zdroj topeni + ohrev TUV

Autor: Akoinac (3 příspěvky)
20. 3. 2016
27 komentářů
Dotaz

ahojte, stavime patrovy dum (nepodsklepeny) a potrebuju poradit s topenim a TUV. Na netu je spousta info a kazdy odbornik/firma preferuje to svoje, takze budu vdecny za kazdy odborny i neodborny nazor.

Vychazime z faktu:

uz. plocha - 135 m2

material - porotherm eko 300mm + 14 cm EPS

tepelne ztraty spocitany na cca 7kW

moznosti - elektrina, plyn, TC, krb

jedine co vim urcite je, ze chci teplovodni podlahovku, ale rad bych slysel nazory a vase zkusenosti. Popravde, nepredstavuju si, ze budu topit kazdou hodku do krbu, ten bych videl na obcasne posezeni u vinka a relax, ale samozrejme prihlizim i na porizovaci naklady (do ceny nezapocitavejte pripojky, vse uz mame v projektu a bude dotazeno do tech. mistnosti. pocitame i s kominem + odtahem pro kotel) a cenu energii. Do TC taky moc jit nechci, osobne si myslim, ze to neni zadne perpetu mobile a ze by se nam to asi stejne moc nevyplatilo.

hlavou mi ale vrta bojler s TC...

predem diky za vase nazory.

Honza

Honza31. 3. 2016 21:08:21

Rekuperace vas mozna vyjde na 65tis ale rozvody po dome vas vyjdou na dalsich 40tis vzhledem k tomu ze mate dve patra takze z porizovacich nakladu usetrite max 50tis kdyz vse pujde nejlepe tak 60tis.
A provozni naklady na reseni co pisete bude vzdy vyssi nez u TC.

Osobne bych rekuperaci volil pouze v pripade ze nemuzete rirozene vetrat (alergie, blizkost rusne komunikace, nebo treba bydlite v prumyslove oblasti)

Jiří Kubíček31. 3. 2016 16:24:57

Zdravím, však to píši, že ta rekuperace vám o něco sníží TZ (cca o těch 0,6-0,7 kW) a tím se sníží náklady na vytápění elektřinou (a je jedno, jestli to bude pomocí AKU s patronou nebo elektrokotle s el. bojlerem) o cca 3.000,-Kč za rok (bez rekuperace byl rozdíl mezi elektřinou a TČ cca 14.000,-Kč, s rekuperací he to cca 11.000,-Kč). Pak dejte vědět, jak to bude investičně přesněji při různých variantách vycházet.

Akoinac31. 3. 2016 13:17:07

kdyz porovnam variantu s el. kotlem vs. akumulacka s elektropatronama + rekuperace tak logicky musim usetrit minimalne diky rekuperaci tym, ze tepelne ztraty budou mensi kdyz se nebude vetrat + natom, ze chladny vzduch z rekuperace bude oteplovany odvadenym vzduchem z domu byt to nebude nic extra, ale rozhodne ta varianta musi vychazet lepe jak elektrokotel. benefitem bude to rizene odvetravani z ceho mam cim dal lepsi pocit.

Cekam na nabidky, nechal jsem si nacenit asi vsechny mozne varianty.
Pak se urcite ozvu a muzeme to prekonzulovat znovu.
Dekuji a preji vsem prijemny den

Jiří Kubíček31. 3. 2016 7:12:57

Zdravím, ano AKU nádoba s patronou vám nahradí elektrokotel s el. bojlerem, ale zapomeňte na to, že by jste měl menší náklady na vytápění a ohřev TUV, než s tím elektrokotlem a el. bojlerem. Vůbec nechápu, kde by se nějaká úspora měla vzít, protože obojí znamená ohřev elektřinou a při obojím budete stále pokrývat ty samé TZ domu a tu samou spotřebu TUV. Dokonce si myslím, že s tou AKU nádobou budete mít náklady o trošku vyšší, protože když budete elektrokotlem topit rovnou do topné soustavy, nemáte žádné ztráty, zatímco ta AKU nádoba, i když bude zaizolované, nějaké tepelné ztráty mít bude a pak záleží na tom, kde bude ta aku nádoba umístěna a zda ty ztráty půjdou do vytápěné části domu. Takže jsem přesvědčen o tom, že ty provozní náklady budou velice podobné.

Do ceny rekuperace musíte započítat taky veškeré vedení po domě a do ceny AKU nádrže taky její instalaci, cenu práce a dovedení topné vody až k rozdělovači. Takže nevím, jaká bude konečná cena, ale podle mne to bude více jak 65.000,-Kč (taky se vám může stát, že se to vyšplhá až ke 100.000,-Kč) a stále budete topit jen elektřinou, pouze při trošku menších TZ a budete mít větší komfort, co se větrání týká. Jestli vám vycházelo, že při TZ 4,5 kW a 3 osobách byste projel s TČ celkově cca 19.000,-Kč, tak při TZ cca 3,8 kW (tedy s rekuperací) byste s tou AKU nádobou a tedy elektřinou projel cca 30.000,-Kč. Rozdíl tedy cca 11.000,-Kč, investice za TČ by byla kolem 150.000,-Kč. Hrubou návratnost už si umíte určitě spočítat sám. Opět rozhodnutí je jen na vás, zda upřednostníte vyšší komfort ve větrání a vyšší provozní náklady, nebo TČ, které podle mne bude mít návratnost celkem slušnou, ale chtělo by to ještě ověřit kompletní cenu té rekuperace a řešení s AKU nádrží. Mimochodem pasivní rekuperace může mít při větších mrazech problémy se zamrznutím a tedy fungováním, což by se mělo týkat jenom pár dnů v roce, řeší se to tak, že se přívodní vzduch prožene zemním registrem, což jsou ale další náklady navíc.

Akoinac31. 3. 2016 6:43:44

ano, presne tak jak pisete. Rekuperace by byla pouze pasivni a hlavni vyznam vidim v rizenem vetrani. To ze usetri nejake teplo beru jen jako pozitivni bonus. tyto jednotky se pohybuji v rozmezi 35-50 tisic korun maximalne.
O akumulacni nadrzi jsem nasel tento clanek
http://tepelna-cerpadla-solary.cz/?page=public&id=akumulacni_nadrz

moje predstava je, ze bude obstaravat jak ohrev TUV tak nahradi elektrokotel (diky elektropatronam) a bude pripravovat a dodavat teplou vodu do obezneho systemu nizkoteplotne otopne soustavy. cena akumulacni nadoby vcetne komplet izolace se pohybuje kolem 20-25 tisic.

kdyz to zprumeruju tak rekuperace + akumulacni nadrz nas vyjdou na cca 65 tisic, coz je oproti TC znacna uspora. realne bych to klidne videl i na tech 100 tisic.

Topenar ale tvrdi, ze spotreba akumulacni nadoby vs. kotle mluvi rozhodne v prospech akumulacni nadoby resp. elektropatron.
Navratnost TC by teda byla vic nez 10 let a proto si myslim, ze se vyplati uvazovat nad touhle variantou, nebo ne?

Jiří Kubíček30. 3. 2016 22:23:48

Zdravím, nejsem úplně odborník na rekuperace, ale není rekuperace jako rekuperace. Základní rozdělení je na pasivní a aktivní, a ta aktivní (jejíchž součástí je takové malé TČ o menším výkonu) podle zvoleného typu může mít různé funkce: větrání s rekuperací, ohřev TUV do zásobníku na TUV s COP kolem 2-2,5, v létě chlazení vzduchem, v zimě navíc topení vzduchem o určitém omezeném výkonu, kdy ohřev TUV má vždy přednost. Navíc podle TZ domu může být ještě aktivní rekuperace propojená buď s klasickým TČ nebo elektrokotlem. Neznám propojení s AKU nádobou s elektropatronou, ale možná by to šlo též, jen jsem se s tím nesetkal. Samozřejmě aktivní rekuperace je vždy dražší než pasivní a podle toho, jaké si zvolíte funkce, tak ten rozdíl může být dost velký.

Z vašeho dotazu ale vůbec nechápu, jaký typ rekuperace vůbec máte na mysli a jaké všechny funkce by měla mít, když se bude jednat o aktivní. Připadá mi to však, že máte na mysli pasivní rekuperaci, která bude úplně samostatná a nějakou aku nádobu s elektropatronou, která by měla na starosti topení a ohřev TUV. Takže by to řešila vše jen elektřina a bylo by to to samé, jako kdybyste měl elektrokotel + el. bojler. Pouze by se vám o trošku snížily náklady na vytápění, protože díky té pasivní rekuperaci byste o něco menší TZ, cca 3,8 kW (moc nevěřte celosezónní průměrné účinnosti 80-90%, spíše byste se měl spokojit tak s 50%). Rekuperace je především o komfortu, co se bydlení a větrání týká, sama o sobě ohřev TUV a vytápění neřeší. Pouze ta aktivní a taky podstatně dražší může řešit podle toho, co si zvolíte, další věci navíc, ale výpomoc s vytápěním je vždy až na posledním místě a je tato výpomoc dost omezená. Projeďte si například webovky f. Nilan, tam se dozvíte o tom, jak rekuperace funguje a jaké všechny funkce může mít, snad všechno.

Akoinac30. 3. 2016 15:30:22

nerekl bych, ze nahradit.
My stavime dum a spekuluju nad topenim. Zda TC, KK, EK, nebo to vyresit takhle "jednoduse" akumulacni nadobou - kvuli podlahovemu topeni a k tomu pridat rekuperaci primarne kvuli vetrani a sekundarne kvuli usetreni nejakeho toho tepla.
Vime, ze chceme nizkoteplotni podlahove topeni, ale resime zdroj + ohrev TUV, jak je patrne z nazvu diskuze.
Popravde zvazuju 3 varianty zdroje:
1. rekuperace + akumulacni nadoba s elektropatronama (zajisti jak napojeni podlahovky tak ohrev vody)
2. TC
3. el. kotel + bojler (s vestavenym TC)

Honza

Honza30. 3. 2016 14:20:32

Teď upřímně nevím zda-li Vás chápu správně, ale předpokládám, že chcete Fyzicky nahradit TČ, kombinovanou rekuperační jednotkou, vše ostatní ponechat (podlahové topení) pokud ano tak nevidím úsporu oněch proklamovaných 100tis a spíše bych tipnul pravý opak, když vezmu že:

- jednotka TČ včetně venkovního výměníku bude stát 100 -120 000,-
- rekuperační jednotka cca 40-150 000,- (tady bude hodně záležet na vašich požadavcích) ale pokud chcete kombinovanou jednotku tak je můj odhad začátku cen kolem 80-90tis + budete muset řešit rozvody po domě a ty Vás výjdou na dalších cca 30-50tis (včetně práce)
- montážní práce nezapočítávám tam bude rozdíl ve zprovoznění TČ a RJ jednotky tisích

S rekuperační jednotkou můžete zažádat o dotaci, pokud splníte ty jejich normy, tuším že se jedná o max 60 000?

Akoinac30. 3. 2016 13:43:28

Ano, zpětné získávání tepla a vetrani

Honza

Honza30. 3. 2016 9:14:28

Máte namysli tedy ventilační jednotku s rekuperací tepla?

Akoinac29. 3. 2016 20:04:26

dobry vecer panove,
dnes jsem se bavil se znamym - topenarem a kdzy jsem mu popsal nas dum a TZ ke kterym jsme se dopracovali (jeste jednou dekuji pane Kubicku), tak mi navrhoval alternativu:
rekuperace + akumulacni nadoba 400L (ohrev TUV + napojeni na podlahovku) a k tomu teplovzdusny krb, anebo pry postaci i volne stojici krb, ktery v podstate planujeme od zacatku.
(Puvodne jsem nad rekuperaci neuvazoval, ale ted jsem to zacal "studovat" a nasel jsem dost plusu o kterych jsem predtym nevedel...)
tvrdi, ze u tech ztrat to bude plne postacovat a reseni je taky docela financne prijatelne. Odhadem rikal, ze mozna i o cca 100tisic mene nez u nakladu TC+podlahovka.
Co tomu rikate?

Jiří Kubíček29. 3. 2016 10:13:25

Zdravím, těch 50 litrů na osobu a den je myšleno pouze TUV, to znamená 200 litrů TUV na 4 osoby, a mé zkušenosti při provádění výpočtů a při diskusích se stavebníky jsou takové, že naprostá většina rodin se do toho bez problémů vejde a není málo ani takových, kteří jsou ještě pod normou. Jinak je to samozřejmě individuální a spotřeba vaší rodiny už je spíše na poměry v ČR docela výjimečná. Jestli vaše rodina jen TUV spotřebuje 350 litrů denně, tak celková spotřeba veškeré vody za rok bude podle mne minimálně 200 m3, možná i 250 m3. Ono když pak musíte platit 90,-Kč za m3 vody, jak to ve velké části republiky už je, tak dávat ročně přes 20.000,-Kč jen za vodu si hodně rodin rozmyslí. I když ale budu brát tu vaší spotřebu při ohřívání pomocí tepelného čerpadla, tak dáte za ohřev za rok cca 5.000,-Kč, z toho vám soláry uspoří cca 2.500,-Kč. I tak je podle mne návratnost solární soustavy 8 let jen zbožné přání. Jinak co se týká toho položení podlahovky, jsou šikovní lidé, kteří to zvládnou sami, ale věřte tomu, že naprostá většina stavebníků si podlahovku sama nepokládá. A to ani nemluvím o tom, že jestli chcete, aby vám podlahovka dobře pracovala a veškeré místnosti byly správně nadimenzovány na požadovanou teplotu, abyste pak nemusel různé věci dohánět pomocí drahých regulačních prvků, je velice dobré nechat si na podlahové topení vypracovat projekt, což taky něco stojí.

Honza

Honza28. 3. 2016 21:09:15

50l/den to byste mohl říct mojí manželce a dětem :) u nás není problém za den protočit na koupání i 350l ve 4 lidech :)

Honza

Honza28. 3. 2016 21:00:04

S tím souhlasím, ale tak pokud chce někdo ušetřit tak natažení fólie + hadic a uchycení na polystyren zvládne každý, dokonce i s tlakovou zkouškou do rozdělovače, tak proč dávat někomu za montáž 150m2 třeba 15 tisíc to si radši ty peníze schovám do kvalitnějšího TČ nebo případně regulátorů na rozdělovače a pak si v každé místnosti nastavím jinou teplotu

O rozeběhnutí a zapojení TČ do obvodu nediskutuji, tam to jasně musí přijít zapojit odborník aby byly splněny záruční podmínky a minimálně byla jistota že vše funguje :)

300 tis za kompletní rozvody topení včetně podlahy (polystyren -> folie -> trubky -> anhydrid) včetně TČ a zapojení je dobrá cena

Jiří Kubíček28. 3. 2016 20:45:47

Samozřejmě záleží na skutečné spotřebě TUV. Výpočty většinou dělám na normovou spotřebu TUV 50 litrů na osobu a den a u naprosté většiny rodin toto bohatě stačí, dost často je ta spotřeba ještě menší.

Jinak k té ceně za kompletní TČ s ohřevem TUV + podlahovka mohu jen říci, že když budete počítat jen cenu materiálu, tak se lze do toho teoreticky vejít, ale naprostá většina stavebníků tohle zadává nějaké firmě na klíč a nejsou schopni si to udělat svépomocí, takže pak se tohle vše vyšplhá orientačně na cenu cca 200-250.000,-Kč.

Akoinac28. 3. 2016 19:48:31

popravde, ja si teplou vodu skoro vubec nepustim, zasadne se sprchuji vodou pod 10 stupnu. Manzelka taky uprednostnuje sprchu (ale teplou) a syn ten to ma... jak deti :)
proto porad pocitam 3 lidi.
zatim mam cenovky a vychazi to TC+podlahovka na 300+ tisic.
Jestli teda mate kontakt na nekoho kdo dela ty Panasonic a vlezu se do 150 tak budu hodne vdecny.
btw. nikde tam neuvadite zaliti betonem/anhydridem.
Termicky system zatim neuvazujeme, libi se mi myslenka TC, ale popravde, nehodlam do toho narvat o 100tis. vic nez za elektricky kotel.
za kazdy prispevek ve vlaknu dekuji :)

Honza

Honza28. 3. 2016 18:41:18

Máte pravdu, nevšiml jsem si při čtení na mobilu, že celková plocha je 150m2, domníval jsem se, že se jedná o zastavěnou plochu, pak je jasné že 6kW TČ bude naprosto dostačující na vše a pro 3 osoby v domě o rozloze 150m2 NEMÁ SMYSL TERMICKÝ SYSTÉM ZAVÁDĚT

TČ 6kW včetně venkovní jednotky, řekněme např Panasonic Aquarea je nákup 100 000,- k Alpex - 30kč/m = 10000 + rozdělovač včetně skříně (2x5) 11 000,- + folie (70kč/m2)10 000,- nějaké příslušenství 3 000,- materiál celkem -> do 40 000,- celkem 140 000,- , montáž 10 000,- ???? (nevím jak se pohybuje montáž, 450m2 jsme měli ve 2 lidech za 2 dny) hotovo za 150tis

Jinak dodám, že tu kalkulujeme bez toho aniž bychom znali skutečnou spotřebu TUV pána. Takže pokud se pouze všichni 3 členové sprchují a používají TUV jenom na oplach nádobí a mytí rukou pak vaše výpočty sedí, ale pokud jsou jako moje manželka a děti, co si každý den napustí min 2 plné vany 130l, volil bych kombinaci, přelom je někde u spotřeby cca 15kWh/den od této cifry už termický systém jednoznačně vede nad ohřevem přes TČ :)

Jiří Kubíček28. 3. 2016 16:56:56

Zdravím, asi vám bylo zatěžko si přečíst celé vlákno, takže byste věděl, že TZ domu tazatele jsou pouze cca 4,5 kW, takže investice do 9 kW TČ je naprosto zbytečná a nežádoucí, a to nejen vzhledem, k ceně.

Další věcí je, že snad ani nemůžete myslet vážně to, že se vám vyplatí soláry pro ohřev TUV ve spojení s TČ. Rodina o 3-4 osobách projede s TČ na ohřev TUV cca 2-3.000,-Kč za rok, soláry vám z toho uspoří asi 1/2. Jakou počítáte investici na ty soláry i s AKU nádrží, kterou byste jinak vůbec nepotřeboval ? Podle mne se to nemůže vyplatit ani s dotací a o návratnosti za solární soustavu do 8 let si můžete nechat jenom zdát. Ještě mi řekněte, jaká kompletní instalace TČ vás vyjde na 150.000,-Kč i s podlahovým topením do celého domu ?

Honza

Honza28. 3. 2016 13:08:55

Vychází mi propočtem pro Vás nejlepší investice TČ 9kW (6kW by stačil, ale je to dost na hraně, nicméně pokud se již nebudete rozrůstat bylo by to OK a např. Panasonic vyrábí celkem solidní TČ včetně výměníků co Vám opravdu jede 6kW :) ) vzduch/voda + akumulační nádrž 300-350l se solárním termickým ohřevem

Celková investice cca 150tis za TČ (včetně podlah) + 130tis (40tis dostanete zpět od státu) zásobník a terické pnely, (to vše včetně montáže), takže celkové náklady 150+90 - 240tis a 100% budete květen - červenec ohřívat teplou vodu jenom přes panely - odhaduji cca 50-55stupnu coz bohate pro 3 cleny stačí - návratnost za termický systém máte do 8mi let s min životností 15 to je OK

Akoinac27. 3. 2016 10:58:40

pane Kubicek moc dekuji za vas nazor a hlavne cas. Necham si udelat nejake kalkulace a necham si nabidky projit hlavou.
Rad bych se vam nejak odvdecil, alespon pozvanim na obed, pokud je to alespon trosku realne... prosim ozvete se mi na email akoinac@seznam.cz
jeste jednou dekuji a zustavam s pozdravem
J.

Jiří Kubíček24. 3. 2016 13:37:23

Dobrý den, tak jsem se díval na ten PENB a podle něho vám vycházejí měrné TZ obytné části domu (předpokládám, že garáž do toho počítat nechcete, protože má slabší zdivo a některé části garáže jsou s velkými měrnými TZ) 94,4 W/K. Při venkovní výpočtové teplotě -15°C a vnitřní 21°C tedy vycházejí TZ prostupem cca 3,4 kW, vnitřní objem vytápěné zóny u vás je cca 330m3 a tedy TZ větráním při intenzitě větrání 0,3 1/h vycházejí cca 1,3 kW, kompletní TZ jsou tedy cca 4,7 kW. Ale je tu jeden rozdíl, vy píšete, že budete mít zdivo o síle 30 cm + 14 cm EPS (to dělá součinitel prostupu tepla 0,19 W/m2K a počítám, že bude zateplena i ta stěna mezi garáží a domem), ale v PENB je počítáno se zdivem EKO Profi 44 bez zateplení (to dělá součinitel prostupu tepla 0,23 W/m2K). Ten rozdíl dělá dalších cca 0,3 kW, takže vám pak vycházejí celkové TZ domu bez garáže cca 4,4 kW. Jinak podle údajů o součiniteli prostupu tepla u podlahy na zemině, máte v podlaze započítáno cca 20 cm izolace, což je pod podlahovkou jedině dobře, určitě nedávejte méně, jak 15 cm, klidně se držte těch 20 cm EPS.

Když tedy budu počítat 3 osoby v domě a TZ cca 4,5 kW, pak vám orientačně vycházejí tyto náklady na domácnost (počítán všude s podlahovkou a s krbem bez vložky jen pro radost, jestli ho chcete mít):
- s elektrokotlem + el. bojlerem - vytápění cca 15.000,-Kč, ohřev TUV cca 6.000,-Kč, ostatní spotřeba cca 7.000,-Kč, paušální platba cca 5.000,-Kč, celkem cca 33.000,-Kč
- s plynovým KK - vytápění cca 8.000,-Kč, ohřev TUV cca 4.000,-Kč, ostatní spotřeba cca 12.000,-Kč, paušální platba cca 5.000,-Kč, celkem cca 29.000,-Kč
- s TČ vzduch/voda - vytápění cca 5.000,-Kč, ohřev TUV cca 2.000,-Kč, ostatní spotřeba cca 7.000,-Kč, paušální platba cca 5.000,-Kč, celkem cca 19.000,-Kč
Když místo klasického el. bojleru pořídíte bojler s vestavěným TČ, uspoří vím při 3 osobách cca 3.000,-Kč ročně, když k elektrokotli pořídíte do domu ještě tu klimatizaci, která vypomůže s vytápěním, uspoří vám cca 6-7.000,-Kč. Bojler s vestavěným TČ znamená investiční náklady navíc cca 20-30.000,-Kč. Klimatizace v multisplitu (dvě vnitřní jednotky kvůli dvěma podlažím) znamená investici cca 50.000,-Kč. Plyn se podle mne vůbec nevyplatí, a to z již dříve uvedených důvodů, ale též i díky malému rozdílu provozních nákladů od elektrokotle. Stojí za zvážení pořízení TČ vzduch/voda, ale jen v ceně maximálně do 150.000,-Kč, nějaký inverter o výkonu 5-6 kW by vám bohatě stačil. Teď už je to jen na vašem rozhodnutí.

Akoinac22. 3. 2016 19:56:39

pro zvirek:
1. myslim, ze to jsou jen plane reci, moc tomu neverim, obzvlast ne v dnesni dobe kondenzacnich kotlu a jinych vymozenosti
2. az se Putin nastve tak uz bude opravdu (a kazdemu z nas) jedno jestli topim plynem nebo lisovanym stovikem :)

Akoinac22. 3. 2016 19:18:59

Dobry den,
v priloze posilam PENB i s tabulkou o ktere pisete - dokument s nazvem PENB1. Byl by jste tak hodny a vypocital ty TZ?
Co se tyce tepelne izolace tak to planuju takhle:
Podlahy (interiér => exteriér) – dlažba resp. laminatova podlaha, anhydrid/beton - 55 mm, podlahovka, EPS 200S minimalne 100 mm (jestli bude moznost klidne i 200mm), spodni vrstva podlahy tl. 150 mm, hydroizolace, podkladni beton Cemex compacton, eko C12/15 tl. 150 mm s kari siti, sterkove loze tl. 100 mm.
Rekuperaci neplanujeme.
Predem dekuji za vase rady a cas.

PS: ted jsem to zkousel dopocitat a vychazi mi to na 5,8 KW TZ jestli pocitam spravne.

Přílohy komentáře

PENB3.pdf
PENB1.pdf
PENB2.pdf

zvirek22. 3. 2016 12:34:37

K nevýhodám plynu zbývá už jen dodat:
1. nic nevybuchuje tak snadno a tak hodně jako plyn.
2. až se Putin fakt naštve, co asi vypne/zdraží jako první pro Evropu ?

Jiří Kubíček21. 3. 2016 12:14:30

Zdravím, počítat TZ podle plánů domu bych sice mohl, ale je to dost časově náročné, takže se mi do toho v rámci internetové diskuse moc nechce. Máte ale vyhotovený PENB, v jehož protokolu je tabulka, kde jsou uvedeny všechny ochlazované konstrukce, jejich plochy, jejich součinitele prostupu tepla a měrné TZ prostupem v jednotkách W/K, nakonec v pravém dolním rohu i celkové měrné TZ prostupem. Tak tato tabulka mne nejvíce zajímá, tak mi ji nafoťte, z toho už TZ a případné nedostatky v zateplení zkontroluji celkem rychle. Ještě mám dvě otázky, kolik tepelné izolace budete dávat do podlahy na zemině a zda nebudete mít rekuperaci ? Jinak k té přípojce plynu a komínu, když nebudete volit plyn, je přeci úplně zbytečné, abyste to dělal, i když je to v projektu. Obzvláště dovedení plynu až do domu není úplně levná záležitost, tak by vám o to mohli snížit cenu, ale je to jen na vás. Ještě je to jedna věc, která trochu mluví proti plynu. V případě malých TZ, kdy ještě k tomu většinu topné sezóny kryjete jen poloviční TZ, je žádoucí pořídit kotel s velice malým spodním výkonem, aby necykloval a neztrácel účinnost, což je opět cenově náročnější. Osobně prostě zastávám názor, že do novostavby o malých TZ se v dnešní době nevyplatí plynový kotel pořizovat a plyn do domu přivádět.

Akoinac21. 3. 2016 6:35:32

dobry den, v prvni rade dekuji za reakci. Doplnuji pozadovane informace:
A) omlouvam se,jedna se o Ekoterm 30 PROFI
http://www.wienerberger.cz/porotherm-30-profi.html

B) kupujeme projekt, ktery se uz stavi a dostaneme ho v provedeni holodum+neco navic. zbyva dodelat - topeni, podlahy, natahnout vodu (elektrina a odpady budou, plyn bude dotazen do tech. mistnosti), svetla, koupelny, kuchyn, krb, parapety, vymalba, dvere+zarubne a zahrada.

C) v priloze posilam PENB (Velke Popovice), rezy a pudorysy. TZ jsem pocital pres aplikaci na TZB (jak vidim asi spatne :( )

D) pocet osob v dome - 3, pozdeji snad 4 :)

Jeste jednou dekuji.
J.

Jiří Kubíček20. 3. 2016 23:25:26

Zdravím, jestli to dobře chápu, upřednostňujete plně komfortní vytápění s teplovodní podlahovkou, což znamená elektrokotel, plynový KK nebo TČ. Můj názor je takový, že plynový kotel se u novostavby nevyplatí a nevím, proč do nákladů nezapočítávat přípojku až do domu a komín, když v případě, že plyn nebude, tak je to naprosto zbytečné dělat a utrácet za to peníze, i když je to v projektu. Vzhledem pak k celkové investici za plynové vytápění a ohřev TUV až po dovedení k rozdělovači podlahovky (pod 100.000,-Kč se budete dostávat těžko, spíše to bude ještě dražší) a provozním nákladům na domácnost v případě plynu, se už prakticky vždy více vyplatí TČ. Takže otázka by měla znít, zda jako primární zdroj TČ nebo elektrokotel.

Zde to závisí na TZ domu, v případě TZ 7 kW jednoznačně vyhrává TČ, asi nejlépe nějaký vzduch/voda s inverterem, kompletní investiční náklady i s ohřevem TUV budou cca 150-170.000,-Kč za slušné TČ. Mně se ale moc nezdají ty vaše TZ domu, odkud máte ten výpočet 7 kW ? Máte vyhotovený PENB, že bych to zkontroloval ? Podle vaší užitné plochy a toho, že dům je patrový, bych to spíše typoval na TZ maximálně do 5 kW, možná i méně, ale neznám vaše klimatické pásmo, tvar domu, a jaká je plocha, druh a složení všech ochlazovaných konstrukcí (potřebné údaje jsou především v PENB v tabulce s konstrukcemi a celkovými měrnými TZ prostupem, ofoťte tu tabulku a dodejte, kde dům stojí).

Jestliže by byly TZ do 5 kW, tak už je TČ na hranici slušné návratnosti, ale stále lze o něm uvažovat, druhou alternativou je elektrokotel v kombinaci s nějakou klimatizací (u vás už asi multisplitem), která by v létě chladila a v zimě za levné náklady vypomáhala s vytápěním (princip TČ vzduch/vzduch). Podle počtu osob v domě, který jste zatím neuvedl, lze pak místo klasického el. bojleru zauvažovat o bojleru s integrovaným TČ pro ohřev TUV.

Jinak si ještě pročtěte tuto nedávnou diskusi, aby jste měl více jasno a nemuselo se hodně věcí opakovat: http://www.svepomoci.cz/forum/13-rozvody/3083-kotel-na-tp-v-novostavbe.html . Ještě jednu drobnost na závěr, nikde jsem v nabídce Porothermu nenašel zdivo Porotherm EKO 30, nemáte náhodou trochu jiné zdivo, např. PD, AKU nebo Profi ? Po upřesnění TZ a počtu osob v domě vám pak mohu napsat nějaké předpokládané náklady na domácnost, abyste mohl jednotlivé varianty z hlediska provozních nákladů porovnat.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama