příjezdová cesta - musí být?

Autor: pívo23 (1 příspěvek)
Kategorie: Pozemek
20. 5. 2016
3 komentáře
Dotaz

Dobrý den, chtěli bychom stavět na zahradě rodičů. Územní plán je OK, ale problém je, že k pozemku by nevedla veřejně dostupná příjezdová cesta, protože dům by stál za pozemkem rodičů viz.foto (červeně ohraničený pozemek). Ve vjezdu jsou vrata tak jestli tam můžou zůstat a vyřešilo by se to věcným břemenem, že bychom na svůj pozemek chodili přes ně, měli bychom vlastně jeden stejný vstup/vjezd na dva pozemky. Pak by se nemusela dělat žádná cesta a chodilo by se po trávě nebo by musela být cesta zpevněná např. štěrk nebo tak? Lze to takto vůbec vyřešit? Děkuji za odpověď:)

Přílohy

Beznzvu.jpg

zero223. 5. 2016 6:41:59

Každý majitel nemovitosti má právo na přístup ke svému pozemku, otázkou zůstává, za jakých podmínek a za jakou cenu (lze se domoci zřízení věcného břemene soudním rozhodnutím).
Požadavek na vyřešený přístup vyplývá z toho, aby pak nebylo možné využít stavební povolení (tj. rozhodnutí státu) jako páku na majitele sousedních pozemků aby umožnili přístupovou cestu, tj. musí to být vyřešeno ještě před tím.
Věcné břemeno se normálně dělá, správně se stanovuje jako věcné břemeno mezi dvěma pozemky (v terminologii občanského zákoníku jako panující a služebný pozemek), aby bylo také pro všechny budoucí majitele/nájemce/pachtýře. Pokud se dělá jen na část pozemku, musí se udělat geometrický plán té požadované části.
Každopádně věcným břemenem se znehodnocuje pozemek a do budoucna nevíte, kdo jej bude vlastnit a jaké s ním budou vztahy. Tj. je nutno vymezení věcného břemene věnovat skutečně náležitou pozornost, nezapomenout na žádný aspekt - tj. např. podílení se na nákladech na údržbu, platba za břemeno, zda-li je pouze na průchod/průjezd nebo lze tam i parkovat, zkrátka vyplatí se angažovat právníka, nejlépe snad více různých.

hanzz21. 5. 2016 7:18:46

Meli jsme stejny problem - stavime novy dum za starym, ktery jsme zdedili a ve kterem ted bydlime. Vyresili jsme rozdelenim pozemku tak, ze mame k novemu prijezdovou cestu a ke staremu domu je normalne vstup z hlavni cesty.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber20. 5. 2016 20:32:55

Takhle to pravděpodobně nepůjde. Ale mohli byste realizovat "jakoby" oddělené křídlo téhož stávajícího rodinného domu, to by za určitých okolností šlo, bylo by to vlastně stejné, jako se dříve stavěly výměnky. Pak by bylo třeba, aby byl stavebník stejný, jako vlastník stávajícího objektu, takže byste se stali navzájem spolupodílníky s rodiči, nebo byste utvořili nějaké družstvo o dvou členech či tak. Oddělený byt v rámci téhož rodinného domu by měl totéž číslo popisné, byl by napojen na stávající přípojky, takže nějaké podružné měření a spoustu dalších specialit... Není to administrativně nic jednoduchého, ale protlačit se to dá.