Stavební povolení Hygiena

Autor: Martin (7 příspěvků)
7. 1. 2016
50 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

Dnes mi bylo na SU oznámeno že od 12.měsíce 2015 potřebuji nově pro stavební řízení i posudek od místní Hygienické správy. Vypsal jsem tedy žádost (volnou formou) a naklusal na místní hygienu. Paní mi nejdříve řekla že se jedná jen o posudek hlučnosti vytápění v budoucím RD (Prakticky jestli budu k vytápění užívat tepelné čerpadlo či ne a popřípadě dokumentaci) ale v navazujícím rozhovoru mne upozornila na skutečnost že budu stavět domek na periferii obce a v návaznosti na silnici III. třídy. Proto prý musím ještě nechat na vlastní náklady vyhotovit měření hluku firmou a předat to na příslušný orgán hygieny, kde mi bude vyhotoveno povolení k výstavbě (samozřejmě pokud měření nepřekročí určitou mez hluku, tj, 50dB) v opačném případě musím na vlastní náklady udělat opatření aby tomu tak bylo (např. protihluková zeď či bariera).

Protože se mi toto rozhodnutí zdá nesmyslné (přeci nechci stavět u dálnice či vlakové tratě), obracím se na vaši poradnu o pomoc, jestli neexistuje nějaká klička jak se tomuto řízení vyhnout

Děkuji

Martin

Lucka20. 11. 2020 15:10:23

Dobrý den, sice jsem se s touto věci ještě nikdy nesetkala, ale i tak bych ráda nějak pomohla, proto sem dám odkaz na velmi dobrou firmu https://www.cikr.cz/sluzby/pravo-nemovitosti/, u které řeším všechny věci spojené s bytem a zajisté ji doporučuji.

alenka.zencikova12. 8. 2017 1:18:12

dobrý den
Já už to zde jednou psala ale diskuze je už dlouhá tak to zapadlo. Koukněte zde www.hlukovestudie.info zpracovali pro mne stejnou studii jakou potřebujete, která přes KHS prošla a to i přesto že jsme u jedné části domu měla překročený limit. V rámci jednání před zpracováním studie mi ovšem byla dána záruka, že pokud studii KHS neschválí tak vrátí peníze - nakonec to nebylo potřeba a i ta cena byla o dost nižší než uvádíte. U mne se ale jednalo o silniční hluk, nevím jak je to s železnicí. Pokud je ale hranice parcely 65 m od kolejí tak jste mimo ochranné pásmo dráhy - což paradoxně znamená nižší (tedy přísnější ) hodnotu limitu: 55 dB přes den, 50 dB v noci.

Janka9. 6. 2017 9:55:58

Děkuji za ochotu, nakonec se to všechno ještě zkomplikovalo, vyjádření pořád nemáme písemné žádné, všechny diskuze a zamítnutí byly jenom slovně... čerpadlo jsme přesunuli úplně jinam, paní se tvářila že by to tak mohlo být, a na vyjádření stále čekáme... a že si pak čerpadlo můžeme přemístit, pokud uděláme protihluková opatření. Nakonec nám paní vysvětlila, že se ještě bere v úvahu tónová složka hluku, u které je na hranici pozemku v nočních hodinách hodnota do 35 db, a my máme 38,2..
Tak uvidíme
Děkuji

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber8. 6. 2017 21:45:42

Ono je to trošku jinak... dlouho už platí fakt, že jedním z dotčených orgánů je KHS z důvodů zajištění ochrany sousedních pozemků a objektů před hlukem z Vaší technologie, klimatizace, tepelného čerpadla, soustruhu apod. Dlouho se nám projektantům společně s pracovníky z KHS dařilo slušně se tolerovat, my jsme dodali podklady s "rozumným odůvodněním", že je tam hlučnost na rozumné úrovni a na pozemek souseda zasahuje nanejvýš v úrovni stanovené zákonem. A úředníci z hygieny to chápali a vyhovovali nám. Pak se ale začaly množit případy, kdy se zcela legitimně ozývali sousedé, že ta hlučnost je podstatně vyšší, že se podvádělo. Také se díky služebnímu zákonu zpřísnily podmínky pro výkon práce referentů, kteří získali určitou bolestivou míru odpovědnosti za své chybné úřední rozhodnutí.

Takže je dnes v drtivé většině krajů skutečností, že umístění zdroje hluku musí být podloženo odborným stanoviskem, za něž se mohou pracovníci hygieny skrýt, aby nebyli napadnutelní za nesprávné rozhodnutí. Přináší to tedy na jedné straně zvýšený náklad na pořízení hlukové studie za zhruba 5000 Kč bez DPH, na druhou stranu je také zaručena ochrana majetku druhých a v případě nedodržení vypočítaných hlukových limitů lze snadno ukázat na viníka, jímž je v případě špatného výpočtu inženýr odpovědný za výpočet, v případě nedodržení hlukových parametrů, například volbou hlučnějšího stroje, dotyčný stavebník.

Ještě dobré upozornění... posouzení hluku je práce "od kancelářského stolu", jde pouze o matematický výpočet pro modelovou situaci podle podkladů od Vašeho stavebního projektanta, takže pokud jste z drahého kraje, klidně oslovte akustická studia v jiných levnějších oblastech republiky. Třeba ta mnou uváděná cena může být ještě nižší :-)

alenka.zencikova25. 5. 2017 21:16:33

dobrý den
Pošlete mi to vyhodnocení a vyjádření KHS na alenka.zencikova@seznam.cz projdu to a možná najdu řešení jak z toho ven.

Janka25. 5. 2017 5:20:24

Dobrý den! Začínáme s hygienou válčit také. Potřebuji prosím poradit, plánujeme výstavbu RD, vytápění tepelním čerpadlem, hlukovou studii sme na hygienu doručili, tak jak chtěli, normy hluku na hranici pozemku jsou vyhhovující, přesto paní na hygieně řekla, že dá negativní stanovisko, protože si myslí, že to nevyjde! Co s tím? Má na to právo? musí to přece nějako právně obhájit, ne jenom že si myslím...A můžeme s jejím záporným stanoviskem vůbec dostat stavební povolení, třeba za cenu, že se to op vystavění přijde změřit, a pokud nebudeme splňovat normy, budem muset udělat protihluková opatření? moc děkuji za radu.

Standa a Monika

Standa a Monika7. 5. 2017 22:26:54

Ještě tam může být trafo, tam se dokládá jen papír od výrobce, osobní zkušenost...

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber7. 5. 2017 17:53:43

Tak jsou dvě možnosti... buď máte u domu navrženou klimatizaci či tepelné čerpadlo s vnější vrtulkou, pak je povinnost prokázat, že hlučnost stroje nebude zasahovat mimo Váš pozemek. Nebo jde skutečně o opačný problém, tedy ochranu Vašeho domu před hlukem. Fabrika i silnice jsou skutečně dost daleko, ale úředník se zřejmě nepovažuje za kompetentního k tomu, aby rozhodl, od jaké vzdálenosti není třeba uvažovat o vlivu hluku z těchto provozů. To je důsledek služebního zákona, který dělá z úředníků snadné oběti jejich nepřejících nadřízených, podřízených, kolegů nebo veřejnosti, takže se pak logicky takto kryjí, aby se na ně nemohlo kdykoli ukázat prstem, že něco zanedbali.

Jitka23. 2. 2017 21:23:03

Dobrý den ,můžete mi napsat prosím ,gynevra78@gmail.com

Jsem tu na tel a zlobí to . Děkuji

alenka.zencikova23. 2. 2017 21:12:06

Dobrý den
Drahé to být nemusí, napište mi na alenka.zencikova(zavinac)seznam.cz dám Vám kontakt na levnou firmu která to vyřídila mě.

Jitka23. 2. 2017 21:05:11

Dobrý den,tak v pondělí jsme byly na hygieně,dali žádost i projekt,a hned ve čtvrtek nám psali že nam to zamítli kvůli hluku ,a vybrace,což vůbec nechápu ,máme pozemek u silnice první třídy D8, ale ta se teď otevřela tak že provoz je dost omezen , a jsme od silnice 60m žádné čerpadlo nemáme .Musíme také dělat tu studií je to hrozně drahé .

lenka313. 1. 2017 14:05:37

Ano, možnost tady je, vyřešeno i bez protihlukové stěny :)

Obludka28. 11. 2016 16:53:00

Mohla bych Vás poprosit o zmíněný tip? Začínáme s hygienou trochu bojovat.. :(
Děkuji
langrovapetra@email.cz

hejsek6. 10. 2016 9:17:32

Ahoj,
taj jsme již kladné vyjádření hygieny také dostali. Nakonec jsme měření provádět nemuseli, stačilo vyjádření KSÚS a jejich měření (stavba bude cca.20m od silnice II. třídy). Sice to bylo šílené dohadování, spousta telefonátů, ale jsou to ušetřené peníze.

Radim6. 10. 2016 9:00:19

Dobry den, meli jsme stejny problem.
Celkem levne to vyresil dokument, ktery nam zpracoval jeden clovek docela elegantnim resenim, aby nemuselo byt vypracovano protihlukove opatreni.

Radim

Katka

Katka31. 8. 2016 8:14:43

Také jsme se o tento postup pokoušeli ale bylo nám řečeno, že jim to jednak nestačí a druhak, že bychom z toho vyšli nakonec ještě hůř. Tyto plány totiž bývají hodně nadhodnocené protože se měření provádí přímo na silnicích a dopad hluku do okolí se dopočítává odhadem podle tabulek. Nebere se tedy třeba v potaz, že silnice je schovaná za kopečkem a hluk z ní na vašem pozemku je tedy minimální. Každopádně to asi hlavně závisí právě na těch samotných úřednících. U nás z té novely byli tak vyplašení, že přes ně prostě neprošlo nic co na sobě nemělo razítko. Případně pokud u vás v okolí někdo také staví, zkuste se poptat, zda hlukovou zkoušku už nedělali.

Ifko a Lůca

Ifko a Lůca31. 8. 2016 6:55:44

Zdravím, už jsem to tu v nějakém vlákně psal, my jsme tento nesmyslný požadavek obešli tak, že jsme v projektu použili údaje o měření hluku z územního plánu obce. Stálo nás to "pouze" dohadování s KHS, aby nám tento postup akceptovali. Ve výsledku bylo třeba u zpracovatele územního plánu zjistit, jakou použil metodiku pro měření hluku a to doplnit do projektu. Nemuseli jsme tedy provádět žádné měření hluku ani nechat zpracovat hlukovou studii a to stavíme 40 m od silnice I. třídy a z druhé strany nám ve vzdálenosti cca 150m vede železniční trať s lokální dopravou. Podívejte se do územního plánu, zda tyto informace neobsahuje, mohi byste tak ušetřit nemalé peníze.

alenka.zencikova30. 8. 2016 9:11:35

Dobrý den
Napište mi na e-mail alenka.zencikova(zavináč)seznam.cz a pošlu vám kontakt na člověka to Vám to udělá za poloviční cenu. Viz můj příspěvek v této diskuzi na str. 2.
S pozdravem A. Ž.

Dave30. 8. 2016 8:08:20

Moc děkuji. Zkusil jsem je oslovit, tak uvidím.

Katka

Katka30. 8. 2016 7:54:33

Zkuste stavebniny DEK. Hluková studie nás u nich vyšla na 11 000Kč + 3500Kč doplnění studie o hluk z tepelného čerpadla.

Dave30. 8. 2016 6:58:22

Dobrý den,
také mi oznámili, že musím mít hlukovou studii pro vydání stavebního povolení. Jedna firma mi dala nabídku na 25 000,- (to se mi zdá dost..). Nemáte prosím kontakt na někoho, kdo studii provádí levněji?

Děkuji

Katka

Katka17. 8. 2016 10:17:19

Myslím že žádný vzor není. Stačí zajít na stavební úřad a oni vám to vyjádření napíši vlastními slovy na papír a orazitkuji.

hejsek17. 8. 2016 9:51:16

Zdravím, mám také problém s KHS. Měření mi zařizuje projektantka, po mne požaduje vyjádření obce, že v územním plánu nemají výstavbu dalšího zdroje hluku (prům. zónu, silnici železnici). Prosím nemáte někdo vzor pro toto vyjádření?
Díky

Jakub1. 8. 2016 6:08:44

Martine, Katko a ostatní stavebníci :)
Vidím, že máme evidentně všichni stejné zkušenosti v tomto směru. Jak se říká - dej blbci funkci a vymyslí lejstro. Souhlasím s panem Veberem (podle toho, co píše, je to zkušený a vzdělaný odborník), že všechny tyhle lejstra a snimi spojená měření jsou "pro naše dobro", ale jen částečně. Stavební povolení na RD jsem řešil před několika lety. Tedy v době, kdy móda "lejster pro naší ochranu" běžela už na plné obrátky. Po mě chtěli "jenom" papír s barevnýma šipkama jako na lednici - energetický "průkaz". Postupem času jsem dospěl k závěru, že všechny tyto "nezbytnosti" nechrání ani tak nás stavebníky, ale spíš úředníky stavebního úřadu. Že si úředník odšktne kolonku "předložil" a víc se neřeší. Autorizovaný technik ví, že "oni to přece potřebují", takže proč by nenasadil fajnovou cenu. Vždyť ono to razítko taky něco stojí (ano, stojí). Takže za uspokojení úředního šimla (aby si NÁHODOU NĚKDO NĚKDY NEMOHL STĚŽOVAT) vysolíme slušnej balík. A developeři, kteří nevhodně staví domy u silnice a obyvatele pak skutečně obtěžuje nadměrný hluk? Developer potřebuje jen točit peníze, nic jiného neřeší. Jemu hluk nevadí. A studie? Tu si přece taky zaplatí, může si to dovolit. Zaplatí si jí tak, aby prostě vyhovovala. S autorizačním razítkem. A všichni jsou zase spokojeni. V dnešní době to nebude jinak. Několik let jsem pracoval v energetice. Vlastně až dosud, kdy se zabývám projekty elektro. Sám dělám výpočty pro elektrické kabely. A viděl jsem "národní kalkulační nástroj" ze kterého vypadne energetický štítek. Milión údajů a hodnot, ve kterých se málokdo vyzná. A vždycky se nějaká hodnota dá přizpůsobit "v rámci tolerance". Takže výsledek je vždy zaručen. Prostě PENÍZE SE MUSÍ TOČIT! A musíme přece počítat i s tím, že si někdo koupí dům pár metrů od kolejí a bude si stěžovat na hluk. V dnešní době, kdy host vyhazuje vrchního, je to přece normální. Já bych si asi připadal jako debil. Jaký hluk dělá vlak ví přece každý. Nebo neví?? Prostě vždycky na všechno doplatí slušný a poctivý člověk, který chce JENOM dům pro sebe a svoji rodinu. Nestaví hotel ani obchodní centrum... Přeji zdar při uspokojování úředníků. pevné nervy a plnou peněženku všem dobrodruhům, kteří se rozhodnou v dnešní době stavět dům pro bydlení... :)

alenka.zencikova24. 5. 2016 11:02:29

Dobrý den
Jak tak koukám tak nejsem sama kdo se musel potýkat s úředním šimlem. Naštěstí na KHS byla paní velmi vstřícná a poradila mi i to kdo udělá hlukovou studii nejlevěji. Mě to tedy moc levé nepřišlo - stálo to 6000 Kč ale podle toho co zde píší ostatní tak jsem z toho vyvázla ještě dobře. Studie byla hotová do týdne a po odevzdání na KHS jsem měla stanovisko do dvou dnů. Asi je to hodně o lidech, oni i úředníci jsou jen lidi a já byla na paní úřednici nejdříve pořádně naštvaná no ale asi bych se jí spíš měla omluvit protože mi zřejmě ušetřila dost peněz. Nechci zde ale šířit nějaký marketing tak pokud chce někdo kontakt tak mi napište na alenka.zencikova(zavináč)seznam.cz

Martas10. 5. 2016 8:12:28

...
u nás to bylo zhruba takto:

1)Telefonát na KHS, co po nás budou chtít
2)Posíláme poštou na KHS komplet originál dokumentaci od projektanta
3)Čekáme několik dnů, kvůli dovolené jedné z osob KHS
4)cca po týdnu bez připomínek a díky datovce má SÚ vše ihned k dispospozici a pokračujeme dále směrem k vydání rozhodnutí (nyní tedy již schne deska :) )
5)KHS odesílá zpět komplet dokumentaci a vyjádření

U nás naštěstí je komunikace x-té třídy, čili nebylo potřeba žádné měření, a v těsné blízkosti nemáme nic, co by se muselo řešit (výrobní podnik, čistička, apod.)

M.

Gabča a Kubík

Gabča a Kubík10. 5. 2016 7:56:59

Martine jak jste to nakonec z hygienou zvlánul?? klidně případné info na email Abina1@seznam.cz

Martas18. 2. 2016 7:48:12

Tak u nás hygiena naštěstí bez připomínek. Jediným nákladem, byl čas na komunikaci a poštovné na odeslání projektu. Držím palce ostatním!

Katka

Katka16. 2. 2016 19:45:27

Nabídku jsme dostali ze stavebnin Dektrade - kromě stavebního materiálu totiž nabízí i různé další služby - nově i tu hlukovou studii. Informace o těchto službách mají přímo ve svém novém katalogu.

Radek16. 2. 2016 16:15:48

11000 tisíc je pěkný...Já obdržel nabídku za 28 000,- Kč. Málem mě omyli...Kdo Vám prosím Vás provede měření za 11 000,-?Děkuji

Katka

Katka16. 2. 2016 12:27:12

Tak hlukovou studii už máme zadanou - nakonec nás vyjde na necelých 11 000kč. Což je nejlevnější cena jakou jsme byli schopni sehnat.

Každopádně na nás vyrukovali s další "perličkou" - pozemek na kterém budeme stavět se nachází cca 300m od železnice - hluk z ní je zanedbatelný, na projíždějící vlaky ani nevidíme. Ale i přesto potřebujeme pro hlukovou studii doložit i informaci o intenzitě železniční dopravy. Tuto informaci poskytuje SŽDC a chce za ni 1000Kč! Další peníze...mě už z toho opravdu klepne.

Katka

Katka16. 2. 2016 12:17:01

Hezký den Martine,
o větracích štěrbinách nám nikdo nic neříkal každopádně jsme se ptali na vše možné a vyhnout se tomu prý nedá :-/ Asi záleží na benevolenci jednotlivých úřadů.

Radek12. 2. 2016 14:20:25

Jsme na tom stejně... Královehradecký kraj (obec Rohenice) - měření prý stojí kolem 15000! a dělá to pouze několik firem.. V pondělí budu vědět více...

Pozemek je u silnice III. třídy.

Už je mi z toho na nic...Odnětí půdy ze ZPF + tato další blbost nás bude stát nemalé peníze :-(

KHSHK:
http://www.khshk.cz/khsdata/hok/nove_povinnosti_pro_stavebniky_rodinnych_domu.pdf

Hlukové limity:
http://stavba.tzb-info.cz/akustika-staveb/8355-hluk-ve-vnejsim-i-vnitrnim-chranenem-prostoru-staveb-pri-obnovach-a-rekonstrukcich-objektu

Kdy lze provádět měření hluku:
Březen - Listopad
http://www.estav.cz/cz/2921.novela-zakona-o-ochrane-pred-hlukem-klade-nove-povinnosti-na-stavebniky-rodinnych-domu

Martin

Martin12. 2. 2016 10:54:22

Zdravim Katko,

Chěl jsem se jen zeptat, po vás ne hygieně nechtěli okenní větrací štěrbiny? Já se díky tomuto vyhnul hlukové studii. Ale musím je mít uvedené v projektu i poté při kolaudaci.

Martin

Katka

Katka11. 2. 2016 20:53:05

Tak na úřadě nám sdělili že i kdyby město, respektive místní správa silnic, měla vlastní hlukové studie tak je použít nemůžeme. Měření je potřeba provést přímo na pozemku.
Zpracování vlastní studie se tedy nevyhneme :-(
Nakonec ale můžeme být aspoň rádi, že sousedi nemají tepelné čerpadlo a že v obci není žádný průmyslový objekt který by mohl produkovat hluk. Protože kdyby tomu tak bylo tak by po nás chtěli navíc studii, že ani tyto hluky nás nebudou ovlivňovat.... OMG.

Martas11. 2. 2016 14:11:27

Dobrý den,
nás také dnes utnuli s požadavkem na KHS...
Navíc chtějí zaslat celý projekt v deskách, že datovkou by to museli tisknout, apod.
To je prostě komediální koucourkov.
Doufám, že nebudou chtít rozbor exkrementů, jestli máme vhodné složení pro septik :D
Pevné nervy všem !!

Katka

Katka5. 2. 2016 19:57:48

Děkuji Martine, to je skvělý nápad - určitě tam zkusím zajít.

Martin

Martin5. 2. 2016 19:49:02

Dobrý den,

1.
Zkuste oslovit místní správu silnic, co vím tak konkrétně v Olomouckém kraji si správa silnic dělala studii hluku komunikací II.třídy. Třeba něco podobného dělali i ve vašem kraji a snad by vám mohli vydat nějaká data.

2. Co vím od stavebního uřadu. Od určitého roku obec musí dělat hlukovou studii při změně uzemního plánu (nové stavební parcely). Zkuste se zeptat na vaší příslušné obci jestli tuto studii nedělala.

Katka

Katka5. 2. 2016 19:30:12

Já jsem tam právě byla a pán na hygieně mi tvrdil že potřebuji 24h měření - nepřišlo mi ale, že by si tím byl nějak jistý. Jde o to že se chystáme stavět na pozemku který je na vesnici cca 40m od silnice 2.třídy - jenže kolem pozemku máme vzrostlé thuje a silnice nění rozhodně nijak frekventovaná takže o nějakém hluku nemůže být vůbec řeč. Ostatně i na hlukové mapě je vidět že silnice náš pozemek nijak neovlivňuje. Proto mi přijde naprostá šílenost dávat 12 000kč za odborné měření když by každý normální člověk který by na pozemku pobyl 10 minut musel usoudit že tam žádný hluk prostě není.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber5. 2. 2016 19:11:46

Nejlepší je přeci zajít si v úřední době na hygienu a dohodnout se s pověřeným pracovníkem, který se bude k Vaší akci vyjadřovat,co skutečně potřebuje. Nikdy bych to nedělal jinak, ušetřím tím sobě i svým klientům spousty času a peněz.

Katka

Katka5. 2. 2016 19:08:20

Tak mi právě na stavebním úřadě také sdělili že potřebuji povolení od hygieny a tedy i hlukovou studii. Chci se zeptat - opravdu je nutné dělat 24h měření? Vždyť to stojí šílené peníze a je to absolutně k ničemu. Našla jsem na internetu hlukovou mapu - myslíte že by šlo použít data z ní? Jak moc podrobný musí být ten dokument který potřebuje hygiena? Vůbec netuším jak takový dokument vypadá. Už jsem z toho absolutně nešťastná - pořád jen platím, platím, ale stavební povolení pořád nemám :-(

Martin

Martin18. 1. 2016 22:00:41

Dobrý den,

Po radě pana Vebera jsem upravil projektovou dokumentaci a vyrazil na Hygienickou správu. Kde mi v podstatě paní odsouhlasila že by to takto šlo, nicméně ještě chtěla doplnit dokumentaci že od zdroje hluku (v mém případě silnice III. třídy) bude uděleno opatření, a to ve smyslu že na okna obytných částí bude namontováno kování pro mikroventilaci (okenní štěrbiny pro přívod vzduchu) a ihned mi dala do ruky panflet od firmy která tyto štěrbiny zařizuje. Bez této úpravy mi nevydá potvrzení pro stavební úřad a co víc, při následné kolaudaci bude přizvána a fyzicky tato skutečnost odkontrolována. Takže mi tento dům bez štěrbin ani nebude zkolaudován. Ono prý se s tím vrátil nějaký jejich vedoucí ze školení a že to podle nějaké jejich současné směrnice mají takto řešit.

Abych se přiznal, nemám slov. Nekupoval jsem přeci pozemek někde v památkové zóně aby mi někdo říkal jak mám mít velká okna, dveře atd. A teď mi tady nějaká slušně řečeno paní bude nařizovat co budu mít na oknech? Doufám, že do mé kolaudace bude už tato blbost Tabu.

Lukay15. 1. 2016 5:06:35

Dobrý den Martine,

Prosím Vás mohl byste mi dát kontakt na pána co to měří ?
Moc by jste mi pomohl děkuji.
email: cer.luk@atlas.cz mobil: 732616242

Martin

Martin14. 1. 2016 21:12:52

O radě pana Vebera jsem informoval svého projektanta a dohodl se na úpravě Projektové dokumentace, z jeho pohledu v podstatě souhlasil s p. Veberem. Tímto mu chci i poděkovat.
V Podstatě ale v praxi to ověřené ještě nemám, vše by mělo být vyhotoveno o tomto víkendu a v pondělí naběhnu na Hygienu. (Určitě budu informovat)

Ale zkoušel jsem ze zvědavosti oslovit firmy které se zabývají měřením hluku. V podstatě v mém okolí jsem narazil jen na 3 takové, z nichž 2 mi řekli že nemají na měření pro hygieny požadovanou akreditaci a oba mi doporučili jistého pána. Kterého jsem následně kontaktoval a bylo mi řečeno že existují dvě varianty měření. A to buďto papírově a pomocí Google mapy za 6000,- (a prakticky bezproblémová) a nebo fyzicky po dobu 2 hodin měření za 8500,- (S podmínkou že krajina nebude zasněžená) a uvede tam opravdu naměřené hodnoty.

Tak jen doufám že pan Veber bude mít pravdu. Protože začínám mít názor že je to zase jen pro někoho parádní kšeft v souvislosti že zase jeden úředník si nebude připadat zbytečný. Hlučnost vytápění prosím ale Proč bych si měl stěžovat že je silnice moc hlučná, když už ten svůj pozemek kupuju s tím že je u silnice. Tak s tím snad hergot už počítám. Kam se poděl zdravý rozum?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber14. 1. 2016 12:41:30

Protože když dům prodáte nebo Vám jej banka zabaví a prodá jinému, nový obyvatel se již může cítit být poškozen. Třeba i Vy za pár let zjistíte, že se ani se zavřenými okny nedá v klidu spát. Svobodný trh by to jistě mohl časem vyřešit, dům by klesl na hodnotu, která odpovídá míře poškození hlukem, ale předpokládám, že by prodávající tuto informaci moc zmiňovat nechtěl. Takže by opět mohlo dojít na nějaké stížnosti, soudy apod. Protože to za to celkově nestojí, máme zde instituce, které dbají na to, aby zdravotní rizika byla eliminovaná (statický posudek, radonové měření, stavební fyzika jako celek (optika, termika, akustika apod.) Pokud si stěžujete na systémové "utlačování" Vašich práv stavebníka, musel byste stejně nahlížet i na to, že Vám stát nedovolí postavit novostavbu v nižším standardu energetické náročnosti, než C nebo že neschválí stavbu obytné místnosti bez denního osvětlení, bezpečnostní hlásiče požáru a úniku plynu, kinosály únikových východů a případně i mosty bez statického posouzení a další "levičácké móresy", bez nichž by ale naše životy nebyly příliš bezpečné.

Lukay14. 1. 2016 12:20:36

Když se tím chce hygiena bránit, proč nestačí moje čestné prohlášení, že si na hluk nebudu stěžovat.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber14. 1. 2016 8:51:53

KHS postupuje podle § 4 odst. 2 zákona č. 183/2006 Sb., o územním
plánování a stavebním řádu:

"Orgány územního plánování a stavební úřady postupují ve vzájemné součinnosti s
dotčenými orgány chránícími veřejné zájmy podle zvláštních právních
předpisů."

Pokud se stavební úřad rozhodne ve Vašem zájmu vyžadovat stanovisko KHS, pak to stanovisko bude nezbytné. Stejně tak pokud KHS bude vnímat pro určitou lokalitu požadavek na řešení, pověří stavební úřad, aby vyžadoval její stanovisko.

Jak jsem psal před pár dny, existence projektu s návrhem na řešení akustiky velmi často bývá "uklidněním" obou orgánů, že není ve veřejném zájmu blíže zkoumat negativní vliv prostředí na stavbu. To je pak na posouzení úředníků a z mé zkušenosti to tak i funguje, jediné, kde jsou neoblomní, jsou místa, kde Vaší činností můžete přímo ohrozit zájmy třetí strany (hlučnost Vašeho topného systému vůči sousedovi apod.), který by si mohl kvůli tomu na úřad stěžovat).

Je to těžké popisovat ve světle toho, že Vás vlastně péče úřadů "šikanuje", ale on stát nemá moc jiných šancí, jak zaručit, že Vaše stavba nebude mít pro Vás nebo pro její budoucí obyvatele negativní účinky. V případě bytového domu stavěného developerem mi jistě dáte za pravdu, že zde stát zastupuje nájemníky, kteří by se proti hluku ze silnice špatně bránili a marně se na developerovi vyžadovali úprav. Protože se mnohdy staví velmi nekvalitně, je tím větší zájem úřadů na kontrole správnosti řešení. Proto je tam důležitý ten preventivní návrh od projektanta.

On i psychologicky třicetistránkový elaborát nadupaný výpočty a spoustou razítek a pěknou lesklou fólií navrchu uchlácholí spíše, než tři listy technické zprávy jednoduše cvaknuté spínkou.

Lukay14. 1. 2016 5:31:45

Dobrý den,
Také jsem byl na Hygiene, pozemek se nachází na konci obce a 40m od silnice II.třídy.
Řekli že prý tam musí dojet a poslechnout (uchem) a pak se rozhodnou jestli budou chtít akustickou studii. Ale z toho co říkali, že skoro určitě budou chtít studii. když jsem chtěl vysvětlit proč ? Tak nevěděli jak odpovědět, nemělo by být jasně někde dáno kdy studii a kdy ne ? Můžete nekdo poradit ? Děkuji

Lukáš Černý
732616242

L&V13. 1. 2016 21:31:29

Dobrý večer pane kolego, jak jste dopadl po radě pan Webera? Dnes jsem byl na stavebním úřadě a tam mi také sdělili, že potřebuji závazné stanovisko místní hygieny a ta vydá stanovisko až po měření 2 m od plánované fasády domu dle zákona o ochraně veřejného zdraví a měření může proběhnout prý až od 1. dubna. Co se s tím dá dělat?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber7. 1. 2016 11:33:31

Pokud máte správného projektanta, nemusíte s tím dělat nic. V projektu, který bude hygiena posuzovat, bude v části D.1.1, v kapitole Stavební fyzika a podkapitole Akustika-hluk-vibrace umístěn popis stavu a návrh řešení, ideálně průkazem útlumových parametrů oken a stěn a dalších konstrukcí ve směru zdroje hluku. To hygiena posoudí právě jako dostatečné opatření proti účinkům hluku. Za intenzitu hluku se dosadí údaje z hlukové mapy, má-li ji Vaše obec nebo vyšší samosprávný celek vypracovanou, nebo limit pro dopravu podle zákona. Pokud máte dojem že hluk dopravy převyšuje zákonné limity a je-li Váš pozemek určený územním plánem k bydlení, pak problém řešte na stavební komisi Vaší obce, vlastníka komunikace, aby se nalezlo řešení, v němž se bude obec finančně spolupodílet, nebo které obec sama vyřeší.