Ytong 300 +10 cm polystyren ,nebo Ytong 375 bez...

Autor: Lenin (1 příspěvek)
Kategorie: Hrubá stavba
16. 5. 2016
3 komentáře
Dotaz

Prosím poraďte, co je lepší. Stavět z Ytongu 300 a pak dat 10cm zatepleni polystyren, nebo jen z Ytong 375 bez polystyrenu a na to rovnou fasadni prvky...První dům jsme postavili z toho Ytong 375, ted budu stavet z Ytong 300 s tim polystyrenem a názory na to me začínají znejišťovat..... mam ještě tyden cas na rozmyslenou :-(...Prosím zkušené o "Pro a proti, výhody nevýhody..Zkušenosti". Děkuji!!!

Lenin16. 5. 2016 13:48:23

Moc děkuji za názory!!!!!!!!!!!!!!! Zvolím tedy 300 ytong a minim.15 cm zateplení...DEKUJI!

Jiří Kubíček16. 5. 2016 13:38:26

Zdravím, je potřeba taky uvést, jaký ytong chcete zvolit. Obecně si ytong s EPS moc z difúzního hlediska nerozumí (problémy s kondenzací vlhkosti v konstrukci, která může být nad normou), ale když se zvolí kombinace ytongu s horšími tepelně izolačními vlastnostmi + větší síla EPS, pak je to v pořádku. Pak záleží na tom, zda preferujete stavbu bez zateplení nebo se zateplením. U stavby bez zateplení si musíte dát pozor na všechny detaily, abyste nevytvořil tepelné mosty (cihly bez mezírek, správně zvolená malta nebo pěna, dobře řešené překlady a věnec atd.). Takže buď stavte bez zateplení, ale měl byste zvolit zdivo ytong lambda nebo theta o minimální síle 375 mm, nebo se zateplením, ale v tom případě by to měl být nějaký "obyčejnější" ytong o síle 300 mm, na to však doporučuji dát alespoň 15 cm izolace, nejlépe 20 cm izolace, s 10 cm EPS budete podle druhu ytongu na hranici normy pro množství zkondenzované vlhkosti v konstrukci. V případě, že budete trvat pouze na 10 cm izolace, bylo by pak lepší zvolit minerál nebo děrovaný EPS, v krajním případě šedý EPS, protože i ten má o něco menší difúzní odpor, než bílý EPS.

Honza16. 5. 2016 11:56:49

Ahoj,

my jsme zvolili kombinaci Ytong 300 + zateplení (v našem případě 20 cm) a neměnili bychom. Ytong je poměrně přesný, přesto často mezi cihlami zůstala viditelná svislá spára, kterou dost táhlo (měli jsme PDK). Takže jsem rád, že tyto díry zakryjeme polystyrenem. Bez dodatečného zateplení by se jednalo o tepelné mosty, které podle mě nikdy dokonale neeliminujete. Polystyren také trochu přetáhneme přes rámy oken, čímž je opět ještě trochu zateplíme. Resp. vlastně cokoliv, co táhnete zdí, bude tepelný most, který je ideální překrýt polystyrenem. Když uděláte větší díru do zdi (třeba pojistková skříň), bez zateplení to bude tepelný most. A obecně 10 cm polystyrenu bude vždy lepší izolant než extra 7,5 cm cihly, takže i v obecné rovině kombinace s polystyrenem je úspornější řešení. Dále ušetříme trochu místa, protože šírší cihla vždy ubírá obytnou plochu na rozdíl od polystyrenu, který se lepí zvenčí.

Jedinou nevýhodou bude asi pracnost, kdy lepení polystyrenu je prostě akce navíc. V té fázi ještě nejsme, ale sousedi zrovna ano a polystyren lepí na pěnu a za jeden den udělají jednu stěnu patrového domu (včetně natažení do lepidla), takže to není zas tak hrozné. Někomu zase vadí neprodyšnost domu. Na druhou stranu pak často nemají problém zdivo ucpat zevnitř nevhodnou volbou omítky. Finanční nároky jsem neřešil, ale předpokládám, že to vyjde nastejno.

Z 375 stavěl strejda a další rok zateploval ;-) Takže za sebe doporučuji 300 + zateplení min. 15 cm