Zasíťovatelnost pozemku

Autor: pan_zelva (1 příspěvek)
Kategorie: Pozemek
22. 2. 2016
6 komentářů
Dotaz

Zdravím všechny stavitele, a hned bych vás rád požádal o radu. Uvažujeme s partnerkou o koupi stavebního pozemku. Jak už to tak bývá nic není bez komplikací - na pozemku vede VN dráty 22KV, místní vodovod. Zároveň pozemek není zasíťovaný. Jelikož se v tom moc nevyznám, zajímalo by mě kde o kdo je schopen mě říct:

1,Ano na tento pozemek půjde zavést kanalizace

2, Ano elektřina též půjde připojit

3, né plyn připojit nepůjde musela by se rozkopat silnice

4,vodovod nelze připojit, jeho kapacita již nedovolí připojit další odběratele

Dále by mě zajímalo kolik přibližně stojí metr jedné sítě? Liší se zásadně cena, elektřiny, plynu, vody a kanalizace?

Ochranné pásno VN je sice problém, ale věřím že když má pozemek několik tisíc metrů místečko se tam najde. Spíše mě trápí ochranné pásmo vodního zdroje místní říčky. Co to může pro mě znamenat?

Děkuji moc za rady a podmětné odpovědi.

Přílohy

ScreenShot026.jpg
Gia Carpa

Gia Carpa23. 2. 2016 9:55:59

Tak z hlediska odvodů ze ZPF je pozemek ve IV. třídě (koef. 3) se základní cenou půdy 4,39 kč/m2 + ochrané pásmo VZ (* 10). Tj. např. pro stavbu cca 150 m2 + nějaké zastavěné plochy to vychází do 30 000 kč (131,70 Kč/m2).

Lucka Sitnerová23. 2. 2016 8:35:49

Bohužel tohle už si asi musíte rozmyslet sami, jestli se Vám to vyplatí...psal jste že je to několik tisíc metrů... Být vámi tak zvážím i to, jestli těch několik tisíc metrů potřebujete a chcete do budoucna udrzovat...
My jsme meli hranici pozemku tisic metru, vic vazne ne, kdyz beru v potaz v kolik se vracim z prace, takneni v mych silach ani casovych moznostech mit obri zahradu, sice by se mi to libilo,ale i tech tisic metru je pro nas dost :-)

pan_zelva23. 2. 2016 8:29:59

To ochranné pásmo mě tedy celkem vyděsilo jak říkáte. Jedná se o pozemek v katastru obce Žákava. Jedná se o pozemek 831/2.
Cena mě přijde OK - 100kč/m2.
Ale nejsou tam sítě, navíc na pozemku ten vodovod, VN a ochranné pásmo.

Lucka Sitnerová23. 2. 2016 7:33:24

Přípojku elektřiny platí ČEZ, my teď akorát budeme platit výstavbu "domečku"
Kvuli kanalizaci se někdy nemusí rozkopávat silnice, stačí protlak nebo jak se tomu říká
U te vody byste si asi museli udelat posileni vodovodniho radu, ale to si myslim, ze je docela palka... My budeme delat prodlouzeni vodovodniho radu o cca 44 metru a komplet cena vcetne vodomerne sachty je 150 000 Kč, takže taky ranec.
Co se týká toho ochranného pásma toho vodovodního zdroje, tak tam vas to bude hodne "tlacit" az si vypocitate nebo nechate vypocitat odvody za odneti půdy ze ZPF, kdyz se pozemek nachazi v nejakej ochrannem pasmu jsou koeficienty nekolikrat vyssi, objevovaly se tady i prispevky, kdy stavebnici meli vypocet treba 200 tisic Kč

M+M23. 2. 2016 7:15:40

Ahoj, určitě by mě trochu děsilo to VN pokud vyloženě nechceš mít zdarma elektřinu (indukce), tak bych tak blízko VK 22KV nechtěl bydlet - min. vzdálenost 200m. Přečti si něco o vlivu el. mag. pole na lidský organismus.

Taky "několik tisíc metrů pozemku" - to jsou náklady na údržbu.

Záleží v jaké lokalitě je pozemek...
Kanalizace obec? - Možná by ti mohli dát nějaký příspěvek?
Jinak k vyjádření elektřina obvykle ČEZ
Plyn - rozkopat silnice... někdy není třeba rozkopávat silnici stačí udělat protlak

Gia Carpa

Gia Carpa23. 2. 2016 7:08:17

Dobrý den,

a, tomu, že je pozemek nezasíťovaný a nese sebou celou řadu limitů, by měla odpovídat i cena.
b, kanalizace, vodovod - informovat se na příslušné obci. Možností je celá řada, ale obec Vám řekne, zda je majitel sítí, kdo je provozuje, zda je v plánu protažení sítí do předmětné lokality, jestli se nevyskytují další problémy, o kterých zatím nevíte. Ceny se liší všude a zásadně. Stejně jako tentýž dům jeden postaví za 2 mil. a druhý za 4 mil. Viděl jsem před pár lety žádosti obcí o dotace na kanalizace a někde byl projektován 1m/1000 Kč, jinde 1m/10000 Kč. Pro vás je ale důležité promluvit si s vedením obce (či jiného majitele sítí) a hned budete mít alespoň základní přehled, pokud jsou sítě nedaleko, je samosebou vše snažší.
c,elektřina, plyn - opět na majitele sítí v dané lokalitě. Výkon sítě v lokalitě musí být dostatečný. Většinou financuje energetická společnost a vy se podílíte jen určitou částkou (např. elektro při běžných parametrech 12500 Kč). Problémem může být čas, kdy musí zajistit věcná břemena pro vedení přípojky apod. (u elektřiny počítejte cca 1 rok, někdy i více). Silnice se většinou rozkopat nemusí (udělá se podvrt), ale záleží na místních podmínkách a požadavcích majitele silnice (obec,kraj,stát - dle druhu komunikace). U plynu samozřejmě záleží na lokalitě, ale počtěte si aktuální diskuze o topení, většinou se pro novostavby dnes nevyplácí (ale samozřejmě nemusí být váš příklad).
d, Ochranné pásmo vodního zdroje představuje v současnosti limit zejména z hlediska násobení koeficientu vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Dokud se nezmění zákon (změna je v poslanecké sněmovně), násobí se vám poplatek za vynětí 10 x a může se vyšplhat do řádu statisíců (viz nový článek zde asi před týdnem), konstrukce výpočtu je složitější, když bych věděl číslo pozemku mohu snadno dopočítat.