TZ domu + výběr vhodného vytápění

Autor: PeMaK (1 příspěvek)
16. 4. 2016
10 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

potřeboval bych poradit s výpočtem TZ patrového domu a jaký typ vytápění by podle vás měl být nejvhodnější pro plánovanou novostavbu na Olomoucku.

Dle projektanta vychází TZ na 6,5 kW, sám sem ale zkoušel dle kalkulaček a vyšly mi jiné hodnoty.

Máme vyhotovený projekt a PENB ve kterých se počítá s vytápěním plynem. Přípojka se nachází na hranici pozemku.

Chceme podlahové topení, žebříky v koupelně na sušení ručníků a možná i v kuchyni, krb - jen pro radost ,bez rekuperace, počet osob 2 v bližším budoucnu 3 max 4.

Obvodové zdivo Porotherm 40 profi + EPS Graywall tl. 150mm.

Nyní uvažujeme o TČ vzduch/voda do cca 165.000,-

Díky moc za za jakoukoliv radu.

Přílohy

Stavebnprvkyakonstrukce.jpg
geometrickchar.budovy.jpg
pudorysprizemi.jpg
pudoryspatro.jpg
pohledy.jpg
PENBstitek.jpg

Jindřich a Bára29. 7. 2016 19:35:33

Dobrý den PeMaKu. Mohu poprosit o odpověď, zda by jste mi nedal spojení na firmu, která Vám nabídla Buderus TČ za 160tis jak uvádíte? Rád bych jej také zvolil a tato cena je nejnižší co jsem se dopátral.
Děkuji.

Jindřich a Bára28. 7. 2016 6:54:29

Dobrý den.
Mohu Vás požádat o kontakt na firmu nebo topenáře, která Vám nabídla zmíněné TČ Buderus za cenu cca 160tis? Stojím rovněž před otázkou zda přesně toto zařízení nechat v budoucnu instalovat (cca za pul roku začínáme stavět) a pod 200tis se nemohu dostat.
Moc děkuji.

Jiří Kubíček4. 5. 2016 22:15:00

Zdravím, teoreticky můžete použít jakékoli z uvedených modelů, chybu neuděláte ani jedním z nich. Při vašich TZ, které nejsou moc velké (mimochodem 8 kW je prostě nesmysl) a většinu topné sezóny budete pokrývat TZ kolem 2,5 - 3 kW, bych i kvůli dřívější návratnosti na vašem místě zvolil to nejlevnější, tedy WPLS8. Má z nabízených největší modulační rozsah 2-8 kW a výkon 5,2kW při A2/W35 60 % invertoru je naprosto v pořádku, vy při této venkovní teplotě budete pokrývat TZ maximálně 3 kW. Navíc při spádu A-7/W35 dokáže toto TČ mít stále výkon až 7,2 kW. Toto TČ má jen o trošku horší COP, než další uvedené dva typy, ale to vás při rozdílu ceny 30.000,-Kč nemusí nějak trápit, protože celoroční rozdíl v nákladech bude podle mne v řádu stovek korun, maximálně tak kolem tisícovky.

PeMaK4. 5. 2016 21:42:11

Zdravím, tak topenářská firma se pořád drží i při přepočítání TZ domu na 8kW.
Mám nabídku na WPL6AR i na split WPLS 8.2 kde je fin. rozdíl až cca 30 tisíc ku prospěchu WPLS 8.2.
Doporučoval jste TČ o nominálním výkonu cca 6 kW, který splňuje WPL6AR a u WPLS 8.2 to vychází jen na 5,2kW při A2/W35 60 % invertoru.
Cenový rozdíl mezi WPL6AR a WPL8AR je minimální.
Díky

Jiří Kubíček1. 5. 2016 22:10:55

Zdravím, sotva vám někdo přepočítával TZ, to vám jen topenářská firma nabídla raději TČ o něco vyššího výkonu, než jsou TZ domu. což je naprosto běžné, obzvláště u inverteru a zásadní chybu s WPL8AR neuděláte, ale jsem přesvědčen o tom, že by vám dobře posloužilo TČ WPL6AR, jen bude mít bod bivalence při trošku vyšší teplotě. Celoroční rozdíl v provozních nákladech bude podle mě při vašich TZ minimální, takže bych se rozhodoval podle toho, jaký bude cenový rozdíl mezi oběma typy TČ. U té toho splitu zase bude záležet na navrženém výkonu vzhledem k TZ domu a i když to první TČ bude asi nějaký novější model s o něco lepším SCOP, tak opět celoroční provozní náklady budou rozdílné jen minimálně a zase bych se spíše rozhodoval podle toho, jaký bude cenový rozdíl.

PeMaK30. 4. 2016 4:35:36

Zdravím, tak máme nabídku na Paket tep.čerp. Buderus WPL8AR Comfort+SH290RW s cenou cca 160.000 s DPH. Jejich technik ale přepočítal tepelnou ztrátu, mezi 7-8kW, coz se mi moc nezdá.
http://www.buderus.cz/produkty/tepelna-cerpadla/tepelna-cerpadla-vzduch-voda/logatherm-wplar.html

Dala by se zde navrhnout i splitovka (prý levnější řešení – horší parametry)
U toho splitu se i líbí kompaktnější rozměry venkovní jednotky.

Díky moc za reakce.

Mao17. 4. 2016 17:34:51

já budu dávat, už mám koupeno, ale zatím nezapojeno (bude se teprve dělat podlahové topení) TČ země-voda, kolektor trochu předimenzovaný 2x200m v 32mm "trubce" jsem si položil sám, čerpadlo bude 5,3kw značky Vaillant a vše mě to vyjde i s výkopovýma pracema do 200tis. jinak se dá i vzduchové čerpadlo do ceny cca 180tis té samé značky. budu moct přes tohle čerpadlo i aktivně chladit do podlahového topení v létě na teplotu kolem 17-18 st.

jinak budu dávat všude podlahové topení a otopné žebříky možná kombinované napojené na rozdělovač podlahového topení, podlahové topení i v dvojgaráži garáži s větší roztečí (může se přiškrtit)

jinak bych možná rád vyvedl trubky do betonové desky pod zámkovou dlažbu pod vjezd a vstup do domu (natáhnutí stojí relativně pár korun) akorát přesně nevím jak by se to pak dalo napojit...vím, že asi na okruh podlahového topení do rozdělovače přes deskový výměník a muselo by být samostatné čerpadlo tzn. aby byla v okruhu jen pro venkovní vyhřívání nemrznoucí směs a nebo ještě možnost do dát uplně samostatně přes nějaký ventil, tak aby šlo do tohoto venkovního okruhu teplota nižší než do podlahového topení - ne cca 35 stupňů, ale stačilo by klidně 10-15 tzn. čerpadlo by jelo s vyšším topným faktorem a na roztátí sněhu by to stačilo. otázka kolik by muselo čerpadlo jet, aby to splnilo svoji funkci....

...jen taková úvaha...vím, že si někdo dá elektrické topné rohože pod venkovní vjezd, ale ta spotřeba elektriky pak může být vcelku velká a má to hlavně opodstatnění tam, kde je třeba hodně svažitý vjezd např. z kopce dolů do sklepní garáže.

Jiří Kubíček16. 4. 2016 15:44:37

TČ neprodávám ani nepoptávám, takže vám úplně neporadím. Jen bych asi volil nějaký inverter o nominálním výkonu cca 6 kW. Chce to něco slušného za rozumnou cenu, takže např. nějaký Panasonic, LG, Toshibu, Fujitsu, Samsung atd. Případné radiátory nebo žebříky bych napojil na rozdělovač podlahového topení, aby zůstal zachovaný jednotný teplotní spád topné soustavy a vše bylo jednodušší. Nepotřebujete ani žádnou AKU nádrž, pouze by vám stačil na TUV bojler pro TČ oddělený od ohřevu podlahovky trojcestným ventilem. Cenu podle mne seženete i do 150.000,-Kč. Jestli budete garáž jen lehce temperovat a intenzita větrání zde nebude tak velká jako jinde, počítejte s reálnými celkovými TZ kolem 5 kW.

PeMaK16. 4. 2016 15:11:40

1) vytápěná zóna v garáži by měla být nějakých 10 max 15 °C pomocí otopného tělesa Radik klasik vk, takže už bez izolace mezi garáží a obytným prostorem.

2) zateplení dle projektu, tedy na stěnách bude 150 mm a na garáži jen 100 mm.

S těmi TZ 5,6 kW jste mě potěšil, teď jen zbývá vybrat nějakého kvalitnějšího a né příliš drahého dodavatele TČ. Nějaké aktuálnější tipy ?

Jiří Kubíček16. 4. 2016 14:20:01

Dobrý den, ohledně výpočtu TZ má nějaké dotazy:
1) V PENB je do vytápěné zóny započítaná i garáž s vytápěním na stejnou teplotu jako dům, to souhlasí, nebo to bude jinak ? V případě, že by garáž vytápěná nebyla, dával byste ještě nějakou izolaci na tu stěnu mezi garáží a obytným prostorem, případně použil spojovací dveře s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi ?
2) Píšete, že na stěnách bude 150 mm šedého EPS, v projektu je však na garáži jen 100 mm tohoto EPS, souhlasí projekt nebo bude všude 150 mm ?

Jinak kdyby vše souhlasilo s údaji v PENB, tak vám při venkovní výpočtové teplotě -15°C a vnitřní 21°C vycházejí TZ prostupem cca 3,8 kW. TZ větráním při vnitřní vytápěné ploše cca 177 m2, vnitřním objemu vytápěné zóny cca 460m3 a průměrné intenzitě větrání vytápěné zóny 0,3 1/h vycházejí cca 1,8 kW, celkem tedy 5,6 kW. Jestli projektantovi vyšlo více, i to je možné např. při zadání vyšší intenzity větrání, ale osobně hodnotu 0,3 beru jako nejreálnější. Kdyby nebyla garáž vůbec vytápěná, musel bych TZ ještě poupravit, ale hrubým odhadem by se vám TZ snížily o cca 1 kW.

Při TZ 5,6 kW a 3 osobách v domě vám orientačně vychází rozdíl v nákladech na domácnost mezi elektrokotlem s el. bojlerem a TČ vzduch/voda cca 16.000,-Kč ročně a hrubá návratnost při ceně kolem 160.000,-Kč mezi 7-8 lety. Úspora domácnosti při vytápění plynem vychází cca 5-6.000,-Kč (při tarifu EE D02d). Když si vezmete cenu přípojky až do domu, komíne, plynového kotle, zásobníku na TUV + veškerého dalšího instalačního materiálu po dovedení k rozdělovači podlahovky + cenu práce, tak se vám podle mne plynové vytápění nemůže vyplatit. Vzhledem ke členitosti domu by se asi ani moc nevyplatila kombinace elektrokotle + el. bojleru + klimatizace, která by vypomohla s vytápěním, protože by byl potřeba nějaký multisplit, což se zase prodraží. Ono je to kolem těch 5 kW vždy těžké rozhodování, ale osobně bych zvolil to TČ vzduch/voda.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama