálem (čemu se vyvarovat)?

Jiří Kubíček28. 11. 2016 0:08:14

Zdravím,
jak to myslíte, jestli to má smysl ? Už z logiky věci je jasné, že každé staré zdivo z materiálu s mizernými tepelně izolačními vlastnostmi, a je jedno, jak je silné, má vždy smysl zateplit, a to z hlediska snížení tepelných ztrát domu. Ta vaše stěna bude mít při nejlepším součinitel prostupu tepla 0,9 W/m2K. Nevím, jak máte velký dům a kolik plochy zdiva byste zateploval, každopádně jen pro orientaci, když 100m2 takového zdiva zateplíte alespoň 10 cm silným izolantem, snížíte TZ domu o cca 2,2 kW, ale osobně, když už bych to zateploval, použil bych alespoň 15 cm izolantu, snížení TZ na 100m2 zdiva by pak bylo cca 2,5 kW. Hodně lidí si myslí, a většinou to jsou nějaké hospodské povídačky, že staré silné zdivo netřeba zateplovat, že to nic nepřinese, ale rozdíl mezi např. 45 cm silnou zdí a tou vaší je v součiniteli prostupu tepla cca 0,4 W/m2K, takže má jen o trochu větší tepelné ztráty, ale obě ty zdi mají tak velké TZ, že se obě jednoznačně vyplatí zateplit. Bez izolantu je U cca 0,9 u silné zdi a cca 1,3 u slabší zdi, s izolantem jste podle síly izolantu u obou zdí na hodnotě mezi 0,2 - 0,3 W/m2K.

Co se týká návratnosti zateplení, tak to záleží na tom, o kolik snížíte celkově TZ domu a čím budete topit. Další věcí je, že zateplením domu zvýšíte vnitřní povrchovou teplotu zdiva, takže snížíte možnost kondenzace a tvorby plísní obzvláště v rozích místností a na severních stranách domu, což se obzvláště hodí po výměně oken a zateplení stropu nebo střechy, kde bude pravděpodobně parozábrana, takže celkově dům bude sice úspornější, co se vytápění týká, ale ztratí možnost infiltrace, takže budete muset pravidelně a dobře větrat nebo můžete pořídit rekuperaci. Mohu vám téměř na 100% říci, že když starý dům utěsníte (výměna oken, parozábrana ve stropě atd.), nezateplíte zdivo a ještě budete špatně větrat, budete s plísněmi bojovat stále dokola. To zateplení zdiva to sice nevyřeší 100%, ale hodně napomůže tomu, aby k tvorbě plísní na vnitřním povrchu zdiva nedocházelo.

Na závěr je k tomu potřeba dodat, že kontaktně zateplovat ale můžete pouze suché zdivo bez vzlínající vlhkosti, takže dům by měl mít nejdříve vyřešenou vodorovnou hydroizolaci zdiva a nejlépe i podlah. Též je potřeba zateplit i sokl domu a to až minimálně 30 cm pod úroveň zeminy, nejlépe do nezámrzné hloubky, aby vám u paty domu nevznikl tepelný most a s tím spojené problémy s vlhkostí uvnitř domu u podlah. Na suché cihelné zdivo můžete použít z vnější strany prakticky jakýkoli izolant (nejlevněji vás vyjde EPS, ale může to být i minerál atd.), sílu izolantu bych určitě volil minimálně 10 cm, ale když použijete 15 cm, uděláte jen dobře. Jinak ty akumulační vlastnosti domu, které popisujete podle zimního a letního chování domu, se vám tím zateplením určitě nevyruší, naopak se tyto vlastnosti ještě vylepší, protože díky izolantu bude zdivo v zimě hůře z venku chladnout a v létě zase hůře prohřívat.