Vytápění rodinného domu

Autor: mylesss (1 příspěvek)
2. 7. 2016
6 komentářů
Dotaz

Dobrý den, vím že podobných témat se internetem a diskuzemi jenom hemzi, ale zadny podobny dum a jeho reseni jsem nenasel. Mame vypracovany projekt na stavbu radoveho rodinneho domu a jeste letos planujeme vystavbu zakladove desky a potreboval bych poradit jakym zpusobem v nasem dome resit vytapeni a ohrev uzitkove vody. Jedna se o dum řadový. V soucasne dobe se budeme napojovat na dum jiz vedle stojici a z druhe strany neni jeste pozemek prodany, ale do budoucna bude stat take dum. V projektu resime vytapeni kondenzacnim kotlem s teplovodnim podlahovym vytapenim ve spodnim patre a radiatory v mistnostech v patre hornim. Ohrev vody by byl stejnym kotlem se zasobnikem. Dle projektanta mame orientacne vypocitane TZ 7.8Kw. Ovsem podle mich orientacnich propoctu na zaklade vypracovaneho PENB je to trosku mene. Obvodove zdivo Heluz 44STI, ze severeni strany vchodove casti zatepleno 10cm vatou. Jizni strana bez zatepleni. Zateplení podlahz 100mm + 50mm systemova deska pro podlahove topeni. Strecha 280mm (140na krokvemi a 140 mezi). Okna budou trojskla plastova. V obyvacim pokoji bude krb krbova vlozka teplovzdusna)(, ktery bude spise pro atmosferu a castecne pro dotapeni o vikendech. Jedna se mi o to jestli by v dane situaci nebylo lepsi pouzit pro vytapeni primotopne rohoze do podlah a to jak v prnim podlazi a i druhem. A pro ohrev vody pouzit elektricky boiler. A v dane situaci vubec plyn nepripojovat. Podotykam ze vsechny site mam na hranici pozemku jiz vyvedene. Cca 6m od predni casti domu. O tepelnem cerpadle vzduch voda, bohuzel nemuzeme uvazovat z duvodu hluku a mensiho pozemku v radove zastavbe. (pozemek 300m) V prilohach prikladam pudorysy a oskenovane casti PENB. Za jakýkoliv nazor a radu budu velice vdecny.

Přílohy

02-pdorys2NP.jpg
03-svislez.jpg
energeticka_narocnost.pdf
geometrie.pdf
merna_ztrata.pdf
PENB.jpg
01-pdorys1NP.jpg

mylesss4. 7. 2016 17:05:15

Diky za vysvetleni. Vim, ze pri polozeni topnych kabelu je clovek pak vazan uz jen na elektrinu a to mi take velice vadi. Ovsem investicni naklady do tototo podlahoveho topeni jsou velice lakave se musim priznat. :)

Jiří Kubíček4. 7. 2016 15:48:43

Ona ta kalkulačka má určitá svá úskalí, např. započítává pro různé zdroje tepla různé korekční faktory, kterou jsou podle mne dost nepřesné a upřednostňují některé zdroje vytápění, jako je právě třeba el. podlahovka nebo plynový kondenzační kotel. Osobně u jakéhokoli typu el. vytápění zadávám elektrokotel a 100% účinnost, protože celou soustavu má dnes každý v domě a je nesmysl, aby se při stejných TZ protopilo něco jiného elektrokotlem a něco jiného el. podlahovkou. U plynového vytápění kondenzačním kotlem o trošku snižuji účinnost na cca 97%, protože mít celou tonou sezónu přes 100% je jen zbožné přání. U TČ vzduch/voda zadávám COP 3,5, protože v té kalkulačce je přednastavený pro TČ velice nevýhodný korekční faktor, jako kdyby cca 25% sezóny topila bivalence a né kompresor, což už dnes téměř nikdy neplatí. Dále u spotřeby el. energie eliminuji některé tepelné zisky, např. nepočítám se sušičkou, kterou má málokdo a jsou zde z ní započítány dost velké až nereálné zisky. Když tohle vše upravíte, jsou pak ty porovnávací hodnoty trošku jiné. Osobně bych si při TZ větších jak 4 kW nikdy nedal čistě elektrické vytápění, ale vždy teplovodní, kde můžete měnit v případě potřeby zdroj. Nikdy nevíte, jaké budou ceny energií třeba za 10 let.

Jiří Kubíček4. 7. 2016 13:32:10

1) Ten výpočet TZ už se moc lišit nebude, záleží na temperování nebo vytápění té garáže, ale nad 6 kW byste se dostat neměl.
2) Je úplně jedno, čím budete vytápět horní podlaží, jestli radiátory nebo podlahovkou, jde jen o to, aby se to správně nadimenzovalo vzhledem k TZ jednotlivých místností a s ohledem na to, že do části patra vám půjde teplo z dolního patra. Tu podlahovku doporučuji především z důvodu jednotného teplotního spádu, jednodušší regulace a vyšší účinnosti topného zdroje. Řídit se podle jiného domu, když nevíte, jaké má TZ a čím vším se topilo a v jakém množství, nemá vůbec cenu, každý dům je jiný a já při výpočtu vycházím z vašich TZ domu, které jsou dané a jasné.
3) TČ ani plynové kotle neprodávám ani neinstaluji, takže jen obecně mohu říci, že u plynové kotle bych značku nějak extra neřešil, jde jen o správný výkonový rozsah, který by měl začít na spodním výkonu cca 2-3 kW, ten horní může být klidně 10-15 kW, zásobník bych volil asi o něco větší než 50 litrový, ale taky dost záleží na tom, jestli se budete jen sprchovat nebo často napouštět vanu atd. TČ Nosreti Nordline jsou zrovna jedny z těch, do kterých bych se moc nehnal, protože to je klasický "číňan", podobně jako Revel atd., a navíc je to TČ bez invertoru, takže bude samozřejmě hlučnější. Poptávejte takové značky jako Panasonic, Fujitsu, Toshiba, LG, Samsung atd. Jsou za slušnou cenu a ve slušné kvalitě a tichá.

Všiml jsem si, že jste stejný dotaz zadal i na TZB, kde již delší dobu taky přispívám, takže tam nebudu reagovat, uvidíme, co se dozvíte:-).

mylesss4. 7. 2016 12:11:10

Jeste pridam vypocet odtud. http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info

I na zaklade tohoto jsem uvazoval o primotopnych kabelech v podlaze. Nyni jsou vypocty aktualizovane pro TZ 5,7Kw. Viz. priloha naklady a chrakteristika.

Z tohoto vypoctu mi i tak nejlepe stale vychazi elektricke podlahove vytapeni.

mylesss4. 7. 2016 11:35:23

Dobrý den, velice děkuji za rozsáhlou odpověd.

1. Bohuzel jak projektant k takove cifre dosel bohuzel nevim, ale vypocet to dle mne byl velice orientacni v pocatcich projektu. Jak jste uvedl sousedici dum z jedne strany je normalne obydleny. Jen ma v sousedicich mistnostech umistenou garaz a technickou mistnost. Ovsem za vlastni zdi, taktez 44STI. Nevim jak velky tohle ma vliv na vas dopocet. V budoucnu jelikoz se jedna o radovou zastavbu se pocita, ze z druhe strany bude taktez sousedit dum. Ovsem v soucasne dobe tomu tak neni a parcela jeste neni prodana, tak asi neni mozne s timto v soucasne dobe mozne pocitat. Tedy chtel bych se jeste zeptat, jestli po doplneni mich informaci budou TZ odpovidat i tak 5,7Kw?

2. Topné kabely pro tento dům tedy nedoporučujete. Spíše se kloníte k teplovodní instalaci v celem domě. Ovšem není zbytečné vytápět podlahu i v druhém patře. V projektu máme plánované teplovodní topení jen ve spodním patře, v druhém patře jsou již projektovány radiátory. Ale zde jak jste psal je to zase složitější na regulaci. Navíc z velké místnosti by dle projektanta mělo teplo stoupat přes otevřené schodiště i do druhého patra.
O topných kabelech jsem uvažoval i z toho důvodu, že švagr topné kabely má instalovanné + přímotopy ve druhém patře a dle jeho tvrzení jsou náklady na el. energii 40tis. roccne. Ovsem dum je mnohem starsi a ma horsi izolacni vlastnosti. Je vsak pravda ze krbovou vlozkou dotapi docela casto..

3. V pripade kondenzacniho kotle mate nejaky tip na znacku a výkon kotle. Prozatim co jsem se dival je docela slozite najit kotel, ktery by mel zasobnik cca 50l a riditelny výkon od cca 2kw. A co se týka TČ vzduch voda byl mi doporučen tento http://www.nosreti-cerpadla.cz/tepelna-cerpadla-vzduch-voda/wbr-9-5-h-b.html a podle uvedene hladiny hluku jsem usuzoval, že hlučnost je dost vysoká. Navíc nevím kam by bylo možné takové TČ umístit, v našem případě by to bylo možné jen asi na střechu, tam jsou ovšem právě ve vykyri okna. I z toho duvodu jsem mel obavy ze zminovaneho hluku. A kdyby jste i zde mel nejaky tip na typ TČ byl bych velice rád.

4. Jak jste psal s krbovou vložkou určitě počítáme pod 5Kw, jelikož od znamých víme, co je to přetopený byt a defacto bez moznosti regulace predimenzovaná vložka.

Jeste jednou diky za vase odpovedi.

Veselý

Jiří Kubíček4. 7. 2016 11:14:05

Zdravím, vezmu to postupně:

1) Co se týká TZ domu, tak ta cifra od projektanta je podle mne přehnaná. Co jsem se díval do PENB, tak kdyby souhlasily celkové měrné TZ 125,7 W/K a k tomu se přičetly TZ větráním bez rekuperace, tak za podmínek: venkovní výpočtová teplota -15°C, vnitřní teplota 21°C, intenzita větrání 0,3 1/h, by vycházely celkové TZ domu 4,5 + 1,9, tedy cca 6,4 kW. Vy ale jednak píšete, že máte trojskla (podle hodnot U v PENB to spíše vypadá na dvojskla) a navíc je v PENB započítaná do měrných TZ i ta neochlazovaná stěna sousedící s vedlejším domem, který předpokládám, že bude normálně vytápěný. Po úpravách mi tedy vycházejí měrné TZ 106,8 W/K a celkové TZ 3,8 + 1,9 kW, tedy cca 5,7 kW. V případě, že byste měl rekuperaci (nepočítám s papírovou 90% účinností, ale spíše průměrnou 50% účinností), tak jste na TZ cca 4,7 kW. Nic ale o rekuperaci nepíšete, tak předpokládám reálné TZ cca 5,7 kW (za předpokladu, že vedlejší řadovka bude normálně obydlena a vytápěna).

2) Uvedené TZ jsou dle mého přesvědčení už dost vysoké na to, abyste si mohl dovolit mít v domě čistě el. vytápění bez možnosti výměny topného zdroje (musel byste dost často topit v tom krbu, abyste zmírnil náklady na vytápění), takže doporučuji teplovodní vytápění. Samozřejmě je možné provozovat topný systém s různými teplotními spády (kombinace podlahovky a radiátorů), ale je to složitější na regulaci, často je potřeba nějaké směšovací soustava, s některými topnými zdroji třeba i AKU nádrž, u plynu a TČ se zbytečně zhoršuje účinnost. Mé doporučení je tedy jednotná topná soustava a nejlépe nízkoteplotní, osobně bych dal všude podlahovku (plynový kotel i TČ mají největší účinnost).

3) Nyní k volbě topného zdroje. Zde pro orientaci nějaké přibližné porovnání nákladů na domácnost při různých zdrojích vytápění (je v tom zahrnuto vytápění, ohřev TUV, ostatní spotřeba a paušální platby, předpokládám TZ 5,7 kW, 4 osoby v domě a všude podlahovku):
- elektrokotel + el. bojler - cca 40.000,-Kč ročně, problém je ale v tom, že i když byste měl započítaný z nějaké části ten obyčejný krb, nemusíte projít v PENB limitem pro neobnovitelnou primární energii, takže byste třeba ještě bojler musel nahradit bojlerem s vestavěným TČ nebo přidat klimošku (multisplit nebo alespoň jen jednu jednotku do největší otevřeného prostoru v domě), která by v zimě vypomáhala s vytápěním (princip TČ vzduch/vzduch), ale to by se muselo ověřit přesným výpočetm, co by vám stačilo a bylo i investičně nejlevnější
- plynový KK + zásobník pro TUV ohřívaný plynem - cca 33.000,-Kč ročně, zde zase vidím problém ve vysoké počáteční investici, když sečtete dohromady dovedení plynu až do domu, komín pro plynový kotel, zásobník, kotel, veškerý instalační materiál po dovedení až k rozdělovači podlahovky a zásobníku TUV + cenu práce, tak podle mne budete někde odhadem mezi 80-100.000,-Kč. Další problém může nastat při špatně zvoleném výkonu plynové kotle, především se jedná o spodní výkon kotle, který když bude vysoký (většinu topné sezóny budete pokrývat okamžité TZ jen kolem 2,5 - 3 kW), kotel bude cyklovat a ztrácet účinnost.
- TČ vzduch/voda - cca 21.000,-Kč ročně, vám by stačil nějaký slušný inverter o nominálním výkonu 6-7 kW za cca 150-160.000,-Kč a osobně bych se ve vašem případě vydal touto cestou. Nevím, kdo vám řekl, že nemůžete uvažovat o TČ z důvodu hluku, dnešní moderní invertery s řízenými otáčkami nejsou prakticky vůbec slyšet, zkuste si zajít prohlédnout pár instalací, to by pak žádný dům v hustější zástavbě nemohl mít ani klimošku a ty jsou i na panelácích. Takže tyto obavy jsou naprosto mylné.

Ještě co se týká toho obyčejného krbu, tak doporučuji zvolit krb s hodně malým výkonem, maximálně do 5 kW, jak už jsem psal. většinu topné sezóny budete pokrývat menší TZ, než jsou výpočtové a navíc krb bude ohřívat jen určitou část domu, která bude mít ještě menší TZ. Při velkém výkonu krbu by hrozilo přehřívání části domu a sálavé teplo prakticky nejde vyvětrat.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama