z čeho udělat podlahu v půdní vestavbě

Autor: venca (5 příspěvků)
11. 1. 2016
9 komentářů
Dotaz

dobrý den,

během rekonstrukce rodinného domku přes 100let starého jsme zjistili že trámy máme směrem k venkovní zdi uhnilé. Tak se vytrhali prkna, vybrali hobliny, shodil se strop (palach s drátovou mříží) a teď se vymění trámy, některé půjde pouze zkrátit a posunout.

Rozteč mezi trámy je cca 75cm , nad chodbou asi 1m s tím že nad chodbou bych asi ponechal původní strop. na ostatní zespodu sádrokarton.

Mám na to zase nabýt původní prkna a až na ně dát OSB desky a nebo prkna již nedávat a dát OSB přímo na trámy ? Jsem si vědom toho že trámy budu muset vodováhou vyvážit. OSB dát asi dvě vrstvy, křížem, jak jsem si nastudoval, jakou doporučujete tloušťku ? A co mezi trámy dát izolaci ? tepelná izolace není příliš třeba, neboť spodní patro bude též obytné. A co izolaci proti hluku ?

Přílohy

P1170269.jpg

Jiří Kubíček19. 1. 2016 15:24:06

Zdravím, ty síly OSB už jsem psal v jednom z předešlých příspěvků, na tem podklad na trámy 22 až 25 mm, tu roznášecí plovoucí desku udělejte ze dvou vrstev o síle 12-18 mm. Jinak též nejsem profík v TZB, jen je to dlouhodobě mé hobby.

venca19. 1. 2016 11:47:54

pane Kubíček neomlouvejte se, chyba je na mé straně, předpokládal jste člověka co zná alespoň základy stavení činnosti. Jsem elektrotechnik a ke stavitelství mám hodně daleko takže ledacos musím mít polopatě abych to pochopil správně.
Takže zespodu dát na rastr sádrokarton, mezi trámy minerální vatu kvůli hluku (bude vytápěné obojí takže kvůli izolaci to nepotřebuji) na trámy nabít jednu vrstvu OSB, na to položit protihlukovou vrstvu a na ní položit křížem dvě vrstvy OSB a s tím že se přišroubují k sobě a nikoli dolů přes tu protihlukovou vrstvu.
Na to se potom dá dát miralon a plovoučka nebo jiná podlahová krytina.
ještě pora´dte jak silné vrstvy těch OSB desek.

Jiří Kubíček14. 1. 2016 12:36:22

Zdravím, vysvětlil už vám to p. Veber. Já se jen omlouvám, že jsem to asi popsal tak, že to vyznělo, že ta plovoucí roznáčecí deska ze dvou vrstev OSB desek bude prošroubovaná přes kročejovku až dolů. Bylo to ale myšleno tak, že budou spolu sešroubované jen ty dvě vrstvy desek, které tvoří pevný plovoucí celek oddělený od ostatních konstrukcí. Postupy jsou různé, dají se použít desky bez perodrážky, ale lépe se pracuje s deskami s perodrážkou. Dále je možné vše jen lepit bez použití vrutů, nebo kombinace obojího (zde se pak lepí jen perodrážky k sobě a obě vrstvy k sobě se šroubují - zde se ještě doporučuje dát mezi desky slabý mirelon kvůli případnému vrzání, ale když to bude právně sešroubované a správnými vruty, není to nutné). Též existuje systém s okrajovým páskem kolem stěn Akufloor atd., bližší informace, např. zde:
http://www.levnestavebniny.cz/data/upload/ke-stazeni/osb_eco_technicky-katalog_cz%5B1%5D.pdf
http://ke-stazeni.rockwool.cz/media/409446/akufloor-lehka-akusticka-podlaha.pdf

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber14. 1. 2016 8:54:47

Ta vrchní vrstva OSB nad izolací se nemůže skrz izolaci kotvit, Musí být tuhá a bez deformací při užívání sama o sobě. To je přesně ten typ konstrukce, na kterou se užívá termín "plovoucí podlaha". To Vám i zajišťuje mírný pohyb celé desky bez ohledu na samu nosnou konstrukci, to vás i zvukově i tepelně separuje od zbytku stavby.

venca14. 1. 2016 6:06:35

ještě se zeptám jako laik možná blbě. Pokud ta vrstva OSB desek co bude nad tou kročevovou vrstvou ( např. steprock HD jak uvádí Jiří Kubíček) přišroubována zkrs tuto vrstvu vruty do té vrstvy pod tím tak se nebude přenášet hluk právě přes toto uchycení ?
jaké tedy mají být jednotlivé vrstvy a jak nad sebou ?

Jiří Kubíček12. 1. 2016 13:08:08

Zdravím, předpokládám podle fota, že podkroví bude obýváno a vytápěno. Vy byste měl jednak řešit útlum kročejového hluku, dále též vzduchovou neprůzvučnost. Takže vzduchovou neprůzvučnost vám vyřeší např. minerál mezi trámy (kolem 10 cm) + částečně kročejovka, když bude též minerální. Samotná kročejovka, i když bude minerální, vám vzduchovou neprůzvučnost moc nevyřeší, a když minerální nebude, tak vůbec.

Co se týká skladby nad trámy, tak nejdříve musíte vytvořit pevný podklad pro kročejovou izolaci připevněný k trámům. Můžete tedy použít prkna natěsno u sebe jestli jsou v pořádku, nebo kombinaci prken a na to celoplošně jednu vrstvu slabších OSB desek, nebo jen jednu vrstvu OSB desek o síle 22-25 mm. Na takto pevný podklad položíte minerální kročejovou izolaci pro lehké plovoucí podlahy, např. steprock HD o síle 3-5 cm, a na to uděláte lehkou plovoucí roznášecí vrstvu ze dvou vrstev křížem přes sebe daných a prošroubovaných např. OSB desek o síle 12-18 mm, s dilatací kolem stěn. Na to už můžete použít libovolnou krytinu, třeba i tu "plovoucí" podlahu. Plovoucí podlaha ve smyslu plovoucí krytiny by šla teoreticky s nějakou tenkou kročejovkou (např. mirelonem) použít přímo na tem pevný podklad, ale to lze především u nějakého pevného např. betonového stropu, který má i úplně jiné akustické vlastnosti. V případě dřevěného trámového stropu bych to nedělal a zachoval bych postup s "pořádnou" kročejovkou a plovoucí roznášecí vrstvou.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber12. 1. 2016 10:30:14

U těch původních prken bych byl s navracením opatrnější. Pravděpodobně budou mít určité kazy, mohou být napadené a při stejné tloušťce větší průhyb. Což je nechat na nějaké další úpravy v jiné skladbě? Plovoučku ale přímo na kročejovou izolaci dát nemůžete, bude-li kročejovka dostatečně tuhá, můžete ale roznášecí desku minimalizovat na jednu desku s perodrážkou, nebo lépe na dvě opravdu tenké, třeba 2x8mm. Potom mirelon a lamely dle Vaší volby.

venca12. 1. 2016 6:09:19

a ty původní prkna mám opět natlouci nebo dát na trámy přímo ty desky OSB ? A tu roznášecí vrstvu udělat opět z těch 18mm OSB ? Jako podlahovou krytinu uvažuji o plovoucí podlaze. Topení bude s radiátory, takže žádná vyhřívaná vrstva.
raději bych měl celkovou vrstvu podlahy menší, podezdívka není příliš vysoko a každých pár cm se bude hodit.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber11. 1. 2016 20:24:49

Nejvíc se mi vyplácí vyrovnání trámů z boku přiloženými fošnami, skladba s dvěma OSB-3 tl. 18mm, kročejovka (typ podle roznášecí desky - ona trošku pomůže i proti prochládání když budete temperovat podlahu) a pak roznášecí vrstvu podle libosti (třeba s anhydritem a topnými rozvody, nebo opět dřevité desky křížem vrutované, zkrátka cokoli. Ale jde hodně o to, kolik centimetrů si můžete dovolit.