Podlaha v podkroví

Autor: RichardŠolta (1 příspěvek)
Kategorie: Hrubá stavba
3. 1. 2016
1 komentář
Dotaz

Dobrý den, chtěl bych udělat pokoje v podkroví v dřevostavbě. Nyní je podlaha zespoda-cca 5cm dřevotříska (nějaké panely)-trámy-cca 5cm třískové panely. Vrchní panely rozeberu, mezi trámy bych dal izolaci a rozvedl rozvody a zpátky zaklopil. A co dál? nějak to ještě zakrývat osb deskami? Nebo stačí jen kročejová izolace a plovoucí podlaha?? Ještě se chci zeptat jestli někdo neřešil izolaci v koupelně. Chtěli by jsme na tuto podlahu udělat sprchoví kout ale jen ten z dlaždic bez vaničky atd.. Jak se to řeší jestli to je vůbec možné? Děkuji za odpovědi.

Jiří Kubíček3. 1. 2016 12:11:37

Zdravím, co to je přesně za ty třískové panely, které byste dával jako podkladní vrstvu pod kročejovou izolaci ? Jakého jsou typu, pevnosti, jsou doopravdy silné 5 cm ? Těchto desek je více druhů, různých typů a pevností, některé jsou nosné atd., ale jestli jsou silné 5 cm a jsou pevné, nejlépe ještě na perodrážku, klidně je jako podkladní vrstvu při správné aplikaci na trámy (kratší strana by měla být vždy na trámu) použít můžete. Na to pak už celoplošně bez přerušení nějakými rozvody kročejovou izolaci pro lehkou plovoucí podlahu o síle cca 3 cm (nejlépe nějakou minerální, např. Steprock HD, které vám ještě mimo kročejového hluku vylepší i vzduchovou neprůzvučnost). Pak už udělat plovoucí podlahu ze dvou vrstev křížem přes sebe daných a prošroubovaných OSB desek. Dodržet dilataci kolem stěn, mezeru pak vypěnit a pěnu seříznout.

Co se týká té koupelny, tak pro běžné použití se to dělá tak, že na OSB desky se aplikuje zpravidla ještě po penetraci na nesavé materiály tekutá lepenka, následně do rohů těsnící pružné pogumované pásy, pak už se může nějakým flexi lepidlem lepit dlažba, u stěn je potřeba spáru zadělat něčím pružným, např. silikonem, a do spár mezi dlažbou nějakou vodě odolnou flexi spárovačku. Kolem sprcháče je potřeba tekutou hydroizolaci aplikovat i na stěny. Jestli ale ještě nějaká zvláštní specifika platí pro sprcháč bez vaničky (nějaké zesílení hydroizolace na OSB deskách nebo něco podobného), tak to vám nepovím, ještě jsem se nikdy nesetkal s tím, že by tohle někdo dělal na podlahu z OSB desek, ale teoreticky by po správném provedení hydroizolace a utěsnění rohů žádný problém být neměl, je prostě důležité věnovat se všem detailům. Osobně však musím říci, že u lehké plovoucí podlahy a ještě s trámovým stropem, bych raději udělal sprcháč s vaničkou.

Ještě by bylo asi dobré uvést, že speciálně u koupelny by podle mne bylo lepší řešení, než OSB desky, použít na podlahu nějaké cementotřískové desky, např. cetris, nebo nějakou pevnou sádrovláknitou, např. fermacell.