Jaké zvolit tepelné čerpadlo ?

Autor: japestel (2 příspěvky)
18. 10. 2016
13 komentářů
Dotaz

Zdravím, chtěl bych Vás požádat o radu případně o Vaše zkušenosti. V příštím roce bych chtěl začít stavět dům. Pozemek mám v krušných horách cca. 750 m nadmořské výšky. Pozemek se nachází v zastavěné části obce a ze tří stran sousedí s okolními domy. V současné době se řeší projekt domu. Zastavěná plocha domu bude cca. 140m2, obytná plocha domu bude cca. 206 m2. Z toho bude cca 54 m2, v zimě jen temperováno neboť se jedná o garáže a technické místnosti. Dům bude patrový přízemí 107 m2, horní patro (vyvýšené podkroví) 99 m2. Topení bych chtěl podlahové vodovodní. Zdivo Itong 375mm + zateplení 10 - 15cm. Tepelné ztráty nemám ještě vypočítané neboť se stále domlouvá konečná podoba domu.

Chtěl bych tedy poradit jaké zvolit tepelné čerpadlo zda-li vzduch/voda nebo země/voda a to s ohledem na umístění domu (krušné hory).

msk16. 3. 2017 12:53:27

http://topimklimatizaci.cz/
http://divamse.cz/therm/diskuze/

Realizujem za 3 mesiace, prve zimne skusenosti budu teda az za pol roka ... TZ 5 kW.

Pavel

Pavel16. 3. 2017 11:18:18

Mate k tomu nejaky blizsi popis realizace?

msk16. 3. 2017 11:11:30

U 7 kW by sa dalo este uvazovat o modifikacii (jednej alebo dvoch) klimatizacii do vody, celorocny COP 2.5 az 3, investicne okolo 70-80 aj s bivalenciou, tuv a riadenim.

japestel20. 10. 2016 18:01:22

no píšu sem na to to fórum abych získal zkušenosti a necha si poradit, ale jak již jsem uvedl, kotel na peletky jsem měl v plánu ale od uživatelů jsem se dozvěděl, že zas tak supr levné topení to není. Vzhledem k tomu jsem se začal zajímat o tepelná čerpadla, jsou sice na pořízení nákladnější, ale věřím tomu, že jejich provoz, repektivě spotřeba za rok bude lepší jak s použitím kotle na tuhá paliva, myšleno tím kotel na peletky.
Je asi zřejmé že kotel na uhlí a na dřevo bude úspornější neboť i já můžu mít přísun laciného dřeva, ale zas jde především taky o komfort. Nestavím si nový dům, abych musel se pořád starat o zásoby topiva a neustále chodil přikládat. Jo u automatu je to dle velikosti zásobníku, ale i tak komfort utrpí.

Pavel

Pavel20. 10. 2016 17:15:06

Tak ono se neustále dlouhodobě zvyšuje i cena EE. Zatím je to dáno především nároky na přenosovou soustavu a lokálními zdroji. A taky tím, že se šetří: čím více lidi šetří, tím je cena EE vyšší, aby firmy měly na opravy a generovaly zisk. Takový je hole stav, ale třeba se to zlepší. Jenom sbyste pak nebyl překvapen z nákladů na topení.
Já u svého domu s plánovanými TZ kolem 12kW TČ zatím zavrhl. Bude kotel na dřevo+uhlí a plyn. Až bude rozumná cena, tak te TČ bránit asi nebudu, ale kdoví.

japestel20. 10. 2016 9:10:34

z dlouhodobého hlediska se cena uhlí sice pozvolna ale neustále zvyšuje. Dále na uhlí potřebuji mít nějaké skladové prostory či velký zásobník. Nejprve jsem uvažoval o automatickém kotli na peletky, ale poté co jsem si pozjišťoval zkušenosti majitelů těchto kotlů a jejich reálné spotřeby peletek. tak jsem se rozhodl pro úspornější a především komforntější (ve smyslu bezobslužný) tepelné čerpadlo.

japestel20. 10. 2016 9:06:09

Velmi děkuji za Vaše rady, chtěl jsem se Vás zeptat, zdali by bylo možné s Vámi ještě prodiskutovat nějaké mé dotazy ohledně onoho vytápění. Komunikace přes toto fórum je zdlouhavější. Takže pane Kubíčku, pokud budete ochoten mi ještě zodpovědět nějaké dotazy, rád bych s Vámi komunikoval přes E-mail. Zde uvádím svou e-mailovou adresu: japestel@centrum.cz a pokud budete ochoten tak mi prosím zašlete svůj e-mail. Rád bych se Vás totiž ještě zeptal na pár věcí děkuji mnohokrát.

Pavel

Pavel20. 10. 2016 9:02:17

Pri vasich planovanych TZ a oblasti bych uvazoval o automatu na uhli.

Jiří Kubíček19. 10. 2016 21:17:38

Rád vám odpovím, když budu moci k tomu alespoň něco sdělit. Není nádrž jako nádrž, takže buď můžete mít nádrž zapojenou na vratce k TČ a slouží jako tzv. taktovací, tedy k prodloužení topného cyklu TČ, aby TČ tak často nespínalo a kompresor měl delší životnost. Toho se ale využívá pouze v případě, že máte TČ předimenzované vzhledem k vašim TZ, nebo je v systému méně topné vody (např. u radiátorů). Záleží na konkrétním případě a když je systém spočítaný a nadimenzovaný správně, žádná taková nádrž v systému být nemusí.

Pak jsou zapojení systému s AKU nádrží, která též samozřejmě slouží k prodloužení topného cyklu a může sloužit i jako anuloid, ale její nutnost je hlavně v případech, kdy je v systému více topných zdrojů, nebo se systém skládá z větví s různými teplotními spády (např. když je v domě podlahovka i radiátory), a nebo se jedná o systém s kondenzátorem TČ vloženým přímo do AKU nádrže s průtokovým ohřevem TV (nejedná se tedy o klasický split nebo monoblok). Ve všech těchto případech má tedy AKU nádrž smysl, ale někteří používají AKU nádrž i tak, že slouží jako předehřev TV a TV se pak dohřívá elektřinou v další nějaké nádrži nebo se naopak nádrž ohřívá na vyšší teplotu pro TV a pak se do podlahovky voda směšuje, a nebo se automaticky do systému dá dost předimenzované a dražší TČ, a aby necyklovalo, tak se rovnou do systému vloží drahá a jinak nepotřebná AKU nádrž, nebo je to různá kombinace těch posledních tří možností, které osobně neuznávám a měl by se jim člověk vyhnout, protože buď to znamená vyšší provozní náklady, nebo zbytečně dražší celý systém (samozřejmě to zaplatí zákazník a firma má větší výdělek), nebo nedej bože obojí.

Takže v případě, že budete mít dobře spočítané TZ domu, ve kterém je pouze podlahovka (nebo maximálně ještě nějaký žebřík napojený na rozdělovač podlahovky) a k tomu výkonově i vzhledem ke klimatické oblasti dobře nadimenzované TČ, tak si vystačíte se systémem, kde nebude žádná taktovací ani AKU nádrž, ale pouze bojler pro ohřev TV, který bude oddělen od vytápění trojcestným ventilem a přepínání si bude řešit regulace. Nebo ještě připadá v úvahu systém s kondenzátorem TČ přímo vnořeným do AKU nádrže a průtokovým ohřevem TV (je to méně časté, ale též účinné, má to své výhody a nevýhody, u nás to dělá např. f. Techtrans nebo Mazur). Jiným dalším systémům a zapojením bych se vyhnul.

Pak je tu ještě otázka celkové regulace topné soustavy a na to budou rozdílné názory a není to zas tak má parketa, ale řeknu vám pouze k tomu to, že upřednostňuji přísloví, že v jednoduchosti je síla. Takže základem je dobrý návrh podlahového topení (rovnoměrné a nepříliš dlouhé délky okruhů, správně nadimenzované rozteče v jednotlivých místnostech vzhledem k jejich tepelným ztrátám a požadované teplotě), kdy vám pak už jen stačí ručně seřídit průtoky a k tomu nějaký ekviterm, nastavíte si topnou křivku a více se nemusíte o nic starat, nepotřebujete žádné drahé regulační prvky. Pak jsou tu tací, co i u podlahovky, která má sama o sobě nějakou setrvačnost, potřebují během dne různě měnit teploty v místnosti, k tomu už je potřeba dražší regulace např. s elektronickými hlavicemi v rozdělovači s prostorovými termostaty atd. To už je na vašem zvážení a požadavcích.

japestel19. 10. 2016 19:25:56

Velice moc Vám děkuji za vaše rady. Volba je tedy asi zřejmá TČ vzduch/voda. Volil by jste tedy zapojení s aku nádrží nebo el. bojlerem. Každý výrobce či prodejce doporučuje své zaručené zapojení a naopak ostatní zapojení různě haní a další zas naopak. Zajímal by mne tedy Váš názor na rozložení kotelny, jaké komponenty volit a proč. Děkuji a omlouvám se za neustálé dotazy.

Jiří Kubíček19. 10. 2016 18:21:45

Dobrý den, kolektor tedy u vás asi nebude připadat v úvahu, ale možná by šlo použít uložení kolektoru v podobě tzv. slinek, které by vám zabraly menší plochu, ale né každá firma tento způsob položení kolektoru provádí, mnoho firem se mu vyhýbá. Jinak jestli by jedinou možností byly vrty, tak osobně bych do toho nešel. Vyjde vás pak celé TČ minimálně na 300.000,-Kč, nebo spíš ještě více a celoroční náklady na vytápění a ohřev TV nebudou zdaleka tak rozdílné oproti vzducháči, aby se vám to vyplatilo. A jak jsem psal i TČ vzduch/voda bude pracovat dobře a se slušným celoročním COP, i když se jedná o horskou oblast. Jednak právě díky delší topné sezóně a dále též díky tomu, že se zvolí trochu větší výkon inverteru, než by bylo při vašich TZ běžné v teplejším klimatickém pásmu.

Za nějakých 180-200.000,-Kč už to není zrovna to nejlevnější na trhu, ale ani né to nejdražší, jsou i levnější TČ (různá přeznačkovaná nebo částečně předělaná čínská TČ), ale i dražší, jako prémiové značky jako Nibe, IVT atd. Osobně bych zvolil nějaké TČ s inverterem značek jako Fujistu, Panasonic, Toshiba, Samsung, Daikin atd. Prostě nějaké slušné TČ za rozumnou cenu. Ale je to jen můj osobní názor, zas tolik zkušeností s různými značkami nemám.

japestel18. 10. 2016 21:24:13

Velice děkuji, za obsáhlou odpověď. Mám menší obavy o to zdali TČ vzduch/voda, nebude příliš energeticky náročně vzhledem k horské lokaci domu. pozemek mám 700m2, přičemž po stavbě domu mi zůstane volný plac asi 400 m2, což je sice akorát pro kolektor, ale bohužel by mě to následně omezilo při používání onoho volného prostoru (bazén zahradní domek). Pokud bych tedy volil TČ země/voda musel bych použít s vrty. Cena je poté vyšší, nevím tedy zdali by se to oproti jiné variantě vyplatilo.
Máte nějaký typ na TČ vzduch/voda o kterém víte, že je ve Vámi uvedené cenové relaci to pravé. Bojím se levných TČ, aby se to následně provozem neprodražilo.

Jiří Kubíček18. 10. 2016 21:03:41

Zdravím, na to nebude jednoznačná odpověď, osobně TČ neprodávám ani nemontuji, ale můj názor je takový, že můžete klidně použít oba systémy. Podle popisu domu se vaše tepelné ztráty (myšleno bez rekuperace), budou pohybovat přibližně na úrovni 7-8 kW.

V případě volby TČ vzduch/voda byste měl vzhledem k horské oblasti volit o něco větší nominální výkon TČ (aby bivalence případně spínala až při menších venkovních teplotách), než kdyby TČ bylo v teplejší klimatické oblasti, takže bych volil nějaký inverter o výkonu 10-12 kW při spádu A2/W35. I když samozřejmě TČ země/voda bude mít lepší COP a o něco menší provozní náklady, tak i TČ vzduch/voda poslouží velice dobře. V horské oblasti bude o něco delší topná sezóna a to hlavně v přechodných obdobích, kdy vzducháč bude pracovat s velice slušnou účinností a celoroční COP bude velice podobný jako u TČ v teplejší klimatické oblasti, jen to TČ naběhá více hodin, ale to stejně tak i zemní TČ.

U TČ země/voda (beru jen možnost s kolektorem, protože s vrty je to už příliš investičně nákladné a podle mne se to nemůže vyplatit oproti vzducháči) budete potřebovat pozemek o přibližné rozloze 400m2 při běžném složení zeminy. TČ vám bude stačit o výkonu cca 7-8 kW a může být i klidně bez inverteru, důležité a prvořadé hlavně je, aby byl dobře nadimenzovaný ten kolektor vzhledem k TZ domu, může být klidně i mírně předimenzovaný. Celoroční COP bude lepší než u vzducháče. Můj přibližný odhad je takový, že provozně na tom budete asi o 4.000,-Kč za rok lépe, než se vzducháčem.

Nyní už bude záležet jen na celkové investici i s ohřevem TUV. Slušný vzducháč s inverterem o výkonu 10-12 kW seženete až po napojení k rozdělovači podlahovky za cca 180 - 200.000,-Kč, TČ země/voda s kolektorem byste mohl za nějakých cca 250.000,-Kč pořídit. Návratnost zemního TČ oproti vzducháči bude někde u hranice životnosti toho vzducháče. Jestli má zemní TČ delší životnost, na to se názory různí, každopádně bedna je umístěná v domě, kolektor máte napořád a vzhledem k lepšímu COP se bude kompresor zemního TČ opotřebovávat o něco pomaleji, takže za mě o něco delší životnost mít bude. Suma sumárum rozhodnutí je to jen na vás, i když službu odvedou dobře oba druhy TČ, tak kdybych měl volný pozemek, šel bych osobně spíše do zemního TČ s kolektorem, ale nesmí být předražené, to znamená za cenu maximálně kolem těch 250.000,-Kč, u dražších instalací už by se vám to přestávalo vyplácet.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama