Kotel na TP v novostavbě?

Autor: Michal a Míša (11 příspěvků)
19. 2. 2016
36 komentářů
Dotaz

Zdravím, pročítám, zjišťuji, poslouchám rady a kritiku a pořád nevím, nevím a nevím, vše má své výhody i nevýhody. Mám myšlenku nad kotlem nad tuhá paliva do akumulačky v novostavbě jako hlavní zdroj vytápění. Kotelnu budu mít tak jako tak plus budu mít i technickou místnost. Vytápěná plocha cca 200m dům s obytným podkrovím. Tepelné ztráty domu ještě neznám jsem ve fázi projektu. Cihla bude 25 porotherm - zateplení 20 cm, okna trojskla.

Plynem topit nechci, nebudu ho ani tahat k domu, tepelné čerpadlo vzduch-voda se mi zaplatí cca za 20 let takzeho taky nechci. Pak zbývá elektrika, nebo krb s akumulační nádraží. A dále se rozhodujeme se mezi podlahovkou a radiátory.

Co si dáváte vy, nad čím uvažujete, nebo co chcete aby Vám vytápělo domeček.

Prosím o případné rady i doporučení. Děkuji.

msk15. 6. 2016 9:02:07

Mne ponuka od Mazura vychadza s montazou a DPH o 40k viac ako ich internetova cena bez dph. Slo ale o 10 kW cerpadlo. Osobne by som tych 35-40 k cene cerpadla priratal.

Tereza14. 4. 2016 7:22:20

Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu. Na stavbě nemáme plyn. Budeme mít kotel na tuhá paliva, který je automatický. Rozhodujeme se ale mezi třemi značkami, a to viadrus hercules duo, benekov - comostherm U26, a Attack FD automat. Chtěli bychom, kdyby bylo možné i občasné přikládání na dřevo. Dokážete mi prosím někdo poradit? Děkuji.

Ifko a Lůca

Ifko a Lůca24. 2. 2016 10:03:14

Děkuji moc za cenné rady. V mém případě bude nutné k technologii se zemním kolektorem připočíst ještě cenu za výkopové práce pro kolektor o délce cca 300, tato není součástí nabídky, což cenu zase o něco prodraží.

Jiří Kubíček24. 2. 2016 8:54:16

Zdravím, je pravda, že systém země/voda bude mít téměř vždy celoročně lepší SCOP (tím téměř vždy myslím při "normálních" zimách, některé zimy byly tak mírné, že se pak ten rozdíl prakticky stírá), a pravděpodobně o něco vyšší životnost, kolektor máte do konce života. Ale taky je to TČ investičně nákladnější a čím menší TZ domu, tím je návratnost spíše v nenávratnu, ale budiž, při vašich TZ už se dá o něm uvažovat.

Jinak se nebojte, TČ vzduch/voda funguje i při velice nízkých teplotách, samozřejmě s menší účinností než většinu zimy a podle zvoleného výkonu vzhledem k TZ domu od určitých teplot s bivalencí (záleží na tom, zda si TČ necháte nadimenzovat na monovalentní nebo bivalentní provoz, u TČ vzduch/voda je to většinou s bivalentní provozem, protože monovalentní provoz vyžaduje dražší a výkonnější TČ, ale taky s nějakou taktovací nebo AKU nádrží, aby necyklovalo, což pak instalaci prodražuje a většinou se to nevyplatí, těch hodně mrazivých dnů je v roce málo a sepnutí bivalence vás v těchto dnech nemusí nějak trápit, celoroční provozní náklady to zvyšuje jen minimálně). Na to, abyste s TČ vzduch/voda prodělal kalhoty na elektřině, by musely být hodně nízké mrazivé teploty třeba několik týdnů v kuse a to v našich končinách nehrozí, spíše to v posledních letech vypadá úplně opačně. Většinu topné sezóny máte teploty kolem nuly, často i větší, bivalence podle nadimenzování TČ většinou spíná někde mezi -7 až- 10°C a ještě to není tak, že by jela pouze vestavěná elektropatrona, ale tato patrona svým výkonem doplňuje kompresor, často jen na ten nejnižší výkon. Prostě se TČ vzduch/voda vůbec obávat nemusíte, když vezmu SCOP u TČ vzduch/voda 3,5 a u TČ země/voda 4,5, dále vezmu vaše TZ 7,4 kW a ohřev TUV pro 4 osoby, tak celoroční rozdíl v provozních nákladech mezi těmito systémy bude cca 3.000,-Kč. Rozhodněte si sám, zda se vám vyplatí vyšší investice do TČ země/voda. Jinak tím slušným TČ za rozumnou cenu jsem měl na mysli takové značky jako Panasonic, Toshiba, Fujistsu, Daikin atd.

Pavel

Pavel24. 2. 2016 6:49:39

Ciste technicky a zjednodusene je TC takova obracen lednicka nebo klimatizace. Jak pri venkovni teplote 30 stupnu dokaze mrazak udelat - 15? Vetsina TC ale nejede az do vasich - 15, ale tak do - 5 az - 10(zalezi na vyrobci, drazzsi i mene) a pak nastupuje onen bivalentni provoz. Tj zapne se elektropatrona (integrovany elektrokotel) a tim se topi. No a vtip je v tom, ze teploty kolem - 15 jsou jenom par dni v roce. Podle me spise zalezi na chovani rodiny nez na honeni COP u cerpadla. Vsechny vypocty zde uvedene jsou normovane. Zenu budete mit zimomrivou a budete nadavat na faktury. Kdezto soused eskymak ve stejnem dome bude spokojeny, kolik usetri.
V textu jsem se dopustil nekterych zjednoduseni, tak me neukamenujte.
Jo a cele je to taky o pocitu. Nekomu neprijde dat rocne za topeni 30 000, pro jineho to muze byt (pocitove) likvidacni castka.

Ifko a Lůca

Ifko a Lůca24. 2. 2016 6:35:29

Dobrý den, děkuji za Váš názor. Když se bavíme o té "slušné škodovce", tak jakého výrobce byste mohl doporučit? K systému vzduch/voda jsem mírně skeptický. Přece jenom si pořád říkám, jak mohu ze vzduchu, který bude mít teplotu např. -15 °C získat na výstupu teplotu 22 °C aniž by to bylo příliš energeticky náročné. Prostě jsem tak nějak přesvědčen o tom, že technologie země/voda bude méně nákladná na provoz. Daní za to, je ovšem vyšší pořizovací cena zařízení. Budu rád, když mi moji obavu vyvrátíte. Jde mi zkrátka o to, abych při dlouhodobějším mrazivém počasí, na technologii vzduch/voda neprodělal kalhoty na účtu za elektřinu. Děkuji za Váš názor.

Pavel

Pavel23. 2. 2016 20:38:27

V kotelne tu teplotu mit budete, mozna i vice. Pac neco topi kotel obalem a dowt bude topit bandaska. Ale teplota nebude rozhodne rizena.

Jiří Kubíček23. 2. 2016 19:45:37

To nemá ani cenu přesně přepočítávat, rozdíl bude tak 0,1 až 0,2 kW.

Janek23. 2. 2016 19:42:37

Čistá vytápěná plocha je 149 m2 a světlá výška 2,6 m. Ale všechno to jsou TZ a plocha včetně skladu / kotelny kde asi nebudu mít 22°C ale méně, čistá plocha je 24,7 m2. To větrání tam asi taky nebude jako v obytné části.

Jiří Kubíček23. 2. 2016 19:16:25

Zdravím ty TZ větráním se dají ještě upřesnit, když uvedete čistou vnitřní vytápěnou plochu a světlou výšku, ale lišit se to asi bude jen minimálně, TZ prostupem máte spočítané dobře.

Janek23. 2. 2016 16:36:26

Dobrý den pane Kubíček, mám aktuálně PENB u sebe a celková hodnota u měrné ztráty prostupem tepla je 105,7. Patřím pod okres Frýdek Místek, kde se uvádí teplota - 15°C, pokud bych všude vytápěl na 22°C včetně skladu/kotelny (celková zastavěná plocha jak jsem uváděl 175 m2) vychází TZ na 3,91 pokud přičtu Vámi vypočtené ztráty větráním (1,51) tak jsme na 5,42 kW.

Pán který vypracoval PENB zde uvádí na úvodní straně tyto 3 údaje: plocha obálky budovy 487,2 m2, objemový faktor tvaru A/V 0,94 m2/m3, energeticky vztažná plocha: 155,8 m2.

Poprosil bych Vás ještě o překontrolování zda jsem k mým ztrátám došel správně, pokud chybí nějaký údaj z PENB klidně ještě dodám.

Na hrubo jsem si propočítal investici do peleťáku (kotel 66k, komín 25, AKU včetně ohřevu TUV 25k, čerpadla, armatury 10k = 126k) vs TČ od p. Mazura 114,2k (zatím jsem je nepoptal, takže nevím kolik bude montáž). Takže buď budu hledat levnější kotel nebo se opravdu zaměřím na TČ.

Jiří Kubíček23. 2. 2016 15:05:09

Zdravím, většinou když uvádím nějaké přibližné ceny TČ, tak je to za systém vzduch/voda (v tomto vlákně se ani o jiném neuvažovalo) a jedná se o kompletní instalaci TČ s ohřevem TUV až po napojení na rozdělovač podlahovky.

Ty ceny při vašich TZ a za IVT, které uvádíte, jsou odpovídající, ale je to jen na vás, jestli si zvolíte mercedes nebo vám bude stačit slušná škodovka. Značka IVT má jméno, jednu z největších servisních a prodejních sítí, a taky tomu pravděpodobně odpovídá kvalita a záruky. Je to prostě nejdražší TČ na trhu a mělo by to spadat pod koncern Bosch, který vyrábí ještě další značky podobně drahé, ale u nás se moc neprodávají (ony to jsou víceméně ty samé stroje akorát pod jinou značkou). Je to jen na vás, čemu dáte přednost, zda systému země/voda (lepší účinnost a asi i životnost a IVT je v tomto jednička) nebo levnějšímu systému vzduch/voda, dále jestli pořídíte IVT nebo něco levnějšího ve slušné kvalitě. Na dům s vašimi TZ se dá pořídit slušný inverter za cenu kolem kolem 170.000,-Kč. Nedokáži posoudit, zda IVT Air bude mít lepší životnost než jiné slušné TČ (je prezentováno, jako nyní jedno z nejlepších TČ vzduch/voda na trhu), možná bude mít i o trošku lepší účinnost (úsporu za rok to ale udělá jen minimální), ale je jen na vašem rozhodnutí, zda vám to za ten rozdíl cca 70.000,-Kč stojí.

Jiří Kubíček23. 2. 2016 13:12:14

Úplně blbý nápad to není, při dostatečném výkonu bojleru a malých TZ by to šlo asi tak udělat. Setkal jsem se s podobným řešením v jednom PD, kde měli kombinovaný bojler s výměníkem a el. ohříváním, podlahovka byla napojená přímo do bojleru na výměník a TUV se odebírala z objemu bojleru, vše stíhala ohřívat ta el. patrona v bojleru. Sice měli TZ jen kolem 1-2 kW, ale taky to nebyl velký bojler. Když se pořídí větší a s větším výkonem, tak by šlo takto zvládnout i dům o TZ 4 kW, ale už je to doopravdy na hranici toho, co ten bojler dokáže. Další věcí je, že jestli k tomu budete používat integrované TČ, tak úspora nebude taková, jako jen při samotném ohřevu TUV, protože od určitých venkovních teplot, kdy budete pokrývat TZ více jak cca 1,5 - 2 kW, bude muset jet obojí najednou, jak to TČ, tak ta el. patrona, ale určitá úspora tam bude. Další věcí je, že pro samotný ohřev TUV si většinou ten bojler s TČ bere vzduch z vytápěného prostoru (pouze pro ohřev TUV se to lehce dotopí), ale když jím budete i topit a bude hodně v provozu, tak by bylo žádoucí vyřešit přívod vzduchu do TČ např. z půdy nebo přes nějaký zemní registr. Špatný nápad to není a určitě by to vyřešit šlo, jen to má své úskalí. Našel jsem ještě to foto bojleru, který i vytápí podlahovku.

Ifko a Lůca

Ifko a Lůca23. 2. 2016 12:58:36

Dobrý den, již několikrát tu padly ceny za TČ. Rád bych se zeptal, jestli se ve všech případech bavíme o technologii vzduch/voda a zda jsou ceny pouze za jednotku TČ nebo i včetně instalace a zprovoznění?
Já mám aktuálně naceněny technologie vzduch/voda a země/voda, obojí pro TČ výrobce IVT. TZ domu je vypočtena na 7,4 kW, celoplošné podlahové vytápění. Pro technologii vzduch/voda jde o TČ Air X90 + modul pro ohřev TUV s integrovaným elektrokotlem, včetně instalace a uvedení do provozu (komplet dodávka) vychází na 240 430 Kč bez DPH (15%).
U technologie země/voda s TČ IVT C6EQ s integrovaným elektrokotlem, včetně instalace a uvedení do provozu (komplet dodávka) s variantou plošného zemního kolektoru vychází cena na 272 790 Kč bez DPH (15%), varianta s vrtem vychází dráž o 72 000 Kč bez DPH.
Ve všech kalkulacích je započtena sleva ve výši cca 22 000 Kč bez DPH.
Co si prosím myslíte o uvedených nabídkách?

Luděk23. 2. 2016 12:43:20

Taky to vidím zatím na el. kotel, bojler a možná tu klimatizaci. Hlavně taky proto, že rozpočet bude napjatý. Uvidím jaké budou provozní náklady a časem se dá kdyžtak pořídit to TČ.

Ještě jeden, asi blbý, nápad:
A co místo el.kotle použít na ohřev otopné vody nějaký větší bojler s tepelným čerpadlem, třeba nějaký 400 litrový, max výkon čerpadla 3.8kW + 1.5-2 kW el.tyč. Investice tak 60 tis.
Nebo je to nesmysl ?

Jiří Kubíček23. 2. 2016 11:58:50

Zdravím, nemáte to vůbec jednoduché v rozhodování vzhledem k dalším okolnostem, které popisujete. My jsme pořídili obyčejné krbovky do 10.000,-Kč + jsme nechali vyvložkovat komín (jednalo se o rekonstrukci domu), takže náklady na oheň pro radost nebyly tak velké. Než Nordline nebo Revel kolem 100-120.000,-Kč za kompletní instalaci, to už si raději připlaťte a kolem 150.000,-Kč budete mít daleko slušnější TČ a lépe vybavené. Předělaná klimoška na systém vzduch/voda je lákavá, ale to člověk musí být tak trochu kutil v oblasti TČ a pořád kolem toho skákat, něco kontrolovat atd., nebo musíte mít nějaký servis, který se vám o to bude pravidelně starat, životnost je nejistá, nebude to plně vybaveno jako klasické TČ. Nemám sice s touto možností osobní zkušenost, ale podle mne to není pro normálního uživatele TČ. Je to jen můj názor, třeba se pletu. V případě inverteru hluk nějak řešit nemusíte, severní strana domu tepelnému čerpadlu určitě nevadí. O fotovoltaice vám toho moc nepovím, sice jsou nyní na to nějaké dotace, ale výkupní ceny už jsou úplně někde jinde než před léty, těžko říci, jaká bude návratnost, musel bych to více nastudovat, ale hlavní problém je, že když té energie potřebujete nejvíce, tak toho panely dodávají nejméně.

Při TZ 4 kW je to ještě těžší rozhodování, protože se prodlužuje ještě o něco návratnost TČ, než třeba při 5-6 kW a rekuperaci asi pořizovat nebudete. Podle mne byste měl tedy vybírat ze dvou možností (u obou si můžete a nemusíte pořizovat krb pro radost):
1) nějaké slušnější TČ vzduch/voda i s ohřevem TUV, maximálně ale do těch 150.000,-Kč
2) elektrokotel + el. bojler (nebo bojler s vestavěným TČ v případě více osob v domácnosti) + doplnit to do největšího otevřeného prostoru v domě klimoškou, která bude v létě chladit a v zimě vypomůže za levné provozní náklady s vytápěním (jedná se prakticky o TČ vzduch/vzduch)
Být na vašem místě, tak bych asi šel do té druhé možnosti, protože TZ 4 kW už jsou doopravdy dost malé, dokonce už je to i na hranici toho, že by se dalo topit jen přímotopy. Nevím, kolik bude bydlet v domě osob a tedy jaká bude spotřeba TUV, ale u TZ 4 kW už od počtu 4-5 osob v domě se prakticky náklady na ohřev TUV téměř vyrovnají nákladům na vytápění. Jinak to vychází přibližně tak, že TČ vám oproti elektřině uspoří cca 10-12.000,-Kč za rok. Když od investice do TČ za 150.000,-Kč odečtete investici do elektrokotle, el. bojleru a všeho kolem toho, jste na nějakých cca 110.000,-Kč a hrubá návratnost TČ vychází ve vašem případě cca 10 let.. Klimoška by vás vyšla na cca 30.000,-Kč, podoně i bojler s vestavěným TČ, investice přibližně o 50.000,-Kč vyšší než v případě elektrokotle a el. bojleru, úspora cca 8.000,-Kč za rok, zde návratnost vychází lépe, ale né každý má rád teplovzdušné vytápění nebo přitápění klimoškou. Jinak ještě pro informaci, když budete celou domácnost se 4 osobami provozovat pouze na elektřinu, tak kompletní náklady na celou domácnost (ohřev TUV, vytápění, ostatní spotřeba EE, paušální platba) jsou u vás cca 30-35.000,-Kč při současných cenách EE.

Luděk23. 2. 2016 10:53:59

Zdravím,
taky už více jak rok dumám nad zdrojem tepla do bungalowu TZ 4kW. Sleduji různá fóra i rady pana Kubíčka – děkuji za ně ! Ono to opravdu není jednoduché. Zvažuji tyto varianty, vždy s podlahovým teplovodním topením:
1)Elektrokotel přímo na podlahovku + el. bojler na TUV + malý krbík bez rozvodů (pro radost, pro jistotu že si zatopím i při delším výpadku elektriky, což je asi málo pravděpodbné a taky protože pouze na elektriku by mi to neprošlo)
Nevýhody – asi vysoké náklady na elektřínu, náklady na krb 15k vložka, 25k komín, 10k obestavba svépomocí, takže nějakých 50tis, celkem pálka (kamna nechci, nehodili by se mi tam)
Další obavu mám z toho, že při mé vrozené spořivosti :-) budu krb využívat poměrně často a podlahovka bude nevyužitá. Chci topit do podlahovky, když už ji budu mít, ale teplovodní krb je z hlediska nákladů a komfortu nesmysl.

2)Levné tepelné čerpadlo přímo do podlahovky + na TUV + elektrokotel nebo el.patrona.
A teď do čeho jít ? Nordline s instalací kolem 100 tis., problém je že je on/off, takže taktovací nádrž asi nutnost. Nebo nějakou upravenou klimatizaci viz např. http://topimklimatizaci.cz/ za 35 tis. bez montáže ?
Nebo něco jak ten Mazur, ale to s instalací a DPH taky vyjde už na 150tis, ne ?
Mám obavy z hluku vnější jednotky, sousedův dům bude 5m od jednotky.
Navíc jediné možné umístění venkovní jednotky je na severní stranu.

3)Elektrokotel v kombinaci s fotovoltaikou např. 1,5kW 6 FV panelů + 160L bojler s AC/DC patronou za cca 50tis. bez montáže vč. jističe, kabeláže atd.
otázka je kolik by stála instalace, či je možné instalovat svépomocí s elektrikářem.
Nebo něco jako toto: http://www.topitsluncem.cz/nabidka/fotovoltaicky-ohrev-vody/
Zde se mi moc líbí bezúdržbovost a životnost. Poměr výkon/pořizovací náklady asi není nic moc.

Fakt nevím. Projektant doporučuje spíš jen elektrokotel s jednoduchým krbem bez rozvodů.Děkuji předem za další názory, rady a zkušenosti. Přeji šťastný výběr všem.

Janek22. 2. 2016 18:08:38

Z celé té velikosti je sklad/kotelna cca 35 m2, která nebude vytápěná na 22°C, takže to možná bude zase o trochu méně. Aktuálně nemám PENB u sebe ale zítra bych opsal přesně ty hodnoty, které je potřeba a poprosil bych Vás zda se na mé údaje podíváte abych si byl jist, jaké TČ vůbec poptávat.

Jinak firma, kterou jste poslal vypadá velmi zajímavě, a ceny opravdu nejsou oproti kompletního příslušenství které potřebuje peletkový kotel o moc vyšší. Mám teda ještě co studovat, např. rozdíl invertor nebo zapnuto/vypnuto atd. Každopádně děkuji za Váš čas a drahocenné rady!

Jiří Kubíček22. 2. 2016 17:49:53

Ten násobek 1,3 může a nemusí být pravda, záleží na TZ vzhledem k čisté vytápěné ploše. Uváděl jste 176m2 zastavěnou plochu, tak z toho se dá přibližně odvodit, že jesti je dům celý vytápěný, tak vytápěná plocha bude cca 145m2, což při světlé průměrné výšce 2,6 dělá cca 377 m3 vnitřního vytápěného vzduchu. Při podmínkách: venkovní teplota - 15°C, vnitřní 22°C, průměrná intenzita větrání 0,3 1/h vám vycházejí TZ větráním cca 1,51 kW, celkové tedy cca 5,35 kW, takže jen o trošku větší, než jste původně psal.

Janek22. 2. 2016 17:35:02

Ano TZ jsem si sám spočítal přímo z PENB, který nedělal projektant ale člověk který se tomu věnovuje. TZ jsem ještě vynásobil * 1,3 (což je prý cca ztráta při větrání okny) bez větrání by tedy TZ byly 3,84. Ta investice cca 135k Kč do peleťáku je orientační jelikož se dá kotel sehnat za cca 50k ale klidně i 100k, stále ještě přesný typ nevím, zatím se mi líbí kotel od firmy Ponast KP 08.

Pošlu pár poptávek na firmy které se zabývají TČ a uvidím, 100% budu muset být rozhodnutý někdy v srpnu abych věděl jestli budu stavět komín nebo ne. Každopádně děkuji za Váš tip, určitě se ozvu také jim.

Elektrokotel jsem zavrhl, říkal jsem si, že raději více investuji do topení ať už TČ nebo pelektový kotel ale budu mít nižší roční provozní náklady. Ohledně ceny peletek asi člověk nikdy neví, ale aktuálně se dají sehnat kvalitní čisté ENplus A1 pod 6 Kč, pokud budou do budoucna za 8 Kč a více tak to bude samozřejmě problém. Elektřina taky může klidně zdražovat.

Jiří Kubíček22. 2. 2016 16:43:53

Zdravím, řešili jsme podmínku v NTS ke dvoutarifu, kde je nutné splnit poměr NT/NT+VT, který by měl být podle současného návrhu větší, než 0,91, jinak člověk spadne do jiného tarifu a bude platit řádově o cca 1500-2000,-Kč více. Reagoval jsem na to tak, že jsem k tomu psal nějaké připomínky na ERU, protože domy s malými TZ a s tepelným čerpadlem prostě ten poměr nesplní, nebo ano, ale pouze za cenu toho, že se budou muset začít ve VT blokovat takové spotřebiče, jako např. varná deska atd., což by bylo šílený a proti komfortu. Na druhou stranu, ten rozdíl pár stovek za elektřinu za rok podle mne nestojí za to, aby si člověk komfort snižoval a blokoval kde co. Je to celé trochu nedomyšlené a uvidíme, co nakonec bude platit. Směšné je, že to např. úplně odporuje dotačním podmínkám NZÚ, kde jsou lidé nuceni do PD nebo NED u hranice PD instalovat většinou TČ nebo jinou jinak nenávratnou technologii, aby na dotaci dosáhly, ale absolutně takový dům nemůže splnit ten poměr 0,91.

Jiří Kubíček22. 2. 2016 15:24:07

Zdravím, ty TZ máte přímo uvedené v PENB od projektanta, nebo jste si je nějak počítal sám (normálně v PENB uvedeny nejsou) ? V případě, že sám, tak spočítat TZ prostupem není složité, vezmou se měrné TZ pro každou vytápěnou zónu a vynásobí se to rozdílem výpočtové venkovní a vnitřní teploty. Ale jak jste spočítal TZ větráním ? Ty se často nereálně nadhodnocují.

Při TZ kolem 5 kW je to vždy složité rozhodování, by to nebylo drahé příliš investičně, ale ani provozně, a aby to bylo s přijatelným komfortem, řešení s peletkovým kotlem určitě není špatné. Záleží též na tom, za jakou cenu budete mít pelety. Každopádně vzhledem ke komfortu a investicím, které uvádíte v případě peletového kotle, bych asi spíše šel do TČ. Při TZ cca 5 kW seženete kompletní instalaci slušného TČ i s ohřevem TUV do cca 150.000,-Kč, provozní náklady by měly být ještě o něco menší než s peletami. Ve vašem kraji zkuste např. TČ Mazur s jednotkami Fujitsu, např. viz. zde: http://www.topenicerpadlem.cz/topeni-a-ohrev-tuv--kompletni-kotelna--2/tepelne-cerpadlo-vzduch-voda-fujitsu-komfort-6-kw-kompletni-kotelna . Nedělám tím nikomu reklamu, jen to uvádím jako příklad, určitě se najdou i jiné firmy, třeba ještě o trošku levnější.

Jinak je tu podle členitosti domu ještě ta možnost vytápět dům elektrokotlem, podle předpokládané spotřeby TUV volit pro ohřev TUV mezi klasickým el. bojlerem a bojlerem s vestavěným TČ, do největšího otevřeného prostoru v domě strčit klimatizaci, která bude v létě chladit a v zimě s levnými náklady vypomůže s vytápěním (princip TČ vzduch/vzduch).

Ifko a Lůca

Ifko a Lůca22. 2. 2016 11:28:34

Zdravím, přimlouvám se a prosím Vás, abyste následně informace, které budete řešit po mailu a týkají se změn tarifů elektřiny, sdělili i ostatním stavebníkum v tomto vlákně na fóru. Změny tarifů a využití TČ je určitě téma, které zajímá spoustu investorů. Děkuji, Ivo.

zvirek22. 2. 2016 8:20:28

TZ 5,4 kw, TČ vzduch-voda Panasonic ( invertor ), podlahovka v celém domě, tudíž bez nutnosti akumulační nádoby, fa. Klima-rapid ( ale jsou to pražáci ), cena 155 tis. vč. komplet instalace.

P.S: pro p. Kubíčka - mohl bych poprosit o email ? Na zvirek@seznam.cz , potřeboval bych něco prodiskutovat ohledně chystané změny tarifů elektřiny, děkuji.

Janek22. 2. 2016 7:14:12

Dobrý den,

omlouvám se, že vstupuji do Vaší diskuze, ale chtěl bych touto cestou využít zkušenosti pana Kubíčka.

Pokud byste měl čas prosím o zpětnou vazbu. Pane Kubíčku, letos zahajuji stavbu RD bungalovu o zastavěné ploše 176 m2. Od začátku jsem uvažoval o kotli na tuhá paliva (peletky). Plyn na pozemku není. Dle PENB bych měl mít TZ 5 kW (pokud jsem ji dobře spočítal, dával jsem od -15 °C do +22 °C). Můj záměr byl vytápět AKU nádobu (1000 - 1500 l) vč. průtokového ohřevu TUV peletkovým kotlem na teplotu cca 80 °C, poté by mohl kotel vyhasnout. Při teplotě v AKU nádrži cca 45 °C by se kotel opět sám zapálil a začal by nahřívat na požadovanou teplotu. Předpokládaná investice do kotle, AKU nádoby a komínu je cca 135k Kč. Po přečtené této diskuze jsem "nahlodán" poptat také výrobce TČ, které jsem před tím vždy zavrhl z důvodů vysoké ceny. Pokud se bude cena pohybovat jak říkáte kolem 160k Kč za Samsung, LG.... viz váš příspěvek, je to opravdu na zváženou jestli si za ten komfort nepřiplatit. Pokud bych ale opravdu instaloval TČ chtěl bych si dát krbovou vložku bez výměníku, která mi o něco zvýší celkovou investici (u peletkového kotle bych krb nepořizoval).

Dokážete mi prosím Vás také poradit s mou otázkou na vytápění RD? Otázka také pro ostatní, máte nějaký tip na firmy, které by mi dokázaly za cenu cca 160k Kč nabídnou TČ v Moravskoslezském kraji? Předem děkuji za každou radu.

//edit: v celém domě bude podlahové topení

Jiří Kubíček21. 2. 2016 21:15:59

Abych vás dobře pochopil, vy chcete systém, kde budete mít zároveň krb s teplovodní vložkou a TČ ? Samozřejmě to možné je, ale v tom případě se bez AKU nádrže neobejdete a vše bude dražší a složitější na regulaci. Mé doporučení je, abyste v přípdě, že se rozhodnete pro TČ, vůbec teplovodní krbovou vložku nepořizoval a pořídil si jen obyčejný krb s vytápěním do vzduchu pro radost, pak klidně můžete TČ nainstalovat tak, že se systém úplně obejde bez taktovací- nebo AKU nádrže a bude vám stačit jen ten bojler oddělený od ohřevu topného systému trojcestným ventilem. Jakmile to ale začnete kombinovat s krbovou teplovodní vložkou, tak budete potřebovat AKU nádrž, složitější regulaci, směšování vody atd. Samozřejmě se tím prodlužuje i návratnost celého systému a je to podle mne zbytečné. Proč prodražovat systém ještě teplovodní vložkou a AKU nádrží a dalšími prvky, když samotné TČ vám dům úplně bez problémů vytopí, s úplným komfortem, a za velice nízké náklady ? Jestli ale přesto budete na této možnosti trvat, pak je podle mne nejrozumnější použít právě ten systém, kdy je kondenzátor TČ přímo vnořený do AKU nádrže, na kterou lze napojit i krbovou vložku.+ je součástí té aku nádrže průtokový ohřev TUV.

Další věcí je, že trochu nechápu, jak můžete poptávat TČ, když neznáte TZ domu. Jestli někomu jen sdělíte velikost domu a řeknete mu, že je to novostavba, tak on si TZ jen přibližně odvodí a každá topenářská firma vám raději ještě něco přidá, klidně až dalších 50% navíc a rovnou vám nabídne TČ raději o větším výkonu a dražší a rovnou právě s AKU nádrží, aby necyklovalo. Sytém bez taktovací nebo AKU nádrže vyžaduje daleko přesnější nadimenzování výkonu TČ podle reálných TZ domu (aby TČ necyklovalo nebo naopak nebylo zase málo výkonné), takže bez výpočtu TZ se při poptávce neobejdete.

Michal a Míša21. 2. 2016 16:49:12

Děkuji za Vaší podrobnou odpověď, která mi otevírá oči. Denska mi zrovna odepsal pan co se tim zabývá a napsal todle :
Dobrý den
připravím Vám nabídku na topný systém s integrovaným teplovodním krbem, akumulací 750l a ohřevem TUV 300l. Předpokládám že pro každé patro budete mít samostatný rozdělovač proto 2 směšované okruhy.
Můžeme zajistit 2 oddělené teplotní zóny, nebo společná referenční teplota (rozdíl je jen v počtu ovládacích jednotek)
vše řízeno SIEMENS RVS.
V průběhu příštího týdne Vám zašlu nabídku.

Zkusím mu napsat to co jste mi poradil a to je:
Ta možnost ohřevu TUV odděleným od ohřevu topného systému trojcestným ventilem, se správně nadimenzovaném TČ bez AKU nádrže, a pouze nějaký bojler vhodný pro ohřev TUV tepelným čerpadlem nebo přímo integrovaným v TČ.

Jiří Kubíček21. 2. 2016 13:55:32

Zdravím, ono je to těžké se rozhodnout, lidé mají zkušenosti s různými TČ a bohužel i se špatnými instalacemi a především si nejdříve počkejte na ten výpočet TZ domu., protože to rozhoduje o výhodnosti TČ a jeho poptávaném výkonu.

Méně kvalitní stroje a bez invertoru mohou být hlučná, to se nedá popřít, ale dnes každý trošku slušnější TČ vzduch/voda má integrovaný inverter, což znamená, že TČ si samo dokáže řídit svůj výkon podle aktuálních potřeb domu a TZ, nejede tedy stylem, že natopí na plný výkon a pak zase brzy vypne, ale dokáže jet na 20-100% výkon, takže většinu topné sezóny nejede na plný výkon a vy ho ani neslyšíte. Též existují i různé systémy odmrazování, zase u slušnějšího TČ o námraze ani nevíte a nemusíte se o nic starat. Každé normální TČ má integrovanou elektropatronu, která může vypomoci kompresoru s vytápěním, když jsou velké mrazy, jedná se o tzv. bivalentní provoz, takže by se nemělo vůbec stávat, aby od určitých venkovních teplot TČ dům nevytopilo. Samozřejmě, jsou i TČ bez inverteru (to ale ještě neznamená, že není kvalitní, jen je potřeba si pak dát pozor na některé věci), bez elektropatrony, se špatným systémem odmrazování, a ještě vám takové TČ mohou pro dům špatně navrhnout vzhledem k jeho TZ, pak nastávají problémy, které popisujete. Ale většinou se toto děje u levných předělaných čínských TČ, určitě to neplatí obecně. Chce to prostě kvalitu za rozumnou cenu.

Další věcí je způsob zapojení a instalace TČ, a jeho nadimenzování vzhledem k TZ domu a teplotě topné vody v topné soustavě. Obecně platí, že čím menší teplota topné vody, tím lepší účinnost a návratnost TČ, takže nejlépe si to rozumí s podlahovkou, ale dá se TČ provozovat i s nízkoteplotními radiátory (existují i vysokoteplotní TČ, ale to je do novostavby nesmysl a účinnost je podstatně nižší). O TČ země/voda nyní psát nebudu, to by bylo na delší debatu a stejně asi takové nechcete. ale co se týká TČ vzduch/voda, tak se většinou nevyplatí takové TČ dimenzovat svým výkonem tak, aby pracovalo pouze v monovalentním provozu (tedy bez výpomoci elektropatrony), protože pak hrozí při větších venkovních teplotách cyklování TČ a musí se to řešit nějakou taktovací nebo AKU nádrží (ale hodně firem vám to rádo doporučí, mají z toho větší výdělek). Takže se takové TČ většinou dimenzuje na bivalentní provoz, to znamená, že přibližně od teplot -7 až - 10°C vypomůže elektropatrona, ale neexistuje, aby TČ dům nevytopilo i třeba při -15°C (poběží vám elektropatrona i kompresor dohromady). Takových dní, kdy jsou hodně mrazivé teploty, je velice málo, takže ta trošku zvýšená platba za elektřinu vás nemusí vůbec trápit, rozdíl v nákladech mezi bivalentním a monovalentním provozem bude velice malý a zvýšená investice za TČ o větším výkonu + taktovací nádrž, se vám nevyplatí.

Pak se ještě jedná o způsob zapojení, hodně firem vám automaticky nabíden rovnou vetší výkon TČ než potřebujete a k tomu nějakou AKU nádrž s ohřevem TUV. Je to pro ně jednoduché a mají za to více peněz, ani je nezajímá, že je pak horší ekonomika provozu toho TČ, obzvláště ohřevu TUV (buď celou nádrž musíte ohřívat kvůli TUV na větší teplotu topné vody a vodu do podlahovky pak směšovat, nebo to ohříváte na teplotu topné vody, ale TUV musíte dohřívat elektřinou). Podle mého jsou pouze dva rozumné způsoby, jak provozovat TČ. První a nejčastější možnost je mít ohřev TUV úplně oddělený od ohřevu topného systému trojcestným ventilem, takže při správně nadimenzovaném TČ vůbec nepotřebujete žádnou taktovací nebo AKU nádrž, pouze nějaký bojler vhodný pro ohřev TUV tepelným čerpadlem (často je i přímo integrovaný s TČ). Pak je ještě možnost provozovat TČ s AKU nádrží a průtokovým ohřevem TUV, ale způsobem, že kondenzátor TČ je přímo vnořený do AKU nádrže, kdy horké páry přímo ohřívají horní část AKU nádoby, která je určena k průtokovému ohřevu TUV a používají se AKU nádoby s vrstvením vody. Moc firem to nenabízí, ale pár se jich najde.

Michal a Míša21. 2. 2016 12:29:19

Dobrý den pane Kubíček. Ovlivněn jsem a to je asi to zlé. Kolega má Tepelné čerpadlo vzduch-voda a stěžuje si na hluk. Další mi říká nekupuj si to uplyne 10 let a a budeš vrazet penize do opravy. Další říká v zimě jsou s tim problémy strašně to hučí a zamrzá. Další říká vytopi mi to dům na maximálně na 21 stupnu pri venkovní teplotě - 5 stupňů.

A pak mi odepisuje člověk zkušený jako Vy a vysvětlí mi to vše polopate a jsem opět nalomen instalovat ho do domu. Nejak jsem si neuvedomil ze i ten kotel na TP bude se vsim všudy stát asi 100 tis. Elektrokotel je zase obrovská spotřeba a plyn nechci vůbec. Tak me napadlo dát z krbové vložky průduchy do patra a zřídit jako hlavní zdroj tepelné čerpadlo.

Jiří Kubíček21. 2. 2016 10:08:00

Zdravím, však jasně, je to vše o vašich prioritách a možnostech. Dřevo za pakatel je lákavé, ale jde o to, jestli to vyváží všechna ta negativa a hlavně jak často tím dřevem budete chtít topit. Jestli jste připraveni a rozhodnuti topit převážně jen dřevem, tak si takovou topnou soustavu pořiďte, jen pozor na zvolený výkon zdroje. Jestli ale už předem víte, že topení dřevem bude jen nárazové, , tak vám bohatě stačí jen obyčejný krb bez teplovodní vložky, kde levné dřevo též využijete, a je úplně zbytečné si topnou soustavu komplikovat a prodražovat teplovodní vložkou a AKU nádobou.

Na kolik by vás slušné TČ se vším příslušenstvím, s cenou práce, i s ohřevem TUV, vyšlo, jsem vám už psal. Jinak TČ topí, kdy potřebujete a ohřívá vodu, kdy potřebujete, třeba i v létě, kdy je to nejvíce výhodné, protože má v této době TČ nejlepší účinnost. TČ lze samozřejmě zapojit i tak, že ohřev TUV je úplně oddělen od ohřevu vytápění, a to pomocí trojcestného ventilu, takže v létě je vytápění úplně odstaveno a TČ pouze ohřívá TUV. Regulovat lze TČ různými způsoby, stejně jako jiné zdroje vytápění. Jednak má každé TČ svou vlastní regulaci s různými možnostmi nastavení, a co se týká externí regulace, zase je více možností (ekvitermní - podle venkovní teploty, dále podle vnitřní teploty, různě kombinovaná atd, prostě je to stejné, jako s jinými zdroji vytápění). Já vás vůbec do TČ nenutím, ani nejsem žádný prodejce TČ, za určitých podmínek bych ani TČ do domu vůbec nedoporučoval, ale prostě o tom máte lehce zkreslené představy (nevím kým a čím jste z vašeho okolí ovlivněn), tak jsem to chtěl jen trochu uvést na pravou míru.

Pavel

Pavel20. 2. 2016 22:43:52

Ikdyz se da s mnohym souhlasit, existuje i jiny pohled. A ten je dan predevsim slovem CHTIT. Cele je to zaklete v tom, jak hledite na budoucnost. Chci kit komin, pac dum bez komina neni dum. A chci jej taky proto, abych mohl topit kotlem. Chci mit kotelnu, pac ji muzu kdykoliv zrusit a mam mistnost k dobru a muzuntam pestovat treba zampiony. Chci mit komin pac muzu nekdy dovest plyn a prejit na nej. A v neposledni rade kotel na TP dovoluje celkem komfirty kdyz budete mit problem s financemi. Prijdu o praci/prejede me auto/ID a drevo se da sehnat po znamosti za bubicku a tepla habadej. Cele je to otazka viry v danou technologii... a svetovy mir. A vse ma sve naklady na provoz. At uz financni nebo casove.. A nekoho delanj dreva a topeni prostw jenom bavi.

Michal a Míša20. 2. 2016 17:45:24

Děkuji pane Kubíčku za Vaší obsáhlou odpověď. Máte pravdu, že :
jako mínus - naše preferované topení v krbové vložce do akumulační nádoby není příliš komfortní a teplota v domě jde složitě uhlídat. Navíc uskladnění dřeva, starost o krbovou vložku a s tím spojený nepořádek.
jako plus - máme k dispozici dřevo za pakatel - doplňkové topení ke krbové vložce do akumulační nádoby je elektro kotlem.

Pravda je že u kotle na TP musí být komín, dovoz a uskladnění paliva, případný nepořádek, revize a cena taky není nízka dejme tomu nějakých 50 tis. za kotel + pracé a rozvody.

TČ je hezká představa, kdy jde o plně komfortní vytápění a ohřev vody, ale jako naprostý neznalec v tomto oboru nevím na kolik mě takové zařízení výjde aby mi to topilo, ohřívalo v zimě a létě vodu (nevím jak funguje ohřev vody u TČ v létě, jsem neznalý) + nějaký přístroj (panel na zdi pro regulaci teploty v domě) + instalační materiál+práce.
Je to o tom dobře se rozhodnout a za 5 let si neklepat na čelo co to člověk udělal :)

Ifko a Lůca

Ifko a Lůca20. 2. 2016 17:19:48

Super komentář nebo spíš už článek :-)

Jiří Kubíček19. 2. 2016 19:15:04

Takže vezmu to postupně:
1) Slušné TČ pro dům s TZ 7-8 kW seženete i s ohřevem TUV a kompletní instalací maximálně za cca 160-170.000,-Kč (při různých akcích i za méně) a není to žádný číňan, stačí poptat taková TČ jako Fujitsu, Panasonic, Toshiba, Samsung, LG atd. Nemusíte pořizovat zrovna Nibe nebo IVT apod.
2) Nevím, proč vám vadí závislost na EE, dnes se žádné vytápění neobejde bez EE (ani ten automat na tuhá paliva), když nepočítám obyčejný krb bez teplovodní vložky.
3) Porovnávat vždy musíte dva topné systémy a jejich komfort, pořizovací a provozní náklady, takže, když budete porovnávat jen plně komfortní vytápění, tak ve vašem případě elektrokotel + el. bojler vs TČ, tak vám TČ při TZ 8kW a ohřevu TUV pro 4 osoby ročně uspoří cca 25.000,-Kč. Když od ceny TČ odečtete cenu bojleru, elektrokotle a instalačního materiálu k dovedení k topné soustavě + cenu práce, jste na rozdílu cca 120.000,-Kč a hrubá návratnost TČ je do 5 let.

Když to budete porovnávat s automatem na hnědé uhlí, rozdíl v nákladech na domácnost mezi TČ a automatem nebude téměř žádný, suma sumárum to vyjde téměř nastejno. Nevím, kolik přesně mohou dělat pořizovací náklady za automat na uhlík, AKU nádrž, komín a vše kolem toho, ale minimálně 100.000,-Kč to bude, ale možná taky více. Zde není žádná ekonomická návratnost TČ, ale musíte mít kotelnu, skladovat palivo a starat se o vytápění. Je jen na vás, jestli vám za to těch uspořených např. 50-60.000,-Kč stojí. Je ale taky možné, že ten rozdíl bude ještě menší.

Když budu porovnávat TČ s nějakou krbovou vložkou s aku nádrží v domě a tedy topení dřevem, tak zde je potřeba hned na začátku říci, že komfort je naprosto nesrovnatelný. V krbu musíte pravidelně topit, nepřetržitě se o něj starat a s tím spojený nepořádek. Dále je potřeba někde skladovat palivo a hlavně obezřetně volit výkon takové krbové vložky vzhledem k TZ domu. Většinu topné sezóny je potřeba pokrývat jen poloviční TZ, než jsou výpočtové, dále část výkonu jde do vzduchu a to ještě jen do části domu, která má ještě menší TZ. Hrozí tedy problémy s přehříváním domu a s nemožností téměř jakékoli regulace, pouze ta AKU nádrž to částečně napravuje. Něco jiného je topit krbovou vložkou ve starém nezatepleném domě nebo nepravidelně užívaném objektu a něco jiného v nepřetržitě obydlené a zateplené novostavbě. Co se týká provozních nákladů, tak když pojedete celou zimu pouze na dřevo bez přitápění elektřinou, když se vám zrovna nebude chtít topit, tak TČ uspoří cca do 10.000,-Kč na provozních nákladech, ale záleží na tom, za jakou cenu budete mít dřevo a jak bude mírná zima, ten váš odhad 5-6.000,-Kč je podle mne trochu nereálný nebo hodně na spodní hranici.

Co se pak týká té návratnosti, tak jen vzít tento rozdíl a vydělit jím 200.000,-Kč je úplný nesmysl. Jednat to TČ nemusí být tak drahé, dále ten rozdíl bude spíše větší, ale hlavně vy taky od ceny toho TČ musíte odečíst cenu toho topného systému s krbovou vložkou, AKU nádrží s nějakou asi elektropatronou a ohřevem TUV + cena dalšího instalačního materiálu + cena práce. Tohle všechno vám klidně 70-100.000,-Kč udělá. Při rozdílu 10.000,-Kč ročně je hrubá návratnost TČ maximálně 9 let, při rozdílu 6.000,-Kč je to cca do 15 let, v žádném případě né ale 30 let. Když ale vezmu všechny ty okolnosti, co jsem psal ke krbové vložce na začátku, tak zase jsme u otázky, zda vám za tu delší návratnost ten diskomfort stojí a proč nepořídit jen obyčejný levný krb pro radost a občasné zatopení. Navíc k tomu všemu je tu otázka toho, jestli se vám bude chtít tu krbovou vložku užívat na 100% celou topnou sezónu, nebo občas to necháte na elektřině, abyste měli větší pohodlí a nebyly otroky krbu. Potom se tím samozřejmě zvyšuje ten provozní rozdíl mezi TČ a celým tímto systémem, a návratnost TČ může být třeba i 5-6 let.

Michal a Míša19. 2. 2016 17:42:36

Dobrý den pane Kubíček. Co jsem si zjistoval tak slušné TČ cena kolem 200 tis a to vzduch-voda. Návratnost někdy bude, ale kdy a pak ta životnost TČ je taky nejistá + závislost na el.proudu. Jsem v kontaktu s pánem s tč instaluje a věnuje se celkově otopnému systemu. Podle něj pri ztrate domu kolem 8 kw jsou rocni ušetřené náklady jsou někde kolem 5-6 tis. (pri topeni krbem do akumul. a el. ) Coz je za 10 let dejme tomu 60 tis za 30 let dejme tomu 200tis.
(ano pohodlí jsem si vedom) ale TČ z Činy nechci střední cesta se da těžko posoudit a Nibe a spol jsou dráha. Jak píšu nejsem rozhodnut a zvolit si dobré topení je vlastně na celý život, takže je to těžké rozhodnutí.

Jiří Kubíček19. 2. 2016 16:44:42

Zdravím, nemám vůbec nic proti nějakému automatu na tuhá paliva v novostavbě, při správně navrženém výkonu a pravděpodobně se neobejdete bez akumulační nádrže, provozovat lze téměř vše, proti gustu žádný dišputát, když máte kotelnu a kde skladovat palivo. Co mne ale udivuje, jak i při neznalosti TZ domu napíšete, že TČ se vám vrátí tak za 20 let. K tomuto názoru jste dospěl jak ? Bez znalosti TZ domu a investičních nákladů na TČ, a věřte, že jsou různá TČ a rozsah investice může být taky různý, a dá se pořídit slušné TČ za velice rozumnou cenu, je to jen nějaký výkřik do tmy. Nebo jak si mám toto vaše přesvědčení vysvětlit ? Mimochodem, na kolik vás vyjde celá ta kotelna s automatem na pevná paliva, aku nádrží, pravděpodobně nějakým směšováním + veškerý instalační materiál až po napojení k topné soustavě + cena práce + komín ? Podle mne to daleko od ceny TČ nebude, ale komfort je trošku někde jinde. Víte, u domu s cca 200m2 užitné plochy se dají předpokládat relativně velké TZ (např. cca 7-8 kW), když to nebudete hnát do nějakého pasivního standardu, takže předběžně bych si tipnul, že to TČ by se vám vyplatilo ze všeho nejvíce a to po všech stránkách.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama