Dobry den, prosim o radu, do dneska jsem byl rozhodnuty pro teplovodni podlahove vytapeni a jako zdroj teplovodni peletova kamna prez akumulacni nadrz, zalozni elektrokotel a kombinovany ohrivac tuv. po dnesni konzultaci s firmou na podlahove vytapeni, orientacni ceny za kompletaci kotelny a jeji slozitost a dalsi jine faktory jsem zmateny. navrh od firmy je vodovodni podlahove topeni primo napojene na elekrokotel (ray 9) regulace primo na kotli nebo ekvitermnim cidlem, jako hlavni zdroj tepla. dale ohrev tuv jen elekrickym bojlerem, invertorovou klimatizaci o vykonu cca 6kw (kterou stejne budeme davat) a jako doplnkovy zdroj peletova teplovzdusna kamna nezapojena do okruhu. energeticky stitek a pudorys prikladam do prilohy. dum je difuzne uzavrena drevostavba ve skladbe 160mm sedy eps, farmacel, 120mm strikane izolace od firmy Hortner, parozabrana Delta reflex, instalacni mezera a zase farmacel, na strope sadrokartonovy podhled, zase delta reflex a 25cm strikane peny.. na podlaze 120mm 100F polyst., podlahovka a 60mm betonu a dlazba, takze je to vylepseni oproti projektu a vypoctene ztrate.. prosim o jakykoliv komentar a radu, dekuji
- Stavba domu/
- Rozvody a přípojky/
- Vyber topneho systemu
Vyber topneho systemu
Jiří Kubíček24. 10. 2016 13:36:47
Dobrý den, nejdříve něco k tomu výpočtu celkových TZ 7,7 kW, který uvádíte. Podle údajů o domě TZ prostupem celkem sedí, jsou kolem 3,8 kW. Při normální užívání domu a tedy nepřetržitém provozu a vytápění, je nesmysl přičítat k TZ domu nějakou zátopovou tepelnou ztrátu, ale je možné, že to bylo započítáno kvůli těm peletovým kamnům, která nepoběží stále, ale zase bylo uvažováno s AKU nádrží, která by přestávky v topení v kamnech měla vykrýt, takže bych vůbec tuto ztrátu nepočítal (u plně komfortních systémů je to úplně bezpředmětné). Dále máte započítané TZ větráním kolem 2,7 kW, při vaší vnitřním vytápěném objemu vzduchu je to ale dost nadsazená a nereálná hodnota, která byla pravděpodobně zapříčiněna tím, že buď to někdo počítal z vnějšího objemu domu nebo započítal příliš velkou intenzitu větrání, a to kolem průměru 0,5 1/h. Podstatně reálnější hodnota pro RD je však průměrná hodnota 0,3 1/h, Takže když to shrnu, TZ vašeho domu mi vycházejí 3,8 kW prostupem + 1,8 kW větráním, celkem tedy 5,6 kW. Berte to tak, že nad 6 kW se určitě nedostanete.
Nyní k výběru topného systému při TZ 6kW a spotřebě TV pro 4 osoby. Když nebudu počítat podlahovku, tak by mne zajímalo, jaká by byla celková investice do systému s peletovými kamny + AKU nádrž + elektrokotel + kombinovaný bojler + veškerý instalační materiál až k rozdělovači podlahovky + cena práce. Podle mne to pod 100.000,-Kč asi nebude, spíše ještě více. Když budu počítat s peletovými kamny o účinnosti 80%, s cenou pelet 6,-Kč/kg, a s tarifem EE D02d (nevím, zda by byl při tomto systému nárok na jiný tarif), pak vám celkové náklady na domácnost - vytápění, ohřev TV, ostatní spotřeba EE, paušální platby - vycházejí orientačně kolem 35.000,-Kč ročně. Samozřejmě to vyžaduje nějaké skladování a práci.
Nyní k tomu návrhu: elektrokotel + el. bojler + klimoška + nějaká kamna bez teplovodní vložky pro radost (nemusí to být zrovna peletová). Nezapomeňte, že většinu topné sezóny budete pokrývat asi jen poloviční TZ, než jsou výpočtové, takže TZ kolem 3 kW, případná kamna budou v určité části domu, která bude mít ještě menší TZ, takže při výběru kamen moc nepřežeňte jejich výkon, osobně bych více jak 5 kW nepořizoval. U té klimošky předpokládám, že budete případně pořizovat pouze jednu venkovní jednotku s prostupem přes stěnu s jednou vnitřní jednotkou a celé to dáte do největšího otevřeného prostoru v domě (ono pořizovat více jednotek nebo nějaký multisplit s více vnitřními jednotkami by se už cenově nevyplatilo, to můžete rovnou pořídit klasické TČ vzduch/voda), takže asi 1/3 domu to nebude vytápět téměř vůbec, další 1/3 jen částečně a ten největší prostor většinu topné sezóny úplně. V tom případě vám ale stačí inverterová klimoška i o menším výkonu, než 6 kW, ale je to na vaší volbě. Celkově vám při této kombinaci zdrojů vytápění vycházejí celoroční náklady cca též 35.000,-Kč, ale je to plně komfortní a investičně to bude levnější, než první možnost, takže bych osobně toto upřednostnil. Jen pro porovnání, kdyby vše jelo pouze na elektřinu (nepřitápěl byste v kamnech nebo nepoužíval k vytápění klimošku), tak jste na provozních nákladech cca 42.000,-Kč.
Pak je tu ale ještě třetí možnost, a to tepelné čerpadlo vzduch/voda pro vytápění i ohřev TV. Celkové náklady by u vás pak vycházely cca 22.000,-Kč ročně (stačil by vám nějaký slušný inverter o nominálním výkonu kolem 7 kW za kompletní cenu instalace cca 160.000.-Kč i s ohřevem TV, vybíral bych ze značek Panasaonic, Fujitsu, Toshiba, LG, Samsung atd.). Né každému vyhovuje teplovzdušné vytápění nebo přitápění pomocí klimošky, kterou byste pak využíval jen k chlazení. Návratnost toho TČ vám vychází někde kolem 7 let, a to jak oproti pouze elektřině (provozní rozdíl cca 20.000,-Kč), tak oproti systému s přidanou klimoškou, která by i přitápěla (provozní rozdíl cca 13.000,-Kč). Osobně bych šel při vašich TZ a velikosti domu nejspíše touto cestou, tedy TČ vzduch/voda pro vytápění do podlahovky a ohřev TV, obyčejnou levnou klimošku za cca 25.000,-Kč komplet do největšího otevřeného prostoru pro chlazení, a k tomu nějaký naprosto obyčejný krb pro radost bez teplovodní vložky za pár korun.
Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...
Vláďa26. 10. 2016 17:23:47
Velice dekuji za odpoved a doporuceni, mame co zvazovat.