Zdravím. :-) Prosím o radu či tipy, jak zkombinovat vytápení a ohřev vody. Koupila jsem si byt, podlahová plocha 64m2, který budu kompletně rekonstruovat, takže nápadům a možnostem se meze nekladou. Výška bytu cca 2,6-2,8m, okna budou nová, dům je zděný. Stará stavba, takže šířka zdiva může být 45-60cm? Původní vytápění byla kombinace krbovek a přímotopů. Plyn zde není. Takže moje varianta je: krbovky s výměníkem + elektrokotel. Dále řeším, je lepší varianta elektrokotel s bojlerem dohromady či elektrokotel a bojler zvlášť? Vzhledem k tomu, že budu všude komplet dělat nové podlahy....takže ještě varianta podlahového vytápění. Je dražší než radiátory? A vytopí celý byt? A lze ho také připojit souběžné na krbovky s výměníkem a elektrokotel? A případně prosím také o radu, jaký typ kotle, resp. o jakém výkonu je vhodný. :-)
- Stavba domu/
- Rozvody a přípojky/
- Kombinace vytápění a ohřevu vody
Kombinace vytápění a ohřevu vody
Evelína1. 7. 2016 19:52:39
Dobrý večer. Když koukám, že jsem toto začala řešit v dubnu a je červen a já stále nevím....nevím jestli se mám smát nebo brečet. :-) Klimatizaci jsem zavrhla, po získání cenových nabídek, zjištění návratnosti, životnosti a co vše je k tomu potřeba, podle mého názoru se mi to nevyplatí. Do přímotopů se mi moc nechce, je to taková největší nouzovka. Nakonec to asi vypadá na podlahové vytápění, ale suchou montáž. Chtěla jsem mokrou, ale po konzultaci se statikem si nemohu dovolit takové zatížení podlahy, byť bych namísto betonu použila anhydrit, který je lehčí. Podlahové vytápění doplním ještě žebříkem do koupelny, pravděpodobně přímotopným a do obývacího pokoje menší krbovky, jen tak, pro ten pocit. Vzhledem k tomu, že nechávám tahat komplet celou elektřinu po bytě, nechám pro jistotu natáhnout i v každé místnosti kabel na přímotop, kdyby se mi podlahovka neosvědčila či nebyla dostatečná, ale myslím si, že to by nastat nemělo. Nyní tedy jen řeším, jaký elektrokotel, resp. o jakém výkonu. V minulých příspěvcích jste psal, že TP by mohli být kolem 4-5kW. Znamená to tedy, že bych měla hledat kotel o stejném výkonu? Nebo vyšším?
Jiří Kubíček11. 5. 2016 20:17:38
Zdravím, jestliže celá topná soustava bude ve vytápěné zóně a tedy nebude docházet k nějakých ztrátám při rozvodu tepla apod., tak náklady budou velice podobné, obojí je vytápění elektřinou a obojí bude pokrývat stejné tepelné ztráty. U elektrokotle se sice neuvádí 100% účinnost a ještě si něco vezme oběhové čerpadlo, ale pořád když vše bude v bytě, tak i veškeré přeměněná energie jde do bytu, takže rozdíl bude podle mne zanedbatelný. Když už něco bude mít o trošičku menší spotřebu, tak ty přímotopy. Jestli tedy v budoucnu neexistuje možnost, že byste na teplovodní soustavu napojila jiný zdroj vytápění, šel bych raději do přímotopů. Podle mne tedy asi lepší variantu v kombinaci s těmi krbovkami nevymyslíte. Jak už jsem před časem uváděl, pak už jen jedině přidat tu klimošku, která též za levné provozní náklady vypomůže ve větší části bytu s vytápěním.
Evelína11. 5. 2016 18:51:49
Hezký večer. Peklo existuje. A jmenuje se Jak vybrat vhodné vytápění. :-) Stále tápu a stále jsem se nerozhodla. Je velký rozdíl v nákladech na vytápění, měla-li bych elektrokotel a klasické radiátory nebo pouze přímotopy? A v obývacím pokoji propojeném s kuchyní ještě krbovky, nějaké menší, cca do 5 kW. Infrapanely jsem nakonec zavrhla, už jen kvůli jejich pořizovací ceně, které je opravdu vysoká.....krbovky s výměníkem a elektrokotel do bytu se mi nevyplatí pro své vysoké pořizovací náklady. Návratnost je dlouhá......takže Vaše varianta přímotopů a krbovek mi přijde asi jako nejideálnější. Do přílohy přikládám plánek bytu, třeba Vás ještě něco napadne. :-)
Jiří Kubíček29. 4. 2016 8:04:58
Zdravím, na infrapanely se mne moc neptejte :-) Osobní zkušenost s nimi nemám a nikdy jsem je nepovažoval za plnohodnotný a komfortní způsob vytápění. Jejich smysl vidím hlavně v nějakých dílnách nebo halách, kde by bylo nákladné stálé a celoobjemové vytápění. Zjednodušeně řečeno sálavé panely ohřívají nejdříve předměty a osoby a od nich se pak ohřívá vzduch, takže pak máte menší teplotu vzduchu, než při běžném způsobu vytápění a celá místnost není ohřátá rovnoměrně (možné problémy s kondenzací na místech s tepelnými vazbami) Je proto důležité jejich nasměrování. Jak to člověk vnímá pocitově, to vám neřeknu, nemám zkušenost, třeba se vám ozve někdo další. Určitou službu ty panely vykonat mohou, ale jak jsem již uvedl, osobně nepovažuji infrapanely za plnohodnotné vytápění a pro mě je to jen taková nouzovka, když není jiná rozumnější možnost.
Evelína29. 4. 2016 6:23:55
Zdravím po delší době. :-) Stále přemýšlím a vymýšlím vytápění. Máte prosím zkušenost s infrapanely? Ve dvou místnostech mám problém, že nemám moc možností, kam umístit topení, proto mě zaujala varianta umístění tohoto panelu do stropu (který bude řešen SDK podhledy). Takže kombinace vytápění by byla infrapanely + do obývacího pokoje krbovky (pro ten pocit a pro radost :-) ). Ohřev vody vyřešen bojlerem. Potřebovala bych jen poradit, jestli máte zkušenost s těmito infrapanely oproti klasickým přímotopům. Něco málo načtené mám, ale praktické zkušenosti se to stejně nevyrovná. Děkuji.
Jiří Kubíček7. 4. 2016 20:24:44
Zdravím, podle vašeho popisu, a je to jen hrubý odhad (počítám též s kvalitními okny s izolačním dvojsklem nebo trojsklem), se budou TZ vašeho bytu pohybovat mezi 4-5 kW. Osobně bych dal všude přímotopy (vyjdou na pár korun) a do toho největšího budoucího prostoru klimatizaci, případně pro radost nějaký levný krb bez vložky a s malým výkonem, ale klidně se obejdete i bez něj. Na TUV el. bojler. Takže vlastně téměř to, co navrhujete vy.
Evelína7. 4. 2016 19:35:14
Děkuju za odpověď. Doplním ještě informace. Byt je ve starém, letitém zděném domě. Přizení, 1.patro, 2. patro, půda. Na každém patře kromě půdy jsou dva byty, které spolu kromě jedně stěny o délce 5m nesousedí. Mezi nimi je chodba a schodiště, minimálně vytápěné. Pod i nad bytem jsou další byty, které relativně velikostně odpovídají, takže zespodu i zvrchu jsou byty vytápěné. Obývací pokoj a kuchyň chci probouráním větší části zdi propojit, takže umístěním krbových kamen zde zajistím vytápění. Potřebuji dořešit dva pokoje, koupelnu a předsíňku. V tuto chvíli je zde přímotopný tarif. Přemýšlím tedy nad kombinací krbových kamen a klimatizace. A na vodu bojler.
Jiří Kubíček6. 4. 2016 10:25:30
Zdravím, TZ bytu by se měly vypočítat, stejně byste je měla vědět kvůli výkonu topného zdroje a nadimenzování topné soustavy, ale třeba vám to někdo udělá od oka, jak je často zvykem. Je potřeba uvést vnější rozměry všech ochlazovaných konstrukcí (nepočítají se konstrukce sousedící s vytápěnými prostory), o jaké konstrukce se jedná (dveře, okna, zdivo, případně strop a podlaha), jak jsou silné, z čeho jsou složeny. K tomu vypočítat vnitřní objem vzduchu, určit, kde dům stojí, a podle toho všeho vypočítat TZ bytu. Tedy hodně záleží na tom, zda jsou nějaké vytápěné prostory pod vámi, nad vámi nebo kolem vás, a jaké konstrukce jsou nakonec ochlazovány. Byt o vaší velikosti může mít TZ celkem třeba jen 3 kW, ale taky až třeba 7 kW, nepředpokládám, že by měl vyšší TZ.
Ano, u té podlahy jsem měl na mysli, zda ji můžete zvednout díky tepelné izolaci, protože ta by byla u podlahovky potřeba. Co se týká toho topení krbem s teplovodní vložkou, tak nesmíte zapomenout na to, že ten krb bude mít určitý výkon do vzduchu a další do teplovodní vložky a tedy teplovodní topné soustavy. Vy když budete mít např. TZ bytu 4 kW, tak většinu topné sezóny budete pokrývat TZ jen 2 kW (průměrné venkovní teploty jsou někde nad nulou, mrazivé výpočtové jen výjimečně). Už jen to samotné vytápění do vzduchu vám bude byt pravděpodobně přehřívat a sálavé teplo se dost špatně větrá (záleží na krbu a jaký výkon zvolíte), k tomu všemu budete mít ještě k dispozici výkon do vložky, který tedy musíte někam uložit a od toho je AKU nádoba, která by měla být docela velká, minimálně 500 litrů, ale klidně i 1000 litrů. Když sem to teplo uložíte, pak nemusíte nějakou dobu topit a budete si odebírat teplo z nádrže. Ta nádrž ale má nějaké své tepelné ztráty, takže když nebude umístěna v bytě, půjdou tyto ztráty vniveč. A topit bez AKU nádrže, tedy zároveň do vzduchu a teplovodní soustavy, tak to se v tom bytě upečete. Celé je to drahé a nekomfortní. Jestli chcete krb, pořiďte si jen nějaký levný, bez vložky a s malým výkonem.
V případě, že vám TZ bytu budou vycházet do 4 kW a bude moci využívat tarif EE D57d (nebo D45d, jestli už tam je), pak můžete byt klidně vytápět elektrokotlem s teplovodní soustavou nebo nějakými přímotopy (což by bylo na pořízení levnější). K přípravě TUV pro 2 osoby vám bohatě stačí nějaký el. bojler o objemu 100-150 litrů. U TZ větších jak 4 kW vytápění pouze elektřinou není nákladově úplně to pravé, ale vám stejně nic jiného nezbývá, takže byste pro snížení nákladů musela častěji zatopit v krbu nebo si pořiďte do bytu klimatizaci, kterou v létě využijete k chlazení a v zimě vám vypomůže s vytápěním za velice nízké náklady (princip TČ vzduch/vzduch). Klimatizaci dejte do největší místnosti v bytě, její cena je kolem 30.000,-Kč. U toho ohřevu TUV je úplně jedno, jestli na to bude samostatný el. bojler nebo jen zásobník, který bude ohřívat elektrokotel.
Evelína5. 4. 2016 23:11:12
Děkuji za odpověď a doplním. Tepelné ztráty nevím, je to byt ve starším domě o bytových jednotkách, kde přede mnou bydlela stará paní (a bydlela zde velmi dlouho). Jak zjistím tepelné ztráty? V bytě budou bydlet dvě osoby - jeden dospělý a jedno dítě. Co znamená, jestli si můžu dovolit dát do podlahy tepelnou izolaci? Z důvodu prostoru či financí? A AKU nádrž....tzn. jak velká a případně vhodné umístění? Protože byt je v 1.NP a tam opravdu nemám šanci ji kamkoli umístit. Je zde sklep, ale předpokládám, že táhnout trubky ze sklepa do 1.NP je asi blbost.....Pouštím se do rekonstrukce sama, hledám si informace různě po internetu, nemám moc možností, koho se zeptat na radu, abych měla jistotu, že mi poradá bez zištných důvodů. :-)
Jiří Kubíček5. 4. 2016 21:46:09
Zdravím, na váš dotaz se nedá dobře odpovědět, protože neuvádíte ty nejdůležitější údaje: tepelné ztráty bytu, kolik osob bude v bytě bydlet, zda si můžete dovolit dát do podlahy tepelnou izolaci v případě volby podlahového topení, jestli máte kam umístt nějakou pořádnou AKU nádrž, protože jestli budete chtít primárně topit krbem s výměníkem, tak se bez ní neobejdete ?
Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...
Jiří Kubíček2. 7. 2016 11:16:57
TZ sice budou kolem 4-5 kW, ale elektrokotel klidně můžete pořídit o vyšším výkonu, třeba i 10 kW. Budete mít nějakou rezervu, kdyby se třeba nějakou dobu netopilo a byl potřeba přechodně vyšší výkon, navíc u elektrokotle je to jedno, že je trochu předimenzovaný, tam se ten výkon nemusí tolik přizpůsobovat TZ domu nebo bytu, jako např. u tepelného čerpadla nebo plynového kotle.