Dobrý den, potřeboval bych poradit jaký typ vytápění by podle vás měl být nejvhodnější pro naši plánovanou novostavbu? Přečetl jsem velké množství různých článků a různých fór.... každá firma zase preferuje to svoje a já se stále nemohu rozhodnout pro nejhodnější způsob vytápění.
Jelikož máme na pozemek převedenou pouze elektřinu tak zdroj je jasný - elektřina
Dle PENB je TZ 5,6kW
Jedná se o přízemní domeček.
podlahová plocha 168m2
vytápěná plocha 100 m2
Použité obvodové zdivo HELUZ STI 49
Původně jsem se příkláněl k variantě TČ (voda - vzduch), ale nevím zda se mi investice někdy vůbec vrátí neboť dát cca 140 tisíc pouze za čerpadlo a doufat že mi aspoň 20 let vyrdží jak většina firem deklaruje se mi zdá jako hazard
Další varianta co se mi líbí asi nejvíc jsou topné kabely - hlavně mi jde pohodlnost regulace ale trošku mám strach aby za vytápění neplatil extrémně moc.
Poslední varianta co mě kdosi radil byl elektro kotel s teplovodním vytápěním v kombinaci s krbovou vložkou s akumulační nádrží nebo výměníkem..... tahle varianta se mi zdá již dost překombinovaná navíc sice bych chtěl v hlavní obytné místnosti krbovou vložku ale neplánuji v tom topit stále a hlavně nechci být zase závislý na dřevu, prostě musím topit v krbu abych ušetřil.
Předem děkuji za jakoukoliv radu.
Jiří Kubíček31. 3. 2016 19:43:36
Zdravím, ještě na jednu věc jsem zapomněl. Jestli budete dům dělat bez zateplení, dejte si pozor na přesnost stavby a řešení všech detailů, jako jsou překlady a podobně, aby jste pak nakonec nezjistil, že to máte samý tepelný most a stejně byste raději zateplil. Další věcí je, že byste měl určitě zateplit základy domu a to zateplení by mělo lícovat se zdivem, dále by první řada cihel měla být vyplněna tepelnou izolací, což jde provést rovnou na stavbě, nebo lze první řadu postavit z cihel s integrovanou izolací (systém 2v1). Další možností je celý dům postavit na XPS nebo pěnoskle, ale tyto věci určitě nějak v projektu ošetřeny máte.