Jakou podlahu pro odkládací část po střechou ?

Autor: meiilax (6 příspěvků)
25. 10. 2016
6 komentářů
Dotaz

Ahojte kolegyně a kolegové stavebníci,

u novostavby bungalovu přemýšlím jak udělat podlahu pod střechou pro odkládání sezónních věcí. Má idea je rošt z latí 30x50mm položené na šířku (50mm) na vaznice s roztečeni mezi latěmi 600mm. Rozteč mezi vaznicemi je pak 950mm. Na tento rošt bych dal OSB desky s tloušťkou 12mm. Nevím tedy jestli je tloušťka OSB 12mm dostatečná, pod deskou bude prázdný prostor 600x950mm. Taky nevím, jestli výška latí 30mm na rošt není málo. Poradíte ?

Moc díky Milan

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber25. 10. 2016 12:11:30

Dobrý den, ještě toto... nešlo mi v mé reakci ani tak o to, jak je projekt v této části důkladný nebo ne, ale spíše že se možná stresujete a promýšlíte, co Vám pár kilo OSB udělá se statikou, zatímco ideálem by mělo být zavolat projektantovi, který by Vás uklidnil, že na výpočet použil koeficient 1.35, což Vám dává záruku zavěsit tam ne 200 kilogramů desek, ale postupně si tam nastěhovat dvě rozebraná auta, například.

Já jsem sám důkladněji pochopil, na co všechno je krov dimenzovaný, když jsem z podkroví snesl 3 tuny starých knih, časopisů, oděvů a nábytku a vrátil tam oplátkou 2 tuny stavebního materiálu v nových skladbách. Je to takové praktické ověřování důvěry v naše výpočty, a také jsem dvakrát nebo třikrát volal svému statikovi, jestli nám náhodou někde neutekla desetinná čárka :-)

Jinak moc děkuji za pochvalu.

meiilax25. 10. 2016 11:12:56

Já se vůbec nezlobím, to by se musel zlobit i každý odborný pracovník nebo firma, která podle projektu něco kdy stavěla. Zkuste se zeptat zedníků, tesařů - pro ně určitě není projekt 100% dogma, jsou věci, které se řeší až při stavbě, materiály, postupy, úpravy apod., tohle není výsada jen "svépomocníků" :-)

Na portálu "svépomocí" se řeší stavba vlastní pomocí bez odborných firem a většina zdejších čtenářů a přispěvatelů nemá zkušenosti, předpokládám, že málokdo staví 5. nebo 6.dům, drtivou většinou mají stavební premiéru :-) Proto se oni ptají a i já se ptám na názor ostatních a nyní řeším víceméně materiál podlahy odkládacích prostor a rošty, na to předpokládám nemusím mít vystudovanou stavební fakultu nebo/a za sebou X realizací. Na druhou stranu jsem nesmírně rád, že na fóru se vyskytují i odborníci, kterým bezesporu jste.

Ještě bych chtěl podotknou, že odkládací prostory jsou samozřejmě v projektu a vaznice jsou na ně dimenzované, nicméně v projektu jsou dřevěná prkna a ne OSB desky, jež jsou o malinko těžší, proto ta moje poznámka o zátěži. A OSB desky zvažuji hlavně pro méně pracnou montáž. Všechny změny oproti projektu samozřejmě nejdříve s našim projektantem zkonzultuji.

mp

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber25. 10. 2016 10:05:59

Samozřejmě Vás prosím, abyste to nebral osobně a neurazil se mou "kritikou". Je to asi obecný znak většiny svépomocníků. Tenhle portál je moc dobrý, ale absolutně rezignoval na výchovu stavebníků v právní rovině, což je většinou mnohem horší, než trochu křivá stěna a zlehýnka houpavá podlaha :-)

Abyste byl dobrý stavebník a levně postavil kvalitní dům, vůbec nepotřebujete umět dokonale nahazovat omítku, ale dokonale potřebujete znát svá práva a povinnosti, nesnažit se šidit stát na DPH, ale pěkně si všechno nechat podkládat smlouvami a pak vyžadovat navzájem 100%ní plnění.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber25. 10. 2016 9:55:21

Dobrý den, věříte, že mi jde trochu mráz po zádech, když u novostavby domu, zřejmě podle nějakého projektu od nějakého inženýra, se řeší 1.) nevyhovující výška prostoru a 2.) obava z destrukce přitížením pouhých pár desítek až stovek kilogramů, aniž by se k tomu pozval právě řešitel projektu? I kdybyste koupili projekt z nejlacinějších katalogů, stále mají jeho autoři zákonnou odpovědnost projekt v případě nedostatečnosti nebo jakýchkoli odchylek od skutečnosti (samozřejmě s odpovídajícím ohodnocením v případě vad mimo jejich výkony) dále řešit.

Jak může nastat situace, že je úložný prostor pro klienta příliš nekomfortní a nemá instrukce, jak zhotovit jeho konstrukce?

Buďto se jedná o nedostatečný realizační podklad (buď vinou mizerného projektanta, který nevypracoval to, co měl, nebo vinou klienta, kdy se náklady osekané na kost využily jen pro naprosto nejnutnější úkony, nebyl domluven odborný dohled nad prováděním stavby, tzv. autorský dozor), nebo si projekt nad rámec schváleného dále upravujete (což je z hlediska kreativity chválihodné, ale mnohdy je to taková "hra s ohněm"). Pěkně prosím, nesnažte se zastat roli projektanta a tesaře, ale tyto dva oslovte.

PS: Nepíšu to proto, abych neobjektivně hájil a chválil nás projektanty a naše mnohdy mizerné výkony, ani se nechci vozit po napjatých rozpočtech, ale neustále tady i svým klientům naživo opakuji, dům je zboží tak příšerně drahé, že nemá žádný smysl chtít si celkovou hodnotu ušetřit pár uškudlenými tisícovkami za 1.) mizerného projektanta - není snadné pro laika vybrat správně, ale referencí jsou plné ulice, stačí se zeptat sousedů, úředníků, na odborných komorách, 2.) podseknutý rozpočet na projekt, který donutí i nejlepšího inženýra věnovat se jen nejzákladnějším otázkám domu a ostatní chtě nechtě podcení - těžko očekávat charitativní činnost, 3.) nekvalitní materiály nebo kvalitní, ale technologicky nevhodné materiály - které buďto žádný projektant nedokázal doporučit, nebo přes jeho doporučení nebyly jejich skladby dodrženy. Opravdu to nestojí za ty škody, které, jak znám z vlastní praxe, tak Vám jistě potvrdí mnoho svépomocníků, sahají ke statisícům?

meiilax25. 10. 2016 9:25:32

Děkuji za odpověď.

Ano, dělat si to budu sám. Koukal jsme do projektu a jsou tam rošty 30x50 a latě postavené "na výšku" 50mm. Izolace stropu tam samozřejmě také je, takže to proměřím, aby to vyšlo a byla mezera dostatečně odvětrávaná. Nechtěl jsem moc tlusté OSB ze dvou důvodů - zase to o něco sníží výšku "půdy", která je už tak u střechy se sklonem 25° nic moc, a také kvůli váze, přeci jenom má standardní rozměr OSB desky 3,125m2 o tloušťce 18mm váhu nějakých 34kg. Desek tam budu potřebovat min. 20 + případně další při rozšíření prostoru do budoucna, tak abych vaznice nepřetěžoval.

Díky M. Půta

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber25. 10. 2016 8:01:42

Na odkládání ty desky "dejme tomu". Ale pokud tam chcete občas pocházet a nezničit si to, dejte tam 18mm. Jestli to budete pobíjet sám a chcete ušetřit, kupte si coulová prkna, ta by měla u spřátelené pily vyjít podstatně levněji, ale je s tím zase trochu více práce. Já sám používám pro takové konstrukce nejraději OSB3 PD tl. 22mm. Výška latí není podstatná, pokud samozřejmě pod nimi neplánujete nějakou izolaci, tam se řiďte projektem.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama