rekonstrukce RD - stavební povolení vs úz. řízení

Autor: datel (1 příspěvek)
23. 3. 2016
2 komentáře
Dotaz

Dobrý den,

jako začínající "stavebník" bych se ráda zeptala, zda je nutné při rekonstrukci RD (bourání nosných zdí, přístavba podkroví) vstoupit do územního řízení, nebo stačí rovnou žádost o stavební povolení?

Druhá otázka: Je možné urychlit rozhodnutí o stavebním povolení sbírkou podpisů na situační výkresy jako při ohlášení stavby, a tím přeskočit krok odesílání vyrozumění? Pokud ano, o jaké urychlení se jedná?

Děkuji.

datel31. 3. 2016 11:26:35

Děkuji za odpověď, podali jsme nakonec společnou žádost.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber30. 3. 2016 21:07:12

Dobrý den, kdykoli měníte vnější tvar budovy (výšky střechy, rozměry oken apod.) bylo by podle zákona povinné územní řízení alespoň formou souhlasu nebo zjednodušeného řízení. Až tak se to ale nedodržuje, protože i nadkrokevní izolace nebo polystyren na fasádě vlastně tvar mění.

V případě plnohodnotného stavebního řízení souhlasy sousedů nejsou vyžadovány, protože nejde o udělení souhlasu s "všeobecnou vůlí", ale o vydání "pevného rozhodnutí". Urychlit to můžete obíháním s formulářem na vzdání se práva na odvolání po každém rozesílání obálek z úřadu, je třeba ale započítat i právo na odvolání dotčených úřadů. V praxi to tak úspěšné nebývá, ne každého člověka zastihnete, občas Vás někdo vymlčí, obesílat síťaře bývá ne vždy úspěšné.

Více času se obvykle dá nahnat na takových administrativních krocích, jako přenos žádosti z podatelny na stůl úředníka (v Budějovicích klidně týden), na odnesení rozhodnutí od referenta k podpisu vedoucím (v Budějovicích klidně i týdny dva) a také na laxním vyzvedávání dopisů na poště (14 dní na vyzvednutí, 14 dní čekání na reakci). Jsem rád, že se dost velkou měrou rozšířily datové schránky.