Dům z polystyrénu - Izodom 2000 polska

Autor: Ondra a Barča (12 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
21. 9. 2015
6 komentářů
Dotaz

Ahoj, na forarchu mě zaujaly polystyrenové tvárnice Izodom, které se vylévají betonem (http://www.izodom2000.cz/). Bohužel na internetu není možné zjistit reálnou cenu za m2 (vše až po zaslání projektu).

Firem, které vyrábí podobné tvárnice jsem nalezl asi 5. Máte někdo zkušenosti s tímto stěnovým systémem, nebo se základovými deskami od Izodomu. Rychlost výstavby je neuvěřitelná, Množství betonu je přijatelné, ale co cena samotných tvárnic z Neoporu?

Ondra a Barča

Ondra a Barča14. 12. 2015 10:30:03

Děkuji za odpovědi. Nakonec nás od tohoto systému projektant odradil a zvolili jsme porobeton. Teď však ještě stále bádáme nad tím, z čeho postavit suterénní stěny.

marek14. 12. 2015 9:44:34

omlouvám se, když jsem dostal detailnější kalkulaci/cenovou nabídku, tak ty tvarovky=polystyrénové tvárnice nebyly v porovnání s konkrencí až tak moc drahé.
Výrobce se sice může orientovat na jinou část evropy, ale místní distributor se ve svém zájmu snaží prodat, aby se prodejem uživil. Je asi nutné být trpělivý a umět se naučit porovnávat jablka s hruškami, protože žádná kalkulace není přesně stejná, liší se v mnoha podstatných maličkostech ovlivňujících celkovou cenu.

Bohužel, stavebnictví je státem regulovaný, a úředníky přísně kontrolovaný trh, a to je důvodem vysokých cen. (Ceny/platby certifikací a dalších byrokratických "papírových" překážek aby výrobce i prodejce "směli" být na reglovaném trhu jsou vysoké).

K tématu: doporčuji googlovat a cenově poptat podobné systémy:
Polysystem (Rexpoll rewall,), ISO4, thermomur, Isorast.sk a v evropě je na trhu těch systémů ještě daleko/mnohem více)

a v dalším kole můžete jednat o tom, za jakých podmínek by jste mohli dostat slevu z ceníkových cen.

marek25. 11. 2015 20:32:24

1) všechny stavby, které jsou z železobetonu "akumlují teplo". Velikost akumulace je přímo úměrná hmotnosti/oběmu hmoty --> To je stavební fyzika.
Pokud je železobeton přímo (bez izolace) v místnosti, pak má naakumulovánu teplotu vnitřního prostředí. Pokud by byl železobeton uprostřed izolace, pak bude mít naakumulovánu stŕední/průměrnou teplotu mezi venkovní teplotou a vnitřkem (to je ale velmi špatná varianta viz komentář dále). Pokud máte železobeton v sendviči izolace 5cm uvnitř a cca 30cm zvenčí, pak máte zjednoduśeně řečeno výhody jak akumulace (pokud trvale, nepřerušeně vytápíte, a pomáhá vám v tom izolace zvenčí 30cm), tak máte i výhodu rychlého vytopení prostoru při delším netopení: tedy "neakumulace" (to vám pomáhá vnitřní izolace 5cm). Logicky, pokud budete mít izolaci zvenčí 5cm i zevnitř 5cm (stejné rozměry), tak získáte jen nevýhody!
Pozor, kůli tomu 5cm vnitřnímu polystyrénu si musíte pořídit o trochu dražší systém elektronické teplotní regulace místností. Pokud si koupíte technicky levný systém (nikoliv cenou!) tak opravdu nebudete spokojen s regulací tepelné pohody v místnostech! (to je dáno o trochu složitější dynamikou/koeficienty regulace takovéto sendvičové konstrukce stěny.)
Doplňující komentář je, že většinou akumlační hmota domu je doplňkově tvořena také hmotou=obemem vnitřních příček, hmotou vrchni vrstvy vytápěných podlah, které také ovlivňují dynamiku regulace vytápění.

2) ANO, je několik firem v ČR které vyrábějí polystyrénové ztracené bednění. soukromě se domnívám, že nejdéle na trhu v ČR od devadesátých let působí MEDMAX. (což lze dohledat) Podle reklamních prospektů Izodom: má mnoho tvarovek (lego=stavebnici), má perfektní zacvakávací zámky (kostičky se zacvakávají bezvadně k sobě), výrobce je ochoten upravit rozměrověkostičky na míru, použitý polystarén je vysocepevnostní = to znamená, že ve většině! případů nepotřebujete dodatečné bednění kolem těchto stěn (aby váha betonu při zalejvání do stěn neprotrhla polystyrénové ztracené bednění)- vysocepevnostní polystyrén (do kterého lze šroubovat šrouby, jsou do polystyrénu specielní plastové hmoždinky atd.) má také výhodu, že se tak snadno během stavby nepoškodí, tak jako by se Vás stalo u druhých polystyrénových ztracených bednění bez dodatečných dalsích bedněních během betonáže a během zrání betonu. Distributor v ČR je schopen postavit hrubou stavbu velmi, velmi velmi rychle (je to opravdu LEGO). Můj soukromý názor je, že technicky je to mega supr. Bohužel z ekonomicé stránky jsem na můj projekt dostal zjednodšenou, velmi rychle vypracovanou nabídku (což bylo velmi vstřícné a pozitivní), avšak až na výši celkové ceny. Můj názor je, že se firma orientuje na vyšší přijmovou kategorii ze západní /severní Evropy a nemají žádný důvod se cenově podbízet.

3) toto je portál svépomocí, kde lze očekávat preferování kombinace levnějších tvarovek spolu s cenou výztužného bednění, což je výsledek uvažování selského rozumu, který uvažuje že v Časovém horizontu XXlet životnosti stavby že nízkopevnostní="fasádní" polystyrén českých tvarovek izoluje stejně jako vysocepevnostní izodom, a proto je na kažém stavebníkovi, jestli a jak se zvládne vypořádat s pořizovacími náklady a jednoduchostí konstrukce/realizace technologie stavby během výstavby.


Knowledge = power ;-)

P.S. Doporučuji se co nejrychleji "vzdělat"/"naštudovat" základy v oboru stavební fyziky/tepla/vlhkosti atd. Nejhorší co se Vám může stát, že nepochopííte nějakej "blábol" na internetu, a učiníte fatální rozhodntí, kterého budete až velmi pozdě litovat s velkou ztrátou. Nebo zvažte zda se svěřit do péče dobrému/kalitnímu projektantovi, co Vám nalezne řešení podle Vašeho finančního rozpočtu (a vy si to jen svépomocí postavíte.).

P.P.S. Já situaci také řeším, na jaře bych rád zaćal stavět, ale na trhu je více alternativních řešení a proto ještě nejsem zcela rozhodnt.

Honza22. 9. 2015 16:03:41

Akumulace tepla přímo souvisí s objemovou tíhou materiálu. Platí, že čím více je materiál "těžší" tím má větší schopnost akumulovat teplo. Takže polystyren co se akumulace tepla týká nepatří k vhodným. Naopak, jeho umístěním dochází k menší akumulaci tepla ve vylitém železobetonu. Jestliže tedy chcete konstrukci s velkou akumulací tepla, není tato varianta zrovna super :)

Ondra a Barča

Ondra a Barča22. 9. 2015 14:18:04

Díky za odpovědi, zajímalo by mě, jestli je tu někdo, kdo má zkušenost s oboustranně polystyrenovými tvárnicemi typu Izodom a jak to tedy je s akumulací tepla.

Ondra a Barča

Ondra a Barča21. 9. 2015 13:07:26

Díky za odpověď.

Co se týče vrtání do vnitřního polystyrénu, tak ten neopor prý udrží na jeden vrut 25kg, když je potřeba více, vrtá se do betonu.

Můžu se zeptat na cenu za m2 z durisolu + kolik to spolkne betonu? Myslíte si, že by to bylo vhodné pro stavbu suterénu, který by na sobě držel ještě 2 podlaží? A dá se na to natavit asfaltová hydroizolace v případě vnějších suterénních zdí?

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama