Podlaha z OSB desek pro nevytapenou pudu - kondenz

Autor: Michal a Renča (2 příspěvky)
Kategorie: Hrubá stavba
3. 8. 2016
12 komentářů
Dotaz

Ahoj Stavebnici,

momentalne pripravujeme domecek k montazi sadrokartonu a nemam uplne jasno ohledne pochozi OSB podlahy pro nasi pudu. V projektu mame skladbu stropu:

-sadrokartonova deska

-parozabrana

-SDK pozinkovane profily

-Tramy 160x220mm vyplnene mineralni vatou tl. 220mm

-drevene hranoly 60x80mm vyplnene mineralni vatou tl. 80mm

-OSB desky P+D

Sadrokartonar tvrdi, ze pri teto skladbe bude dochazet ke kondenzaci vody ze spodu na OSB deskach, neb ta parozabrana tak i tak neco propusti, plus se bude rosny bod objevovat ve vate. Proto navrhuje vatu tl. 80mm dat pod tramy a nad tramy udelat dvojity rost ze stresnich lati do krize, coz by vytvorilo provetravanou mezeru pod OSB podlahou. Skladba tedy bude:

-sadrokartonova deska

-parozabrana

-mineralni vata tl. 80mm

-SDK pozinkovane profily

-Tramy 160x220mm vyplnene mineralni vatou tl. 220mm

-rost ze stresnich lait 60x40mm

-OSB desky P+D

Je takovato skladba spravne? Nebude kondenzovat voda na OSB deskach i pres vytvoreni provetravane mezery ze stresnich lati?

Planuji, ze bych rost a desky nezatahl uplne ke zdem a nechal tam cca. 5cm mezeru at muze vzduch proudit, ale i tak nevim, zda je to dostatecne.

Dekuji,

Michal

Martin

Martin8. 10. 2016 21:43:31

Dobrý den,

Chci se jen zeptat, trošku z jiného soudku. Jaké máte projektované rozestupy Trámů 160x220 a pak těch střešních latí. Ptám se ne kvůli parotěsnosti ale kvůli nosnosti a konstrukci celého stropu.

děkuji

Jiří Kubíček7. 10. 2016 21:19:44

To máte pravdu, lepší to bude, kondenzace zde žádná nehrozí, jestliže bude nad parozábranou a OSB deskami izolace, to by jedině musela být izolace špatně provedena a byl by tam samý tepelný most a tím chladný povrch parozábrany. Předpokládám však, že tohle nehrozí. Pro kabeláž bych proto určitě volil tu mezeru pod parozábranou, dělat prostupy přes parozábranu a OSB desky považuji za nežádoucí.

Jinak pro řešení vzduchové neprůzvučnosti by vám určitě stačila jen jedna vrstva minerálu o síle kolem 15 cm a druhou vrstvu desek byste mohl použít jinam. Též skladbu: 15 cm tuhá minerální deska, roznášecí plovoucí deska ze dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek, plovoučka s tenčí kročejovkou, považuji z hlediska akustiky za dostatečnou, ona částečně jako kročejovka poslouží i ta minerální deska.

Martin

Martin7. 10. 2016 12:13:54

Děkuji za radu,

No ještě bych se ale chtěl zeptat, ten SDK podhled, asi bude lepši ho šroubovat na CD profily než přímo do OSB desek, vznikne mi tím prostor pro tažení kabeláže ale nehrozí v této vzduchové kapse kondenzace? Nebo je lepší kabeláž táhnout nad osb deskami a do patřičných míst si udělat prostup přes OSB desku. Popřípadě prostup přes OSB desku a parozábranu (pokud bych volil cestu izolace z tuhých minerálních desek a ne z EPS)

Po pravdě řečeno je mi cesta izolace z tuhých minerálních desek příjemnější, z důvodu.
Při realizaci obytného podkroví bych mohl jednu vrstvu minerálních desek odebrat a použít ji jako izolaci mezi krokve v podkroví, kde bude už při kompletaci krovu kontaktní parozábrana.
Myslím si že mezi dvěma vytápěnými prostory už může být izolace jen 15cm a tu bych pak zaklopil pochozími OSB deskami. Na nich už jen kročejovka a podlahová krytina.

Dalo by se s tímto řešením dále do budoucna počítat?

Děkuji

Jiří Kubíček7. 10. 2016 10:41:55

Zdravím, vždy je trochu složité a na zvážení celé skladby konstrukce, když chcete kombinaci složení, kdy to je mezi vytápěným a nevytápěným prostorem, mezi mezi dvěma vytápěnými a obývanými prostory. U té první varianty je potřeba si dát pozor, aby vám v konstrukci nekondenzovala vlhkost a aby to mělo dobré tepelně izolační vlastnosti. U druhé varianty jsou zase důležité akustické vlastnosti konstrukce (vzduchová neprůzvučnost a útlum kročejového hluku).

Když vezmu tu vaší navrhovanou skladbu z EPS, tak z izolačního hlediska a z hlediska difúze je to naprosto v pořádku, jen bych osobně tu parozábranu dal buď až nad OSB desky (nebude ničím provrtaná, ale ani takto to není žádná velká chyba), nebo bych ji nedával vůbec, protože při složení: SDK, OSB a 30 cm EPS to bude z hlediska difúze v pořádku, a to i kdyby se dal na EPS nějaký dřevěný záklop nebo záklop z OSB desek (jen by nebylo dobré na to dávat třeba nějaké lino, kdyby vrchní prostor nebyl ještě vytápěn), a až to bude nahoře vytápěno, tak už parozábrana důležitá není. Ale když tam tu parozábranu dáte, nic tím nezkazíte, v případě kombinace minerální izolace + záklop + nevytápěný prostor by byla nutností.

Ta vaše navrhovaná skladba má ale dvě hlavní nevýhody, zcela minimálně řeší vzduchovou neprůzvučnost, ale to záleží na individuálním posouzení, jestli vám to takto stačí, a vůbec neřeší útlum kročejového hluku, což zatím není důležité, když vrchní podlaží nebude obýváno. Takže jsou podle mne tyto možnosti:
1) V budoucnu na EPS celoplošně položit minerální kročejovou izolaci a na to udělat roznášecí desku s dilatací kolem stěn, měl byste vyřešený útlum kročejového hluku a vylepšila by se vám vzduchová neprůzvučnost.
2) Místo EPS použít rovnou nějaké tuhé minerální desky a na ně pak v budoucnu rovnou udělat roznášecí desku s dilatací kolem stěn. Z hlediska vzduchové neprůzvučnosti to bude podstatně lepší, poslouží to i jako kročejovka. Taky by šla použít i kombinace jedné vrstvy EPS a na to jednu vrstvu tuhých minerálních desek.

Martin

Martin6. 10. 2016 22:58:56

Udělal jsem ještě náčrtek, dalo by se použít takové složení?

Martin

Martin6. 10. 2016 22:36:33

Dobrý den,
Pročítám si vaše vlákno a chci se zeptat, jakou skladbu izolace a v jaké úrovni použít parozábranu pokud bych chtěl zachovat spodní rastr trámy z místnosti pohledové a současně si připravit půdu na vybudování obyvatelných mistností, ale zatím bych řešil jako nevytápěnou na odložení věcí.

Jiří Kubíček4. 8. 2016 9:07:48

Zdravím, doufám, že jsem to popsal dostatečně srozumitelně, přesnou fotku nebo nákres pro váš konkrétní případ asi těžko budu hledat, ale popíšu to odspodu ještě jednou:
1) SDK desky
2) rošt pro SDK desky
3) minerální izolace o síle 4-5 cm do instalační mezery, kudy povede případně i elektoinstalace (minerál pod parozábranu by se ale neměl dávat v místnostech se zvýšenou vlhkostí, jako je koupelna)
4) parozábrana připevněná ze spodní strany k trámům
Záleží na tom, jak nízko budete potřebovat dát SDK podhledy a jaké typy závěsů budete používat, podle toho se pak řeší utěsnění v místě připevnění závěsů (např. u přímých závěsů se dá použít mezi závěs a parozábranu těsnící páska). Dále je možné parozábranu přichytit pomocí latí a závěsy kotvit až na lať, nebo je možné udělat rovnou laťový rošt a SDK desky připevnit k tomuto roštu, možností je více, dohodněte se se sádrokartonářem.
5) Minerální izolace mezi trámy - 22 cm
6) Hranoly kolmo přes trámy, např. o výšce 8 cm
7) Vyplnit mezery mezi hranoly minerální izolací o síle 4 cm, vznikne tak mezera mezi záklopem a izolací
8) Záklop z OSB (s mezerami po obvodu) nebo s prken (s mezírky mezi prkny)
Nevím, kolik místa máte na půdě, ale teoreticky se ještě nabízí varianta udělat vše až nad trámy, pod trámy by byl pouze podhled nebo je můžete nechat přiznané. Na trámy by to pak bylo takto:
1) OSB desky nebo prkna
2) podle druhu izolace parozábrana - když to bude minerál, tak parozábrana, v případě EPS není parozábrana nutná
3) cca 30 cm izolace - když to bude EPS, tak jen 2 vrstvy naskládat na sebe a těsně k sobě, když to bude minerál, tak ho dát do křížového roštu, opět s vytvořením mezery mezi izolací a budoucím záklopem
4) udělat záklop z OSB nebo prken - v případě roštu s minerálem a mezerou platí to samé, co u předchozího postupu, v případě EPS jen naskládat na EPS OSB desky

Michal a Renča

Michal a Renča4. 8. 2016 8:05:02

Vážený pane Kubíčku,

děkuji Vám za radu a rychlou odpovědˇ. OSBčka už jsem bohužel objednal, zkusim tedy nějak nakombinovat skladbu prkna/OSB.

Kdybyste měl nějakou fotku/náčrt Vámi doporučené skladby, vůbec bych se nezlobil, ha ha!

Děkuji ještě jednou a prima den,
Michal Stehlík

Janek4. 8. 2016 4:16:50

Děkuji za radu, asi bude nejelegantnější parotěsku chytnout přes přelepenou kontra lať a na lať chytat závěsy.

Jiří Kubíček3. 8. 2016 11:10:02

Zdravím, chápete to a popisujete velice dobře (o závěsech jsem se zapomněl zmínit, protože těch děr je pak podstatně méně), jde to ale obejít tím, že buď uděláte samonosný rošt, nebo se parozábrana přichytí latěmi s těsnící páskou a závěsy pak jdou do latí. Nebo jak píšete podle druhů závěsů se to utěsní butylkou nebo se závěs podloží těsnící páskou. Každopádně na to vše vidíte a máte to pod kontrolou. Když se dávají desky zespoda přímo na parozábranu, která překrývá rošt, občas nějaký vrut ujede i mimo rošt nebo jde vrut trochu šikmo, i když by se to stávat nemělo, pak je to ale samá díra.

Janek3. 8. 2016 10:49:21

Dobrý den,

jestli mohu využiji zkušenosti pana Kubíčka. Skladbu mám také v plánu jak navrhujete Michalovi a Renči ale Vy píšete, že se parozábrana nepřeruší, pokud se dá parozábrana hnedka na krov, poté instalační mezera a SDK rošt. Jenže celý rošt pro SDK bude ukotven závěsy na krokve (u mne to budou fošny 60x220) čili v místech závěsu se parotěska přeruší a bude se muset oblepit (utěsnit). Určitě bude ale děr méně, nebudou tam od kabeláže a vrutů. Nebo to chápu špatně?

Jiří Kubíček3. 8. 2016 10:32:13

Zdravím, ta první varianta, i když se projektuje celkem běžně, se mi též moc nelíbí, protože parozábrana by byla na spodku profilů a byly by provrtaná vruty + nějakými prostupy pro kabely (jde to utěsnit pomocí pásky na profily a butylky u různých prostupů, ale stejně to není ono), takže v podstatě souhlasím se sádrokartonářem, že hrozí kondenzace vlhkosti pod OSB deskami, když ještě k tomu budou položené přímo na vatě.

Co se týká té druhé varianty, je to určitě lepší, ale osobně bych udělal tyto úpravy:
- parozábranu bych nedával mezi SDK desky a rošt (tedy na spodek roštu), ale připevnil bych ho ze spodní strany na trámy a pak by rošt vymezil instalační mezeru pro např. kabely a parozábrana by nebyla ničím provrtaná, do této instalační mezery pod parozábranu můžete klidně dát izolaci, ale musíte dodržet pravidlo, že síla izolace pod parozábranou by neměla překročit 1/5 síly izolace nad parozábranou
- další izolace by přišla mezi trámy, ale nad trámy už bych nedělal křížový rošt, přijde mi to zbytečné, i když ho klidně udělat můžete, ale dal bych silnější hranoly jen křížem přes trámy, ty bych též vyplnil vatou, ale tak, aby zůstala 3-5 cm mezera mezi hranoly a záklopem z OSB desek, při výšce hranolů 80 mm byste měl tedy cca 4 cm izolace mezi hranoly, 22 cm mezi trámy, a cca 4-5 cm pod parozábranou, tato skladba je z tepelně izolačního hlediska zcela dostačující, ale jestli chcete ještě více izolace, udělejte klidně rošt na trámech dvojitý
- za úvahu stojí ještě záklop z prken, kdy by se mezi prkny nechaly malé mezírky, v případě volby OSB desek byste měl nechat malé mezery po okrajích podlahy