Jáma na deštovou vodu.

Autor: PavelS (1 příspěvek)
Kategorie: Hrubá stavba
4. 10. 2016
5 komentářů
Dotaz

Zdravím, potřeboval bych poradit s jámou na dešťovou vodu. Původně podle bývalého majitele to měl být zahradní sklep rozměr 240cm x 540cm, hloubka 180cm, obetonovaná cihlová zeď zřejmě jen ze dvou větších stran, vrchní hrana jámy cca 50cm pod úrovní terénu. Dno jsem zabetonoval 10cm železobetonu. Ideálně plán: dovnitř vložit plastovou nádrž na míru pro uchování dešťové vody (zalévání, splachování…). A pak ji obetonovat. Problém zní, čím ji „zaklopit“, aby se dala zasypat do úrovně terénu a aby to vydrželo. (omlouvám se za neodborné výrazy, nejsem zedník ;)

lukysz5. 10. 2016 19:12:22

Pro klid duse to udelat pojezdove. A nejlevneji si udelat bedneni a navazat potrebne armatury dle budouciho zatizeni, nachystat prostupy at potom nemusite vrtat. Najit nejakeho souseda, ktery stavi a ceka ho betonovani a domluvit se s nim, ze vezmete o 2 kubiky vic a mate to bez toceni michackou.

mates5. 10. 2016 14:07:33

Tak to prostě je, čím rychlejší stavba, tím dražší.
K těm PZD - uvidíte, co na to statik. Ony ty PZD desky nejsou nic moc, co se zatížení týče. Pro daný rozměr potřebujete délku cca 2700 mm. V této délce se dají sehnat tenké desky (asi 90 mm) nebo silnější (až tuším 140 mm). Ovšem vzhledem k tomu že to jsou stropní desky, tak máte od výrobce většinou garantováno pouze 2 kN/m2 stálé a 4,5 kN/m2 nahodilé zatížení. A teď si spočítejte jen tu nadbetonávku, která staticky těžko něco přinese (bez spřažení) + (mokrá) zemina do oněch 0,5 metru. PZD panely se dělají ve větších délkách, ale se zatížením jsou na tom potom podobně. Předpjaté stropní panely (spiroll) jsou na tom výrazně lépe, tady i se 160 mm výšky na rozponu 2,5 m jste na užitném přitížení 20 kN/m2 (i při řídkém armování). Ale ta cena (1000 Kč/m2). Nicméně klasická cesta = výroba bednění, stojky, armatura, beton - to taky bude něco stát.

PavelS5. 10. 2016 11:07:07

S pojezdem ani moc nepočítám, maximálně nějaký zahradní traktůrek. Dostal jsem ještě nějaký tip to zaklopit PZD deskami a pak na to položit železobeton cca 5-10 cm, jen cena PZD desek vychází kolem 10.000kč :(

mates4. 10. 2016 21:42:38

O pojezdovou plochu bych se v tomto případě ani nesnažil, ony i ty poklopy na běžné plastové nádrže jsou jen v třídě A15 a snaha o B125 by to mohla silně zkomplikovat (jen pak dát pozor, aby se vám na tom někdy v budoucnu neotočila nějaká těžší pracovní technika ;-).
Dost záleží na tom, jakou nádrž se vám podaří sehnat. Při větším štěstí by se tam mohla vejít nějaká unifikovaná žebrovaná, kterou by mohlo stačit pouze obsypat a zasypat zeminou - konzultovat s technickým listem výrobce. Naopak lepené pravoúhlé nádrže bohužel vyžadují betonáž ze všech stran. Vyhněte se jakýmkoliv provedením záklopu s částečně odkrytou armaturou (např. I profily s bet. deskami) a použijte monolit nebo v nouzi i ty panely (v této aplikaci k nim nemám moc důvěru, byl jsem svědkem situace, kdy se po 30 letech musel panelový záklop septiku komplet předělat - prostě se po nich občas někdo projel autem, to záklop rozhýbalo a do septiku začala časem zatékat voda a propadat zemina; je to můj subjektivní pocit, při troše disciplíny to může být samozřejmě OK). Patřičné proporce armatury a betonu si můžete samozřejmě propočítat sám (A15 = 15 kN/m2, počítejte však s aditivním zatížením krycí zeminou (plně nasáklou vodou - déletrvající déšť), nebo to nechat na statikovi, který se může zaplatit nějakým tím ušetřeným železem a betonem. Možnost nechat si udělat patřičný monolit na míru v Prefě a pak ho na to plácnout jeřábem zmíním jen proto, že existuje a je rychlá (tedy ta pokládka), cena je samozřejmě jinde než při betonáži na místě.

Pavel

Pavel4. 10. 2016 19:48:01

Zaklopil bych to betonovou deskou. Bud beton udelat primo na nadrzi, inse vstupem. Nebo koupit nekde v okoli starsi steopni panely. Lze udelat nahrada obdobna miaku, kde nebude hrozit zhniti armatury. No a na desku zase folii nebo Ipu a zahrnout hlinou. Pojezdove to asi nebude.