Betonová podlaha v 1.patře domu

Autor: Shifty (1 příspěvek)
14. 7. 2016
14 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat. Řešíme rekonstrukci rodinného dvojdomu kde je v prvním patře podlaha na kterou je potřeba udělat betonová vrstva o výšce cca 5-7cm (dohromady 1,3m3). Podlaha je momentálně tvořena trámy (dům je asi 100 let starý, trámy též) cca 25x25xm asi 40cm od sebe a na nich jsou prkna 2cm tlustá. Původně tam byl škvára s cihlami, které se odvezli (vážilo to asi 3,5t). A nyní jsou tam osb desky s tím, že na ně přijde beton a pak plovoucí podlaha. Problém je v tom, že nevíme jaký typ betonu zvolit aby byla podlaha lehčí. Rozhodujeme se momentálně mezi betonovým potěrem a lehčeným betonem s ekostyrénem. Bojíme se, že u lehčeného betonu by se podlaha mohla při bodovém zatížení propadat. Mohli by jste nám prosím poradit kterou z těchto variant nebo i nějakou jinou zvolit? Předem děkuji za Váš čas.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Tomáš Kunst

Jiří Kubíček18. 7. 2016 10:14:41

Tak vezmu to postupně:
1) Ty OSB desky na té kročejovce nesmí být vůbec k ničemu připevněné, jinak ta kročejovka naprosto ztrácí smysl, na kročejovce MUSÍ !!!!! být už jen plovoucí vrstvy, resp. by měly být jen jedna plovoucí vrstva oddělená od všech konstrukcí, jinak útlum kročejového hluku nebude fungovat. Proto nechápu, koho chytrého napadlo dávat mezi beton a kročejovku ještě OSB desky, proč by nemohl beton přijít na kročejovku ? Proto existují kročejovky pro těžké plovoucí podlahy. Jakmile ty OSB desky přes tu kročejovku k něčemu přišroubujete, tak je to celé špatně., roznášecí vrstva tím pádem vůbec není plovoucí a kročejový hluk se může vesele šířit celou konstrukcí. Ten, kdo takto rozhodl, by si měl něco nastudovat o kročejovém hluku, jak se roznáší a jak je možné ho snížit. Jinak se řeší vzduchová neprůzvučnost a jinak útlum kročejového hluku.

2) Jestli pro beton zbývá 7 cm, tak to je tak pro betonovou roznášecí desku akorát, nevím, kam chce kdo dávat ještě polystyren. Z čeho přesně a jak silnou chcete dělat tu betonovou roznášecí vrstvu ?

3) Kdyby bylo místo na EPS (a to podle mne u vás není vzhledem k potřebě síly betonové roznášecí vrstvy, navíc kdyby šlo přidat izolaci, tak je lepší přidat na kročejovce až do síly 5-6 cm, než tam dávat EPS), tak pak je potřeba podlahu nad prkny řešit v tomto složení: celoplošně kročejovku, na to celoplošně příslušnou sílu EPS (není ani velkou chybou, když se to obrátí), na to PE fólii a pak plovoucí roznášecí vrstvu. Pořád mi uniká smysl těch OSB desek pod betonem a PE fólií, ale jestli je tam chcete za každou cenu dát, tak klidně, ale s tím, že ty desky nesmí být k ničemu připevněné. Osobně bych je tam vůbec nedával a využil úplně někde jinde, nebo je dal na prkna pod kročejovou izolaci, a nebo přikoupil ještě jednu vrstvu OSB a udělal z nich lehkou plovoucí roznášecí vrstvu, tím pádem by nebyl potřeba žádný beton.

Kdo je vlastně investor té podlahy, předpokládám, že jste to vy ? Proč prostě nezavelíte a neuděláte to pořádně a necháváte si radit různé nesmysly ?

Shifty18. 7. 2016 7:52:58

No popravdě já tam jsem hlavně jako manuální pomoc. Sice se snažím protlačit svoje návrhy, ale výsledné rozhodnutí nezáleží na mě, takže asi tak :-). Šlo o to aby se rovnou na kročejovku nedával beton (PE a beton). OSB desky jsou pár vruty chycené do těch spodních prken. Můžeme je ještě vyndat jestli to takto není vhodné. Cca na každou desku 2-3 vruty. Byl nějaký komunikační šum, nakonec jsem se dozvěděl že momentálně (s kročejovkou a OSB) je od OSB desky k vršku plovoucí podlahy nějakých 7cm, a chtějí vlastně ještě mezi OSB a PE s betonem dát tvrzený polystyren.

Jiří Kubíček17. 7. 2016 23:38:14

Zdravím, v pořádku to teoreticky za určitých okolností je, jen nechápu smysl sundavání těch OSB desek, protože buď jste ty OSB desky nemusel používat vůbec a stačilo dá na prkna kročejovku, pak PE fólii, pak udělat těžkou plovoucí roznášecí vrstvu, nebo se tam ty OSB desky mohly nechat a pokračovat stejným způsobem, nebo se mohla dokoupit ještě jedna vrstva OSB a udělat ten první způsob s lehkou plovoucí roznášecí vrstvou z dvojité vrstvy OSB. Dávat OSB desky mezi kročejovku a beton mi přijde naprosto zbytečné, to už je lepší tam dát více kročejovky. Navíc doufám, že když už jste to takto udělal a dal OSB desky na kročejovku, tak že jsou ty OSB desky na tu kročejovku jen položené a s dilatací kolem stěn a nejsou tedy k ničemu připevněné, jinak by ta kročejovka úplně ztratila smysl a dost byste zhoršil akustické vlastnosti té konstrukce. Další předpoklad je, a že s těmi OSB deskami bude plovoucí i ta betonová deska, i když už si nějak nedovedu představit, kam se vám ten beton vejde, když celkově to má mít do 7 cm a něco vám zabere kročejovka a OSB desky. Jak ten beton chcete mít silný a z čeho bude přesně udělaný ?

Shifty17. 7. 2016 15:12:39

Moc děkuji za rady. Nakonec to bude tak že se OSB sundaly dali jsme tam kročejovku 2,5cm na to OSB desky, na to PE folie....beton.... a nakonec plovoučka. Snad to takto bude v pořádku :-). Tak stavbám zdar :-)

Jiří Kubíček15. 7. 2016 11:18:54

To se omlouvám, že jsem ten druh plovoučky špatně pochopil. Samozřejmě by se to pomocí podlahového EPS dorovnat dalo a taky se to tak běžně dělá, ale to by ta chybějící síla podlahy musela být větší, protože tam musíte předně dostat kročejovku (její síla se většinou pohybuje kolem 3-5 cm), což není klasický EPS, a roznášecí plovoucí vrstvu. Tazateli už se tam žádný podlahový EPS nevejde, ale kdyby třeba scházelo dorovnat 15 cm do konečné výšky podlahy, pak by se to řešilo kombinací kročejovky a podlahového EPS, a na to roznášecí vrstva.

Karel

Karel15. 7. 2016 10:52:45

Já měl na mysli tu Vaší variantu plovoucí podlahy:
"na ní udělejte lehkou plovoucí podlahu (roznášecí vrstvu) se dvou vrstev sešroubovaných OSB desek, samozřejmě s dilatací kolem stěn, na to už libovolnou krytinu"
Ale nejsem expert, jen mě napadlo vyrovnat ten výškový rozdíl polystyrenem místo betonu :)

Jiří Kubíček15. 7. 2016 10:47:51

Zdravím, v tom případě bude vzduchová neprůzvučnost naprosto v pořádku a jako kročejovka by vám klidně stačil i elastifikovaný polystyren. Ta varianta s tím lehčeným betonem (ono taky záleží na namíchání toho betonu a jaká bude jeho síla, aby byl dostatečně pevný, a s tím bohužel zkušenost nemám) není úplně k zahození, chtělo by to, aby konečné zatížení stropu zkontroloval nějaký statik nebo projektant, ale z hlediska kročejového útlumu to nikdy nebude tak dobré, jako řešení s pořádnou kročejovkou a pořádnou roznášecí plovoucí vrstvou. Jinak minimální síla anhydritu se pohybuje mezi 3-3,5 cm. Klasickou plovoucí krytinu přímo na EPS bych nedával, není to pevná celoplošná roznášecí vrstva, takže potřebujete pevný jednolitý podklad. Jestli se vám zamlouvá to řešení s anhydritem, tak na OSB desky dejte minerální kročejovku pro těžkou plovoucí podlahu nebo elastifikovaný EPS, na to PE fólii s dilatací kolem stěn (nějaký mirelonový dilatační pás s igelitem pro překrytí s PE fólii), a pak nechte udělat plovoucí roznášecí desku z anhydritu.

Jiří Kubíček15. 7. 2016 10:35:33

Zdravím, ten váš návrh má dvě úskalí, jednak klasický podlahový EPS není kročejovka a tedy neřeší útlum kročejového hluku, musel by se použít kročejový elastifikovaný polystyren, ale ten zase nevylepšuje vzduchovou neprůzvučnost. Minerální kročejovka řeší útlum kročejového hluku, vylepšuje vzduchovou neprůzvučnost a ještě je lepší i z protipožárního hlediska. Další věcí je, že plovoucí krytina (nemyslím tím pořádnou plovoucí roznášecí vrstvu) potřebuje pevný a jednolitý podklad, takže dát ji přímo na podlahový EPS (třeba i ještě s nějakým mirelonem) nepovažuji za ideální záležitost.

Shifty15. 7. 2016 6:24:28

Ta izolace mezi trámy se dělala ze odspodu a pod ní je sádroš. No řezali jsem ji o něco širší než je mezera mezi trámy a je v plné výšce mezery. Snad to bude dostatečné. Původně to bylo v plánu tak, že na ty OSB desky půjde PE fólie, pak 5-7cm lehčeného betonu, na to kročejová izolace a na to plovoučka.

Jiří Kubíček: Ta varianta co jste napsal poslední se mi velmi zamlouvá. Jaká je minimálně potřeba síla toho anhydritu aby to mělo dostatečnou pevnost? Děkuji.

Pokud dám na polystyren rovnou plovoučku, tak to nebude mít žádnou bodovou pevnost, nebo ne?

Karel

Karel15. 7. 2016 6:08:18

Nestačilo by to teda srovnat 5-7 cm podlahového polystyrenu? A na to plovoučku jak psal pan Kubíček? Taky mi přijde zbytečné zatěžovat 100 let starý strop betonem.

Jiří Kubíček14. 7. 2016 21:25:01

Je to jen na vás, zda budete za každou cenu upřednostňovat finanční stránku věci, nebo zda to chcete mít dobře řešené po akustické stránce. Nevím kolik a jaké vaty máte mezi trámy, ale to by stejně řešilo pouze vzduchovou neprůzvučnost. Útlum kročejového hluku chcete řešit jak, pouze nějakým slabým mirelonem pod krytinou na betonu ? Jako nouzovka se to použít dá, ale spíše byste to měl udělat s pořádnou kročejovkou. Rozhodnutí je jen na vás, Taky to můžete udělat tak, že položíte na OSB desky kročejovku v síle cca 2-3 cm, na to nějakou PE fólii s dilatací kolem stěn a uděláte roznášecí vrstvu z anhydritu, když nechcete OSB desky.

Shifty14. 7. 2016 19:22:24

Děkuji mnohokrát za reakce. Mezi trámy je skelná izolace nebo tak něco, takže to nebude problém :). Jde o to že je potřeba něčím nahradit tu škváru aby nebyl mezi místnostmi schod. Jde asi o těch 5-7cm a to doplňovat osb deskami nebo liaporem bude docela drahé.

Jiří Kubíček14. 7. 2016 12:53:58

Zdravím, na to je naprosto jednoduchá a logická odpověď. Vůbec žádný beton tam nedávejte, nemá tam žádný význam a jestli to náhodou potřebujete jen srovnat do roviny, což ale ale asi je, když tam máte i OSB desky, tak použijte liapor. Jinak vy hlavně musíte řešit vzduchovou neprůzvučnost a útlum kročejového hluku (předpokládám, že 1. patro bude obývané). Takže na tu pokladní vrstvu z prken a OSB desek dejte minerální kročejovou izolaci a na ní udělejte lehkou plovoucí podlahu (roznášecí vrstvu) se dvou vrstev sešroubovaných OSB desek, samozřejmě s dilatací kolem stěn, na to už libovolnou krytinu (třeba i tu plovoučku, která ale v žádném případě nemůže nahradit pořádnou plovoucí roznášecí vrstvu s pořádnou kročejovkou). Správně byste měl dát i nějaký minerál mezi trámy, abyste pořádně vyřešil vzduchovou neprůzvučnost, ale předpokládám, že tam už se asi nedostanete, takže alespoň dejte tu minerální kročejovku, která i sama o sobě vypomůže se vzduchovou neprůzvučností (jinak byste vlastně vzduchovou neprůzvučnost neměl řešenou prakticky vůbec). Akustické vlastnosti té kročejovky jsou po všech stránkách podstatně lepší, než tam dělat vrstvu betonu a ještě ten strop zatěžovat.

Pavel a Evča

Pavel a Evča14. 7. 2016 11:29:41

Zdravím,

rada je jednoduchá, obrátit se na statika, který to spočítá, navrhne....

Problém totiž není jen v hmotnostech vyrubaného a nového betonu, jde i o celkové zatížení.


jinak co mám zkušenosti s rekonstrukcí domu u nás, tak podobný problém se řešil v podkroví a nakonec se dělala spřažená žb deska o tl 5-cca 15 cm - prohnuté trámy, do trámů se dle schématu zatloukalo neuvěřitelné množství hřebů pro spřažení, pokud si pamatuji dobře bylo jich něco kolem 600 na ploše 90 m2.

Stavbě zdar