Obvodové zdivo

Autor: Petan (6 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
22. 11. 2016
18 komentářů
Dotaz

Zdravím,

dlouho s manželkou uvažujeme o stavbě domečku, přízemní 4+1, cca. 110 - 120 m2 zastavěné plochy. Projekt je zatím na úplném začátku.

Otázka, v které bych rád znal zkušenosti a názory jiných je, z čeho postavit obvodové zdivo?

1. varianta je CIHLA HELUZ P15 30 (30cm) + EPF 70 (15-20cm)

2. varianta tvárnice Ytong Lambda YQ P2-300 v tl. 50 cm

3. varianta Heluz Family 2in1 50 (ale to je vzhledem k ceně varianta nejspíše pro nás neproveditelná)

Díky za Vaše názory

lto22. 6. 2018 11:22:48

Tak já z 44 T profi stavím, a musím namítnout, že by vata vypadávala při drážkování pro různé instalace. Dotyčný pravděpodobně nepoužíval drážkovačku. Navíc není problém pořídit si nůž na vatu , z té vypadlé si říznout potřebný rozměr a strčit ji zpět. Je to sice piplačka, ale dá se to. Ono to první žebro proříznete při provádění drážek pro instalace vždy a pak k tomu dalšímu je nějakých 4 cm.Říznutá vata tedy nevypadne, ale zůstane v drážce říznutá, jakoby jste řezal jen cihlu. Co je ale opravdu blbé na této cihle, že ji jen tak neprovrtáte, aniž by se na druhé straně neprolomila . O jádrovém vrtání si můžete nechat jen zdát. Za mě tedy spokojenost, jen dnes bych šel do 50 T profi. (v porovnání pouze s 44 T profi). Podívejte se na technické podklady wienerbergeru a skladbu rohů. U 50 T Profi se nic neřeže, používá se tzv. 50 T 1/2. U 44 T Profi rovněž 44 T 1/2 ale k ní vždy dořez na tuším 19 cm. Pokud nebudete mít kvalitní pilu, tak se z toho po...-) .Každopádně až budete objednávat 44 nebo 50, nezapomeňte na ty 1/2....jo a roušku jsem tedy nikdy nepoužil, to je opravdu blbost...

Pavel

Pavel21. 6. 2018 10:55:32

Berte to tak, že tzv. mlčící většina s cihlou problém nemá. do diskuzí většinou píší lidé nespokojení či jinak s potřebou exhibovat. Ostatní co jsou psokojení (nebo je jim to jedno) se kolikrát ani nezapojí.

jerryNBK21. 6. 2018 10:51:25

Dekuji za rychlou odpoved. Ja jsem se ptal hlavne proto, ze najit v diskuzich kladne hodboceni teto cihly je nadlidsky vykon. Zaroven je mi jasny, ze 90 procent diskitujicich s tim nemaji zadne prakticke zkusenosti. Cetl jsem o problemu hateceni vody pri stavbe vence, o kondenzovani vody v okoli vaty, o problematicnosti s rozvody, kdy na me cely obsah vaty z porusene kapsy vypadne, o nutnosti manipulace s rouskou kvuli uvolnovani castecek vaty atd.. Vasich nazoru si vazim a snazim se vsechny Vase prispevky peclive procitat. Prpto jsem se obratil se svym dotazem na Vas, vypadate jako nekdo slepe neuprednostnuje pouze jednu moznost.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber21. 6. 2018 10:34:52

Dobrý den, to je vždy poměrně individuální posouzení, případ od případu. Tenké cihly a silná izolace jsou vhodné pro stavby přízemní, kompaktnější, s menšími rozpony stropů a podobně. Masivnější materiály jsou vhodné do vyšších budov, do stěn s excentrickými tlaky a dalšími nepříjemnými konstrukčními specifiky. Termika je druhotná, a co se týče zdraví domu, svépomoc kvalitně prováděná, s citem a bez ohledu na přesně vymezenou délku pracovní směny, bez urputné snahy šetřit, je to nejlepší, co se domku může stát. Svépomoc prováděná z nouze a se snahou stáhnout náklady na naprostá minima, s nekvalifikovanou pracovní silou, (ideálně humanistického zaměření :-) je pro budoucí dům cesta do pekel (tradičně dlážděná dobrými úmysly). Určitě si pořiďte sofistikované výrobní prostředky a velmi přísného dozora a nemusíte se bát žádného materiálu.

jerryNBK21. 6. 2018 10:19:51

Dobry den, projektantem mk byla doporucena na stavbu patroveho domu cihla porotherm 44 t profi. V tomto Vasem prispevku ji doporucujete take, moho se Vas zeptat z jakych duvodu? Z Vasich dalsich prispevku jsem usoudil, ze spis preferujete stavbu slabsi cihla a eps, pred cihlou silnejsi. Take jsem cetl (ne u Vas) ze je cihla naroc ejsi na stavbu svepomoci a take velice draha.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber27. 2. 2018 19:00:18

Dobrý den, Livetherm byl opravdu příjemný pro práci (mám kancelář v křídle téhož domu, kterému jsem dostavoval druhé křídlo, takže jsem byl kontrolovat častěji, než jim bylo milé, ale viděl jsem, že se jim staví příjemně a čistě). Izoluje dobře, už při stavbě bylo cítit, jak výrazný je teplotní rozdíl na obou stranách zdi, když na venkovní svítilo slunce. Pravdou ale je, že bych nepoužíval jiné, než tu nejlepší variaci (místo betonu keramzitbeton a místo bílého polystyrenu šedý). Velox by vyšel teplotně malinko lépe, T-Profi srovnatelně. Cenou to bylo dost náročné, ale rozdíly mezi uvedenými technologiemi byly v jednotkách procent a zrovna architekt by asi podsekávat náklady stavby moc neměl, že? Každopádně za adekvátní množství peněz adekvátní množství muziky.

Na pasiv to zdaleka nestačí, což ale ani cihla T-Profi 440, tam se chytá jen 50cm silný blok. Pro dům se ztrátou okolo 5kW to ale stačí docela slušně.

A pokud bych měl doporučit způsob lepení cihel T-Profi, tak přízemní "bungalov" nebo dvě podlaží řadovky na pěnu, vyšší nebo náročnější sestavy na tenkovrstvé lepidlo. Fakticky je ta cihla tak "mocná" a těžká, že jen vzájemné tření mezi bloky je poměrně významným činitelem určujícím stabilitu konstrukcí (proti excesům, jako je třeba 8m dlouhá zeď z cihly 175mm silné).

Vorgl27. 2. 2018 14:25:15

Děkuji za rychlou odpověď.
Musím říct, že Livetherm mě taky zaujal (hlavně bych nemusel díky tomuto systému dělat ze sousedovi strany fasádu), ale má podle mého laického úsudku průměrné tepelněizolační vlastnosti, nebo jsou dostačující pokud nestavím pasiv.?
Mohu se zeptat jaká je Vaše zkušenost s Livethermem?
Ještě by mě zajímal Váš názor, pokud bych zvolil Porotherm T Profi, jestli zdít na lepidlo nebo na pěnu?
Předem Vám děkuji za odpověď a hlavně Vaši ochotu odpovídat na otázky.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber26. 2. 2018 20:39:22

Dobrý den, v případě stavby na hranici bych určitě doporučoval takové řešení, které je dostatečně nezničitelné (nedělejme si iluze o tom, že jsme všichni k cizímu majetku nadmíru citliví) a v případě poničení alespoň technicky nadále fungující (tedy pobouchané, s opadanou omítkou, ale stále nosné, tepelně izolující a vodu odpuzující). Je sice právní nárok na přístup na cizí pozemek s cílem udržování vlastní nemovitosti, ale ne vždy se toho snadno dociluje a také, to bych zdůraznil, může soused k Vašemu domu z jeho strany také něco přistavět, a pak se do tenké spáry zřejmě nikdy více nedostanete (moje vlastí zkušenost).

V tomto případě bych doporučil pevnou vnější vrstvu, což jednovrstvá konstrukce typu T-Profi nebo Heluz Family 2v1 určitě splňuje. A pak doporučji nekombinovat různé systémy v obvodové stěně a projet touto sestavou celý obvod domu. Také bych nedoporučoval klonit se k Ytongu a spol., tím případným zastavěním se mohou radikálně změnit poměry pro odvod kondenzátu ze stěny a mokrý pórobeton je na houby. Já jsem ji pro svůj objekt také zvažoval, ze stejného důvodu. Nakonec jsem se ale z konstrukčního hlediska klonil ke ztracenému bednění Velox. Ve finále ovšem vyhrály sendvičové tvárnice Livetherm, které kombinují tvrdou obálku jako výše zmíněné varianty, nedělená a souvislá vrstva izolantu jako v případě Veloxu, způsob zdění jako v případě cihel. Do toho mi docela lahodila možnost kombinovat to s monolitickými betonovými vnitřními konstrukcemi, tam šel systém dohromady s prvky od BEST Unika.

Takže variant máte mnoho, jen si fundovaně vybrat (a to ještě nezmiňuji teoretickou možnost vnitřních izolací, na něž sází právě systém Unika)

Vorgl26. 2. 2018 18:50:09

Dobrý den pane ing.Vebere.
Chystám se stavět patrový dům v řadové zástavbě a zajímalo by mne jakou výhodu by pro mě měla cihla Porotherm T profi?
V projektu mám navržené zdivo 25 cm + 20 cm zateplení, ale velká část jedné strany domu bude sloužit i jako zeď (hranice) se sousedem.
Mám trochu strach, že pokud zateplím EPS a soused o zeď něco opře nebo ji jinak poškodí tak bude v izolaci dírá a nebude plnit svou funkci.
Tak nevím jestli to mám risknout a nebo zvolit jiný systém s tlustším-dražším zdivem.
Děkuji za odpověď.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber6. 12. 2016 18:34:35

Dobrý den, zhruba v roce 1920 tento systém jako určitou dlouhodobou vizi vymyslel jeden z největších architektů světa, francouz Le Corbusier. Říká se tomu Maison Citröhan a byl to výsledek jeho oslnění masovou výrobou automobilů v továrně Citroen. https://www.youtube.com/watch?v=NuBPcZmUN-w Futurista LC byl přesvědčen, že domy mohou být ve velmi vysoké kvalitě "chrleny" za velmi nízké peníze jako prefabrikáty z výrobny, díky tomu pak dostupné nejširším společenským vrstvám, s excelentní moderní architekturou jako přidanou hodnotou k tomu. Za čtyři roky by to tedy slavilo sto let, tedy nejde o žádnou převratnou novinku. V masové výstavbě se s tím potkáte už od poválečné obnovy měst, v skeletově řešených "panelácích", hlavně v občanské výstavbě a masivnějších projektech bytové výstavby sídlišť. Novinkou však je, že se to daří dostávat do individuální bytové výstavby, tedy tak, jak to původně autor zamýšlel.

Pár projektů jsem si nechal od moravského výrobce nacenit a bohužel jsem nikdy vzhledem k ceně "nepřesvědčil" žádného klienta pro tuto možnost. Rozdíly jsou závratné a všechny výhody lze za cenu nevýhod v jiné stránce věci vytvořit snadněji například dřevostavbou, stěnovými systémy, obyčejnou cihlou atd.

Velké náklady jsou samozřejmě v tom, že je-li každý dům zhotovován pro potřeby individuálních uživatelů, není možné jednoduše prefabrikovat a sázet to do kamionů už předvyrobené. Předvýrobní náklady přípravářů na jediný dům jsou potom stejně velké, jako kdybyste dělali těch domů sto najednou (o čemž masová pováleečná výroba "paneláků" byla a proto byla tak ekonomicky úspěšná). Naopak rozhodnout se pro typově vytvořený projekt je pro většinu Čechů stěhování z deště pod okap, protože většina z nás se nějakým způsobem právě vůči typové výstavbě řadovek, paneláků nebo činžáků vymezuje a hledá v novostavbě opak.

PS: Ekonomické parametry lze dobře odvodit od velkých developerských projektů současnosti. Pokud před revolucí jednoznačně platilo, že nejlevněji se staví z železobetonových stěnových dílců, dnes je cena smluvní a nijak snadno rozklíčovatelná, ale právě pohledem na nosné konstrukce projektů od CentralGroupů, SekyraGroupů a podobných gigantů snadno odvodíme, v jakém materiálu jsou schopni stlačit náklady na samotné dno.

Pavel

Pavel6. 12. 2016 8:53:59

Se skeletsystémem tu někdo staví
http://www.svepomoci.cz/stavba-domu/hruba-stavba/3215-vyzdivka-skeletu.html
Co si z článku pamatuji, tak se jedná o super rychlou výstavbu, doprovázenou patřičnou cenou.

Vorgl6. 12. 2016 6:05:26

Dobrý den pane ing.Vebere
.Zajímal by mě Váš názor na tuto technolgii stavby www.skeletsystem.cz
Předem děkuji za reakci.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber4. 12. 2016 23:17:13

Pro přízemní dům je cihla 24 až 30cm senzační, ale je dobré nechat to projektanta velmi důkladně zvážit, někdy Vám dobře vynese zatížení i cihla 17,5cm, někdy se Vám může i 30cm nadměrně namáhat špatně vymyšlenou statikou.

Jinak kdybyste dělal dům do patra, byla by dobrou úvahou také dřevostavba nebo máte-li rád cihlu, třeba vatovaná T-Profi od firmy Wienerberger. Pro přízemní domy to nemá moc opodstatnění, výhody vylezou až s většími konstrukcemi. Kdybyste dělal třeba i přízemní s velmi atypickými tvary a rozpony, nedám dopustit na ztracené bednění z heraklithu od firmy Velox, což jsou výhody železobetonu s přesností tesařské práce.

Všechny tyhle zajímavé technologie jsou ovšem pro malinký bungalov bez většího potenciálu. Píšu to tady hlavně proto, abyste neměli pocit, že nic jiného než bílá a oranžová cihla není. Všechno má své plusy a minusy a někdo by mohl hodiny mluvit o rozdílu mezi Windows a produkty Apple, jiný o naftovém a benzínovém motoru, stejně tak pro laika téměř neznatelné rozdíly v konstrukci stěn znamenají o drobek znatelnější změny ve fungování domu.

Mimochodem já osobně stavím obvodové stěny z lehčeného betonového sendviče s uvnitř bloku umístěným šedým polystyrenem a vnitřní nosné zdi mám velmi útlé, z železobetonu, ale to je taková specialitka pro fajnšmekry :-)

Petan4. 12. 2016 17:02:19

Četl jsem si mnoho diskuzí zde na fóru, proto jsem i zařadil 30 cihlu + polyš na první místo, víceméně jsem narážel, že je to nejlepší na zabránění příp. tepelných mostů.

Ještě uvažuji nad VPC nejspíš 24 cm a zateplení, ale dnes je tolik možností, že je opravdu těžké vybrat.

Limbus3. 12. 2016 6:37:05

Už to tu několikrát řešil arch.Veber - zkuste si najít jeho reakce a obsáhlé povídání. Předpokládám, že by vám z vašich doporučil 1.variantu.
Argument, že se z nějakého materiálu staví rychle - stavíte jednou, bydlet budete 50let - tak to bych zdil klidně 3 měsíce, jen aby byl barák z něčeho pořádného, co bude těch 50let dělat radost ;-)
Sám mám barák z Keratherm 30+19cm vaty a neměnil bych - dům má dobrou akumulaci-v létě se nepřehřívá, v zimě si dlouho udrží teplo, když vypnu topení, tepelná pohoda.

Ondřej+Daniela

Ondřej+Daniela2. 12. 2016 16:39:29

https://www.youtube.com/watch?v=YsKBRJFzD64

Ytong podpora2. 12. 2016 14:29:59

Dobrý den, reálná cena Ytong Lambda YQ P2-300 500mm cca 1050Kč/m2.

Chuchmi

Chuchmi22. 11. 2016 10:06:00

My stavěli z Porothermu T Profi 44. Dostali jsme se s cenou na 90 Kč za cihlu. To je 1440 Kč/m2.

A proč? Hlavně rychlost výstavby na pěnu to jde raz dva, nemusíš to zateplovat. A kdybys náhodou v budoucnu na to chtěl hodit současnou zázračnou technologií která bude mít U 0.00prd tak ti nic nebrání (na polyš dávat polyš není úplně ono).

Jde i o tu cenu u toho Heluzu jsi zhruba na 1100 Kč za m2, možná víc. A Ytong tak 1200 Kč? To už není takový rozdíl.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama