Dobrý den
Máme pozemek který jsme dostali.Pozemek je veden jako ovocný sad a není v žádné CHKO ani nic podobného. Pán na stavebním úřadě nám řekl že nám nedovolí na tomto pozemku stavět že si máme najít jiný..když jsme se ptali proč tam nelze stavět řekl nám že je v okolí spoustu jiných parcel. Ale my nechceme dávat půl milionu za parcelu která se líbí jemu. Když jsme šli za paní starostkou byla velmi vstřícna a řekla nám že pokud nám schválí pozemek na SU tak že zastupitelstvo nám to bez problémů odsouhlasí. Paní starostka nás však varovala že s pánem na SU bude velký problém protože u nás v obci nikomu nedovolí stavět. Chci se zeptat jestli je vůbec nějaká šance že na daném pozemku budeme někdy vůbec stavět? Děkuji za odpověd
ing. arch. Martin Veber21. 3. 2016 19:11:35
Pozemek nebude veden přímo jako ovocný sad, ale jeho kategorizace bude nějak korespondovat s užívanou typologií, například "krajinná zeleň", "plochy pro rekreaci", plochy pro zemědělství" apod.
Důležité je zjistit, jaké má typ pozemku hlavní a přípustné využití, tedy zda umožní nebo neumožní výstavby rodinného domu pro trvalé bydlení. To si důkladně prostudujte.
Pokud umožní, neexistuje šance, jak by tomu mohl obyčejný úředník vzdorovat, pouze si jej v duši démonizujete. Když tak se na mne obraťte, vysvětlím Vám pár fíglů, jak na něj :-) Myslím si ale, že je to tak, že územní plán využití pozemku pro stavbu jednoduše zapovídá a tedy je onen úředník v situaci, kdy nejen že možná nechce, ale zaručeně též nemůže stavbu umožnit.
Jedinou možností je změna územního plánu, ta by ale musela být buďto vyvolána ve spolupráci se zastupitelstvem, Vámi uhrazena a nakonec také zastupitelstvem přijata. Drahá a časově dost náročná záležitost. Možností je tedy také čekat na řádný termín aktualizace ÚP, ale nemáte samozřejmě zaručeno, že bude v zájmu kohokoli pozemek do zastavitelných ploch přiřadit, osobně znám mnoho prodejných tvůrců, ale převažují ti, kteří opravdu stanovují pozemky k zastavění podle mnohem obecnějších kritérií, než podle zájmů jednotlivých vlastníků.
Mimochodem, zmíním ještě dva postřehy:
1. V malých vsích bývají starostové občas dost nekompetentní a neví o tom o moc více, než běžný občan, takže věřte v těchto věcech spíše úředníkům. Velmi kompetentní a nezaujatí bývají odpovědní úředníci odborů územního plánování na kraji, kteří jsou úplně jiná liga, než klasické stavební úřady, tam seženete odbornou pomoc zaručeně.
2. V obcích s kontinuálním a kvalitním zastupitelstvem bez razantních politických otřesů jsou občas velmi slušně propracované plány na další rozvoj, obce se tak často dobrovolně zřeknou dalšího kvantitativního kynutí a soustředí se na kvalitnější služby veřejnosti, proto může být například nabídnuta k parcelaci jen taková lokalita, která je nejlépe dostupná, nejsnáze odvodněná a zasíťovaná a nejméně narušuje strukturu obce a krajinu okolo (viz zmíněný sad) a není podstatné, kterému sedlákovi patří. Pár takových vesnic znám a popravdě mi to sice komplikuje práci a klientům přidělává vrásky, ale jsem za to těm předákům s vizí dost vděčný.