Změna zdiva 44 na 30

Autor: David a Barunka (2 příspěvky)
Kategorie: Projekt domu
24. 3. 2016
11 komentářů
Dotaz

Ahoj stavebníci.

Měl bych dotaz jestli jste se s něčím podobným nesetkali.

Požádal jsem projektanta o změnu obvodového zdiva z šířky 44 na 30. Chci se zeptat, zda je to standartní. Myslel jsem že další výhodou při zmenšení zdiva bude fakt, že získám větší vnitřní prostor.

Projektant mi na žádost o změnu cihel odpověděl takto:

V podstatě se jedná o fakt, že mi projektant chce jen zmenšit základovou desku a ponechat vnitřní dispozice tak jak jsou s cihlou 44 což mi potvrdil v dalším emailu.

Díky za případné rady.

Přílohy

D.2-Pdorys1NP.pdf
Ráďa a Léňa

Ráďa a Léňa4. 2. 2017 9:16:59

Jak jste to nakonec vyřešili?:-) Bohužel jsem na tom samém, ale z důvodu toho že projektant nějak zapomněl, že bylo domluveno 30+20 EPS a dal mně tam cihlu 44 :-( a já se teď obávám, jak to všechno vyjde :-(

Richie13. 1. 2017 14:57:59

Docela by mě zajímal rozdíl v ceně 30 cihla + 20 EPS (U = 0.14 W.m-2.K-1) a 175 vápenopísek + 25 EPS (U = 0.14 W.m-2.K-1). Má to někdo spočítané, nebo odkaz na nějaký kalkulátor?

David a Barunka

David a Barunka26. 3. 2016 21:42:51

Jiří Kubíček
Moc Vám děkuji za vysvětlení a že jste si na to udělal čas. Hodně mi to pomohlo.

zvirek
Jsem rád za Váš obohacující příspěvek. Ne každý spapal svět podobně jako vy.

zvirek26. 3. 2016 18:07:22

Jo jo, stejně nakonec skončí u 30 cihla a 20 EPS, jako 90% nás ostatních. Jen mě fascinuje, že to někdo řeší, až když má nakreslený projekt, zvlášť když je tady o tom několik ( možná několik desítek ) diskuzí a dokonce i videí, které dochází k totožným závěrům vč. např. přímo Pavla Tesárka...

Jiří Kubíček24. 3. 2016 23:31:51

Zdravím, zde porovnání:

Heluz Family 30 + 15 cm EPS nebo 12 cm šedého EPS - lze použít pěnu, součinitel prostupu tepla u obou druhů izolací vychází cca 0,14 W/m2K, vzhledem ale k podstatně lepším tepelně izolačním vlastnostem cihly Heluz Family nemůžete z hlediska množství možné kondenzace v konstrukci (vychází to již nad normu) použít klasický EPS, ale musíte použít děrovaný EPS s menším difúzním odporem, což ale znamená též speciální lepidlo, stěrku a omítku což jsou další náklady navíc, a to nemluvím o ceně toho děrovaného EPS

Heluz Plus 30 uni broušená + 15 cm klasického EPS - lze též použít pěnu, součinitel prostupu tepla vychází cca 0,17 W/m2K, vzhledem k horším tepelně izolačním vlastnostem této cihly už úplně bez problémů můžete použít z hlediska difúze klasický EPS (ověřováno výpočtem), což znamená i levnější lepidlo, stěrku a omítku, tato cihla je tedy o cca 5,5,-Kč levnější, při vaší velikosti domu budete zhruba potřebovat 2200 cihel, úspora na cihlách cca 12.000,-Kč + úspora na levnějším lepidle a omítce (cenu jsem přesně nezjišťoval) + úspora na levnějším polystyrenu až cca 27.000,-Kč (cena baumitu open reflect 12 cm je za m2 cca 380,-Kč, cena klasického fasádního 70F cca 170,-Kč /m2 a 100F cca 220,-Kč/m2 ), jediná nevýhoda je, že budete mít o cca 0,03 W/m2K horší U zdiva, což ale na vašem celém domě udělá při cca 130m2 zdiva rozdíl v TZ cca 140W, což je naprosto zanedbatelné. Bůh ví, jestli to tak bude, protože moc nevěřím tomu, že děrovaný šedý EPS má stejnou lambdu jak neděrovaný šedý EPS, jak uvádí výrobce.

Heluz Plus 30 uni nebroušená + 15 cm klasického EPS - nelze použít pěnu, součinitel prostupu tepla vychází cca 0,18 W/m2K, vzhledem k ještě malinko horším tepelně izolačním vlastnostem této cihly též úplně bez problémů můžete použít klasický EPS, což opět znamená levnější lepidlo, stěrku a omítku, tato cihla je o cca 15,5,-Kč levnější, při vaší velikosti domu to je úspora na cihlách cca 34.000,-Kč oproti HF + úspora na levnějším lepidle a omítce + úspora na EPS až 27.000,-Kč, mimo to, že se musí zdít na maltu je opět jediná nevýhoda je, že budete mít o cca 0,04 W/m2K horší U zdiva, což ale na vašem celém domě udělá rozdíl v TZ cca 190W, což je opět zanedbatelné

Počítal jsem to narychlo, tak snad jsem neudělal nějakou podstatnou chybu. Každopádně mi z toho všeho vychází, že kombinovat Heluz Family 30 s děrovaným šedým EPS je z mého hlediska dost nevýhodná možnost. Být na vašem místě, tak bych buď zůstal u původní varianty silnějšího zdiva bez zateplení (když budete upřednostňovat dům bez izolantu) nebo bych spíše zvolil tu třetí variantu a klidně můžete použít silnější klasický EPS. Když dáte 16 cm EPS, jste na U 0,17 W/m2K, když 20 cm, jste na tom samém U jako u HF + 12 cm šedý EPS. Rozhodnutí je jen na vás.

David a Barunka

David a Barunka24. 3. 2016 20:22:40

Jiří Kubíček
Vidím že se v tom vyznáte. Pan Jiří Had ze společnosti Baumit mi také navrhoval cihly HELUZ 30 PLUS uni

Já jsem vůči tomu dost skeptický a asi nechápu proč by tato cihla měla být lepší. Navíc mě přišla naprosto geniální možnost zdít na pěnu. Byl by jste ochotný mi to vysvětlit? Asi jsem natvrdlý a nebo mi něco nedochází.

Rozdíl v ceně mezi cihlou HELUZ 30 PLUS uni a term blokem HELUZ FAMILY 30 je zhruba 5,50Kč na cihle, což není moc vezmuli v potaz, že:
HELUZ 30 PLUS uni - součinitel prostupu tepla U1 = 0,49 W/m2K
HELUZ FAMILY 30 - součinitel prostupu tepla U1 = 0,25 W/m2K

Nevím, asi mi nedocházejí souvislosti nebo jsem vážně hloupý.
Kdyby jste měl trpělivost mi to trochy vysvětlit byl bych Vám velice vděčný.

Jiří Kubíček24. 3. 2016 16:01:12

Je to jen na vás, jakou si nakonec zvolíte variantu a jak moc budete chtít předělávat projekt. Když zvětšíte vnitřní prostor a ještě dáte zateplení z venkovní strany, tak se vám zvětší celková zastavěná plocha, bude to tedy znamenat největší změnu projektu, jediné, co zůstane stejné, je plocha základové desky. Je to o názoru, jsou tací, kteří se snaží najít cestu bez zateplení, ale osobně bych šel podobnou cestou jako vy, tedy slabší a obyčejnější zdivo bych spojil se zateplením, zde by bylo ale asi spíše žádoucí tu 30 zdivo dát něco obyčejnějšího, než Heluz Family, např. Heluz Plus, a na to třeba ještě o trošku větší sílu EPS, když už budete zateplovat, vyjde vám podle mne ještě lepší cena a i z hlediska rosného bodu je lepší, když zateplované zdivo má horší tepelně izolační vlastnosti. Samozřejmě nezapomenout na zateplení soklu a základů.

David a Barunka

David a Barunka24. 3. 2016 15:03:18

Dobrý den všem.

Pavle ano ohledně toho dořezávání jsem to pochopil. Jen jsem myslel, že při změně cihly se mi navýší vnitřní prostory a vnější prostory zůstanou stejné + zateplení. S příplatkem není problém jen mě zajímalo jestli někdo neřešil někdy podobný problém.

Jiří Kubíček a Petr
Zjistil jsem, že cena cihel x cena zateplení je v neprospěch cihly. V podstatě se jedná o fakt, že za cenu cihel Heluz Family 44 na pěnu + vnitřní omítky 1,5cm a venkovní termo omítky 4cm se dostaneme na hodnotu U=0,16 (spíš 0,18) za předpokladu že nevzniknou nikde žádné tepelné mosty, což vzniknou.
Při použití zdiva Heluz Family 30 se při tloušťce zateplení šedým polystyrenem Baumit Open Premium o tloušťce 12cm dostaneme na hodnotu U=0,13 cca a ve finále jsme zhruba na stejné ceně. Proto tato změna.

Dalším faktem je odstranění rosného bodu ze zdi. šlo by to u 44tky vyřešit 8cm polystyrenem, ale to už je finančně naprosto nevýhodné.

A plněné cihly? Mají velmi dobré vlastnosti, ale tady už je potřeba dbát na každý detail při stavbě, jinak cihlu naprosto degradujeme (dořezáním, rohy, překlady atp.). řekl bych že klidně i o polovinu. A cena? Ta se mi zdá neskutečně předražená a opět nejde jen o cihlu ale vlastnosti od výrobce, tedy např. U=0,11 fungují za předpokladu 4cm termo omítky a 1,5 cm vnitřních omítek.

Jsem jen laik a nerozumím uplně všemu, ale když jsem si řekl dáme menší cihlu, ušetříme a ještě dostaneme větší vnitřní prostor, tak jsem byl překvapen že jsem se pletl co se týče vnitřního prostoru. Ale chápu to tedy tak, že úprava projektu tak, aby jsem získal větší vnitřní prostory by zahrnovala předělání větší části projektu..

Děkuji Vám za rady :)

Petr24. 3. 2016 14:02:03

Můžu se jen zeptat na důvod, proč dělat obvodové zdivo šíře jen 30 cm? Naopak je trend stavět ze šíře 44 nebo 50, protože to má vliv na tepelné ztráty nebo naopak přehřívání v létě. Zvětšení vnitřního prostoru o těch pár cm si snad ani nevšimnete.

Jiří Kubíček24. 3. 2016 13:54:06

Zdravím, ani jsem nepochopil, o co vám přesně jde a jaký je vlastně váš dotaz. Pochopil jsem, že jste chtěli zmenšit zdivo na 30 cm, ale nepíšete, jestli jste chtěli zůstat jen u zdiva bez zateplení nebo po jeho zeslabení chtěli přidat zateplení ? Samotné 30 cm zdivo Heluz bez zateplení by mělo problém splnit normu pro součinitel prostupu tepla, jedině, že byste zvolili Heluz Family 2v1, Heluz Family bez integrované izolace by byl na hranici normy a jakékoli jiné obvodové zdivo od Heluzu by už normu nesplňovalo.

Pak jde tedy o to, zda si to zeslabení zdiva představujete zevnitř nebo z venkovní strany. Kdyby to bylo z vnitřní strany, tak se vám sice zvětší obytná plocha, ale mnoho věcí by v projektu bylo potřeba předělat (celý vnitřek, střecha atd.), základová deska by zůstala stejně velká. Když se udělá zúžení zdiva z venkovní strany, zmenší se základová deska, ale vše ostatní zůstane stejné. Když se navíc dá zateplení, zůstane stejná i zastavěná plocha, pro úpravu projektu to znamená mnohem menší práci. Takže je to jen na vás, co si přejete a jaké úpravy se mají udělat, pak už je to jen na projektantovi, aby se s tím vypořádal. Ale jak už jsem psal na začátku, jestli chcete zachovat zastavěnou plochu a navíc zvětšit vnitřní plochu, pak vám u volby 30 cm zdiva prakticky nezbývá nic jiného, než zvolit Heluz Family 2v1, ale nebude to při 30 cm zdiva žádný pasiv :-)).

Pavel

Pavel24. 3. 2016 13:51:40

Vzdyt to pise. Aby bylo minimum dorezavani, tak jsou rozmery v nadobku modulu cihly. Pokud chcete vice vnitrniho prostoru, budete muset vice rezat cihlu. A taky si nejspis priplatite projektantovi.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama