Volba topení. co by jste mi doporučily?

Autor: Dino007 (2 příspěvky)
4. 2. 2016
10 komentářů
Dotaz

Mam v planu stavět tento přízemní malý domek z ytongu 300 pdk plus 16-20 cm EPS. V první fázi jsem chtěl topení udělat tak, že bych dal přímotopy , a k tomu horkovzdušné rozvody. Ale zároveň bych chtěl mít jen krbová kamna, a ne vestavěnou vložku. Tudíž jsem chtěl nad kamny udělat nasávání a hnád teplo od stropu z obýváku do ostatních místností.

Teď se mi to trošku rozleželo v hlavě , a začal jsem uvažovat nad kamny s výměníkem a radiátory, v kombinaci s elektrokotlem.

Podotýkám , že rady typu akumulační nádoba s podlahovkou slyšet nechci. Na akum. nádrž nemám místo, a ani bych ji nechtěl.

Do čeho by jste šli vy? A kolik KW krbovky hledat abych tím domek vytopil. Dřeva dost mám :-¨)

Přílohy

PDORYS.pdf

Jiří Seifert15. 2. 2016 14:43:23

Zdravím,

a co tak vytápění - infratopení. Nesálavé panely, na strop či stěny, ohřívají stěny, předměty a podlahu- ne vzduch. Do Ytongové stavby ideální, jen je potřeba alu folie do podlahy. Malé pořizovací náklady a provozní též. Známí to mají již 8 let, bez druhého zdroje tepla. Ohřev vody díky nízké sazbě klidně bojlerem či průtokovými ohřívači.
Co se týče krbu, má pan Kubíček naprostou pravdu, co nejmenší výkon a jen tak na pohodu, spíše jaro-podzim. A nebo pak nějaký lihový ;-)
S pozdravem Jiří Seifert

Jiří Kubíček15. 2. 2016 11:49:10

Zdravím, já vás taky chápu, že na AKU nemáte místo, ale v tom případě krbová vložka vůbec do takového domu nepatří. Osobně mám problém v takovém domě i s klasickými krbovkami, ale pro občasné zatopení a pro radost to dokáži pochopit. Plyn sice u vás není, ale stejně by se vám nevyplatit, to už rovnou můžete pořídit TČ. Takže bude se opakovat, ale rozumné možnosti máte jen tyto (ke všem si můžete dát navíc krb pro radost s malým výkonem - maximálně do 4-5 kW, jestli chcete):
1) teplovodní podlahovku s elektrokotlem (časem můžete klidně přejít i na TČ)
2) teplovodní podlahovku s nějakým levným čínským TČ nebo předělanou klimoškou
3) el. podlahovku nebo přímotopy
4) 1. a 3. možnost doplněná klimoškou
Rozhodnutí je jen na vás, jen vám doopravdy vřele doporučuji, nedávejte si do takového domku krbovou vložku, a už vůbec né bez AKU nádrže. Je to drahé, je to nekomfortní a to už vůbec nemluvím o pravidelné kotelně a nepořádku v obýváku, a skladování paliva někde u domu. Hlavně ten nejdůležitější důvod, co budete dělat s přebytky výkonu takové vložky při krytí TZ do 2 kW většinu topné sezóny ???

Pavel

Pavel15. 2. 2016 4:47:19

Teplovodni podlahovka neni mimo. Jen je mimo v kokbinaci s kamny bez akunadrze. Osobne bych sel do teplovodni s elektrokotlem a kamny. Treba za pqr let udou Tac za hubicku.

xdoubekp14. 2. 2016 19:17:13

Pane Kubičku,
mohl bych Vás rovněž požádat o názor k volbě topení. Podrobnosti bych Vám poslal mailem.
Děkuji.
Pavel
email: pavel.doubek@post.cz

Dino007

Dino00714. 2. 2016 18:49:18

Pane Kubičku , já vás chápu , a plně tomu rozumím , ale nemám místo na akum. nádrž. Už tak ten domek je jak byt. Ale já ho tak malý chtěl, hlavně kvůli nákladům na vytápění. U mě je jediná možnost elektrika, plyn u nás není. Jak říkáte, teplovodní podlahovka bez AKU je na nic . tudíž bych dal ty primotopy a k tomu doplňkové krbova kamna, krbova vložka se mi také moc dělat nechce, a na tepelné čerpadlo nemám finance. Je to těžký rozhodování, ještě mám ale čas , budu teprve zdit stěny

Jiří Kubíček7. 2. 2016 14:45:23

Zdravím, jestli chcete u domu s tak malými TZ topit hlavně kamny a dělat si v obýváku kotelnu, je to vaše volba, jsem zvyklý na plně komfortní řešení, ale proti gustu žádný dišputát. Kombinovaný bojler k výměníku klidně připojit můžete, ale TUV odebíráte jen občas a bojler moc velký objem mít nebude, takže pro uložení případného přebytečného tepla z výměníku je to celkem k ničemu, jen budete levně ohřívat TUV.

Vy nesmíte zapomenout, že většinu topné sezóny budete pokrývat TZ jen 1,5-2 kW, Ta uváděná kamna mají nominální výkon 7 kW, výkonový rozsah 3-10 kW a výkon do výměníku maximálně 5 kW. Jestli chcete topit hlavně těmito kamny, teoreticky to asi možné bude, ale budete je muset pořád dusit na minimální výkon a i tak bude bez AKU hrozit problém s přetápěním. Ale můžete topit naprosto nekomfortním stylem, jako u starých domů, a to tak, že zatopíte jen večer, dům se vám pořádně vyhřeje, kamna necháte během noci vyhasnout a dům pomalu vychladne na určitou teplotu, než opět znovu večer zatopíte. Takže v domě nebudete mít stálou celodenní teplotu, ale různě kolísající v rozmezí cca 5°C, osobně si takto komfort nepředstavuji, ale je to vaše volba. S AKU nádrží byste byl na tom podstatně lépe, protože byste si ji během večera natopil a pak by si systém postupně topnou vodu odebíral až do nového natopení nádrže, teplota by během celého dne byla v domě podstatně stálejší.

Vždy se mi líbí, jak se někdo odvolává na nějaké sousedy nebo kamarády. Vy znáte TZ toho domu ? Jaký je výkonový rozsah těch kamen ? Je v domě AKU nádoba a jak velká ? Jak často se v těch kamnech topí ? Na jakou teplotu je dům vytápěn ? Jak kolísají teploty v domě během dne atd. ? Dost si nedovedu představit, jak se komfortně vytápí dřevostavba o malých TZ kamny s výkonem 11 kW a bez AKU nádrže, když navíc dřevostavba má dost omezená akumulační schopnosti. Jedině tak stylem vytápění někde na chalupě, kdy se to večer pořádně roztopí, je v domě vedro jak blázen, pak to rychle vychladne a ráno a přes den je v domě zase relativní zima. Opět opakuji, jestli si někdo takto představuje komfortní vytápění v novostavbě s malými TZ, tak je to jeho věc, osobně upřednostňuji celodenní teplotu bez větších výkyvů, a hlavně komfortní a bezobslužný způsob vytápění. Takový dům si díky malým TZ a malým nákladům na vytápění o takový způsob vytápění říká, tak proč to prznit nějakými kamny s velkým výkonem, pravidelným nepořádkem v obýváku a teplotou v domě jak na houpačce.

Dino007

Dino0077. 2. 2016 8:05:28

Dobře tedy , takže buď bych dal krbova kamna , a primotopy , ale jelikož chci spíše jen topit tím dřevem , tak co kdybych dal 7 kW kamna aquaflam s vymenikem , a připojil je přes kombinovaný bojler , kvůli tomu pretapeni a kvůli tomu že nemám místo na aku nádrž.tyto kamna do prostoru dávají jen 2kw, což by mi vytopilo obývak, kuchyň , i chodbu , a do ložnice a pokoje a koupelny supnout radiátory.

Kamarád má podobný dům , půdorysně o 20 m větší, dřevostavbu, a má dané primotopy, které za 3 roky nezapnul ještě, a k tomu má volné lozena krb. Kamna, 11kw ,bez jakýchkoliv rozvodu teplého vzduch. A vytopilo tím ten domek krásné .

Jiří Kubíček6. 2. 2016 19:49:03

Zdravím, tak jsem se v odhadu TZ téměř neminul, za těhto okrajových podmínek: venkovní výpočtová teplota -15°C, vnitřní 21°C, bez rekuperace, vnitřní objem vzduchu cca 230m3, intenzita větrání 0,3 1/h vycházejí TZ domu cca 3,8 kW, při vytápění na 22-23°C cca 4 kW. Vy jste právě na té hranici, kdy není jednoduché se rozhodnout, zda jít do čistě el vytápění (přímotopy nebo el. podlahovka) nebo už teplovodního kvůli možnosti změny zdroje vytápění, i kdybyste měl zatím použít jen elektrokotel. Všechny uvedené možnosti lze doplnit uváděnou klimoškou a v případě ohřevu TUV lze el. bojler nahradit bojlerem s vestavěným TČ (úspora cca 50% nákladů na ohřev TUV). Každopádně z již uvedených důvodů krb maximálně jen pro radost bez vložky a s malým výkonem, stejně ani nemáte místo na AKU nádrž, kam byste mohl skladovat přebytky tepla alespoň z vložky, topení do vzduchu se prakticky regulovat moc nedá. Jinak těch 8,58 MWh z PENB bude předpokládám dodaná energie na vytápění, z toho ale těžko vypočítáte nějaké náklady, když člověk nezná veškeré podrobnosti o výpočtu toho konkrétního PENB (kolik je započítaných zdrojů, s jakou účinností atd.).

Zde je nějaké orientační srovnání nákladů na domácnost při TZ 4 kW a 3 osobách v domě (je v tom vytápění, ohřev TUV, ostatní spotřeba a paušální platby):
- elektrokotel a teplovodním systémem (nebo přímotopy nebo el. podlahovka) + el. bojler - celkem cca 31.000,-Kč, když místo el. bojleru použijete bojler s vestavěným TČ, můžete si odečíst cca 3-3.500,-Kč, když do největšího otevřeného prostoru v domě dáte klimošku, můžete si odečíst dalších cca 4-5.000,-Kč
- TČ vzduch/voda - celkem cca 19.000,-Kč, úspora oproti samotné elektřině cca 12.000,-Kč, takže by t muselo být dost levné TČ, aby mělo trochu slušnou návratnost (tak do 120.000,-Kč i s ohřevem TUV, navíc to předpokládá všude podlahovku, aby to mělo lepší účinnost)
Plyn ani neuvádím, protože při vašich TZ ty náklady budou jen o trošku nižší a celková investice nesrovnatelně vyšší než u elektřiny (cena přípojky, komína atd.). Navíc tu jsou při nízkých TZ problémy s cyklováním kotle. Nějaké podklady pro rozhodování máte, už je to jen na vás.

Dino007

Dino0076. 2. 2016 17:49:13

Dum bude v lokalitě Boskovice - Hrádkov PSč 68001, podlahova plocha domu 90 m čtverečních, světlá výška 2,5 metru, bez rekuperace , měrné TZ 81,3 W/K,


Na vytápění je spočteno ve štítku 8,58 MWh/rok.

V domě tři lidi plus kočka

Jiří Kubíček4. 2. 2016 20:09:54

Zdravím, těžko lze doporučovat něco bez takových základních údajů, jako jsou tepelné ztráty domu a počet osob v domě. Jestli máte vyhotovený PENB, dají se z něho TZ lehko dopočítat, stačí jen dodat tyto údaje: kde dům stojí, zda bude mít rekuperaci, čistá vnitřní vytápěná plocha, světlá výška, celkové měrné TZ prostupem v jednotkách W/K, které jsou uvedeny v tabulce s ochlazovanými konstrukcemi v protokolu PENB. Můj osobní odhad je, že to bude bez rekuperace cca 4 kW, ale chtělo by to upřesnit.

Obecně platí, že právě přibližně od TZ 3,5 - 4 kW byste měl už volit nějaký teplovodní systém kvůli možné změně zdroje vytápění. Osobně jsem spíše pro podlahovku než radiátory, protože do podlahovky stačí menší teplota topné vody a některé zdroje vytápění mají díky tomu vyšší účinnost, ale ani s nízkoteplotními radiátory neuděláte chybu.

Co se týká krbovek, doporučuji jen něco pro radost a s malým výkonem. U krbu s teplovodní vložkou hrozí problémy s přehříváním domu. Většinu topné sezóny budete pokrývat jen poloviční TZ, než jsou výpočtové, takže u vás třeba jen cca 2 kW, navíc určitý výkon jde do vzduchu a další do teplovodní soustavy, a do vzduchu především jen v určité části domu. Co pak chcete s tím přebytečným výkonem dělat, sálavé teplo téměř nevyvětráte a pravděpodobně byste se neobešel ani bez nějaké pořádné AKU nádrže. Když vezmete v potaz všechna ta hrozící negativa a celkovou cenu takové soustavy a navíc nekomfortní, tak se to podle mne vůbec nevyplatí.

Takže to chce upřesnit TZ domu a počet osob v domě, podle toho lze pak určit nějaké přibližné provozní náklady a zda si ještě můžete dovolit vytápět jen elektřinou nebo spíše nějakým jiným zdroje vytápění s teplovodní soustavou. Možná je též kombinace el. vytápění, nebo teplovodního systému s elektrokotlem, s nějakou klimatizací, které bude v létě chladit a v zimě vypomůže za levné provozní náklady s vytápěním (princip TČ vzduch/vzduch). V případě, že byste měl i rekuperaci, tak je možnost nějaké aktivní s ohřevem TUV, chlazení a přitápěním vzduchem.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama