Typ vytápění

Autor: Luk3 (5 příspěvků)
26. 3. 2016
7 komentářů
Dotaz

Dobrý den, potřeboval bych poradit jaký typ vytápění by podle vás měl být nejvhodnější pro naši plánovanou novostavbu? Přečetl jsem velké množství různých článků a různých fór.... každá firma zase preferuje to svoje a já se stále nemohu rozhodnout pro nejhodnější způsob vytápění.

Jelikož máme na pozemek převedenou pouze elektřinu tak zdroj je jasný - elektřina

Dle PENB je TZ 5,6kW

Jedná se o přízemní domeček.

podlahová plocha 168m2

vytápěná plocha 100 m2

Použité obvodové zdivo HELUZ STI 49

Původně jsem se příkláněl k variantě TČ (voda - vzduch), ale nevím zda se mi investice někdy vůbec vrátí neboť dát cca 140 tisíc pouze za čerpadlo a doufat že mi aspoň 20 let vyrdží jak většina firem deklaruje se mi zdá jako hazard

Další varianta co se mi líbí asi nejvíc jsou topné kabely - hlavně mi jde pohodlnost regulace ale trošku mám strach aby za vytápění neplatil extrémně moc.

Poslední varianta co mě kdosi radil byl elektro kotel s teplovodním vytápěním v kombinaci s krbovou vložkou s akumulační nádrží nebo výměníkem..... tahle varianta se mi zdá již dost překombinovaná navíc sice bych chtěl v hlavní obytné místnosti krbovou vložku ale neplánuji v tom topit stále a hlavně nechci být zase závislý na dřevu, prostě musím topit v krbu abych ušetřil.

Předem děkuji za jakoukoliv radu.

Jiří Kubíček31. 3. 2016 19:43:36

Zdravím, ještě na jednu věc jsem zapomněl. Jestli budete dům dělat bez zateplení, dejte si pozor na přesnost stavby a řešení všech detailů, jako jsou překlady a podobně, aby jste pak nakonec nezjistil, že to máte samý tepelný most a stejně byste raději zateplil. Další věcí je, že byste měl určitě zateplit základy domu a to zateplení by mělo lícovat se zdivem, dále by první řada cihel měla být vyplněna tepelnou izolací, což jde provést rovnou na stavbě, nebo lze první řadu postavit z cihel s integrovanou izolací (systém 2v1). Další možností je celý dům postavit na XPS nebo pěnoskle, ale tyto věci určitě nějak v projektu ošetřeny máte.

Luk331. 3. 2016 17:43:22

Zdravím vás pane Kubíček, mockrát vám děkuji za tuhle velice rozsáhlou a velice poučnou odpověď:-)

Jiří Kubíček30. 3. 2016 23:29:58

Zdravím, tak jsem prošel ten půdorys a porovnal to s PENB a musím konstatovat, že PENB je spočítán správně. Jako vytápěná zóna je počítáno vše bez garáže a TM, které jsou úplně odděleny. Energeticky vztažná plocha (tedy plocha i s konstrukcemi) vychází cca 145 m2 a čistá vytápěná cca 136 m2. Vy ale píšete o 100m2, protože nechcete některé prostory ve vytápěné zóně vytápět, což bych vám ale nedoporučoval, minimálně temperovat třeba na 15°C byste to měl, protože zde je zde často jen tenké zdivo a zvyšoval byste si tím TZ těch vytápěných místností a mezi těmi místnostmi by byla velká nerovnováha a s tím by mohly hrozit některé problémy spojené s kondenzací a plísněmi. Prostě vše, co je uvnitř vytápěné zóny, by mělo být nějak vytápěno. Nevím, zda budete mít podlahovku nebo radiátory, ale jestli podlahovku, což předpokládám, tak ji zaveďte všude ve vytápěné zóně, některé okruhy pak můžete přiškrtit. Jediné, co bych trochu doporučil je zateplení té stěny mezi garáží a vytápěnou částí domu, je zde slabší zdivo, než obvodové a alespoň 5 cm izolace bych do té garáže dal.

Takže mne ze začátku trochu mátla ta vytápěná plocha jen 100m2, ale počítat by se mělo těch 136m2. Navíc má dům celkem dost zasklených ploch a je do tvaru L, takže má i více ochlazovaných ploch, než např. dům o čtvercovém půdorysu, i díky tomu všemu jsou ty TZ o trošku vyšší, než by za jiných okolností byly. Měrné TZ prostupem tedy máte 117,2 W/K, což dělá při venkovní výpočtové teplotě -15°C (jste na hranici dvou klimatických oblastí, raději budu počítat tu trošku horší variantu) a vnitřní 21°C celkové TZ prostupem cca 4,2 kW, TZ větráním při vnitřním objemu vzduchu cca 350m3 a intenzitě větrání 0,3 1/h vycházejí cca 1,4 kW, celkové tedy těch 5,6 kW, jak jste psal na začátku.

Při 3 osobách v domě a TZ 5,6 kW vám vycházejí náklady na provoz domu přibližně takto:
- s elektrokotlem + el. bojler (nebo el. podlahovka + el. bojler) - vytápění cca 20.000,-Kč, ohřev TUV cca 6.000,-Kč (ale je to dost individuální, počítám s normovou spotřebou 50 litrů TUV na osobu a den), ostatní spotřeba cca 7.000,-Kč, paušální platby cca 5.000,-Kč, celkem tedy cca 38.000,-Kč
- s TČ vzduch/voda s vytápěním do podlahovky - vytápění cca 7.000,-Kč, ohřev TUV cca 2.000,-Kč, ostatní spotřeba cca 7.000,-Kč, paušální platby cca 5.000,-Kč, celkem tedy cca 21.000,-Kč

Rozdíl je tedy cca 17.000,-Kč. Když si od ceny TČ za cca 150.000,-Kč odečtete cenu elektrokotle + el. bojleru + cenu práce a materiálu dovedení až k rozdělovači podlahovky, jste cca na 110.000,-Kč. Hrubá návratnost tedy cca 6-7 let, což není tak hrozné. U TZ 5,6 kW bych osobně určitě nevolil čistě el. vytápění, ty TZ už jsou dost velké na to, abyste se odstřihl od možnosti výměny zdroje vytápění (k teplovodní soustavě můžete kdykoli připojit cokoli), takže jestli nechcete zatím TČ, můžete topit elektrokotlem. Chtěl jsem vám ještě nabídnout možnost pořízení k tomu elektrokotli nějakou klimatizaci, která by v létě chladila a v zimě vypomáhala za malé náklady teplovzdušně s vytápěním (princip TČ vzduch/vzduch), ale váš dům nemá žádný velký otevřený prostor a je hodně členitý na dost menších místností, takže by se musel pořizovat nějaký multipslit s více vnitřními jednotkami, což je finančně náročnější než jedna jednotka a už by se to nevyplatilo, maximálně byste tu jednu jednotku mohl dát do té jídelny s kuchyní, i tak by vám to něco uspořilo, podle mne tak cca 5-7.000,-Kč z té částky na vytápění. Rozhodnutí je jen na vás, já být na vašem místě, tak bych šel do TČ vzduch/voda. Krb maximálně jen pro radost, bez vložky a s malým výkonem. K vložce byste potřeboval velkou AKU nádrž a i tak by vám hrozilo přehřívání určitých částí domu, navíc by to celé bylo drahé a nekomfortní.

Luk329. 3. 2016 17:13:51

Zdravím vás, mockrát děkuji za upozornění o tomhle jsem vůbec nevěděl.
V příloze zasílám půdorys domu i včetně podlahových ploch.

Nevím tedy jak přesně myslíte.... tu tepelnou izolaci? Momentálně neplánuji dům zateplovat vůbec nebo si myslíte, že by to bylo potřeba?

Přílohy komentáře

03_pdorys1.NP.pdf

Jiří Kubíček29. 3. 2016 11:06:51

Zdravím, problém je v tom, že v PENB je počítaný tak, že je vytápěný komplet celý dům, asi i s garáží, protože podle té tabulky máte započítanou podlahovou plochu přes 140 m2. Jestli mám některé místnosti oddělit, tak bych musel mít nějaký půdorys a podlahové plochy těch místností a navíc bych musel vědět, kde přesně je tepelná izolace, protože jestli např. není vytápěná garáž, tak by bylo žádoucí, kdyby byla zateplená i stěna mezi garáží a obytnou částí domu. Jinak nějaká komory a TM bych vůbec neodděloval a počítal to do vytápěné části, jestli je to někde v obytné části domu a není to úplně oddělené, jako třeba ta garáž. Tím, že např. tu garáž nebudete vůbec vytápět, tak vlastně ani vůbec nesouhlasí výpočet toho PENB a měl by se předělat. Ty TZ bez té garáže. Určitě by mi ale hodně napověděl ten půdorys s plochami jednotlivých místností, jen podle té tabulky nelze některé věci s jistotou určit.

Luk328. 3. 2016 17:41:27

Dobrý den pane Kubíček,

v příloze zasílám tabulku z PENB doufám že je to ona.

Jinak dům se bude stavět v Rousínově u Vyškova, na kraji obce. Ze západní a jižní strany nebude ničím chráněn ze severní strany je přes cestu vysoká mez a na západní straně již je přes cestu dům. Dům budou zprvu obývat 2 lidi čase 3 ;-)
Rekuperaci neplánuji.

Ty nesrovnalosti u vytápěné a podlahové plochy dělá garáž, technická mistonost a dvě komory a byla v tom také započítaní terasa cehož jsem si nevšiml.
Celková podlahová plocha všech místností je 136 m2. Vytápěná plocha jak jsem již psal je 100m2.

Doufám že vám tyhle informace stačí v případě potřeby další doplním.

Předem vám moc děkuji za odpověď.

Jiří Kubíček26. 3. 2016 18:54:25

Zdravím, předně by bylo potřeba upřesnit TZ domu. Trochu totiž nerozumím tomu, co to znamená, že podlahová plocha domu je 168m2 a vytápěná jen 100m2, co je ten rozdíl ? Pak tedy záleží na tom, pro jakou část domu jsou vlastně vypočítané ty TZ domu, protože 5,6 kW u novostavby bych předpokládal pro tu vytápěnou plochu 168m2. U vytápěné plochy 100m2 bych předpokládal TZ domu někde kolem 3,5 kW. Takže zde něco nesedí a než se začneme bavit o tom, co by pro vás bylo optimální, je potřeba se dopátrat správných TZ domu v té vytápěné části domu. Jestli máte vyhotovený PENB, ofoťte tabulku s konstrukcemi a jejich měrnými TZ v jednotkách W/K, doplňte, kde dům stojí a zda bude mít rekuperaci. Dále ještě, kolik bude v domě osob. Jinak pro nějakou obecnou orientaci si pročtěte např. toto vlákno: http://www.svepomoci.cz/forum/13-rozvody/3083-kotel-na-tp-v-novostavbe.html .

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama