Zateplení věnce EPS vs XPS

Autor: Michal (1 příspěvek)
Kategorie: Hrubá stavba
23. 5. 2016
26 komentářů
Dotaz

Zdravím stavebníky,

řeším momentálně jestli do věnce dát XPS nebo EPS a v jaké tloušťce.

Bude to na 44 Porotherm z venku bude 2x věncovka 210, izolace a věnec 220.

Na věnci bude Spiroll a malý věnec, který bude provázaný s velkým věncem.

Pokud s tím máte někdo zkušenosti, rád si přečtu Váš názor.

Petr25. 9. 2015 8:21:59

Stavět se teprve chystám a tak jsem narazil na tento článek a diskuzi. Co je lepší a co ne se pouštět nehodlám protože tomu nerozumím, ale dost mě pobavilo to ohledně vypařování polystyrenu. To je prosím doložené kde? V Americe se z toho staví dálnice několik desetiletí právě pro jeho stálost. Tak jak ho zakopou tak ho taky najdou. Překvapivě se dá dokonce znovu použít. Jestli někomu mizí na fasádě, tak to musí být nějaký křechčený šmejd polystyren :)

Svarog25. 6. 2015 7:37:58

Zdravím,

tak jsem před časem poslal dotaz firmě www.penove-sklo.net a nikdo se neozval, ani čárečku, takže asi bude lepší si dát pozor.

M.

Michal "Quickyprd" Opluštil

Michal "Quickyprd" Opluštil3. 6. 2015 15:49:13

Dobrý den pane Cimburek, sice je člnek starý již dva roky, ale článků o pěnoskle moc není, tak se chci optat, za kolik se aktuálně dá udělat ZD na pěnoskle v pasivním standartu, plocha cca 90m2, obdelník 7x13m, relativní rovina, kamenné podloží (opuka již v hloubce 20cm...). Je mě jasné že klasiká ZD svépomocí je levnější, ale jelikož ZD je něco co v budoucnu již nezměníte a navíc je to kompletní izolace desky odspodu, tak mě to přijde jako přínosný příplatek. Nehledě, že potom v domě máte jen minimum XPS/EPS na podlaze pro topení, rozvody např.apod. To je ověřeno již několika projekty. Děkuji.

VKolek22. 9. 2013 9:51:40

Jo a ještě dodatek - bral jsem těch 9m3 z Dektrade. To proto, že tam vyšla nejmenší částka za dopravu - to je velká nevýhoda.I tak se toto malé množství dostalo s dopravou někam na 1700 za m3. Bez dopravy stojí dneska kubík okolo tisícovky. Je to hodně, ano..ale nepřišel jsem na způsob jak jednoduše a efektivně dozateplit a hlavně ochránit dřevostavbu od další vlhkosti(zemina u soklu byla pár cm od povrchu vlastně pořád vlhká). Kdybych to bral po kamionech na desku, cena bude určitě nižší.

Zajímavé je, že když s tím příjdete za Vaším projektantem,asi to zhodí ze stolu, stejně jako plno řekněme moderních technologií - to je ale tím, že s tím nikdy nepracovali a pracovat ani nechtějí. Co se zde bude dít,až nastane éra pasivních domů, kdy nepůjde nic jiného stavět, to nevím. Neznám ve svém okolí firmu, která se tomu alespoň trochu věnuje :) To zas budou umělci rychlokvašky..bez znalostí a s mraky chyb, technologickou nekázní..

VKolek22. 9. 2013 9:51:39

Jo a ještě dodatek - bral jsem těch 9m3 z Dektrade. To proto, že tam vyšla nejmenší částka za dopravu - to je velká nevýhoda.I tak se toto malé množství dostalo s dopravou někam na 1700 za m3. Bez dopravy stojí dneska kubík okolo tisícovky. Je to hodně, ano..ale nepřišel jsem na způsob jak jednoduše a efektivně dozateplit a hlavně ochránit dřevostavbu od další vlhkosti(zemina u soklu byla pár cm od povrchu vlastně pořád vlhká). Kdybych to bral po kamionech na desku, cena bude určitě nižší.

Zajímavé je, že když s tím příjdete za Vaším projektantem,asi to zhodí ze stolu, stejně jako plno řekněme moderních technologií - to je ale tím, že s tím nikdy nepracovali a pracovat ani nechtějí. Co se zde bude dít,až nastane éra pasivních domů, kdy nepůjde nic jiného stavět, to nevím. Neznám ve svém okolí firmu, která se tomu alespoň trochu věnuje :) To zas budou umělci rychlokvašky..bez znalostí a s mraky chyb, technologickou nekázní..

VKolek22. 9. 2013 9:21:22

Donutilo mě se registrovat, abych zde napsal svůj názor. Nemám se zástupci pěnosklanic společného, ale dnes by to byl můj horký favorit pokud se mě někdo zeptá "co bys dnes udělal na stavbě jinak?" .
Dělali jsme desku svépomocí(klasika pásy..na začátku stavby jsem o stavění nic nevěděl), nic jsme neodrbali, lili kvalitní beton (s doklady z betonárky o směsi) a cena bez jakéhokoliv zateplení, s KG trubkama byla cca 1650 kč za metr. Ano byla v mírném kopci. Nikdo si ale neuvědomuje že pro kvalitní zateplení desky nestačí zateplit pásy! Jedině jak se vyhnout tepelným mostům je komplet odizolovaná deska a to buď třeba pěnosklem, nebo vanou z XPS(zde ale pozor, XPS nemá drenážní funkci, což je podle mě u desky dost podstatné). K tomu si hlavně připočtěte kolik je s tím práce - pokud to chcete dělat kvalitně! Jsem puntičkář a se vším zabíjím hodně času. Na stavbě nesnesu "umělce" kteří si nepřečtou ani technický list k výrobku..během stavby jsem zjistil, jak špatně na tom je české stavebnictví.

V tom vidím tu skrytou výhodu pěnového skla - není vlastně co posrat a dům bude velmi dobře izolován. Což už u mě nikdy nebude, protože jsem se o tom dověděl pozdě :). Nevěřím tomu že takto udělaná deska vyjde znatelně dráž.. i cena pěnoskla padá.

Já jsem si nyní kupoval 9m3 na dozateplení domu. Dávám ho do okapového chodníku jako vodorovné zateplení a bude ho tak 20-25cm(podklad pod ním je vyspádovaný) na výšku a 75cm na šířku po uhutnění.

Ano v okolí mi každe klepe na čelo, protože dělám vše jinak než ostatní(nechci stavět jako naši v 89..doba je jinde). Já jim to nevyčítám, ať si každý staví podle toho co je jeho srdci bližší. Takže nezhazujte tento systém, má určitě něco do sebe a minimálně jako alternativa podle mě stojí za zvážení.

lorenc28. 8. 2013 6:05:15

je to jako mluvit s politikem neodpoveděl jste na nic co jsem napsal jen jste si udělal nové téma.

a co je toto za blud ?
"EPS izolaci nedáváte žádný betonový záklop. Takže koberce vlastně mohu dát rovnou na polystyrenové desky... "Jejda proč mám ty nohy od toho stolu o 25 cm kratší?:-)"
to jsem nepochopil vubec kde jste to vzal :D

Dle vás by už dávno všechny domy měli být zřícené, přečtěte si například únosnost porotherm stropů.

a nepropaguji svůj systém, srovnávám běžný a ten Vás

lorenc27. 8. 2013 18:42:34

pro upřesnění srovnal jste:
- 40cm hutněného pěnoskla dle ceny kterou jsem nesehnal. bez dph a dopravy 575kč

- a cenu polystyrenu betonové mazaniny a lepidla (asi na dlažbu nebo nevím co chcete lepit)


navíc dle ceny která je přepíská běžně se dostanu na 750 kč anhydrit + reflexní folie + eps 150s 28cm. včetně DPH a dopravy !

ale pořád je to naprosty nesmysl, protože i do domu na pěnoskle si musíte dát eps a rozhodně bych nedával 5cm protože pak si podlahovkou budu topit do základovky + betonovou mazaninu a i lepidlo na dlažbu ;) a to už jste tam nezapočetl

lorenc27. 8. 2013 18:14:15

"250 mm polystyrenu.Můj osobní názor? Nesmysl, za pár desítek let krásná 250 mm hluboká dutina v podlaze"

vážně ? vy odborník věříte mýtům o degradaci polystyrenu ? :D za pár let navíc ?

mám 8let fasadní desku venku na slunci větru mraze, bez lepidla bez fasády, zmizeli sotva 2mm ze 150mm. a to je TOTALNĚ bez jakékoli ochrany.

lorenc27. 8. 2013 18:09:54

aha takže když použiji pěnosklo tak nemusím do baraku dávat betonovou mazaninu a lepidlo na dlažbu jo ? :D
srovnáváte jabka a hrušky :D

vykopek se vrací když je kam, pod deskou je vždy kamenivo kvuli mrazu (ktery se tam může objevit jedině když se neuzavře hrubá stavba před zimnou)
95% zakladovych desek je stejně v "luftě, protože se staví rychle a hutnení níkdy není 100% efektivni, ale to nemá na nic vliv, zdivo leží na pásech a takove deky mají pořád nosnost 450kg/m2.

a to se týká vzlínání vody chcete mi říct že se na tyto desky nedávají asfaltové pásy ? to si někdo vezme na triko ?

Míra a Maruška

Míra a Maruška27. 8. 2013 13:15:32

Zdravím pane Cimburek, můžete mi tedy napsat za kolik by vyšla moje základová deska, realizovaná Vaší firmou. Pokud možno celkovou cenu, nebo cenu za metr.
Námi postavena deska vyšla na necelých 140000,- tedy cca 950,-/m2.A jestli lze vyčísli úsporu tepla, abych si mohl spočítat návratnost. Věřím, že ten můj dům není poslední, který jsem stavěl, tak abych měl o čem přemýšlet do budoucna. Děkuji. (třeba jen na e-mail: mirakasik@centrum.cz)

lorenc27. 8. 2013 11:08:00

a ještě by mě zajímalo jak to mám postavit v rovinnatém terénu kde mam problém s odvodem vody, když budu mít pod deskou vodu tak izolace jde do háje, nevím s čím jste se setkal Vy, ale ja už jsem pár "vsakovacích" jímek viděl co byli spíše studny, permanentně naplněná vodou terén který nevsákl ani kapku vody.

ale v případě povodně mam supr houseboat :D

lorenc27. 8. 2013 11:03:43

myslím že z nás děláte pravěké lidi s kyjem v ruce...

já jsem poukázal že je tohle cele jen klamavá reklama, vy tvrdíte že to uděláte levněji na pěnoskle, v článku že max o 10% dráž.

pasivní domy se staví s 25cm eps v podlaze + zateplení pásů! a porad je to levnějsí než pěnosklo.

tento system vyřeší tepelný most. ale když mam rozumnou izolaci rozumnou cihlu kolik mi ta ztráta ročně udělá ? to jsou koruny které ušetřím...

je to super material, bomba stavba, ale nebudu stavět něco co je dražší náročnejší a bez navratnosti. leda by se mi začal osel ve stodole třást :)

jen ta představa že se musím zbavit 80-100 kubíku hlíny mě děsí :D

už jen to dopídit se výsledné ceny mluví samo za sebe, je to zkrátka klam.

Michal Čermák27. 8. 2013 7:44:03

Pane Cimburek ono tak neje o to sehnat vše nejlevněji, ale aby to také mělo svojí návratnost. Kdyby na to lidi měli peníze tak by si taky každý nechal postavit pasivní dům. Na trhu je spousta inovativních řešení, ale nejsou prostě pro každého.

lorenc27. 8. 2013 4:41:17

realizace trvá 5-8 pracovních dní v pěti lidech.

"klasickou" desku realizuji za 6 dní ve 2 lidech a to i když je převýšení, 10hod směny. pak akorad na vylití deky si vezměm 2 pomocníky. a to si připravujeme vodítka aby jsme meli desku do 1cm.

tvrdíte že s pěnosklem postavíte levněji, ale já vidím že kubík stoji 1875kč bez dopravy. (10minut hledání)

to je při 60cm vrstvě nezhutněné 1125kč m2 - za to postavím skoro každou desku komplet, a zde jsme jen u pěnoskla.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka26. 8. 2013 18:42:58

Pěkný den.

Pane Cimburek, prosím o zveřejnění výsledné ceny základové desky, kterou jste spočítal podle projektu "Míry a Marušky". Psal jste, že jste nad tím strávil chvilku o víkendu, tak se prosím pochlubte výslednou cenou. Lomový kámen odečteme ad-hoc, aby to porovnání bylo dostatečně relevantní.

Majkíí

lorenc26. 8. 2013 14:17:32

za kolik prodáváte kubík pěnoskla tedy ?

Míra a Maruška

Míra a Maruška23. 8. 2013 9:37:28

Zdravím pane Lorenc, s tou cihlou to byla jen citace (z mého oblíbeného filmu) při pohledu na Vaše známé příjmení. To bylo jen na odlehčení.

Pane Cimburek, s tou skladbou. Jestli si dobře pamtuji: Základové pásy cca 1,2m hloubka (Vysočina), betonované ručně, cca 50cm kameny na sucho a prolité řídkým betonem (4/1), pak jsme betonovali hustým betonem (4/1) a prokládali kameny, tak aby se nedotýkaly. Pod šalovačky jsme udělaly vrstvu betonu (3/1) a srovnaly,šalovačky betonované ručně, prošpikované roxorem (svisle v každé) vodorovně (každý šár 2 pruty) a ručně rovnaným kamenem. Deska je zavážena hlínou s kamením, několikrat dusanými vrstvami. Na tom Cca 20cm kamene hrubého a pak cca 15cm frakce 64/128. Dále kari sítě a cca 10cm betonu z betonárky. Pochopitelně odpadové trubky, přívod elektřiny a vody. Navíc žluté drenážní trubky přes celou desku na odvětrání radonu (máme velký obsah). Pak gumová folie proti radonu a vlhkosti (pod ní filc).O šalovačkách jsem psal, množství je kvůli terénu, kde byl rozdíl mezi rohy 4 šáry. Už je to dlouho, tak ty centimetry berte cca.
Rozměr desky 12x12,2m. Cenové srovnání bude zajímavé. Podotýkám, že dům nemá praskliny 5 let od realizaci, protopíme 12 tisíc v plynu + 6-7kubíku dřeva (zdarma) v krbu.

lorenc22. 8. 2013 18:40:09

já cihly do ruky beru denně a proto mě vždy vytočí jak tady někdo napíše článek takového typu a musím reagovat, protože vím jak jsou lidi nedotčeni stavařinou lehce zmanipulovatelní a pak staví za draho a jsou přesvědčení o nesmyslech typu:
minerální vata- "dům který dýchá"
reflexní folie - "odrazí až 30% tepla"
izolační 3skla - "snižují světlo v domě"
EPS fasáda - "polystyren se vypařuje"


Míra píše: "mě m2 desky vyšel na cca 950,- se vším všudy"
já vám věřím že to není "ojebane" to je normalní a je to hlavně o šikovnosti lidi co to dělají, když tam firma nažene kluky co dostávají 12k za měsíc proč by se snažili a tak jich tak je pak 5 bagr co stojí a podle toho je pak cena.

a věřte že když to stavíte po desáté tak si vymakáte systém poznáte kde se dá ušetři nebo jako vetší odběratel získáte lepší ceny a není důvod se nedostat pod 900kč.



prostě jsou tohle jen klamavé reklamy a je mi jasné že jsem zato cepovaný když to vyvracím já si tu nepotřebuju dokázat že to umím levněji, jen budu rád když si stavebníci sednou doma a stráví 2hodiny počítáním aby věděli co se ještě oplatí a co je jen pro fajnšmekry.
Hned bych si takto dům postavil kdybych měl peníze na víc. ale tohle se mi nikdy nevrátí, tento system je super ale dům stavím hlavně proto abych ušetřil nájem a dům mi tímto "vydělával"

asi jako pasivní dům s investicí za 3 miliony se za mého života prostě nevrátí...

Míra a Maruška

Míra a Maruška22. 8. 2013 12:59:09

Zdravím, všechno má své pro a proti. Pane Cimburek, věřím, že jste odborník a svém rozumíte. Chci jen oponovat, že mě m2 desky vyšel na cca 950,- se vším všudy (to do ní padlo kvůli převýšení 450 ks šalovaček) a opravdu jsem ji jak vy píšete "neojebal". Dům stojí 5 let a neanjdete v něm prasklinku. Ono se to dá svépomocí postavit levně i kvalitně. Ale věřím, že nějký vliv na úsporu vámi reklamovaný produkt bude mít, ale nevěřím, že se mi za 2600,-/m2 vyplatí.
A pozor: Pan Lorenc cihlu do ruky nevezme, ale odborník je to na slovo vzatý.
(nic proti pane Lorenc, jen cituji Svěráka a Smoljaka :-) )

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka21. 8. 2013 5:25:04

Myslím, že slušná základová deska se u stavby svépomocí dá pořídit za cenu 1300 Kč/m2 bez větších problémů. Včetně hydroizolace a drenážování.

Koneckonců stavebníci na tomto fóru to dokázali několikrát.

Díky bohu, za tento web!

Jinak by desky začala stavět Skanska nebo Metrostav za cenu 3000Kč/m2, když už jim ty silnice tolik nevynáší :-)

lorenc20. 8. 2013 19:00:20

no to je tak když nepotřebuju mít TZB od pressbetonu které stojí 2x vice než obyčejné co kupuji já, když ve finále nejdou vidět, a beton mám i s dovozem za 1500.- m3. mě je jasné že spoustu firem to neřeší protože to neplatí když si zákazník zaplatí tak co by jsme šetřili.

a projektanti? na rovinatý teren navrhnou do pásu věnec z 16tek roxoru 6ks... bez posudku jen tak od pasu, však on to neplatí tak proč by se nejistil že..

lorenc19. 8. 2013 14:30:27

přesně tak je to drahý system který nemá návratnost a tohle je pouze klamavá reklama.

..v poslední době vidět odklon zákazníků od tradičního...Lidé už pochopili...Pochopili...Uvědomili si...Také pochopili..

u pasivnich domu se zateplují i pásy, 10-20cm styrodurem, je to sice balik peněz ale pořád je to levnější a hlavně efektivnější.

tento system se dobře jen tváři, a taky proto Vám nikdy nenapíšou veřejně cenu, a zjistit cenu samotného pěnoskla je složitější.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka19. 8. 2013 5:02:36

Není mně moc jasné, jak se bude touto technologií stavět deska vysoká např. 1 m nad okolní terén.

V případě, kdy se stavebník chce dostat nad úroveň silnice a počítá s určitou navážkou.

To bude asi ještě dražší ...

lorenc17. 8. 2013 19:35:31

40cm vrstva na 150m2 (musite dát pul metru prez desku) za 1400kč kubík pěnoskla. tj 84 000 jen za pěnosklo ! to je cena za kterou postavím ZD o 100m2 (material).

panové nenapsali kolik betonu se dáva na samotnou desku, já jsem dříve četl článek kde psali 20 - 30 cm.
2x kari sítě, a druha vrstva se ukladá sakra blbě, práce je na ZD mnohem složitější, jesli jste schopni udělat mi takovou desku jen o 10% dražší tak to jste kouzelníci a chci Vás.

ovšem spočítané jsem to měl již na 3 ZD a finální cena byla 2x vyšší a to jen na materiálu. a návratnost v nedohlednu.

Michal Čermák16. 8. 2013 8:19:00

Dobrý den na kolik by tedy vyšla základová deska o výměře 140 m2 ?