Zdravím, měl bych dotaz a rád přijmu vaše návrhy a názory na podlahové (vodní) vytápění, zdali el. kotel, nebo tepelné čerpadlo. Jaká je optimální cena.
Teď začínáme s izolací desky ipou tak že topení už začínáme shánět. Díky mockrát za odpovědi
Zdravím, měl bych dotaz a rád přijmu vaše návrhy a názory na podlahové (vodní) vytápění, zdali el. kotel, nebo tepelné čerpadlo. Jaká je optimální cena.
Teď začínáme s izolací desky ipou tak že topení už začínáme shánět. Díky mockrát za odpovědi
Vejry4. 1. 2016 19:22:31
Dobrý den, mockrát děkuji za výpočet a obracím se s prosbou, tabulku kterou jsem vám zaslal tak byla ještě z původního projektu který byl nakonec upraven a z obytného podkroví které se snížilo se udělala pouze půda, mezi stropem ze sádrokartonu a OSB deskami bude 20-30cm vaty a zateplení z venku bude 10cm polystyren na Porothermu 36,5.
Dají se zjistit tepelné ztráty? Měli by být menší, děkuji
Jaromír Bednář12. 12. 2015 20:57:34
Vytápění nepořizujete na jediný rok. Proto vám lépe napoví, když k pořizovacím nákladům přičtete provozní náklady za 10 let (někdo dává i 15). To vám jednoduše ukáže, která varianta je lepší.
Žaneta a Jirka5. 12. 2015 9:41:58
My jsme se na podzim teprve stěhovali :-) A ještě vůbec podlahovkou netopili,tak budu vědět náklady až po topné sezóně. Pořád topíme krbem-briketama. Průduchy máme přes hůru do ložnice, pokoje,pokoje a koupelny + ventilátor. Posílám foto, nevím co to je za materiál :-)) asi nějaká hliníková trubka :-)
Žaneta a Jirka2. 12. 2015 9:19:06
Ahoj,my máme přízemní bungalov, plocha obytná je cca 120m. Taky jsme se dlouho rozhodovali jaké vytápění pořídit. Nakonec jsme zvolili elektrokotel s teplovodní podlahovkou. A k tomu máme krb s horkovzdušnými rozvody do 4 místností (za pár kaček), a doteď topíme pouze krbem, většinou od oběda do večera, ty rozvody krásně vyhřejí dům. Každý říká jak se víří prach, jak je to hlučné,ale je to bezvadná věc!! dělali jsme vše sami. Fakt doporučuji :-) Jo a máme zvlášť elektrokotel 9kw a bojler 125l, ten nový úsporněší od Dražic. Žaneta
Jiří Kubíček2. 12. 2015 8:15:14
Zdravím, takže už mi je jasné, v čem je problém. Vy jste mi uvedl vnitřní vytápěnou plochu pouze 120m2, což je nesmysl, když v PENB máte uvedenou celkovou vytápěnou plochu 222 m2 (PENB máte vyhotovený ještě podle staré metodiky před rokem 2013, kde se vychází z celkové podlahové plochy, což je vnitřní plocha vytápěné zóny s příčkami, tedy bez obvodového zdiva, dnes už se PENB počítá na energeticky vztažnou plochu, takže i s plochou pod obvodovým zdivem). Když z té plochy 222 m2 odečtu nějaké ty vnitřní příčky, tak máte mít čistou vytápěnou plochu cca 210m2, tak nevím, kde se vzalo pouze těch 120m2 ? Pak samozřejmě úplně jinak vycházejí i rozměry a ochlazované plochy budovy a tím u průměrný součinitel prostupu tepla, který už se do norem pro novostavbu vejde.
Takže po přepočtu TZ nyní vycházejí TZ domu cca 7,6 kW a rozdíl mezi elektrokotlem a TČ cca 24.000,-Kč . Jinak, to co počítám, není žádná extrémní zima, ale dlouhodobý průměr. To, že byly poslední dvě zimy mírné (podle denostupňů o cca 15%, než je dlouhodobý průměr), neznamená, že to tak už bude pořád, ale jestli chcete, tak si z těch předpokládaných nákladů na vytápění 15% sundejte dolů. Takže nyní to při vytápění celého domu a 4 osobách v domě vychází přibližně takto:
- s elektrokotlem - vytápění cca 29.000.-Kč, ohřev TUV cca 9.000,-Kč, ostatní spotřeba cca 10.000,-Kč, paušální platby cca 5.000,-Kč, celkem cca 53.000,-Kč
- s TČ vzduch/voda - vytápění cca 11.000.-Kč, ohřev TUV cca 3.000,-Kč, ostatní spotřeba cca 10.000,-Kč, paušální platby cca 5.000,-Kč, celkem cca 29.000,-Kč
Samozřejmě je to počítáno na dlouhodobý průměr a podle nějakých normativních hodnot pro spotřebu TUV atd., realita se může o něco lišit podle chování rodiny, podle počtu spotřebičů a spořivosti rodiny, podle tuhosti zimy atd. Řídit se podle souseda může být dost ošemetné, jednak nevíte, na jakou teplotu dům vytápí a zda celý, jaké má vlastně TZ domu, zda nemá např. ještě rekuperaci, jestli se nepřitápělo ještě jiným zdrojem (nemusí se jednat jen o krb), jak moc je rodina spořivá (kolik má spotřebu TUV, jaká je vlastně ostatní spotřeba - raději uvádím podle vlastních zkušeností těch 10.000,-Kč, ale klidně to může být u hodně spořivé rodiny i polovina), a navíc ty poslední dvě zimy byly abnormálně teplé. Takže i když budete mít dva konstrukčně úplně stejné domy a vytápěné stejným zdrojem, celková částka za EE může být dost rozdílná. Já vám raději uvádím náklady, které vás reálně mohou potkat (náklady na vytápění jsou jasné podle TZ z dlouhodobého hlediska), abyste pak nebyl nemile překvapen.
Rozhodnutí je samozřejmě jen na vás, ale osobně bych nikdy při TZ skoro 8 kW dům nevytápěl pouze elektrokotlem, ale můžete si to pár sezón vyzkoušet, a nejlépe při nějaké normální zimě. Navíc vše je počítané na vnitřní teplotu 20°C, ale ve skutečnosti budete pravděpodobně dům vytápět tak na 21-22°C, což reálné TZ posouvá k těm 8 kW.
Pavel2. 12. 2015 7:18:35
Zdravim.. Nevim presne jak je vbmetodice zohlednena zmenanteploty dle topnensezony, ale cto, co vam pan Kubicek spocital je extremni pripad tuhe zimy. Loni nebyla zima skoro zadna, tak proto spotreba jaka je. A pak taky zalezi, jak se chovaji obyvatele. Predevsim z hlediska spotreby teple vody a pozadavku nabteplo v mistnostech. Cili vzdy bude rozdil mezi vypoctem a realitou.
Pokud mate dost penez, jdete do TC, treba toho levnejsiho. Pokud jste s penezi na stiru, jdete do elektrokotle a za 2 roky zjistite realnou spotrebu a pak uvidite. Taky za tu dobu budou treba TC dostupnejsi. Krb doporucuju jenom teplovzdusny, bez vymeniku.
Vejry2. 12. 2015 5:55:57
Děkuji za váš výpočet, jedná se o novostavbu. Nevím kde se stala chyba jestli ve výpočtu nebo v jsem vám dal špatné údaje. Soused před třemi lety postavil ten samí dům ze stejného systému , má podobný počet oken, atd. máme dle projektu i stejné zatepletí a skladbu izolací a za dva roky chudu jeho domu je s energiemi (elektrika)
Na 30 000 za rok, má elektrokotel, krb ani nemá.
V příloze zasílám foto údajů ke kontrole jedtli jsem vám to neřekl špatně. Díky
Jiří Kubíček2. 12. 2015 0:03:56
Zdravím TZ vašeho domu vycházejí přibližně 6,8 - 7 kW. Asi se nebude jednat o novostavbu předpokládám, ale o nějakou rekonstrukci nebo starý, jen částečně zateplený dům, protože na velikost vytápěné plochy máte ty TZ dost velké a podle mne vám vychází Uem (průměrný součinitel prostupu tepla ochlazovaných konstrukcí) nad normu pro novostavby. Každopádně při takovýchto TZ vytápět dům jen elektrokotlem už podle mne není to pravé ořechové, při počtu 4 osob v domě vám náklady na domácnost orientačně vycházejí asi takto:
- s elektrokotlem - vytápění cca 26.000,-Kč, ohřev TUV cca 9.000,-Kč, ostatní spotřeba cca 10.000,-Kč, paušální platby cca 5.000,-Kč, celkem cca 50.000,-Kč
- s TČ vzduch/voda - vytápění cca 10.000,-Kč, ohřev TUV cca 3.000,-Kč, ostatní spotřeba cca 10.000,-Kč, paušální platby cca 5.000,-Kč, celkem cca 28.000,-Kč
Rozdíl tedy cca 22.000,-Kč. Za elektrokotel + el. bojler + dovedení k rozdělovači podlahovky dáte cca 40.000,-Kč., slušnější TČ s ohřevem TUV pořídíte kolem 180.000,-Kč, nějaký Revel nebo Nordline nebo jiné upravené čínské TČ pořídíte za cca 120.000,-Kč. Hrubou návratnost oproti elektrokotli a co je pro vás lepší už si asi dokážete spočítat sám. Pak je tu ještě to řešení, že si k tomu elektrokotli budete často přitápět v krbu, abyste snížil náklady za vytápění, nebo podle členitosti domu (neměl by být moc členitý) pořídíte do nějaké hlavní a největší místnosti klimošku za cca 30.000,-Kč, která vám též srazí náklady za vytápění.
Jiří Kubíček1. 12. 2015 20:55:12
V PENB v jeho protokolu je taková tabulka, kde jsou uvedeny měrné TZ prostupem jednotlivých konstrukcí v jednotkách W/K, dole v tabulce jsou pak celkové měrné TZ prostupem a toto číslo mne zajímá. K tomu dodejte, v jaké klimatické oblasti se dům nachází (nějaké alespoň nejbližší město), jakou máte čistou vnitřní vytápěnou plochu (není to energeticky vztažná plocha a potřebuji čistou vnitřní vytápěnou plochu pro přibližné určení vnitřního vytápěného objemu), a zda budete mít rekuperaci. Z těchto údajů už vám přibližné TZ domu rychle určím. Z dodané energie jen tak lehce TZ spočítat nejdou, protože ještě do výpočtu vstupují další faktory, nejlépe a nejrychleji to lze podle těch TZ prostupem a těch dalších údajů, co jsem vám psal.
Vejry1. 12. 2015 20:10:39
Děkuji za vaši radu a rovnou se zeptám dle čeho se dají spočítat tepelné ztráty když jsem je neměl součástí projektu mám jen průkaz energetické náročnosti kde je vypočtená roční spotřeba energie 120kWh/m2/rok a roční dodaná energie 95GJ.
V domácnosti budeme zatím dva do budoucna tři. Díky
Jiří Kubíček1. 12. 2015 12:58:43
Zdravím, to je sice hezké, že z cenových důvodů volíte raději elektrokotel, a podle vaší logiky by ho asi zvolil každý, ale vy vůbec neuvádíte tu nejdůležitější věc, a to jsou tepelné ztráty domu a počet osob v domě. Ono se vám taky velice lehce může stát, že po první topné sezóně od elektrokotle hodně rychle utečete. Takže nějaké určování topného zdroje jen tak od oka vůbec nedoporučuji. Obecně platí, že do TZ cca 3-4 kW může být klidně elektrokotel (nebo nějaké hodně levné čínské TČ s cenou do cca 100.000,-Kč za kompletní instalaci), při vyšších TZ už nastupují trošku lepší TČ. Často využívaná kombinace při malých TZ nebo i do TZ cca 6 - 7 kW je elektrokotel a k tomu nějaká klimatizace do největšího prostoru v domě, která do určitých venkovních teplot podstatně a levně vypomůže elektrokotli s vytápěním domu. Pak je tu ještě ten počet osob v domě a spotřeba TUV, to vám může srazit jen klasické TČ nebo bojler s vestavěným TČ.
Pavel30. 11. 2015 20:22:20
Zdravim. Nelze takto jednoduse odpovedet. Ale obecne. Jeden pohled je investicni a druhy z hlediska prozovnich nakladu. Z pohledu investic jednoznacne elektrokotel vede. Z pohledu provoznich nakladu se topeni ciste elekrikouo vyplati do 4kW. Pak se vyplati TC. Ale zase zalezi na cene TC. V cistem porovnani nakladu se muze vyplatit i elektrokotel do 5kW, kdyz si budet chtiti poridit TC za 200 000 o tak malem vykonu. Pokud teda nezvazujete jinou moznost topeni, jako treba plyn, peletky nebo uhli.
Takze bez blizsich informaci nelze nic poradit.
Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...
Jiří Kubíček4. 1. 2016 21:45:59
Zdravím, vždy se dají vypočítat TZ domu, ale ta tabulka z protokolu PENB už je úplně k ničemu jako celý průkaz, protože jakmile obýváte a zateplujete je jedno podlaží oproti předešlým dvěma, na které byl počítán PENB, tak v tom případě ten PENB je úplně k ničemu a je to jako kdybyste ho měl na úplně jiný dům. Změnilo se vám složení a plochy ochlazovaných konstrukcí, takže výsledné dodané energie, TZ domu a veškeré hodnoty v PENB budou úplně jiné a z té předešlé tabulky nemám šanci nic spočítat (neznám tvar domu ani nové plochy ochlazovaných konstrukcí). Buď si nechte vyhotovit úplně nový PENB, nebo byste musel dodat veškeré plány domu s rozměry a řezy konstrukcí a výplní, pak by se daly nové TZ domu vypočítat, ale dělat to z plánů domu se mi osobně moc nechce, zabere to dost času a je to především práce projektanta nebo toho, kdo by vám dělal nový PENB, ze kterého už se TZ dají dopočítat velice rychle.