Základy ve svahu řešení

Autor: Vasis (3 příspěvky)
Kategorie: Základy a deska
24. 10. 2016
13 komentářů
Dotaz

Dobrý den, na pozemku mám převýšení 1,2 metru a chtěl bych se zeptat, jak vylít základové pasy zda udělat odskoky (případně jak je vytvořit) a nebo základy vyšalovat do roviny. Prosím o nějaké technické řešení jsem úplný začátečník a z tohoto mám obavu. Děkuji

Pája a Dája

Pája a Dája1. 8. 2018 19:23:12

lukasberan - děkuji, velmi naučné čtení. Jak budu mít čas, pročtu si celý Váš web.

Lukáš Beran

Lukáš Beran1. 8. 2018 7:21:31

Dobrý den. My jsme také stavěli na pozemku, kde převýšení bylo cca 1,2 metru mezi nejvyšším a nejnižším místem. Koukněte na náš článek, kde jsme celou stavbu dokumentovali a probírali https://stavba.selfici.com/2016/10/budovani-zakladu-ve-svahu-svepomoci/ a pokud by vás zajímala i cena, tak celkový finální rozpočet máme zde https://stavba.selfici.com/2016/11/cena-zakladove-desky-ve-svahu-svepomoci/

Pája a Dája

Pája a Dája17. 5. 2018 4:59:03

Pavdi07, můžu se zeptat, jak jste to nakonec vyřešili? Máme stejnou situaci, jen patrový domek, a také řešim co se základy (a do toho hledáme projektanta spodní stavby). Děkuji

Pavel

Pavel15. 5. 2018 17:01:26

V tomto neni problem. Bojite se o hydroizolaci? Od toho je treba nopovka a klidne i 2cm cilny EPS, at je jako v bavlnce.

Vintr Pavel15. 5. 2018 14:18:46

Dobrý den,
také bych potřeboval poradit se základy ve svahu a jeho odizolování.

V příloze zasílám ukázku z mého projektu. Jde mi o napojení garáže a obytené části.

V tuto chvíli mi bylo řečeno, že bych měl vylít základ domu udělat zákl. desku vystavět kus zdi a základy garáže a její zákl. desku dorazit k zdi. Což se mi moc nelíbí, protože ve vnitřní části bude navazovat zemina přes hydroizolaci přímo na zdivo.

Jaký je správný způsob řešení takových to napojení?


Děkuji za pomoc.
Pavel

Jan a Zuz

Jan a Zuz15. 5. 2018 6:05:55

Na moji první fotce jde vidět překližka, kterou jsem tam dal vodorovně ve výšce betonu, cca 0,5 m do nejnižní úrovně na povrch betonu.. Zabrání právě tomu vytékání betonu. Poradili mi to tesaři v naši firmě a fungovalo to.. Dále se dá nejdřív vylít spodní část pasu hustším betonem, nechat zavadnout, a pak teprve pokračovat výše. Ještě se pak dá dát nějaká síťovina (králikárna) svisle do toho schodu ať se beton moc netlačí dolů, popř nějaké kameny, ale to už je krajní možnost. Já vyléval výšku pasu 50 cm. A zvládli jsme to. Tak snad pomůže.

Speeder3. 5. 2018 12:42:12

Tak jsem si to myslel dobře. U nás to vychází asi na 4 výškové úrovně a odskok vždy na výšku dvou tvarovek, tedy 50cm. Budeme muset dobře vybrat místa, kde schody vytvoříme, abychom nemuseli přehrazovat na hodně místech. Máme pasy poměrně členité (viz příloha). Když vylijeme spodní patro pasů a pak budeme lít to nad ním, nebude beton podtékat vytvořené bednění? Aby se mi stále nezvyšovala hladina v tom spodním patře. Pokud chceme vylévat vrstvu 25-30cm vysokou, tak tam vlastně bude takto velká mezera pod bedněním.

Jan a Zuz

Jan a Zuz3. 5. 2018 9:14:53

Správně je určitě první možnost. Základové pasy musí být po celém obvodu propojeny, nesmí tam být žádná dilatace kvůli rovnoměrnému sedání atd. Řešili jsme podobný problém. Výškový rozdíl máme cca 1,5 m na 12 m. Nechtěli jsme dům v horní hraně moc zařezávat proto jsme museli základové pasy vybednit. Odskok máme 25 cm kvůli výšce tvárnice ZB. Detail odskočení přikládám na foto, snad pomůžou. Všechny tyto detaily by ale měl řešit projektant v PD.

Speeder3. 5. 2018 7:06:56

Já to také oživím. Obecně bych řekl, že se tomuto tématu věnuje hrozně málo. Pavel by o tom mohl natočit video, jak se takové základové pasy ve svahu realizují. Já mám převýšení na délce domu snad 2,3 metru. Budu muset vylít pasy ve čtyřech úrovních hladiny a schod bude na výšku dvou tvarovek ZB, tedy 50cm. Co mi pořád není jasné, je umístění zabednění (přehrazení) jednotlivých schodů. Přikládám dva obrázky. Rád bych věděl, která varianta je správně.

Pavdi072. 5. 2017 9:18:12

Dobrý den,
dovolil bych si malinko oživit téma. Naše situace je podobná, máme na kraji pozemku "schod" a pak už jen mírné klesání. Z jedné strany je terén 1,4m, z druhé 1,9m pod úrovní vozovky. Naproti jsou pole do kopce, takže se obáváme tekoucí vody z polí a chtěli bychom dům postavit na výškovou úroveň vozovky.

Jedná se o 1 patrový dům cca 10x10 s obytným podkrovím.
Současný návrh počítá s betonovými patkami, ztraceným bedněním vylité betonem a zásypem hutněnou zeminou.

S ohledem na to, že našemu již bývalému projektantovi nevěříme a nového ještě nemáme bych se chtěl zeptat na Váš názor, jestli navržené řešení je nejlepší možnost co se technické náročnosti resp. financí týká. Dorovnávali bychom jen okolí domu (před domem a vedle domu), za domem bude schod. Děkuji za názory

Vasis24. 10. 2016 19:32:03

Supr děkuji za dobrý tip, ale právě nad pozemkem jsou celkem velká pole a při prudkém dešti, pokud tam bude k domu svah, tak veškerá voda se bude k němu stahovat a musela by se tam postavit opěrná zídka apod. Právě bych chtěl dům umístit nad současný terén než ho zapustit. Zvolil bych asi to ztracený bednění,aby deska byla komplet nad terénem. Akorát budu muset nějak vymyslet ty odskoky, abych to dostal do roviny, nemáte i s tímto řešením nějaké zkušenosti? Jinak moc děkuju.

Ozzy77

Ozzy7724. 10. 2016 18:31:00

Koukni na obrázek, snad bude jasné. Je to řez zahradním domkem, který budu stavět ve svahu. Stejný styl bude i u RD. Čárkovaná čára je původní terén, bílá plocha je násyp z výkopů. Kdyby bylo potřeba ještě něco dovysvětlit, klidně napiš.

zero224. 10. 2016 17:06:45

Převýšení myslíte asi v rámci stavby, tyhle věci by měly být v projektu.
Výhoda základových pasů je v tom, že se nemusí šalovat, tj. jen se vyleje beton a tedy horní rovina betonu je pod úrovní terénu. Zvýšení nad ním se pak dělá různými způsoby, třeba ztraceným bedněním. Ten vnitřní prostor se pak vyplní zemí a štěrkem a vytvoří základová deska.
Pokud je převýšení, pak je více možností. Zahloubit tak, aby základová deska byla v úrovni dolejší úrovně nebo naopak "vytáhnout" ztraceným bedněním tak, aby základová deska byla ve vyšší úrovni a nebo řešení nějak uprostřed. První řešení se zahloubením lze využít třeba pro garáž, třeba jen pod polovinou domu - bude to ale už první nadzemní podlaží a už dům může mít jen další patro a podkroví. Zahloubení bude zase složitější na izolazi proti vodě.
V každém případě tedy budete přesouvat zeminu, buď ji budete odvážet nebo naopak přivážet. Pokud budete chtít vyrovnat i další kusy pozemku, pak se vám bude hodit, tj. je pak asi lepší neodvážet, tj. kus zahloubit.
Celkové rozhodnutí závisí i na sousedních parcelách a situaci, aby váš dům nebyl moc "utopený" nebo naopak moc nevyčníval..

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama