Dobrý den, obracím se na vás a budu vděčný za každou radu.
V příloze zasílám fotografie něčeho takového co by jsme chtěli stavět. Už se vyřizuje pozemek a tak než začnu dělat nějaký nákres pro projekt chci zjistit nějaké informace kvůli více zdrojům,nechci naletět dnešním manipulátorům a jejich kecům o výhodnosti veškerých drahých nesmyslných řešení.
Takže my chceme stavět alternativu nějaké dřevěnice,nebo horské boudy ve starším stylu. Víme že uvnitř bude kombinace obložení obvodových stěn kamenem a dřevem-částečně by tam mělo být obložení například klasickými nesámovanými fošnami a falešným roubením. Zvenku domu taky kámen a dřevo( nesámované fošny a prkna) .
A nyní se ptám, chceme stavět za rozumné peníze stavbu s rozumnou spotřebou. Chceme se vyhnout moderním technickým vymoženostem, protože vydělávvám českou výplatu se kterou člověk sotva vystačí. Takže by mělo být vše jednoduché,spolehlivé, trvanlivé a hlavně funkční.
Co se týče nosných obvodových stěn. Z čeho by jste stavěli? Zateplovali by jste? Četl jsem zde na fóru hodně informací například o zateplených cihlách heluz a porotherm,většinou jsem se dočítal, že je to zbytečně drahé a že peníze vynaložené navíc za cihly se nikdy nevrátí.
Ale zase hodně pochybností slyším ohledně štíhlé stěny +izolace. Říkám si,když zvenčí budou nějaké ty fošny,snad to taky bude trošku izolovat,že by stačila klasická třeba 40cm cihla, když připočtu obložení vnitřek a zvenčí bude to cca 60cm. Někdo zase vychvaluje beton díky své akumulační schopnosti,ale prý beton nedýchá. Takže opravdu nevím co vymyslet,protože chci mít pocit že nedělám kompromisy,ale vybírám opravdu tu nejlepší variantu.
Další věcí je to,čím by jste takovou stavbu vytápěli. Podlaha bude asi dlažby,možná někde dřevo. Dělali by jste topení do podlahy? Vnitřní příčky budou pravděpodobně kamenné takže akumulační schopnost stavby by měla být dobrá. Ale zase jaký zdroj tepla použít......
Děkuji vám za každou radu
Milik6072. 9. 2016 17:52:37
Myslíte že to stavět jako dřevostavbu? Já počítám s tím že celé podkroví bude stylem dřevostavby, ale ten spodek jsem si myslel například nějakou kombinaci betonu a izolace atd.....více než kámen bude jako obložení dřevo a raději bych dobře zaizolovanou akumulační stěnu než dřevostavbu. Hodně slýchám dobré věci na nějaké heraklitové nebo štěpkocementové desky s polystyrenem a vylévá se to betonem,nevím jak moc je to dobré na svépomocnou realizaci ale zní to dobře. Co se týče vytápění je to opravdu těžké, chceme mít uvnitř nějaký krb s výměníkem a součástí toho aby byl velký masiv kamenné zdi, aby tam docházelo k veliké akumulaci tepla. Ale k tomu nějaký hlavní zdroj ale těžko říct jaký.....mám zkušenosti s automatem na uhlí, je to paráda, ale pokaždé co jde člověk dosypat násypku, tak pak může veškeré oblečení hodit do pračky a sám na dost dlouho do vany...ten prach je hroznej. Nechtěl bych vidět prašnost v domě kde je součástí kotelna-katastrofa. Líbí se mi automaty na peletky ze dřeva a nebo ty rostlinné peletky, ale myslím že to bude finančně dost zatěžující. Nejhorší je ten fakt, že člověk nevidí do budoucnosti....každopádně radši dám přednost ověřeným věcem a spíše něco klasičtějšího než se pouštět do nějakých přetechnizovaných věcí....