Problém s vlhkostí

Autor: Honza (8 příspěvků)
15. 11. 2016
4 komentáře
Dotaz

Ahoj, předem se omlouvám pokud jsem ve špatné sekci. Jak začala zima, začala se mi na zdech objevovat pravděpodobně vzlínající vlhkost. Mám starý dům, podlaha řešena trámy a OSB, na tom lino (dříve prkna a škvára, ta odebrána). Okolo místnosti mám takové lišty, které kryjí nerovně uřízlé lino. Za lištami mi začala vykukovat vlhkost, ven lezla jen někde ale po odkrytí lišty se ukázalo, že vlhkost je v celé délce zdi ale do výše lišty, takže za lištou nebyla vidět. Můžete mi k tomu říct vaše odborné názory? Zvenku je na domě vidět jakási izolace zdí, ale určitě už nebude OK. Moc díky, Honza

Přílohy

IMG_8408.jpg
IMG_8410.jpg
IMG_8414.jpg

Honza4. 12. 2016 20:39:56

Hezký večer,
díky za vaši odpověď. reaguji až nyní, protože jsem si dal čas a pozoroval jsem vlhkost podle vašeho příspěvku a zdá se, že je to přesně tak, jak píšete. Ze země vlhkost pravděpodobně tažená není. Nejvíce vlhkosti se objeví, když odjedu z vytopeného domu a vrátím se třeba za čtyři dny, to pak vystoupá vysoko. Jakmile začnu topit, postupně se zlepšuje. Uvidím co to provede do jara ale zřejmě není na co čekat a na jaře se pustíme do podlahy :-)

Jiří Kubíček16. 11. 2016 12:07:57

Zdravím, podle toho, co jste doplnil, se asi nebude jednat o klasické vzlínání zdivem až do obytné místnosti ale o kondenzát, ale nebude to pravděpodobně kondenzát vnitřní vlhkosti, ale vlhkosti pod podlahou. Samozřejmě by se to muselo zkontrolovat, ale podle mne pod podlahu vniká vlhkost vzlínající ze zeminy (na zemině, jak píšete, není žádná celoplošná hydroizolace, ale pouze paropropustná fólie, jejíž význam vůbec nechápu, protože na zeminu jednoznačně patří hydroizolace nebo fólie neparopropustná - tedy parozábrana nebo nějaké PE fólie) a tato vlhkost následně zkondenzuje na nejbližším nejchladnějším povrchu, což je povrch zdiva pod podlahou (přímo na OSB deskách by zespoda nic kondenzovat nemělo, jednak jsou OSB desky díky vytápění ohřívané z druhé strany a je to materiál s jinou tepelnou vodivostí, než kamenné nebo cihelné zdivo). Takže pod OSB deskami v rozích místnosti, hlavně u obvodového zdiva, které je nejvíc ochlazované, máte zkondenzovanou vlhkost a ta vám vylézá i nad podlahu.

Řešení je takové, že je to na předělání celé podlahy, vybudování hydroizolace na zemině, a rovnou i zateplení podlahy. Možných skladeb podlahy je více, ale osobně bych udělal podkladní beton, na to hydroizolaci, tepelnou izolaci a plovoucí roznášecí desku, buď lehkou ze dvou vrstev OSB desek, nebo těžkou z betonu nebo anhydritu, to pak ještě mezi izolaci a desku patří PE fólie. Samozřejmě všechno s dilatací kolem stěn.

Honza16. 11. 2016 8:23:10

Dobrý den, díky moc za vaši vyčerpávající odpověď. Podlaha je cca. 40 - 50 cm výše než venkovní zemina. Dům má kamenné základy a dále je cihlový cca. 40 - 50 cm tloušťka zdí. Zatepleno není, momentálně je dům bez omítky, pouze holé cihly. Nějaká vodorovná izolace vidět jde ale asi už bude v dezolátním stavu. Ještě mě napadla jedna věc, která s tím nejspíš má co dělat. Dělá mi to jen v jedné místnosti, kde je podlaha řešena jak jsem již psal trámy a na nich OSB (pod tím pouze paropropustná folie nijak nenavázaná na vodorovnou izolaci zdí) přímo na hlíně. V jiných místnostech kde je beton (určitě není odizolovaný) se vlhkost neobjevuje. Zkusil jsem na zeď pustit přímotop a po chvíli byla na pohled suchá (skvrna zmizela) a později se opět objevila.

Jiří Kubíček15. 11. 2016 21:00:54

Dobrý den, jak je ta podlaha obytného prostoru vysoko nebo nízko v porovnání s rovinou zeminy venku ? Jak je zdivo silné a z čeho je postaveno ? Má to zdivo provedenou vodorovnou izolaci ? Je to zdivo z venkovní strany nějak zatepleno ? Není zdivo zatepleno jen částečně, např. bez soklu domu ?

Jsou dvě základní možnosti, proč se vám u podlahy objevuje vlhkost:
a) Do zdiva vzlíná vlhkost kvůli chybějící vodorovné izolaci. Tento problém by měl však být viděn celý rok a především z venkovní strany. Je možné, že do zdiva vzlíná vlhkost jen v určité míře, v letních měsících to stačí vysychat, v zimních je to více znatelné. Jistotu byste měl po hloubkovém změření vlhkosti zdiva.
b) Díky špatným tepelně izolačním vlastnostem zdiva v místech styku konstrukcí, kde jsou největší tepelné mosty a nejnižší vnitřní povrchová teplota, tedy i u podlahy, vám na těchto místech kondenzuje v topné sezóně vlhkost a zdivo je na povrchu vlhké. Ale tento problém by se pravděpodobně objevil i v bočních nebo horních rozích místností a především na severních stranách domu. Nebo hlavně dole u podlahy, a to v případě, že by byl dům zateplen, ale neměl zateplený sokl.

Pak je tu ještě ta možnost, která je velmi častá u starých domů bez zateplení a bez vodorovné hydroizolace, že se zkombinují obě věci dohromady. Do zdiva vzlíná vlhkost a tím má v zimě ještě horší tepelně izolační vlastnosti, než bez vzlínající vlhkosti, tím je ještě chladnější vnitřní povrch zdiva, hlavně u podlahy, a zároveň se k tomu vzlínání přidá i kondenzace vnitřní vlhkosti na povrchu, kde je zdivo uvnitř nejchladnější.

Možnost nápravy není jednoduchá ani levná. Buď budete trvale bojovat jen s důsledkem a používat různé nátěry, nebo více topit a odvlhčovat atd., je to ale věčný boj. Nebo to budete chtít vyřešit jednou pro vždy, a to znamená v prvním případě použití nějaké metody vodorovné hydroizolace zdiva. V druhém případě zateplení zdiva a především soklu a to i pod úroveň zeminy. Úplně nejlépe vyřešit obě věci zároveň..

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama