První pokus o domov

Autor: Pavdi07 (1 příspěvek)
Kategorie: Projekt domu
10. 3. 2016
13 komentářů
Dotaz

Ahoj stavebníci,

jsme se ženou na úplném začátku a jako všichni tedy řešíme, jak by měl nás budoucí domov vypadat. Narazil jsem na některé věci, se kterými snad budete mít více zkušeností a bude tedy moct přispět svými radami. Nejprve trocha informací.

Pozemek má celkem pravidelný tvar a velikost cca 1600m2 (30x50). Silnice je na východní straně, dům bude také na východě pozemku. Vchod z východu, terasa orientovaná na západ do zahrady. Dům jsme si navrhli dvoupatrový, 10x10m, viz přiložené obrázky (zpracovali jsme si to sami a je to jen výchozí návrh, který budeme postupně dolaďovat).

A teď k našim dotazům:

1/ V horním patře jsou dvě místnosti (potenciální pracovna resp. pokoj pro hosty a skladovací místnost). Protože jsou pokoje uprostřed, nemůžou mít klasické velké okno. Nabízí se tedy buď střešní okno, nebo podlouhlé úzké okno, jaké bývá často u pasivních domů. Výška místnosti od podlahy ke střeše je plánovaná cca 1,3m, takže okno by muselo být ve výšce kolem jednoho metru. Máte s takovým řešením někdo zkušenosti? Má vůbec takové okno smysl, nebo bude lepší rovnou uvažovat o střešním oknu. Vycházíme z toho, že se účel místností může časem změnit na obytné a pak by nedostatek světla mohl být problém. Vlastně ani nevíme, co na to říkají normy. Každopádně ve vizualizaci je zatím tento typ oken.

2/ Zalíbila se nám myšlenka na vytápění kachlovými kamny. Mám na mysli moderní těžká kachlová kamna s hypokaustem. Snažili jsme se půdorys navrhnout s ohledem na požadavky tohoto způsobu vytápění, ale informací ke vhodnému rozložení se nám moc nepovedlo dohledat. Máte s tím někdo zkušenosti? Máte někdo taková kamna realizována? Přiložený půdorys je vlastně podklad, se kterým půjdeme první za kamnářem. Na obrázku je to ten velký červený „útvar“ uprostřed domu.

3/ Budeme rádi za jakékoliv konstruktivní připomínky k našemu půdorysu. Na vizaulizaci mi utekly dvě okna, takže tam jak je vidět schodiště a koupelka v přízemí má být okno, nikoli dveře, jak to teď dle otvoru vypadá.

Díky za připomínky

Pavel

Přílohy

8.png
pdorys.png
1.png
2.png
3.png
4.png
5.png
6.png

Pavdi074. 9. 2017 8:34:44

Dobrý den,
bohužel jsme měli velké zdržení kvůli projektantovi, takže jsme ještě ani nezačali stavět. Takže kamna nemůžu ohodnotit po funkční stránce. Nicméně jsme byli velmi spokojeni s komunikací našeho kamnáře a přípravou dokumentace. Můžu vřele doporučit.

Jedná se o kamnářství Hamir z Frýdku-Místku. www.hamir.cz

Lupe4. 9. 2017 4:43:58

Dobrý den,
mám také vysněné hypokaustové kamna pro můj domeček. Mohl by jste mi poslat kontakt na "Vašeho" kamnáře? V případě, že s ním jste spokojený a syste´ém pracuje tak jak má.
Jsem teď ve fázi hrubé stavby, takže se ještě dá mnohé přizpůsobit.

Děkuji L.P.

PCA15. 3. 2016 13:58:56

Zdravím,
akumulační kamna jsou navržena jen jako doplněk vytápění, kvůli pohledu na oheň a sálavému teplu. Celkovou vypočtenou tepelnou ztrátu domu pokrývá el.topení s rychlou regulací (sálavé stropní panely). Obecně si myslím, že do pasivního domu jsou jakékoli složitější topné systémy finančně nenávratné (počítal jsem několik kombinací), pokud tedy nehoníte primární energii kvůli dotaci, já mám to štěstí, že jsem nedělal novostavbu, ale rekonstrukci do pasivního standardu, takže mám dotaci z jiného "chlívku" a primární energie mne (tolik) netrápí.
Co se týče kamen, výpočet vám musí udělat kamnář nebo projektant dle vašich podmínek, u mne byl problém co nejmenší uvolňovaný výkon při zachování velkého ohně. Výsledkem je nominální výkon 8kW, jedno přiložení 2.5kg dřeva, hmotnost akumul.mat. cca 350kg, akumulace 6h. Mělo by to fungovat tak, že první hodinu bude teplo prostupovat hlavně prosklením cca 1.2kW, pak začne nabíhat akumulace (oheň postupně vyhasíná) a kamna sálají od cca 2.1kW (sálání+prostup dvířky od uhasínajícího ohně) až k 0 po 8h. Pokud bych topil kontinuálně, tak dům asi přetopím, ale to takový způsob používání kamen nepředpokládám, něco odvede rekuperace...uvidím, až to bude v provozu :-) Pokud byste chtěl kamny topit jako hlavním zdrojem tepla, požadavky a výpočet bude jiný.

Pavdi0714. 3. 2016 15:49:18

Dobrý den PCA,
děkuji za příspěvek.
Od začátku víme, že bude potřeba skloubit vhodný půdorys, tepelné ztráty a odpovídající výkon topení. Pro laika to není vůbec snadná záležitost, tak doufám, že jak postupně budene získávat více informací, že se povede najít vhodné řešení.
Můžu se zeptat na kolik dřeva a jak časté přikládání máte kamna projektována?
Děkuji

PCA14. 3. 2016 5:42:09

Zdravím,
kachlový (akumulační) krb s hypokaustem mám, resp.aktuálně se staví. Vytápět bude přízemí a pak 2 místnosti v patře. Nejsou to velká kamna s poležením, ale "sloupová" s půdorysem 900x600mm, kachle jen z přední stěny, zbytek těžká akumulační obestavba (krbová vložka s trojsklem a obestavbou). Cena 122tis. Jsou do pasivního domu, takže jsem hodně řešil, aby se nepřetápěl dům, v tomto případě je akumulace asi jediná možnost, jak si dopřát živý oheň rozumné velikosti (viděl jsem hořet kamínka s výkonem 2kW do pasivních domů a bylo to spíše doutnání než hoření). Co se týče cen - udělejte dům s co nejmenší potřebou tepla na topení (rozdíl v ceně mezi 20cm-jak je uvažováno a 30cm izolace není velký, je to samozřejmě i o jiných detailech), topnou soustavu co nejjednodušší a nejlevnější (v mém případě el.topení na 3kW ztrátu), za ušetřené peníze si pak můžete dopřát třeba ty kachlová kamna.

Vorgl13. 3. 2016 18:11:47

Dobrý den Pavdi07.
Pokud nemá člověk opravdu hodně peněz tak je nucen ke kompromisům.Jak jsem psal chtěli jsme kachlová kamna,ale i druhý komfortnější systém vytápění pro případ,že bychom byly delší dobu mimo domov nebo kdyby se nám prostě nechtělo topit,nebo by nebylo kvůli zdravotním problémům v budoucnu možné připravovat dřevo na topení.Každopádně chci po zkušenostech jeden nezávislý systém topení pro případ,že by nešla elektřina nebo plyn.Momentálně bydlím v domě kde topíme plynovým kotlem a za posledních 6 let se nám stalo,že se z nějakého důvodu tento kotel 3 polámal (odstávka 3-4 dny) samozřejmě v zimě a to není zrovna moc příjemné pokud máte 2 malé děti.A to ani nemluvím o tom,že 2 do toho nešla celý den elektřina a plynaři na opravu mají taky vždycky času dost.Tak jsem si letos pořídil krbová kamna a je to super(tomu teplu se nic nevyrovná),ale to jsem trochu odbočil.
Původně jsem měl v plánu kachláky s ležením cena 400-450 tisíc a k tomu teplovodní podlahovku s el.kotlem cena 150-200 tisíc což by bylo za topení cca 600 tisíc a to je fakt moc.
Takže mé nové řešení je teplovodní podlahovka s el.kotlem a teplovzdušná krbová vložka obestavěná a obložená tak,že to bude vypadat jako kachláky s ležením.Cena topné soustavy(podlahovka+krb) v tomto složení cca 300 tisíc což jsem ochoten akceptovat.
Ještě to musím probrat s kamnářem,ale snad to nebude problém.
Pokud plánujete kachláky nebo i krbovou vložku je dobré už ve fázi projektu navštívit kamnáře a probrat s ním detaily.
Přeji Vám mnoho zdaru.

Pavdi0713. 3. 2016 14:07:43

Dobrý den Vorgl,
děkuji za váš příspěvek. Moc mě sice nepotěšil, ale fakta nelze ignorovat . Obávám se, že dopadneme podobně. Můžu se Vás zeptat, jak to nakonec dopadlo u vás? Děkuji

Vorgl12. 3. 2016 10:25:45

Dobrý den Pavdi07.
Také jsme s manželkou fandové kachláků,také jsme chtěli vytápět s pomocí hypokaustu a také jsme si naivně mysleli,že cena bude 200-250 tisíc.
Nevím jaká kachlová kamna se líbí Vám,ale nám se líbí selský styl a kvůli dětem jsme chtěli kachláky s ležením.
Navštívil jsem tedy kamnáře a jeho první odhad ceny byl 400-450 tisíc při stejné podlahové ploše 100m2, což mě dostalo.
Tak snad budete mít štěstí.

Pavdi0711. 3. 2016 12:29:58

Dobrý den pane architekte,
děkuji za Váš komentář, vikýře určitě zvážíme.

1/ Myslím, že Váš bod jedna vznikl v rámci nedorozumění, které vzniklo tak, že jsem nešťastně použil pro dveře a okna v půdorysu stejný styl. Domnívám se, že za dveře považujete mé okno do chodby a mé zádvěří vnímáte jako šatnu... Vchod je na obrázku nahoře, vedle schodů.
2/Tady nepochybuji, že máte pravdu. Více méně jsem zkoušel kolik se tam toho vleze při daných rozměrech, ale protože jsme opravdu na začátku, dál jsme to zatím neřešili.

Malinko upřesním i s ohledem na to co psal pan Kubíček, že ekonomika jde stranou. Ano, je to tak, ale... Nyní jsme ve fázi "snové", takové kdy nemusím řešit kolik stojí kamna, jak velký bude dům a jiné, protože nemám žádné údaje/limity, do kterých bych se potřeboval vejít. Takže se jedná o ideální variantu domova, tu která by se nám líbila s ohledem na náš životní styl. Jakmile se to více rozběhne, udělá se například rozpočet stavby, tak je možné a pravděpodobné, že budeme finančním tlakem donuceni, všechny naše představy přehodnotit, vanu vyhodit, dům zmenšit, kamna nestavět apod.

Děkuji Vám oběma za dosavadní čas strávený nad našimi plánky a budeme i nadále rádi za všechny komentáře zdejších stavebníků.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber11. 3. 2016 11:23:17

Dobrý den, jestli Vám něco nelze upřít, tak je to opravdu velká kreativita a zapálení tvorbu vlastního domečku. Druhou věcí, jak i sám připouštíte, je nezkušenost s projektováním rodinných domů, která vede k tomu, že se místy "drbete za levým uchem pravou rukou" a místy nedodržujete klíčové a závazné vyhlášky a normy. Jiné Vaše nápady jsou z hlediska norem přípustné, ale nejsou ekonomické, provozně smysluplné a nebo jednoduše estetické.

Nechci Vás zahltit a ani Vám zkazit náladu, jak moc věcí by mohlo být řešeno jinak a lépe, ale nemohu nezmínit alespoň dvojici největších problémů:

1. dům musí mít oddělený prostor zádveří a chodby. Toaleta v přízemí, neslouží-li jen pro venkovní provoz, musí být přístupná z chodby, nikoli ze zádveří, stejně tak schodiště musí vycházet až z chodby.

2. ložnice má velmi příjemně napojenou koupelnu, ale vana a sprcha se do ní rozhodně takto nevejde. Zkuste si na stránkách ceskevany.cz najít nějaký preferovaný výrobek a osadit jej tam včetně přesných rozměrů, abyste zachoval přístup do sprchy a správné rozměry prostoru.

Na závěr a pro povzbuzení k další kreativní hře Vám poradím, že oknům do pracovny a šatny v podkroví by rozhodně slušely vikýře. Nejspíše pultové, levné a snadné.

Jiří Kubíček10. 3. 2016 15:58:45

Ještě jednou zdravím, z toho vašeho vysvětlení vyplývá, že ekonomika celého systému vytápění (celkové investiční vs. provozní náklady) jde téměř stranou a jste fandové do kachlíkových kamen. Vůbec nic proti tomu nemám, každý má jiné priority. Jen si prosím dejte pozor na zvolený výkonový rozsah kamen, abyste pak dům moc nepřetápěli a nepůsobilo to moc velký diskomfort. S tím souvisí i mé doporučení, že než půjdete za odborníkem přes kachlová kamna, měli byste už znát tepelné ztráty domu. Lidé z topenářského oboru velice často v odhadu TZ dost přehánějí a nabízejí zbytečně předimenzované zdroje tepla, což znamená vyšší cenu a zhoršení komfortu.

Pavdi0710. 3. 2016 13:00:25

Dobrý den pane Kubíčku,
na většinu Vašich otázek neumím zatím odpovědět, protože jsem sem napsal dříve, než jsem problematiku řešil s odpovídajícími odborníky (především kamnář a prejektant).Chápu, kam směřujete, přečetl jsem poměrně dost informací zde, na tzb i modré střeše, takže vím, že jste odborník a také zastánce pohodlnosti topení. Vašeho zájmu o můj příspěvek si Vážím a zkusím odpovědět aspoň na ty části, kde mám nějakou hrubou představu.

Kamna by měla být hlavní topný zdroj pro celý dům, výkon neznám, ale na internetu jsou většinou nazývána jako těžká kachlová kamna s dobou přikládání jednou za 12h.

Tepelné ztráty neznám, předběžně uvažuji o 30cm pálených cihlách a 20cm zateplení (asi polystyrén nebo něco podobného).

Výměník nechceme, pokud by na něj mělo dojít, pravděpodobně by tím padli kamna a pak připadá v úvahu asi jen tepelné čerpadlo nebo při nízkých TZ elektrokotel. Takže pokud dojde na kamna, tak by mělo být hypokaustní vytápění (nanazval bych to asi jako vytápění vzduchem). Zároveň budeme zvažovat podlahové topení na elektrokotel, který by sloužil především k udržování teploty v naší dlouhodobé nepřítomnosti nebo při nenadálých událostech, kdy by třeba nešlo kamna používat.

Cenu zatím uvažujeme obecně, kamna jsou pro nás spíše záležitost životního přesvědčení než způsob ušetření. Ale obecně doufám, že je to realizovatelné za cenu kolem 200t a pokud se ukáže že ne, opět by nejspíš vedlo k přehodnocení směrem k tep. čerpadlu.

Dřevo bychom kupovali.

V přízemí by kamna měla zasahovat do chodby (přikládací dvířka tady), ložnice a obývacího pokoje, v patře pak do dětských pokojů a opět chodby.

Smíření jsme, osob bude předpokládám 3-5 a ohřev jsem zatím nestudoval, ale ravděpodobně bude řešeno elektřinou. Plyn nebude.

Jiří Kubíček10. 3. 2016 12:34:33

Zdravím, mohu se jen zeptat k tomu vytápění jaký rozsah výkonu budou mít ta kamna ? Jaké budou tepelné ztráty domu ? Budete dům vytápět pouze vzduchem, nebo ta kamna budou mít i výměník a v domě bude ještě nějaká teplovodní soustava a nějaká AKU nádrž ? Jakou předpokládáte celkovou cenu topné soustavy (bez případných radiátorů nebo podlahovky) ? Dřevo máte své nebo ho budete muset kupovat ? V případě, že se bude jednat o vytápění jen do vzduchu, budete dělat i nějaké rozvody do jednotlivých místností ? Jste v případě vytápění jen do vzduchu smířeni s prakticky každodenní prací a nepořádkem kolem kamen ? Kolik bude v domě osob a jak chcete řešit ohřev TUV ?

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama