Cena za břemeno

Autor: Michal (12 příspěvků)
Kategorie: Pozemek
19. 11. 2016
4 komentáře
Dotaz

Zdravím, budu muset tahat vodovodní přípojku přes souseda, s břemenem souhlasí. Zajímalo by mě kolik se za takové břemeno platí (jednorázově).

Michal5. 3. 2017 17:49:04

Info pro ostatní hledající: město požaduje 125kč/m2 (min. 1000kč za celek), soused pak 150kč/m2. S tím, že pozemky v městě stojí cca 600kč/m2.

zero219. 11. 2016 10:05:55

Darovací daň, resp. nyní daň z příjmu, se neplatí, pokud od jednoho příjemce za rok je hodnota darů menší než 15000 Kč, tj. toto byste nejspíše splnili.
Cena je vždy individuální. Jak vypadá ocenění, viz např. http://www.op4u.cz/pub/zmo/Z_141215_002/z_002_010/MMOPP00EDMB6_znalecky%20posudek.pdf .
My máme na pozemku kanalizaci délky řádově 30 m a obec nám nabídla necelých 500 Kč, obvykle za zřízení břemene ČEZ nabízí 1000 Kč. Tyto sumy jsou vždy víceméně k smíchu, lze určitě licitovat, ale je tam limit buď těch 10000 Kč nebo znalecký posudek, u veřejně prospěšných staveb by mohlo nastat soudně vynucené zřízení věcného břemene a tam by se uplatnil ten posudek. To ale nebude váš případ a tak tam víceméně žádný limit není.
Na druhou stranu, přípojku chcete vy a podle toho musíte zvážit, zda-li se vám za určitých podmínek vyplatí.

Michal19. 11. 2016 9:41:42

Díky za obsáhlou odpověď, zajímají mě ještě reálné zkušenosti ostatních ať vím kde začít při vyjednávání o ceně. Dohoda zdarma není dobrá, prý se pak musí platit darovací daň.

zero219. 11. 2016 9:19:17

Cena za zřízení věcného břemene je na dohodě obou stran, tj. klidně i zdarma.
Problém je trochu v tom, že sousedův pozemek věcným břemenem ztratí část ceny a pokud by si pak dělal odhad ceny, např. pro hypotéku či pro účely daně z nabytí, bude se vypočítávat podle vzorců ze zákona a vyhlášek o oceňování majetku, např. http://www.vecne-bremeno.cz/ocenovani-vecnych-bremen/ . Z jeho pohledu bych se soustředil na to, aby vedení vodovodu vedlo tam, kde mu to bude do budoucna nejméně vadit a kde se nedá očekávat, že bude stavět. Nesmí zapomenout ani na to, že toto vedení bude znamenat i implicitní zřízení ochranného pásma (řádově 1,5 m na každou stranu), tj. asi někde u plotu. U vodovodu je to v zásadě jednodušší, trubky lze vést mnohem lépe a s větší variabilitou než např. kanalizace, která musí mít určený spád. Pokud soused má na pozemku hypotéku či zástavní práva, musí mít obvykle i souhlas banky či věřitele (snižuje hodnotu).
Samotný zápis bude vyžadovat geodetické zaměření (řádově 5000 Kč) plus poplatek katastru (1000 Kč), případně náklady na sepsání smlouvy o zřízení. Tam je nutno nezapomenout na to zařídit, aby věcné břemeno bylo psáno na pozemek, ne na (současného) majitele, tj. v terminologii občanského zákoníku panující (váš pozemek) a služebný (sousedův) pozemek, tak, aby břemeno zůstalo i pro všechny vaše právní nástupce (dědice či pokud byste ho prodávali, tak kupující) či případně nájemce/pachtýře. Také nesmíte zapomenout na nechat si umožnit přístup na sousedův pozemek v případě poruchy i bez jeho souhlasu, na druhou stranu pak budete odpovědný za škody (tj. třeba se pojistit). To bych doporučil se poradit s právníkem, který má zkušenosti s touto záležitostí.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama