Detail soklu

Autor: Honza a Simča (27 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
29. 3. 2016
6 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

chtěl bych Vás poprosit o radu nebo spíše Váš praktický názor k detailu zateplení soklu. Pro přiblížení problému do přílohy přikládám soubor "sokl varianta 1" to, co mám v projektu. V tomto případě mi vadí jedna věc, pod základovým pásem je cca 10cm kameniva a kamenivo s drenážkou je i vedle základového pásu, což selským rozumem se mi naskytuje problém, že se voda bude přes kamenivo stahovat až pod základový pás a drenážka toho v tomto případě moc neodvede...

Do přílohy přikládám druhou variantu soklu tak, jak bych ji chtěl udělat já. Mám však pár dotazů:

1. u přechodu omítky na zateplení soklu bude odskok cca 3cm (šířka tepelně izolační omítky). tento přechod se dá vyřešit nějakou okapničkou, nebo raději zvolit širší perimetr a udělat to tak, aby perimetr tvořil s budoucí omítkou přímou linii?

2. může být takto vedena nopová fólie, aby sváděla případnou vodu přímo k drenážní trubce a lépe ji odváděla?

3. nebude hlína u základového pásu ničemu vadit?

4. v současné době mám nalepenou hydroizolaci na desku a přes ohyb cca 15cm. je nutné napenetrovat a následně nalepit hydroizolaci na celou výšku ztraceného bednění? setkávám se totiž s názory, že když tam budu lepit perimetr se zakládací hranou, voda se tam již nedostane, ale nerad bych něco podcenil... v projetku mám hydroizolaci na celé výšce, ale to lepení bude pěkná pakárna a docela bych se chtěl tomu vyhnout :)))

5. nebude vadit odskok perimetru na základovém páse (to, že nebude ležet na páse celou svou šířkou?

Pro někoho to budou možná hloupé laické dotazy, ale budu vděčný za každou praktickou radu.

díky moc.

Přílohy

sokl1.jpg
sokl2.jpg

gaba27. 8. 2020 18:49:35

Vím, že už máte určitě dostavěno, ale tak snad to pomůže dalším čtenářům. Základní problém já vidím v tom, že stavíte podle projektu pro stavební povolení a ne prováděčky. Nicméně tam vidím i zásadní faktické chyby. 1) v řezu by měl být naznačený stávající terén event. rovina po sejmutí ornice - z toho totiž vyjde zda je nutné dosypávat pod podkladní beton. Pokud ne, nedělala bych podsyp, ale na srovnaný zhutněný terén jen položit geotextilii, aby se nebetonovalo do hlíny, textilii před betonáží navlhčit, aby neodebírala betonu vodu. 2) Pod základové pásy se dělá podsyp pouze ve výjimečných případech - a ty u vás na písčitém podloží rozhodně nejsou. Jinak je to pouze vrstva pro akumulaci vody, která v písčitém podloží stejně nenastane, tak proč štěrkový podsyp. (tohle jsou školácké chyby) 3) Litý základový pas bych dělala do rýhy - tzn. pas nebude z vnější strany odkopán. Odkopávat jej pak pro provedení drenáže - v písčitém podloží - se mi zdá jako vyhazování peněz z okna. Navíc - drenážní potrubí má být se štěrkovým obsypem obalené v geotextilii, která chrání proti zanesení hlínou. A aby vedení vody fungovalo, musí být potrubí po délce vyspádované a pak voda odvedená někam pryč. Řeší to projekt? V případě opravdu písčitého podloží drenáž ztrácí smysl, neboť voda se zasakuje dobře všude.
Všechno tohle je problém levných projektů. Za málo peněz holt málo muziky.

lukysz30. 3. 2016 15:13:10

Proberte to s projektantem, ale pokud je v metru cisty pisek nema vyznam drenaz budovat.

Honza a Simča

Honza a Simča30. 3. 2016 5:07:24

tak drenáž mám v projektu, zase tak moc nestojí a drenážové trubky napojím na odvody okapu a voda půjde nejprve do podzemního zásobníku a pak teprve přepadam do zatracovací jímky a dávám je tam taky, asi je tam dám taky z důvodu, že přesně jako ty mám dům v takovém řezu a nad barákem mám zub mez cca 1,2m, takže chci mít jistoru, rozebírat chodník už potom nebudu :))))
spíše mi šlo o to provedení napojení hydroizolace, ale asi ji dám po celé výšce, takže na první šár cihel a protáhnu až na první řadu ztraceného bednění, pak mi šlo o tu šířku soklu, ale asi ji dám taky širší a pak to provedení nopovky...

Lukáš a Hanka29. 3. 2016 20:54:24

Tak proc tu drenáž,predpokladam ze zas až tak mokron není, ja budu davat pouze tech 20 cm sterku do spadu,sice sem taky na kopci,ale nad domem mam mez cca trictvrte metru,kdyz zaprsu voda stoji u polystyrenovyho soklu. Pokud budes mit sokl phledove vyssi tuomitku bych dal vic jak sokl,aspon o ty 3 cm bude to vypadat lip. ja budu zateplovat 10 cm(mozna zbytecne) tak me to bude delat 5 cm +lepidlo a omitka.

Honza a Simča

Honza a Simča29. 3. 2016 20:03:59

Ahoj vdíš to, tuhle informaci jsem opomněl... Jsme na kopci, písčito hlinitá, cca v 1 metru je už čistý písek ( zákopák).
Xps pod desku jsem dal z obyčejného duvodu, někde jsem četl, že je to dobré po nizkoenergeticke az asivni stavby a jelikoz je to dum pro nas a ne na kšeft, dal jsem ho tam, nebala to castka ktera by me polozila.
Co se tyce navaznosti fasady a soklu uz zateplvat fasadu nebudu prijde tam pouze tepelneizolacni omitka cca 3 cm a jde m o to ze kdyz ted zateplim sokl do stejne roviny jako je hola cihla po omitnuti vznikne zub omtky ktery se bude muset nejak zakoncit ( nejaka lista) a jde mi o to zda nedat na sokl rovnou sirsi perimetr o budouci sirku omitky a po omitnuti to bude v rovine

Lukáš a Hanka29. 3. 2016 19:50:42

Ahoj,chybi zakladni vec,je na pozemku spodni voda,ze je navrzena drenaz v takove hloubce? Pokud ne prijde me to zbytecne, dalsi moznost povrchova,pri desti voda stoji okolo domu dat 20-30cm sterku v geotextilii sterk ve spadu, do toho drenazni trubku odvest od domu. Nopovou folii z duvodu oddeleni od základu. Prakticky pokud by byla nopovka kolmo u soklu a pak by sla do vodorvna od domu nemusela by drenazni trubka byt, pokud je ale u domu svazity teren dal bCh ji tam. Pod pasy bych sterk nedaval - konzultuj s projektantem tve podlozi,ja mam hlinito piscitou pudu,rekl ze je to zbytecne. Proc tam mas ten xps uz pod zakladovou deskou? Sokl se zateplenim fasady by meli na sebe navazovat-presah - min. tep. ztraty. Obecne pokud je podlozi prirozene vlhke,zaklady,deska a izolace je udelane spravne neni duvod se ceho obavat.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama