Podklad pod laminátovou podlahu z osb desek

Autor: Mko (1 příspěvek)
4. 10. 2016
3 komentáře
Dotaz

Dobrý den,

Chystám se na rekonstrukci podlahy v domě starém cca 60 let. Jedná se o 1. patro, vytápěný celý barák, trámový strop se škvárovým zásypem, místnost 4x5m, ze spodního patra nehrozí vlhkost

Stávající prkenná podlaha má klasické nerovnosti na které nejde rovnou položit plovoucí laminátová podlaha. Celkově se svažuje do středu. Vrže pouze na pár místech a není shnilá.

Moje představa je prohnat vruty do stávajících prken, položit jednu vrstvu 15mm OSB s drážkou (slepit ve spojích) a znovu prohnat vruty cca každých 40 cm do staré podlahy, dilatace od stěn 10 mm. Na to bych položil protikročejovou izolaci s  laminátovou plavoučkou.

Jenže se obávám toho, že to bude málo a bylo by lepši udělat sendvič 2x 12mm OSB a plošně lepené + v drážce. Opět prohnat vruty do stávající prkenné podlahy a pak finální povrch s laminátovou podlahou.

1. Varianta je rychlejší, levnější a možná dostačující, nezatěžuje tolik trámový strop

2. Varianta je ,,jistota,, , ale může zatížit víc strop, je to pul tuny dalšího materiálu. Navíc si nejsem jistý zda je dobré celou novou desku z OSB přichytit vrutama do staré podlahy.

Vím, že existují různé směsi, stěrky, nivelace na dřevěné podlahy, ale raději bych volil cestu s OSB deskama.

Děkuji za Váš názor.

Mko5. 10. 2016 17:01:35

Děkuji za bleskově rychlé reakce.

pokusím se tedy vyrovnat prohlubeň xps deskami a a zvolím variantu s jednou vrstvou osb a na to finální pokládku.

mates4. 10. 2016 22:34:32

Dost záleží na tom, jak jsou ty nerovnosti velké, kolik jste ochoten investovat a jaké nároky na novou podlahu máte. Soused si tím prošel před pár lety - nejprve chtěl nějaké systémové řešení, a když pak viděl cenu za m2 (důchodce)... No prostě vzal kladivo, metrovou lať, smeták a obětoval elektrický hoblík za pár Kč. Snad dva dny jezdil a rovnal podlahu (do tvaru dutého zrcadla). Dostal se na milimetrové lokální nerovnosti, položil na to hobru nebo polystyren (teď nevím) a pak rovnou laminátovku. S tou trochu bojoval, neboť vydutá podlaha mu tahala desky od sebe, ale nějakým trikem se mu nakonec podařilo desky srazit víceméně bez mezer. Vypadá to normálně, nevrže to, jen kulička upuštěná kdekoliv po místnosti skončí v jejím středu (a nábytek u stěn se poněkud kácí).
Pokud půjdete cestou OSB a budete je kotvit přímo k podlaze bez vyrovnání vydutosti, pak si myslím, že klidně stačí jedna vrstva. Jen bych vyzkoušel, zda OSB přímo na prknech nevrže (ani kotvení vruty nemusí toto zcela odstranit).
I v případě vyrovnání vydutosti podsypem (nebo XPS deskami, dělají se 3mm/5mm/... ale je to dost pracné, vlastní zkušenost) bych asi zkusil nejprve jednu vrstvu OSB. Podlaha se při přitížení sice trochu prohne, ale to by nemělo s celistvostí OSB vrstvy nic udělat. Když to bude dobré, tak kročejovka a lamino.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber4. 10. 2016 21:06:50

A co třeba vyrovnat to pomocí hobrových desek? Pokud je rozdíl jen v řádech milimetrů, tak by měkkost hobry uměla nějaké ty hranky vyrušit a jako kročejovka funguje skvěle. Pokud je v prostředku dolík, tak by neměl být problém to vyrovnat lokálně násypem nebo použít nějaké podkladní desky či hobru větší tloušťky.