Chytrá regulace topení

Autor: Chuchmi (17 příspěvků)
27. 11. 2016
5 komentářů
Dotaz

Zdravím stavebníci, jsem před výběrem dodavatele elektrického podlahového topení. Jsou mi nabízeny "chytré termostaty" s týdenním a denním programem. Myšlenka tohoto řízení se mi líbí, hlavně teoreticky ušetřené náklady za "netopení" v noci například v obývacím pokoji a příjemné teploty na vstávání.

Ale začalo mi vrtat hlavou jeden příspěvek, který jsem pár měsíců zpátky četl, že v novostavbě (kolem TZ 6kW) při takové té klasické zimní teplotě kolem 0°C klesne teplota 1-2°C/den. Tím se mi ztrácí ta výhoda jelikož za noc by dům měl vychladnou max o 1°C (spíš míň) tak ta úspora nebude taková.

Co myslíte, případně dá se nějak jednoduše spočítat jak to bude s tím ztrácením tepla?

Děkuji za odpovědi.

Lenča24. 1. 2017 15:27:39

Zdravím, vloni jsem měla možnost se seznámit s jedním fakt chytrým člověkem a věřím, že ten dokáže spočítat i toto. Letos dokonce vyvíjí novou chytrou regulaci pro elektrické podlahové topení V-systém a také sám staví dům, takže se na problematiku umí podívat z obou stran a musel kvůli tomu nasát hodně informací. Věřím, že se nebude zlobit a doporučuji ho kontaktovat: Ing. Pavlík, tel. 720 983 229.

Jaromír Bednář9. 12. 2016 15:57:38

Pokud si s topením chcete pohrát, doporučil bych monitorování spotřeby s ukládáním naměřených dat. Jen tak si pohodlně porovnáním zjistíte, které nastavení je optimální a o kterém si to jen myslíte. Co změříte, to můžete řídit. A navíc, může vám to ohlídat i případné chyby a najít i další prokazatelné úspory. U velkých spotřebičů, jakým elektrické topení jistě je, by Emonitor měl být nezbytnou výbavou. ( http://www.prozname.cz/Emonitor )

zero227. 11. 2016 20:32:54

Spočítat to neumím, ale řekl bych, že nějaká regulace se vyplatí v každém případě. I kdyby nebyla velká úspora, tak by se regulace vyplatila právě pro ty tepelné zisky z oken. To, jak se se bude místnost chovat, stejně poznáte až po nastěhování a reálném používání, navíc v závislosti na tom, o kterou místnost se jedná a jak ji budete používat. A pokud nebude "chytrý" termostat, tak si to pak donastavíte ručně v týdenním režimu - ty hodnoty, odkdy se má topit, zkrátka určíte podle zkušenosti a podle toho, zda-li se to stihne ohřát. Jde o pocit tepla, který stejně žádný výpočet nedokáže určit.
Spíše jde pak o to, aby ten termostat šlo snadno ovládat a nebylo nutno spousty kroků k přeprogramování. Pokud budete měnit častěji, pak je nutno na termostat také dobře vidět, na jeho displej.

Chuchmi

Chuchmi27. 11. 2016 20:16:09

Děkuji za odpověď, nějaké velké centrální řízení jsme zamítli. Umožňuje to spoustu věcí, které by jsme nevyužili a mít to jenom na topení mi přijde zbytečné.
O Nestu jsem uvažoval ale bohužel nemá možnost připojení podlahového čidla.
Co se týká akumulace el. podlahovka bude v anhydritu a dům je z Porotherm T Profi 44 - čili cihla takže by měla být slušná.

zero227. 11. 2016 20:03:56

Kdybych začal trochu zeširoka, pak by regulace topení byla přímo součástí nějakého systému řízení domu, tj. něco jako Loxone, Inels a podobně - v každé místnosti byste měl čidla teploty a ovládal to v jednom komplexním systému spolu s dalšími systémy.

Pokud toto nemáme, musíme si vystačit se samostatnou regulací. Protože elektrické vytápění není vázáno na centrální vytápěcí systém, tj. každá místnost je víceméně nezávislá a mohu regulovat bez ohledu na ostatní místnosti (např. když mám plynový kotel, musím regulovat v závislosti na všech místnostech) a tedy se pak dají využít ty termostaty.

Jsou v zásadě dvě možnosti - buď skutečně "chytré", jako např. Nest, které hlídají kdo je v místnosti, jakou tam používají teplotu a pak dopředu vypočítají, kdy mají zapnout ještě před příchodem lidí domů (nejsou úplně levné a potřebují k běhu Internet a pak se může stát, že se stane softwareová chyba a máte doma zimu - což už se stalo, nehledě na to, že některých vadí, že vlastník Nestu - Google ví o nich zase o trochu více).

Nebo termostaty s týdenními programy, stejně jako programovatelné radiátorové hlavice - je tam přepínač automatický/manuální režim a v tom automatickém denní/týdenní programy. Hlavice mají navíc obvykle hlídání otevřeného okna, tj. jakmile se otevře okno, radiátor se vypne, aby se netopilo nadarmo.

Ochlazení samozřejmě záleží na akumulačních schopnostech místnosti a "chytré" systémy regulace mají zpočátku učící režim, kdy počítají tyto schopnosti a podle toho pak plánují topení - tj. analýzou své činnosti vypočítají, že např. že zvednutí teploty o 1 stupeň bude trvat tolik a tolik minut. Akumulační schopnosti záleží na materiálu místnosti - např. dřevostavby ji mají menší a proto někteří do místností schválně instalují kamenné či zděné prvky, právě pro zvýšení akumulace.

V zimě navíc by se měly projevit tepelné zisky okny a využít tu akumulaci co nejvíce.

Neboli, je to širší problematika než pouhý výběr termostatu.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama