VPC založení zdiva

Autor: Popo (2 příspěvky)
Kategorie: Hrubá stavba
7. 2. 2016
26 komentářů
Dotaz

Ahoj všem stavebníkům,

Letos začínám s hrubou stavbou. Stavět budu z VPC 240 a 115 od KM bety. Momentálně jsem ve fázi objednáváni materiálu a řeším otázku jaký materiál objednat na zakládací vrstvu. SENDWIX THERM, které výrobce nabízí jsou neskutečně drahé. Existuje nějaká vhodná alternativa? A taky je nutné toto zdivo dávat i do vnitřních prostor pod nosné a nenosné zdi? A jak je to s 2NP - je nutné dávat toto zdivo i do druhého podlaží? Ptám se proto, protože v projektu nemám o zakládacím zdivu ani čárku. O tom, že se tam dává jsem se dočetl až tady na svépomoci.cz.

Předem děkuji za radu.

Architekt Kožíšek13. 12. 2020 7:26:18

Omlouvám se, že do toho tak vstupuji, ale proč řešíte složitě založení 1.ho šaru, když můžete zateplit sokl dostatečnou tl. a do dostatečně hloubky z venku?. Princip zateplování hovoří jasně, že nejvíce tepla uniká stropem, méně stěnami a nejméně podlahou. Pokud tedy u soklu zateplím extrudakem z venku, nechť mi někdo pomoci izolinií dokáže, kde ten tepelný most vzniká, protože podloží domu má teplotu stabilní a nepatří do obálky, která je zateplená.
Přijde mi totiž, že se tu řeší abstraktní problém, který nebyl exaktně ověřen, takže z opačného konce.
Kožíšek

Kudykam20. 7. 2017 7:59:37

Líbí se mi založení zdiva na Ytongu P6-650, jen mě trochu trápí jeho unosnost 6Mpa oproti zbytku VPC cihel s 15MPa. Nehledě na to že vlhkost nosnost ještě snižuje.

Markéta a Michal17. 7. 2017 14:03:07

Nejste náhodou někde z okolí Mělníka/Prahy? Případně nemáte radu na někoho, kdo by nám pomohl s kvalitním založením stavby z VAPIS IZO? :-)

L. a I.

L. a I.2. 4. 2016 20:00:36

@daja: Je to z duvodu tepelne izolace zdiva od zakladove desky. Klasicke VPC by prenaselo chlad z desky do zbytku sten domu.

Normalne Vapis prodava i izolacni cihly, ale jsou neskutecne drahe. Tak nas projektant vymyslel zpusob zalozeni na Ytongu, coz splnuje presne co je potreba za mnohem nizsi cenu. Jen je potreba vzit ten nejpevnejsi Ytong, protoze pak na nem stoji cely dum ;-)

daja2. 4. 2016 15:01:47

chci se zeptat, proč se ta první řada zakládá z Ytongu či jiného, proč ne přímo z VPC ?

L. a I.

L. a I.14. 2. 2016 11:56:59

@Stas: Ocividne v tom maji vsichni chaos jen vy jste letadlo. Soude i podle Vasich jinych prispevku zde na serveru je lepsi s Vami nepolemizovat a ignorovat Vas.

Stas14. 2. 2016 11:15:24

Při vší úctě, máte v tom chaos, neexistuje stabilní počasí a vlhkost je na celém světě! Čím tepleji, tím je víc vlhkosti ve vzduchu, ale nechme to na stavebnikovi. P.S: stavim uz nejakou tu stavbu ze skorepin a zadny problem

Míša a Radek

Míša a Radek14. 2. 2016 10:40:23

Navštívil jsem několik zemi EU od Rakouska až po Španělské. Jediné místo, kde jsem viděl stavět tímto způsobem, byla jižní Francie, kde je téměř stabilní teplota a vlhkost v průběhu celého roku. Z vašich slov to spíše vypadá, že jste podlehl marketingovému šílenství, než si vytvořil vlastní názor na tuto věc a papouškujete pouze jednotlivé odrážky v propagačních listech tohoto „zázračného výrobku“.
Myslím, že nemá smysl v této diskuzi dále pokračovat a nechme výsledné rozhodnutí na stavebnících a jejich zdravém úsudku.

RP

Stas14. 2. 2016 9:45:39

méně je jedno jak stavite, myslel jsem ze chcete stavet dobře, ale klidne si stavte draho...

Stas14. 2. 2016 9:44:31

prominte, ale podle reakce nevite o tomto systemu stavby vůbec nic. Není zadny problém napojeni oken a dveri, nechci nikoho poucovat,zjistete si to sami. Co se tyce vytapeni a akumulace, rad si ohreju vzduch v mistnosti nez nahrivat steny. Potom ma smysl regulace vytapeni a jeji účinnost. Kondezacni zona vznika prave ve zdivu s vnejsi izolaci a vnitrni vlhkost se soustreduje do sten a vnejsi izolaci se spolehlive uzavrena....
O vybetonovani se jedna jen u zakladu, asi jste nepochopil podstatu technologie. To ze stavebnici v drtive vetsine pouzivaji nespravne stavebni konstrukce je v chybe a neznalosti projektantu. Skorepinovy systém se pouziva od 50 leta zacalo se s nim stavet ve Francii. Od te doby jsou bohate zkusenosti s celou radou problemu stavby , ale tady na to není prostor. Klidne si stavte z ceho chcete, jsou to hlavne peníze stavebniku, ja jsem jen nabidl jiny pohled. Je to na vas jak s tim nalozite

Míša a Radek

Míša a Radek14. 2. 2016 9:07:01

@Stas:K samotné variantě zateplení z vnitřní strany. Položte si otázku, proč ze 100% lidí, co chtějí zateplit obvodovou stěnu, jich 99,8% zatepluje z venkovní strany? Při provádění vnitřního zateplení se potýkáte hned s několika vážnými problémy. Především je to řešení detailu napojení oken a dveří (stejně tak jako u jednovrstvého zdiva s vnitřní izolací v cihle) nebo napojení stropní konstrukce na zdivo. Dalším problémem je totální potlačení akumulačních schopností materiálů. Věřím, že dost velká část lidí, pokud se rozhodne pro zděnou stavbu, očekává nejen tuhost a pevnost celé stavby, ale i možnost využití akumulační hmoty.
Tím největším, abych řekl zásadním, problémem je dle mého názoru tepelně vlhkostní posun kondenzační zóny do vnitřní strany interiéru.

Pokud by někdo chtěl potlačit tepelný most u VPC tím, že provede vybetonovanou skořepinu s vnitřním zateplením, narazí na obrovské množství problémů a toto řešení je nevhodné.

S pozdravem
Ing. Radek Partika

L. a I.

L. a I.14. 2. 2016 8:38:34

@Stas: Ano, "tepelne tvarovka" je to, o cem se zde celou dobu bavime.

Nevim co mate spolecneho se skorepinovym zdivem, ale uz mu tu prestante delat reklamu ;-). Nikdo se o nem v teto diskuzi nebavil, VPC pasky rozhodne nezaruci vlastnosti, ktere nabizeji plnohodnotne VPC a izolaci dovnitr zevnitr bych si vzivote nedal.

Stas14. 2. 2016 7:40:24

P.S. abyste nemel tepelny most v rohu mezi konsstrukci podlahy a zakladovym pasem, musite dat mezi zakladovy pas a zdivo VPC dát tepelnou tvarovku, tim přerušíte tepelny most. Tomuto se vyhnete když budete mit izolaci domu na vnitrni strane. VPC je pekny materiál, ale stavi se z neho hodne draho. Ja osobne bych toresil celoskorepinovym zdivem a na stenu bych dal VPC pasky, pokud chcete takovy povrch a cela stavba vas materialove vyjde na zlomek ceny

Stas14. 2. 2016 7:26:49

Zdravím, pokud myslíte základy, udelejte je také ze skořepinových tvárnic jako ztracene bedneni. Z praxe mam vyzkousene jako nejrychlejsi, nejpevnejsi a nejlacinejsi stavebni materiál a nasledne VPC uz použijete podle stavebni technologie

Popo13. 2. 2016 20:38:23

@Stas: ale já nechci nahrazovat všechno zdivo. VPC mi vyhovuje. Pouze jsem chtěl doporučit nějakou vhodnou alternativu pro zakládací zdivo. V tomto směru je VPC drahá záležitost.

S projektantem co mi zpracovával projekt se už asi nedomluvím, důvody zde nebudu ani nechci řešit.

Pane Partika kdybych měl zájem o tzv. revizi projektu, co by to obnášelo? Na stránkách máte uvedeno, že projekční činnost provádíte v rámci celé ČR. bylo by možné se na toto téma pobavit mimo toto vlákno? Můžete mi napsat na popo49@email.cz rád bych se s Váma domluvil na podrobnostech, pokud je to možné. Předem děkuji.

Stas13. 2. 2016 17:23:14

Souvislost je jako alternativa k VPC

L. a I.

L. a I.13. 2. 2016 17:12:58

@Stas: Muzu se zeptat, jak Vase prispevky souviseji s nasi diskuzi o VPC? ;-)

Stas13. 2. 2016 15:48:11

Podívejte se po skořepinové betonové tvárnici

Stas13. 2. 2016 15:25:12

Nosné stěna 200 mm + 10-15 cm vnitřní izolace je možné postavit za 600 Kč/m2 s DPH + práce

Míša a Radek

Míša a Radek12. 2. 2016 23:23:51

Ahoj stavebníci,

dovoluji si na vyžádání vstoupit do diskuze. Ytong i Liapor jsou použitelné varianty zakládání zdiva pod VPC. Záleží pouze na tom, jakou se Vám podaří sehnat sleva na ten či onen materiál. Vše stejně musíte založit na zakládací maltě 10MPa (ojediněle 5 MPa).

Kvalita zdiva Vapisu a KM bety je již v dnešní době srovnatelná. Jen na jedné z realizaci předsazené montáže jsem viděl u francouzského okna odskočit rohy KM beťáckých cihelpři montáži oken a po konzultaci se stolařem Vašíčkem (okna optiwin) mě bylo sděleno, že s tím občas mají problém. Obecně se však dá říct, že KM beta rozšířila svůj sortiment do stejné míry jako Vapis a je rovnocenným protihráčem.

Jsou dva základní důvody, proč se VPC zdivo zdí na tupo. První je, že díky namodulování každé strany po 250mm odpadá řezání rohů a tím i pracnost provádění. Díky systémovým půlkám se vše urychluje.
Druhý a možná více podstatným důvodem je nerovnoměrné sedání zdiva. VPC je velice pevný a houževnatý materiál a trvá mu delší dobu, než si kompletně posedá. A celá tato věc se sedáním je umocněna stropní konstrukcí, která v každé místnosti roznáší zatížení pouze do dvou stěn a zbytek nosných (obvodových) stěn je zatížen méně. Pokud se použije zdění na tupo s plíšky ve spárách, dojde k rychlejšímu dotvarování zdiva a po následné aplikaci omítek nevzniknou případné trhliny.

S výběrem zdiva, potažmo zakládacího šáru se určitě obraťte na svého projektanta, aby Vám Ytong, Liapor nebo jiný materiál potvrdil, jako nejvhodnější řešení (bez bližších znalostí Vašeho domu se nedá rozhodovat).

S pozdravem
Radek Partika
www.atelier-partika.cz

L. a I.

L. a I.12. 2. 2016 22:41:13

Co se tyka prvni rady, tak puvodne jsme od p. Partiky meli doporuceny material Porit 600 175x500x250. Vychazel levneji nez izolacni tvarnice od Vapisu a mel stejne parametry co si pamatuji.

Bohuzel ho nebylo mozne sehnat, jedine obchodni zastoupeni bylo v praze a to bylo naprosto neochotne ho jakkoli dodat. Dodavaji jen do Bauhausu, kde zase nebylo mozne jej odebrat, protoze ten konkretni Porit 600 nemeli skladem a objedavali jen po celych kamionech. Proto jsme presli na Ytong.

Ohledne prevazovani, nekde jsem to cetl a diskutoval i s p. Partikou. Podle vseho je to zrejme jedno, ale jak padlo nize, pokud chcete dum v modulu, nesmite prevazovat. Za nas urcite doporucuji mit cely dum modulo, protoze se pak vubec nereze a jedete dum jako stavebnici. Projekt jsme meli nachystany tak, ze jsme u kazde zdi videli presne pocet "cihlicek" a podle toho jen skladali.

Stavebni otvory asi zavisi i na dverich a take na cihlach. My tim ze jedeme 25cm cihly, mame otvor delitelny 25 (ale vyssi nez uvadite kvuli me vysce) .

@PCA: Tahat se s tou 240P bych fakt nechtel ;-)

Popo12. 2. 2016 20:53:05

Díky, Tak zatím je ve hře LIAPOR nebo YTONG a co třeba další alternativy? Byl bych rád kdyby se k této problematice vyjádřili i nějací projektanti. třeba pan Partika, kterého jsem viděl odpovídat již v jiných vláknech. Dům je patrový, ale to by asi neměl být problém, vždyť s YTONGU se staví i patrové domy.
Jinak když hledím na stránky KMBeta tak tam stále doporučují převazováni (což by mi ani nevadilo - modulově to u 240 vychází). Tuto informaci o nedoporučováni převazováni jste slyšel/našel kde? Nerad bych totiž objednal cihly určené k převazováni, když už to údajně nedoporučují.
A ještě dotaz ohledně stavebních otvorů pro dveře. Našel jsem dva údaje buď 2020 nebo 2030 mm? bere se tento rozměr od roviny budoucí podlahy nebo je počátek o něco níže než je podlaha (aby byl práh dveří zapuštěn v podlaze)?

PCA12. 2. 2016 20:47:07

Ahoj,
zdil jsem z KM Bety, přesnost naprosto bez problémů, neviděl jsem žádný rozdíl mezi těmito bloky a těmi od Kalksandstein, ze kterých zdil kamarád (a já měl možnost si to vyzkoušet). Zdil jsem z bloků 115 (příčky),175 (štítové zdi) i 240P (centrální zeď z plných VP cihel je opravdu mazec, to lze dělat asi jen svépomocí, žádný zedník by to nejspíše nerozdýchal ;-)
Základem je samozřejmě kvalitní založení první řady, pak není problém. Jediné na co jsem narazil u 175 jsou občasné otřepy kolem dutiny v cihle, které vám mohou blok rozhodit. Stačí ale si na to dávat pozor a když tam nějaký výstupek je, tak ho srazit lžící. Příčkovky jsou malé, tj.náchylnější na přesné osazení, stačí ale správně nanášet 2mm lepidla a vše se srovná (u 175 a 240 stačí házet jednu cihlu za druhou, srovnají se samy :-)
Založení mám na Liapor tvárnicích (KM-115/175/240), vím, že se zakládá i na Ytong, ale nemám rád materiál, který jde upižlat nožíkem, zvlášť když je to první řada (staticky to ale samozřejmě také ok).
Rohy domu jsem převazoval, centrální zeď uprostřed je připojena k obvodovým na tupo. Můj osobní názor je, že je to úplně šumafuk. Na tupo je to jednodušší, pokud stavíte přesně na modul cihly, což nebyl můj případ - musel jsem se vejít do proluky mezi domy.
S žádným výrobcem VPC neuděláte chybu a až budete mít vyzděno a mezi tou masou VP materiálu, budete si připadat jak na hradě!

L. a I.

L. a I.12. 2. 2016 17:43:31

Zdravim,

nam na tom YTONGu stoji take 2 patra a melo by to byt podle statika v poradku.

Co se tyka zakladani, tak my to tam kde jsou dvere, hs-portaly nebo francouzska okna nemame. Mame take 25cm podlahu a v techto mistech bude mit purenit (dodava si dodavatel oken). Mrknete treba na tyto fotky, tam to jde videt (https://www.vodnici.net/2016/01/nove-hracky-lagris-okna-a-vypinace/)

Ohledne rozhodovani, KMBeta je urcite levnejsi, s presnostni netusim, ale duvod byl hlavne ten, ze Vapis ma 2x vyssi hustotu/tuhost nez KMBeta. Co jsem cetl a i podle doporuceni naseho projektanta, tak se KM Beta pry uplne nehodi na predsazenou montaz, protoze diky mensi tuhosti byva problem s vylamovanim pri vetsim zatizeni.

Jeslti je to pravda nebo jestli se to treba jiz zmenilo netusim, ale u Vapisu je to jistota. Kdyz jsem ted delali drazky na elektriku, tak Vapis je tuhy poradne :).

Co se tyka presnosti, tak VAPIS je presny urcite hodne a vysky prickovek/nosnych cihel jsou naprosto identicke.

Dalsi problem byval u KMBety jeste s tim, ze doporucovali cihly prevazovat, takze nesel dum napocitat na modul. Ale tusim ze pred pul rokem zhruba KMBeta otocila o 100% a najednou zase prevazovani nedoporucuji ;-)

Popo12. 2. 2016 10:09:52

Diky za odpověď. Kouknu na Váš blog - možná načerpám spoustu inspirace. Jen jsem se ještě zapomněl zeptat zda je nutné tyto cihly cpát i pod francouzké okno nebo prostoru pod dveře? Čistou podlahu budu mít o 25 cm výše než je deska z toho vyplývá, že rám okna bude 25 cm nebo méně (zatím nevím kolik se dává rám fr. okna pod rovinu podlahy) nad základovou deskou. Nebo tento prostor stačí vyzdít obyčejnou VPC cihlou?

Jinak píšete, že cihly jste měli od VAPIS. Dělali jste si srovnáni s KM Betou a ten VAPIS byl zkrátka výhodnější nebo jste o KM Betě vůbec neuvažovali? Existují totiž dva tábory lidí. Jeden tábor tvrdí, že VPC od KM Bety nejsou přesné a ten druhý tvrdí, že s přesností nebyl žádný problém.

Prosím všechny ty, kteří stavěli z VPC od KM bety, aby sem napsali své zkušenosti s přesností cihel.

Díky

L. a I.

L. a I.10. 2. 2016 19:28:07

Dobry den,

take jsme to resili (mame stavbu z VPC 175 a 115 od Vapisu) a nakonec mame zalozeno na YTONG P6-650. U nas byl jen problem s rozdilnou sirkou, takze jsme horni cast tvarnice serezavali.

Zakladaci tvarnice jsme davali jen v 1NP a jen pod nosne zdi. Prickovy jsme zdili rovnou na desku (na IPU). 2NP je pak uz zalozeno cele jen na desce.

Pokud byste se chtel mrknou na rezani/zakladani, tak viz nase clanky na blogu, je to tam i s videem ;-)

https://www.vodnici.net/2015/08/zakladani-rohu-aneb-drama-ktere-se-nekonalo/
https://www.vodnici.net/2015/08/prvni-sar-a-dodavka-vpc/

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama