Půdorys přízemního domu - Vaše názory

Autor: Mirek a Jana (1 příspěvek)
Kategorie: Projekt domu
1. 4. 2016
39 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

chtěli bychom Vás požádat o vyjádření názoru k našemu půdorysu přízemního domu. Půdorys jsme si dělali sami a ladíme ho docela dlouho. Nyní jsme ve fázi, kdy už chceme udělat od architekta projekt.

Dům by se měl nacházet na pozemku o rozměru 1214 m2. Příjezdová komunikace je ze severozápadu. Posilovna se zahradním skladem by měla být tepelně odizolovaná od zbytku domu. Dům má být zděný, ideálně z vápenopískových cihel s co největším zateplením. Rádi bychom postavili min. nízkoenergetický dům, ideálně pasivní. Architekt by právě kvůli tomu, aby byl dům pasivní zrušil nějaká okna na severozápadní straně domu, ale kromě spíže bychom neradi nějaká okna rušili.

Mínusem půdorysu je chodba široká 160 cm, ale na druhou stranu chodbu širokou 120 cm nechceme kvůli stísněnosti. Nejlepší by byla chodba třeba tak 140 cm široká, ale nevychází nám to tam kvůli šatně.

Budu ráda za další Vaše postřehy. Děkuji.

Přílohy

pudorys_domu.png
L. a I.

L. a I.5. 4. 2016 17:15:57

Presne tak, v technicke mistnosti nad serverem je planovano nasavani rekuperace, aby se teplo rovnou pouzilo ;-). Uvidime kolik to pomuze, ale uskodit to nemuze ;-)))

Ohledne toho TC, to je spis hudba budoucnosti nez realny plan. Spis je to jedna z moznosti, co by slo jednou udelat. Urcite by to nebylo, ze bychom byly uplne nezavisly, spis ze by se pouzivala FVE kdyz by to slo a kdyz ne, tak normalne ze site.

Doufam, ze baterie co nejdriv pokroci, to co je ted je bida ;-)

Martin a Marie

Martin a Marie5. 4. 2016 12:33:53

Přesně, to by mohl pomáhat topit i ten server (takto to v úsporných kanc. budovách mají také koncipováno)...

Ještě pozor na napájení TČ z FV panelů (cca 10m2) - ty Vám to zvládnou jen v přechodném období (slunečno a venku nad nulou), jelikož v zimě většinou svítí slunce málo slunce a výroba z panelů je na 10-20% květnového maxima. Takže 1 m2 dá cca 150 Wp a při 6 kW TČ je na max. výkon potřeba 1,5 kW - to je až 100m2 FV panelů v zimě (reálně to bude míň jelikož většinu času by nejelo na plný výkon a i oslunění není vždy tak špatné)
Akumulátory pro takovéto používání (s vyrovnávání výkonu jen denní spotřeby TČ a zbytku RD - dejme tomu, že v noci TČ nepojede a tím je zároveň třeba mít ještě 2x vyšší výkon TČ pro krytí ztráty RD) ještě pěknou řádku let budou příliš drahé(návratnost nenávratně dlouhá při NT ze sítě) než aby se Vám vyplatilo je takto používat...
A ani technologický průlom to hned tak nespraví - velká potenciální poptávka udrží ceny i u super technologie baterií vysoko:(

Honza5. 4. 2016 8:18:13

@L. a I. Levná elektřina po celý den je super věc a tu vám samozřejmě závidím.

Na druhou stranu plánujeme pořízení úsporných spotřebičů. Reálnou spotřebu ale nedokážu odhadnout. Pokud bude spotřeba elektřiny vysoká, tak si prostě do zálohy koupím přímotop a změním si tarif. Dělá to tak hodně lidí.

P.S. Vy ani to čerpadlo nepotřebujete. Vám ten PD vytopí ten server, ne? :-D

L. a I.

L. a I.5. 4. 2016 6:43:15

@Honza: Ohledne te ceny, prijde mi, ze to tam tenkrat nekdo takto spocital a moc neresil, ze to jde udelat levneji. My to cerpadlo resime s p. Hanusem, coz je jeden z majitelu a kdyz jsem mu o cene rikal, docela si divil, proc to tam tak maji ;-).

Tak jsem mu prave rovnou daval feedback, ze se na to par lidi ptalo, ale cena je odradila. Tak to pry v dohledne dobe prepocitaji a upravi na tento levnejsi registr.

Co se tyka vyhod cerpadla, pro nas ta je treba i obrovsky bonus prave levnejsi elektrina. Diky cerpadlu budeme mit 22h/denne nizky tarif a protoze pracujeme oba z domova a bude mi doma bezi i jeden pracovni server, tak jen na elektrine oproti stavajicimu usetrime treba 18.000/rocne (10.000 usetrime jen na serveru co bezi nonstop v kanclu kde mame tarif za nejakych 4.60kc).

Mate pravdu, ze jestli schvali zmeny zakona, tak se to cele mozna zase zmeni. Ale pro nas, kdy mame vyssi spotrebu, to vyjde stejne asi zhruba nastejno.

Druhou vyhodu pak vidim v tom, ze jen co klesnou trochu jeste ceny FVE a baterii, napojim cerpadlo na slunce a pojede zadarmo uplne. Diky COP ~4 by pak slunce melo bohate stacit na vyhrivani a i castecne provoz domu (podle velikosti elektrarny)

Honza5. 4. 2016 6:36:33

@ L. a I. Díky za info. Moc nerozumím strategii té firmy. Když je ten registr o tolik levnější, proč se nejedná o standard? Proč si komplikují život vysokou cenou na webu, když jsou schopní to dodat za polovinu? Něco mi na tom prostě nesedí. Ale nechci být škarohlíd..

Kdyby ten celý systém stál pro 6 kw RD 150 tis., tak bych to považoval za návratnou investici a vážně bych nad tím uvažoval. Na druhou stranu nás ten plynový kotel stál 50 tis. a návratnost TČ by stejně nebyla menší než 10 let. Technologie se dost vyvíjí, ceny energjí taky, tak jsem skoro rád, že nemáme takový dlouhodobý závazek. Ono jestli se NRÚ povede prosadit novou tarifní strukturu, kde bude polovinu nákladů tvořit náklad na jistič a reálná spotřeba nebude hrát takovou roli, jaký bude mít smysl pořídít si tepelné čerpadlo, které právě snižuje tu reálnou spotřebu? To také může návratnost výrazně oddálit, nebo ne?

Až kotel odejde, tak už bude dost zkušeností s dlouhodobým provozem TČ a bude jednodušší se v tom zorientovat a správně vybrat. S oblibou TČ půjde cena elektřiny nahoru. Naopak bude přebytek plynu a cena by teoreticky mohla klesnout. Tak jak se teď dělo s ropou. Ale on se ten trh už nějak zreguluje sám.

Pokud má Mirek a Jana stejné tep. ztráty jako my a zvolí TČ, tak s nimi moc rád jednou porovnám náklady :-)

L. a I.

L. a I.5. 4. 2016 6:26:21

@Mirek a Jana: Co jsem se bavil s projektantem, tak rikal, ze tenhle zhusteny registr je uz davno "probadana" a dokazana technologie, jen proste neni tak moc rozsirena. Je to zvlastni, pritom tom z meho pohledu ma jen pozitiva (uvidime v praxi ;-) ).

Co se tyka sazeni veci (a veci obecne) nad registrem, tak urcite nad to nejde dat treba zamkovka nebo nejake chodnicky, protoze se udajne puda nad registrem behem roku hybe az 2cm diky zmenam teplot leto/zima.

Z toho nam vyplinulo jako idealni dat tam zahony, protoze se bude puda sama kyprit ;-). Ale co se tyka stromu, tak to nevim. Aby pak koreny nehnuly tim registrem nebo ho nejak nepotrhali. To bude chtit probrat s nekym kdo do toho vidi.

Navic s tim stromem pak bude jeste problem, ze bude stinit a tim padem se v lete bude puda mene "dobijte", takze ve finale se Vam snizi COP faktor, jelikoz v zime nebude v pude naakumulovano tolik tepla.

Mirek a Jana5. 4. 2016 6:07:02

@L. a I. Děkujeme za čerstvé informace. Cena je tedy velmi příznivá oproti konkurenci. Právě řešíme způsob, jakým odebírat teplo ze země. Zemní kolektory zabírají na zahradě dost místa a museli bychom vykácet náš vzrostlý sad nebo nejspíš vést kolektory okolo stromů. Budeme muset zjistit, jestli se dá na kolektorech něco vysázet právě i včetně stromů, logika nám říká, že pravděpodobně ne. Zhuštěný zemní registr je zajímavá alternativa, konkurence se o ní ale nezmiňuje, což nám vrtá hlavou.

L. a I.

L. a I.4. 4. 2016 20:06:00

@Mirek a Jana: Tak jsem dneska s Acondem mluvil a cena na webu je pry cena se vsim vsudy vcetne vrtu, bojleru, kolektoru, montaze kotelny, pokladky a nevim ceho jeste. Pry je ta cena trochu nesikovne podana, navic kdyz by tam dali ten registr co navrhli nam, zase by se to o dost srazilo. Tohle by meli vyladit ;-)

L. a I.

L. a I.4. 4. 2016 20:03:31

@Honza: Zdravim. Tak jsme meli dneska schuzku s Acond u nas na baraku kvuli nasemu vytapen a rovnou jsem se poptal i na to 6kW cerpadlo. P. Hanus rikal, ze 6kw vychazi o cca 10.000-20.000 kc vice a je potreba dvojnasobny zemni kolektor, takze cena podle me porad dobra.

Pak sme resili jeste ten zhusteny zemni registr a potrubi co se dava do zeme neni al-pex-al ale PE potrubi. Je to pry nejake zpevnene potrubi co vypada podobne jako privodni potrubi vody do domu

L. a I.

L. a I.3. 4. 2016 16:51:06

@Mirek a Jana: Prave ze jsme s tim nepocitali vubec ;-). V puvodnim projektu mame cerpadlo vzduch-voda, ale behem stavby jsme jeste poptavali i jine cerpadla a postupne dosli az k zeme-voda.

Registr bude podel plotu cca 3m podel domu a od kotelny pak tak 10m (plot se na konci vzdaluje od domu).

Ohledne umisteni, je urcite dobre dat kolektor na jih na slunce, aby se pres leto co nejvice puda ohrala. zaroven ale kotelnu budete mit vetsinou na severu, takze nejake rezii se asi nevyhnete. Ale myslim, ze to neni az takovy problem. cena navic je jen uzky vykop ve kterem povedou dve trubky

Mirek a Jana3. 4. 2016 15:59:51

@L. a I. Díky za tip, myslím, že je určitě oslovíme, až na to přijde. Jen se chci ještě zeptat, jestli jste při tvoření projektu počítali už se zemním registrem na pozemku. Nemáme malý pozemek, ale přesto by bylo dobré umístit dům na pozemek s ohledem na zemní kolektory nebo registr. Jak daleko od kotelny budete mít umístěný zemní registr? Selský rozum mi říká,že asi čím dál od kotelny, tím víc se to prodraží.
Předem děkuji za informace.

L. a I.

L. a I.3. 4. 2016 6:57:27

@Honza: Koukam na to. Oni to maji ale podle me i s tim velkym kolektorem. Je ta castka trochu matouci, podle me by tam meli mit spis nejakou tabulku, kde bude 3kw = 80k, 6kw = 100k napriklad a pak dalsi ceny za kolektor, prace, ...

Schvalne jim zkuste napsat, protoze jak jsem psal, kolektor se da stahnout tim, ze se trubky polozi "svinute" a cenu 80k nabidli sami. Az Vam odpovi, schvalne to sem pro zajimavost napiste.

Honza2. 4. 2016 21:13:04

V pohodě :-) Problematiku čerpadel neznám, vycházím jen ze stránek, co jste poslal. Hned na hlavní stránce jsou 3 vzorové nabídky - pasiv za 160 tis, NED 6 kw za 305 tis. a 15 kw domek za 465 tis. Takže bych řekl, že celková investice bude přibližně dvojnásobná.

Pokud se pletu a cenový rozdíl nebude zásadní, tak si to čerpadlo koupím klidně taky ;-)

L. a I.

L. a I.2. 4. 2016 20:51:46

@Honza: Precetl jsem si znovu Vasi odpoved a omlouvam se. Vyskocilo mi to v mailu a bral jsem to jako reakci na moji odpoved, ze nam to fungovat nebude (Tepelné čerpadlo je určitě dobrá volba. Jen zapomeňte na utopie typu čerpadlo za 80 tis. To totiž Váš dům nevytopí. ).

Videl jsem mnou zminovanou cenu 80tis a prehledl jsem 6kW za nasich 3.6kW co mame my ;-). Urcite souhlasim, ze jeslti je ztrata 6kW, tak bude asi potreba silnejsi kousek. Na druhou stranu, mozna bude stacit jen delsi zemni registr a cena by se o tolik pohnout nemusela. Ale tady uz jen hadam, nijak jsem to nezjistoval.

Honza2. 4. 2016 20:44:11

@L. a I.

Jaká potřeba kontroverze? Když se podíváte na stránky firmy, co tu propagujete, tak zjistíte, že oni sami uvádí, že čím dražší jsou tepelné ztráty domu, tím výkonnější a dražší tepelné čerpadlo se instaluje. Na tom nevidím nic kontroverzního, to je prostě základní logika a upřímně řečeno moc nechápu, co je tady k diskusi.

Jinak to vaše čerpadlo za 80 tis. jim určitě fungovat bude, ale pokud je dimenzováno na domy s tepelnou ztrátou kolem 3 kw a pořídí si ho do domu s dvojnásobnými ztrátami, tak se obávám, že skupinu spokojených zákazníků nerozšíří a ta firma si ho bude po roce zase odvážet.

L. a I.

L. a I.2. 4. 2016 20:34:17

@Mirek a jana: My jsme to poptavali pres epoptavku/aaapoptavku a oni se nam sami ozvali. To co maji na strankach jsou cerpadla pro NED, panelaky a haly. Ted zacinaji s cerpadly pro pasivni domy, ktere maji mnohem mensi vykony.

Sami nam tuto cenu nabidli, stejne tak nabidku na moznost zaplatit az po roce, jelikoz cerpadla pro pasivni domy rozjizdi nove a shaneji referencni instalace. Puvodne jsem byl prave hodne skepticky jelikoz s cerpadly pro PD zacinaji, ale takhle nemame co ztratit.

Instalovat cerpadlo budeme tak za 2-3 mesice, ted budeme instalovat okna, pak eletrika, omitky, podlaha.

Co nam jeste nabidly, tak na urychleni vysuseni domu nam pujci jednotku, ktera ma stejne rozmery/konektory jako jejich TC, jen je pouze na elektriku. Diky tomu muzeme docasne napojit podlahovku jen na elektro patronu, vysusit dum, mezitim dodelat zemni registr a pak az napojit relane TC.

Zatim co jsme s nim jednali, tak opravdu jen pozitivni zkusenost. Cerpadlo s nimi primo na stavbe resil i nas projektant (p. Partika), resili v nejakem SW primo vykony cerpadla a dalsich veci a opravdu vypadali, ze vedi co delaji.

Jen co nam nainstaluji realne TC, tak dame vedet. Budeme ho ridit a monitorovat pres Loxone, takze dat bude dost ;-)

Mirek a Jana2. 4. 2016 20:27:37

@L. a I. Vypadá to opravdu zajímavě. Vaše cena neodpovídá ceníkové ceně. To jste usmlouvali takto vysokou slevu?
Kdy budete mít TČ v provozu? Že byste pak dali vědět, jak jste spokojení. To by nám pomohlo při rozhodování, jakou firmu zvolit.

Mirek a Jana2. 4. 2016 20:22:57

@Honza Ano, podle čerstvě získaných informací, záleží na tepelných ztrát, čím větší, tím dražší TČ. Dáme potom vědět, jaké nabídky nám přišly.

L. a I.

L. a I.2. 4. 2016 19:58:10

@Mirek a Jana: Popravde, take jsme o tom puvodne vubec nevedeli. Pro nas puvodne vzdy zemni cerpadlo znamenalo bud drahy vrt, nebo registr pres cely zbytek pozemku, coz jsme nechteli. Ale diky spolu praci projektanta a pana Hanuse z firmy Acond jsme k tomu dostali a dava nam to smysl ;-).

"Komprimovany" registr budeme mit natazeny podel jizniho plotu, takze nebude nikde prekazet , navic se bude v lete jeste o neco vice "nabijet" diky jeho poloze. Cenove to vychazi uplne nadherne, protoze jde jen o potrubi a vykopove prace. Neni potreba zadnych sachet na sberace/rozdelovace, atd.

Puvodne jsme chteli geokose, ale ty nam napocitali se vsim vsudy na 90 tisic, coz je dost masakr (kose samotne 45tis, ale prave to dalsi prislusenstvi to jeste vice prodrazuje).

L. a I.

L. a I.2. 4. 2016 19:53:03

@Honza: Tak tady Vam asi uplne nerozumim. Tvrdite, ze cerpadlo za 80 tis nebude fungovat? Nechapu, jak dokazete takhle na zaklade ceny neco takoveho tvrdit (zeby potreba kontroverze za kazdou cenu??).

Asi Vas to prekvapi, ale nejen ze cerpadlo fungovat bude, ale firma Acond tomu natolik veri, ze nam cerpadlo da na rok zdarma a jen pokud budeme spokojeni, tak jim cerpadlo zaplatime. Pokud nebudeme, tak si ho odvezou a nas to nebude stat ani korunu.

To uz je argument ze? Mate pocit, ze by to firma delala, kdyby svemu vyrobku neverila? Protoze to by toho asi moc nevydelala.

Honza2. 4. 2016 17:59:27

Naprosto chápu. Není moc domů, u kterých plyn vychází jako neekonomičtější varianta, ale nám se to náhodou přihodilo. Tepelné čerpadlo je určitě dobrá volba. Jen zapomeňte na utopie typu čerpadlo za 80 tis. To totiž Váš dům nevytopí. Pokud máte ztráty kolem 6 kw, stejně sáhnete po nějakém kvalitnějším a výkonějším řešení, což se zákonitě odrazí na ceně. Určitě pak dejte vědět, na kolik Vám to reálně nacenili..

Mirek a Jana2. 4. 2016 16:47:08

@L.a I. To je pro nás pozitivní zpráva, díky. Varianta se zemním registrem, který je úspornější na místo na pozemku, mi nebyla známá a každopádně je to zajímavá varianta. Stejně jako nás zaujala i tato firma. Díky za odkaz. Uděláme výběrové řízení na dodavatele TČ a uvidíme, co nám z toho vypadne za výsledek.
TČ slouží i k ohřevu vody, ne? Proč jste se rozhodli ještě pro bojler?

Mirek a Jana2. 4. 2016 16:40:33

@Michal a Míša Díky za informace. Elektrokotel taky zvažujeme, stejně jako TČ, které se nám líbí čím dál víc.

Mirek a Jana2. 4. 2016 16:37:21

@Honza Ano, máte pravdu s těmi radiátory. Teplo nikam nezmizí. Budeme si muset podlahové vytápění prosadit.
Plynu jsme se chtěli vyvarovat a myslím, že máte pravdu, že s přípojkou plynu se dostaneme dost vysoko a že se nám to nevyplatí. Začali jsme studovat informace o tepelném čerpadlu země voda a líbí se nám to čím dál víc.

Michal a Míša2. 4. 2016 7:38:48

Ano budeme mít teplovodní podlahovku. Krbová vložka s výměníkem a zvažujeme zda to vse tj. TČ a krbovou vložku napojit do akumulačky, ale jak říkám pokud budeme mit tepelné ztráty do 5 kW (cihla 25 cm zateplení vata 15-20 cm, trojskla profil 92 mm., zateplení základové desky 20 cm, strechy 40 cm) budeme mit elektrokotel a tu krbovou vložku. Nevím my plyn nechceme investice cca 90 tis,- (komín, kotel,revize,přípojka) a proto ho nemáme ani v projektu.
Možná na toto vlákno koukne pan Kubíček nebo pan Veber a Ti by vám poradili určitě odborně.

L. a I.

L. a I.1. 4. 2016 18:58:50

@Mirek a Jana: Cerpadlo zeme-voda nemusi byt vubec drahe, staci nekupovat predrazene / prekomplikvane znacky a reseni.

My budeme mit cerpadlo od firmy Acond (www.acond.cz), mame tepelne ztraty jen 3.6kW, cerpadlo zeme-voda bude za 80.000,-, k tomu misto draheho vrtu nebo rozmerneho klasickeho registru budeme mit jen 30m dlouhy zemni registr se "srolovanym" potrubim.

Cena zemnio registru je pak cena 300m al-pex-al potrubi a prace bagristy na vykop 1m hlubokeho, 2m sirokeho a cca 30-40m dlouheho vykopu (celkova hloubka bude 2m, ale zvedame pozemek).

S celym kompletem se i s rezervou vejdeme do 100.000, kotelna je pak take jednoducha. Podlahovka je napojena primo na TC, takze pak uz jen boiler (300l kvuli nizsi teplote z cerpadla) a to je vse.

Celkove neni cena vubec vyssi nez u beznych kotelen, navic diky zeme-voda budeme mit COP 4.4, takze cena za vytapeni bude velmi prizniva.

Honza1. 4. 2016 18:38:21

Chápu. Já to naopak vidím jako výhodu. Prostě podlaha má nějakou stálou teplotu a teplota vzduchu se od ní odvíjí. Takže nám vyhovuje to, že nemáme vysoké teplotní výkyvy. Ono pokud budete mít skvěle regulovatelné radiátory a dobře zateplený dům, tak se podle mě ten rozdíl ztrácí, protože to teplo taky jen tak od sebe nezmizí v okamžiku, kdy přestanete topit.

Takže někdo má radiátory a dům mu postupně chladne, aby přišel ve 4 z práce a zase ho vytápěl z minimální teploty na optimální a někomu to zase temperuje celý den. Náklady na provoz budou přibližně stejné, tak mi přijde zbytečné se těmi teplotními výkyvy omezovat.

Honza1. 4. 2016 18:33:48

Jsme na tom stejně a počítáme s tím, že zatopíme v krbu a půjdem otevřít okno, ale osobně to nevidím jako takový problém.

My jsme měli přípojku v ceně pozemku a topenáře v rodině, takže i zavedení plynu do domu nás nestálo v podstatě nic. Za takových okolností můžu kondenzační kotel vřele doporučit, sám jsem velice mile překvapen, jak málo plynu to při vytápění děravé stavby žere.

Pokud byste měli platit přípojku a drahé zavedení plynu do domu, tak asi plyn nebude nejlepší volba. Možná by stálo za úvahu to čerpadlo. Ale samozřejmě za předpokladu, že si na něj nebudete půjčovat. Pak se návratnost hodně prodlužuje. Pokud budete mít tepelné ztráty na hranici mezi NED a PD (jako my), tak bych možná koupil ten elektrokotel s tím, že čerpadlo se můžete dokoupit vždycky. Ale chtělo by to přesně spočítat, můj názor může být mimo :-)

Mirek a Jana1. 4. 2016 18:30:57

pro Honza: Ještě poznámka. Architekt myslel právě tou špatnou regulací, velkou setrvačnost, že je právě pořád teplá podlaha. Podle mě tohle není nějaká nevýhoda, vždyť se dá přeci nastavit teplota, která do podlahového topení jde. Tohle si budeme muset s architektem ještě vyjasnit :-).

Mirek a Jana1. 4. 2016 18:22:07

Přesně kvůli tomu bychom rádi pořídili právě teplovodní podlahovku.
Krb bychom také chtěli, ale zase jsme odrazováni, že ho budeme používat velmi málo kvůli přehřívání. Ale i tak bychom do něj chtěli jít.

Mirek a Jana1. 4. 2016 18:14:02

Určitě záleží jaké budeme mít tepelné ztráty domu, což ještě nevíme. Co jsem získala za informace při vyšších tepelných ztrátách se tepelné čerpadlo vyplatí a návratnost je v rozumných mezích, ale doufáme v nižší ztráty, proto uvažujeme spíše o elektrokotli. Plyn zvažujeme, ale mínusem je, že ho máme sice na hranici pozemku, ale zřízení přípojky nás nemine. Nevíme, jaké jsou na přípojku náklady, ale nebudou nejspíš malé. Pokud TČ, tak se nám líbí země voda, které je dražší na pořízení. TČ vzduch voda nás odrazuje hlučností (nechceme obtěžovat hlukem sebe ani sousedy).
Podlahové topení budete mít teplovodní? Krbovou vložku budete mít s výměníkem nebo bez?
To s tou vodou je nepříjemné, tak hodně štěstí při vyřešení.

Honza1. 4. 2016 18:12:58

Ano máme teplovodní, protože nechceme být odkázaní na jeden zdroj energie a do budoucna se toho může hodně změnit. Pravděpodobně časem nastane doba, kdy se vyplatí tepelné čerpadlo nebo soláry, tak jsme chtěli být připravení.

Máme plynový kondenzační kotel, ale byl spuštěn teprve před 17 dny, takže zkušenosti jsou velice krátkodobé :-) Ještě k tomu máme betonové podlahy, takže ta setrvačnost podlahovky je obrovská. Trvalo to pěkných pár dní, než se to ohřálo. Vytápíme na 20 stupňů a když jsem se byl v posledních relativně teplých dnech na stavbě podívat, radiátory byly studené tzn. ten kotel vůbec nespíná, stačí sluníčko a teplo naakumulované v podlaze. Nemáme ještě omítky, takže dům je děravý jako cedník, přesto termostat ukazuje vždy 19,8 - 20,2 stupňů (nastaveno na 20), takže regulace mi přijde naprosto v pohodě. Také máme přípravu na elektroventily tzn. v každém pokoji může být termostat, který reguluje daný okruh. Ale asi to nakonec nebudeme vůbec realizovat právě kvůli té velké setrvačnosti..

K tomu bude rohová krbová vložka, ale tu budeme využívat velice sporadicky..

Michal a Míša1. 4. 2016 17:54:56

Osobně při vašem rozpočtu bych netvrdil že tepelné čerpadlo je pro vás drahé jelikož Vám to ušetří náklady na topení a ohřev TUV. My máme rozpočet 2,4 mil na domek s obytným podkrovím a pokud budem mít tepelné ztráty domu nad 6 kW tak TČ v cenové relaci cca 170 tis., budeme mít jako hlavní zdroj topení a ohřevu TUV plus záložní zdroj bude krbová vložka a všude bude podlahové vytápění snad ještě uvažuji nad nízko teplotnimi radiátory do dětských pokoju a ložnice v podkroví.... Teď spíš řešíme nemožnost připojení na vodovodní řád z důvodu plné kapacity na naší ulici, která by měla být snad navýšena v roce 2017, takže řešíme z důvodu dovolení stavby zda se napojit na tchanovou studnu, je totiž soused a máme to k němu 20 metru a nebo udělat jen projekt na studnu a tu nakonec stejně nerealizovat.

Mirek a Jana1. 4. 2016 16:32:16

pro Honza: Moc děkujeme za pochvalu :-). Pracovna je trochu nudle, ale manžel má nyní pracovnu ve stejné velikosti a m2 a nestěžuje si:-). Klienty si nezve a zvát nebude. Usoudili jsme, že se nám už nechce dům zvětšovat, takže to vyšlo takto.
Zkusíme vymyslet jak zúžit chodbu, díky za Vaší zkušenost.
Máte teplovodní podlahovku? Architekt nám říkal, že když už podlahovku, tak elektrickou právě kvůli lepší regulaci. Ale nám by vadilo, že už bychom byli odkázáni jen na vytápění elektřinou.
Můžu se zeptat čím topíte?

Honza1. 4. 2016 16:15:24

Moc se mi to líbí. Až žasnu, kolik se vám tam podařilo narvat místností. My máme zastavěnou plochu necelých 200 m2 a o tolika místnostech se nám může zdát :-) Já bych za sebe určitě požadoval větší pracovnu. Mám 12 m2 a klidně mohla být větší. Když tam člověk tráví víc jak 8 denně, tak se tam chce cítit pohodlně. A pokud si tam zvete třeba klienty, chce to ještě o něco přitlačit.

Jinak zmenšovat určitě netřeba. Vždyť to máte včetně garáže/posilovny a zahradního domku. My máme sice jen těch 200 m2, ale jen dům. Hned po nastěhování budeme realizovat přístřešek pro auto a zahradní domek, takže to bude hned dalších minimálně 50 metrů.

Chodba je skutečně velkorysá. My máme 1,5 m a říkám si, že jednou tam budeme s dětma hrát fotbal, jak je to široké. Stačilo by určitě míň. 1,4 m bude ideální.

Střecha bude velká, ale zase máte jednoduchý tvar. My máme střechu 280 m2 to tvaru T. Byla to sice nejdražší položka na domku, ale nebál bych se toho. Ceny se nechají dost usmlouvat.

Ohledně podlahového topení - podle mě do moderního domu už nic jiného nepatří. Nikde nepřekáží radiátory, teplo od země je příjemné, jeho provoz je levnější. My ho máme po celém domě v kombinaci se 2 radiátory + žebřík kvůli sušení věcí a neměnili bychom. Podlahovka má velkou setrvačnost, takže se s ní topí trochu jinak. Nemůžete počítat s tím, že přijdete to studeného domu, zapnete jí a za půl hodiny bude teplo. Z toho důvodu je lepší, když běží v podstatě nepřetržitě. Což ale není problém, pokud je dobře zatepleno, protože to prostě kontinuálně temperuje na určitou teplotu a skoro nic to nestojí. Takže bych si dovolil s Vaším projektantem v tomto bodě nesouhlasit a dle mého laického názoru je naopak ideální podlahové topení kombinovat právě s NED nebo PD.

Mirek a Jana1. 4. 2016 15:24:32

Rádi bychom se vešli do 3,5 mil., ale nejspíš to půjde nahoru, s čímž víceméně počítáme. Co se týče vytápění, tak se právě rozhodujeme, do čeho jít. Nejvíc se rozhodujeme mezi plynovým kondenzačním kotlem a elektrokotlem v kombinaci s teplovodním podlahovým vytápěním. Krb bychom měli spíš pro radost. Tepelné čerpadlo se nám zdá dost drahé, ale nevylučujeme, že bychom do něj později investovali. Budeme stavět hlavně dodavatelsky, svépomocí jen malou část.
Ještě bych se chtěla dotázat na podlahové teplovodní vytápění, architekt nás od něj odrazuje, že se špatně reguluje a v pasivním nebo nízkoenergetickém domě tudíž o to hůř plní svůj účel, když potřeba vytápění je nízká. Jakou máte zkušenost?

Michal a Míša1. 4. 2016 14:41:10

Myslel jsem to tak, že tam máte hodně místností na mně až moc. Můžu vědět jaký máte rozpočet ? Jelikož když si představím náklady na kompletní střechu s krytinou tak to bude docela ranec, podlahové vytápění či radiátory, čím plánujete topit ? Budete stavět kompletně svépomoci či ve spolupráci s firmami nebo si to postavit necháte ?

Mirek a Jana1. 4. 2016 13:09:04

Jsme si vědomi, že to není úplně malý dům, ale nevíme, kde ubírat, protože pracovnu potřebujeme a skříně v ložnici nechceme, tudíž ani šatnu nemůžeme eliminovat. Patro rozhodně nechceme. Pozemek je široký 45 m a zmenšuje se směrem na JV na 35 m na šířku, dlouhý je od komunikace k sousedovi zhruba 28 m. Dům kopíruje tvar pozemku. Co tím myslíte, že je kouskovaný?

Michal a Míša1. 4. 2016 12:32:07

Dle mého názoru ačkoliv nejsem projektant ani architekt je dům "až moc obrovský a vnitřně hodně kouskovaný" jaká je šířka pozemku ? Osobně bych šel do patra, ale to asi nechcete.