Šalování věnce

Autor: Chuchmi (17 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
1. 7. 2016
1 komentář
Dotaz

Ahoj stavebníci, pomalu se to blíží a tak dávám dohromady poslední postupy "jak na to". Stavím ze zateplené cihly Porotherm T Profi 44 (některé stěny T Profi 30, vnitřní AKU 19).

Šířka věnce navrhnuta statikem je minimálně 15 cm.

Čili nad zdivem 44 a 30 chci udělat věnec 20 cm a nad vnitřními 17 cm.

Jelikož věncovky by šly použít pouze u zdiva 44 a i tak si myslím že je lepší místo 8 cm věncovek přidat 8 cm EPS, proto jsem přymýšlel jak to udělat bez věncovek a aby bednění bylo co nejsnažší a nejpřesnější na montáž.

V příloze je varianta, kterou jsem si vymyslel. Přijde mi, že takto bude bednění dobře na věnci držet a je použitelný pro 44, 30 i 19. Použil bych OSB desky (15 mm a 10 mm řezané 25 na výšku a latěmi 3x5 bych vytvořil kotvení, které by je drželo na pozici.

Po lehkém zatvrdnutí bych bednění sundal, šrouby, které drží desky u sebe bych vyšrouboval a díry zamazal.

U šířky 44 zbude místo na 22 cm na EPS.

U šířky 30 zbude místo na 8 cm na EPS.

U šířky 19, jelikož se jedná o vnitřní stěny, netřeba zateplovat, čili zde vzniknou jenom schůdky od bednění.

Můj dotaz míří hlavne k tomu, jestli tyto průniky od šroubů, které drží desky v určité vzdálenosti od sebe nemůžou nějak narušit statiku věnce (počítám že budou každé 2 metry).

Případně máte-li někdo nějaké jiné typy, tak aby montáž byla co nejjednodušší a nejblbuvzdornější na chyby sem s nimi.

Přílohy

vnec.pdf

petrx12. 7. 2016 10:27:07

Moc hezké, ale bude to dost pracné takovéhle šalování vytvořit. Nějaké šrouby Vám statiku věnce nenaruší. Já jsem dával skrz závitové tyče. Po odbednění jsem je jen odříznul flexou a nechal jsem je tam zabetonované. Nepodceňte tlak betonu, 10mm OSB deska a šrouby jen každé 2 metry mi připadá málo.