Topení plynem do podlahovky.

Autor: Michal a Míša (11 příspěvků)
13. 7. 2016
3 komentáře
Dotaz

Zdravím všechny stavebníky. Chtěl jsem se zeptat jaké máte zkušenosti s topením plynem, jaký máte kotel(značka, typ), jak řešíte ohřev vody a jak máte topný systém sestaven.

Jiří Kubíček14. 7. 2016 8:12:32

Zdravím, TZ klidně vypočítat můžeme nebo ověřit pak podle PENB, což by bylo rychlejší. Podle mne se vám při TZ kolem 6 kW vyplatí pořídit TČ, nějaké slušné bude v celkové ceně cca 150.000,-Kč a k tomu budete mít lepší tarif EE. Zkuste si nejdříve nechat nacenit to plynové vytápění s ohřevem TUV se vším všudy až po dovedení k rozdělovači podlahovky, skoro bych se i vsadil, že to bude nejméně 100.000,-Kč, ale provozně to bude cca o 10-12.000,-Kč ročně více než s TČ. Jestli krb, tak jen pro radost s vytápěním do vzduchu a bez výměníku. vezměte si, že byste kombinoval plyn + krb s výměníkem. Položte si tyto otázky: Kolik to celé bude stát, a to i vzhledem k tomu, že se neobejdete bez pořádné AKU nádrže ? Co bych musel pořídit za krb, abych nepřetápěl nějakou část domu, která bude mít většinu topné sezóny podstatně menší TZ, než jsou výpočtové ? Jaký to přinese komfort a jak to bude drahé provozně ? Než do domu s malými TZ pořizovat plynový kotel v kombinaci s krbem s teplovodní vložkou, to uděláte mnohem lépe, když rovnou pořídíte tepelné čerpadlo.

Michal a Míša13. 7. 2016 20:58:04

Plyn máme na hranici pozemku cca 9 metru od domu, zatim bez přípojky. Tři osoby. Tepelné ztráty domu cca 6kW. Čekám na zaslání PENB od projektanta. Poté pane Kubíček jsem se chtěl zeptat, zda by bylo od Vás možné vypočítat tepelné ztráty domu. Byl bych Vám vděčný. Jinak budeme mit dům s obytným podkrovím a všude podlahovku. U plynu buch to viděl na kondenzační kotel s nějakou vnitřní nádobou s teplou vodou. A jako druhý zdroj vytápění bude krbová vložka s průduchy nebo výměníkem.

Ja na to topeni elektrickou energii moc nejsem a tepelným cerpadlum nejak neverim. Zvlášť vzduch-voda, které u mě prichazelo v úvahu. Z hlediska návratnosti.

Jiří Kubíček13. 7. 2016 17:01:19

Zdravím, dost nekonkrétní dotaz, na který můžete dostat mnoho odlišných odpovědí, ono by taky bylo dobré doplnit některé věci jako: tepelné ztráty domu, počet osob v domě, zda chcete podlahovku nebo radiátory a jestli radiátory, tak s jakým teplotním spádem, zda máte přivedený plyn přímo až do domu, nebo by se musela budovat ještě nějaká přípojka, s jakou počítáte cenou kompletního plynového vytápění a ohřevu TUV až po dovedení k topné soustavě (přípojka až do domu, komín, plynový kotel, zásobník na TUV, veškerý další instalační materiál až po dovedení k topné soustavě, třeba k rozdělovači podlahovky, + cena práce) atd. Ono je to v dnešní době tak, že u novostavby se prakticky plyn vůbec nevyplatí do domu přivádět, protože buď máte tak malé TZ, že můžete topit jen elektřinou (elektrokotel, přímotopy atd. v kombinace s nějakým obyčejným krbem nebo bojlerem s vestavěným TČ nebo klimoškou, abyste splnili limity pro měrnou neobnovitelnou primární energii v PENB) nebo máte už takové TZ domu, že se vám více vyplatí pořídit tepelné čerpadlo vzhledem k porovnání tarifu EE, provozních a celkových investičních nákladů. Další věcí u domu s malými TZ může být problém s nesprávně zvoleným výkonem kotle a následným cyklováním.
EDIT: Omlouvám se, až nyní jsem se všiml, že se jedná o podlahovku, tak alespoň to je jasné a výhodu to má pouze v tom, že s podlahovkou může mít kotel lepší účinnost jak s radiátory, ostatní připomínky však stejně zůstávají.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama