Stavební povolení - svépomocí?

Autor: Matos (14 příspěvků)
30. 9. 2015
3 komentáře
Dotaz

Zdravím,

tak se nám výstavba domu komplikuje hned od začátku.

Bohužel, nemůžeme získat souhlas jednoho ze sousedů, nedělá naschvály, ale tím, že žije v zahraničí a stavebním záležitostem vůbec nerozumí, tak nechce nic podepisovat, máme jít cestou stavebního povolení. Bez jeho souhlasu nám bohužel nic jiného nezbývá.

Můj dotaz zní - plánujeme výstavbu domu cca 138m2 zastavěné plochy, můžeme takový dům postavit svépomocí, i když nebude na ohlášku, ale na stavební povolení?

Byla by to pro nás velká komplikace :(

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber30. 10. 2015 21:40:27

Abychom byli důslední a uvedli úplně vše k této problematice, podle §160 stavebního zákona jste v případě stavby pro bydlení, byť by byla i na pouhé ohlášení, cituji: "povinen zajistit odborné vedení provádění stavby stavbyvedoucím" (týká se to staveb pro bydlení a pak také stavebních úprav památkově chráněných objektů, ať už slouží jakémukoli účelu).

Pak není podstatné, koho si na stavbu její koordinátor s Vaším souhlasem najímá. Veškerou odpovědnost za stavbu podle zákona má právě stavbyvedoucí a je na něm, jestli bude s ohledem na BOZP a zákoník práce podstupovat to riziko a stavbu fakticky nechávat na Vás a pouze oficiálně povede stavební deník. Je dobré vědět, že sice většina úřadů tohle tak nějak neřeší, ale najdou se (a poslední léta přibývají) i úřady takové, jejichž výklad je takto striktní a i na kontroly už občas chodívají.

Všechny tyhle obtížnosti snad odstraní novela zákona, která je už na vládě projednávána a od konce roku 2016 by měla platit. Někteří úředníci si od ní slibují velké rozuzlení složitých rozhodování, znám i názory, že to vše ještě více zkomplikuje. Uvidíme.

Vašo30. 10. 2015 18:58:05

Dnešní stavební zákon je postaven tak, že rodinné domy do 150 m2 vyžadují ohlášení stavby. Nelze tedy na takovýto dům žádat o stavební povolení! Nedoložením souhlasů sousedů sice stavební úřad "překlopí" ohlášku do řízení a nakonec vydá rozhodnutí, nicméně nestává se tím ze stavby vyžadující ohlášení, stavba vyžadující stavební povolení. Stále se tedy na ten rodinný dům pohlíží jako na stavbu vyžadující ohlášení. Takovou stavbu samozřejmě lze svépomocí stavět naprosto legálně :)

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber30. 9. 2015 15:35:09

Svépomocně lze podle zákona stavět takovou stavbu, která nevyžaduje býti povolována rozhodnutím. Tím, že se rozhodnutí nevyhnete, může zákony striktně vykládající stavební úřad opravdu požadovat dodavatelské řešení. Ale mnoho úředníků rádo přivírá oči (nemyslím tím korupci, je to i pro ně nelogický požadavek a tak umějí lidem vyjít vstříc). Dnes (před dvěma hodinami) jsem opět od jednoho nejmenovaného úředníka nejmenovaného stavebního úřadu slyšel oblíbenou větu "tohle rozhodně nesmíte, ale kde není žalobce, není soudce".

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama