Začít podlahou nebo stropem ?( rekonstrukce )

Autor: Marshall (1 příspěvek)
Kategorie: Hrubá stavba
15. 10. 2015
2 komentáře
Dotaz

Dobrý večer , rekonstruji starý dum kde byly sláměné stropy a podlaha na prknech které byly jen na hlíně . Stropy jsem kompletně schodil , podlahy vytrhal a  hlínu vyhazel . Vybetonoval jsem první vrstvu betonu 5 cm silný . Jak bych měl začít ? Prvně dodělat podlahu a potom vystavět příčky a stropy nebo na te první vsrtve betonu vystavet příčky pak stropy a nakonec dodělat podlahu ?

Jiří Kubíček16. 10. 2015 10:27:00

Zdravím, co myslíte tím, že jste kompletně odstranil stropy ? Předpokládám, že nějaká stropní konstrukce, alespoň trámy vám tam zůstaly. Jaká je předpokládané složení stropu a co bude nad tímto stropem, nějaký nevytápěný prostor, nebo vytápěný a obývaný prostor ? Podlahy chcete dělat jaké, s těžkou nebo lehkou roznášecí plovoucí vrstvou ? Předpokládám, že budete instalovat taky nějakou tepelnou izolaci. Má ten dům nějakou vodorovnou hydroizolaci zdiva ?

Takže předběžně bych to udělal takto: celý podkladní beton bych celoplošně odizoloval pomocí hydroizolace s izolací proti radonu, tato hydroizolace by měla být na stěnách spojena s vodorovnou hydroizolací zdiva, kterou jestli nemáte, tak by bylo žádoucí ji též udělat. Zbavit se vlhkosti zdiva a v domě je vždy úplný základ každé rekonstrukce domu. Dále bych vyřešil strop do takového stádia, aby zde byla celoplošně nainstalována parozábrana a nad ní potřebná tepelná izolace. Potom bych vystavěl příčky, které budou stát na podkladním betonu s hydroizolací a budou dovedeny až k případné parozábraně. Tím pádem budou všechny příčky odspodu odizolované proti vlhkosti a nahoře parozábrana bude celoplošně a nepřerušovaná, to samé tepelná izolace, takže vše bude bez tepelných mostů. Jestli chcete mít dobře vyřešeny tepelné mosty i u paty příček, můžete příčky založit na nějakém materiálu s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi, např. na ytongu lambda atd.

Dále bych pokračoval tepelnou izolací podlah např. pomocí podlahového EPS, na to buď v případě těžké plovoucí podlahy nějakou separační PE fólii, pak beton nebo anhydrit. Nevím, zda budete instalovat podlahovku, ještě se vrstvy nad tepelnou izolací mohou trochu lišit. V případě lehké plovoucí podlahy se už na tepelnou izolaci dává rovnou plovoucí vrstva, např. dvě vrstvy prošroubovaných OSB desek atd. Jak lehká tak těžká plovoucí podlaha vyžadují dilataci kolem stěn. Z uvedeného vyplývá, že příčky není dobré posazovat na plovoucí desku, ale podlahy by se měly dělat v každé místnosti zvlášť k příčkám posazených na podkladním betonu, a to právě kvůli dilataci a akustickým vlastnostem stavby. Taky ta plovoucí podlaha určitým způsobem pracuje.

Nakonec opět v každé místnosti zvlášť uděláte např. SDK podhledy s rastrem, opět vše dovedeno k příčkám. Mezi parozábranou a SDK podhledem vám zůstane instalační mezera na kabely atd. Parozábrana zůstane až nad mezerou, nebude tedy provrtána různými vruty, když použijete reflexní parozábranu, tak díky vzduchové mezeře využijete i tuto reflexi. Nebo za určitých okolností můžete dát ještě i malou vrstvu izolace i pod parozábranu. Jestli se však nad stropem bude nacházet nějaký obytný a vytápěný prostor, pak je složení trochu jiné, není potřeba řešit parozábranu, ale především akustické vlastnosti celé konstrukce (vzduchovou neprůzvučnost a kročejový hluk). Bližší údaje lze dodat až po nějakém upřesnění. Úplně na závěr se provede podlahová krytina.

Je tu ještě problematika zateplení obvodových stěn a soklu domu, který by měl být zateplen i pod úroveň zeminy, nejlépe do nezámrzné hloubky, ale až po vyřešení případných problémů s vlhkostí, čím opět narážím na vodorovnou hydroizolaci zdiva, která se nejlépe provádí právě ve stavu, kdy ještě nejsou udělané podlahy.

Pavel

Pavel15. 10. 2015 19:41:58

Podlaha se dela az jako posledni. Jeste bude hromada ukonu, pri kterych by mohla prijit k uhone.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama