Pokládka podlahového polystyrenu

Autor: Dan (6 příspěvků)
18. 9. 2015
14 komentářů
Dotaz

Ahoj stavebníci,

jak jste prosím řešili/neřešili nerovnost základové desky a boule překladů hydroizolace? Budu dávat tři vrstvy polyše 5+5+7, anhydrit a dlažbu. Ptal jsem se nekolika řemeslníků a firem, dělající podlahy a všichni schodně tvrdili, že nic takového neřeší a polyš prostě položí s tím, že kde to vychází o dost, přidají třeba 1cm polyše navíc, ale sváry hydroizolace neřeší vůbec, že třema vrstvama polyše se to srovná a po zalití anhydritem si vše sedne. Naproti tomu kutilové a teoretici :-) zastávají názor, že je třeba to řešit. Např. podsypem, vypalováním polyše horkovzdušnou pistolí v místě překladu hydroizolace atd. Nechci to odfláknout, ale zase se s tím nechci třeba zbytečně crcat. Jak to tedy máte uděláno vy? Předem moc díky.

Dan

Dan1. 10. 2015 18:33:44

Tak jsem tam volal a je z Polska. Prý jde, ale dost na odbyt a pro anhydrit si topenáři berou i tu 105g místo té 80g a nikdo si zatím nestěžoval :-). Tak jí asi objednám a bude.
Díky za typ a pomoc

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka1. 10. 2015 7:04:02

Když píšou, že je vhodná pro anhydrit, tak bych jim věřil :-)
Třeba je vyrobená v Polsku a proto je cenově levnější.

Bohužel s jinou fólií jsem nepracoval, tak nemůžu srovnávat.
Mně se, ale zdála v pohodě.

Dan

Dan1. 10. 2015 6:40:31

Tak jsem koukal po těch fóliích a moc jsem toho nenašel. Chci tam mít ten rastr a takovou jsem bez hliníku našel jen jednu a to za cenu asi 20,-kč za metr. Jinak pak asi tři s hliníkem a to za cenu 30,- až 40,-kč za metr. Tedy ta od Majkího za 15,- a shliníkem vychází levněji než bez hliníku a o polovinu levněji než ostatní s hliníkem, což mě trochu zaráží :-). Vzhledem k tomu anhydritu se trochu bojím, aby třeba nebyla ta horní ochranná vrstva PE nějaká slaboučká a snadno poškoditelná. Majkí, myslíš, že je fakt kvalitní, když jsi s ní dělal? Nebo má někdo ještě nějaký jiný typ na nějakou, kterou jsem třeba neobjevil?
Předem díky

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka25. 9. 2015 9:01:11

Složení té fólie do podlahy bylo PE, AL, PE. Takže hliník je určitě chráněný ze dvou stran.

Na stropy jsem také dal hliník - JUTAFOL REFLEX 150 AL.
Vlastně i ty trubky na podlahové topení v sobě mají hliníkovou vrstvu.

Dan

Dan25. 9. 2015 7:56:29

Přesně tak. Na stropy jsem dal taky reflexní, protože 500,- navíc mně nevytrhne a i bez využití reflexe má celkově lepší parametry. Ještě se zeptám, zda má tedy ta hliníková vrstva nějakou ochrannou vrstvu, právě v souvislosti s tím anhydritem?

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka25. 9. 2015 7:34:20

Mně se ta hliníková docela líbila. Byla taková tuhá a netrhala se. Také si myslím, že reflexe je reklamní trik, ale když je to za podobnou cenu, tak jsem ten hliník dal.

Když pečete maso, tak ho taky dáte do hliníkové fólie, aby se ze začátku nepřipálilo, tak nějaký smysl ten hliník má.

Rozhodně to nebude úspora 7%, ale i kdyby aspoň 1%, tak je to za pár topných sezón doma.

Dan

Dan25. 9. 2015 7:11:48

Tak jsem se do toho pustil a je to opět celkem peklo :-). Nakonec jsem zvolil variantu s horkovzdušnou pistolí (koupil jsem si kvůli tomu novou a v půlce pokládky umřela). Tam kde je třeba jen překrytí jedné vrstvy podélně je to pohoda, ale někde se mi toho kříží víc a tam je to tedy veselejší. Občas se mi i stane. že to vypálím víc a pak se mi to zase propadá, takže k tomu ještě pak podsypávám :-). Co se týče té separačky s rastrem, tak na té reflexní vrstvě určitě netrvám, ale těch bez ní a s rastrem jsem moc neobjevil a cena je kolem 20,-kč. Ta od Majkího je reflexní a za 15,-kč. Jen budu dávat Anhydrit a tak aby byla vhodná, byť píšou, že je.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka21. 9. 2015 5:19:43

Ahoj.

Fólii jsem kupoval přes internet.
Tohle je asi ono:

http://www.cube-podlahovetopeni.cz/products/reflexni-folie-pod-podlahove-topeni-/

Fólie mezi hydroizolaci a EPS je zcela jistě zbytečná. EPS může rozpustit pouze nezaschlá asfaltová penetrace, která je stejně pod lepenkou - teda měla by být :-)

Jiří Kubíček19. 9. 2015 8:58:47

Zdravím, co se týká použití PUR pěny, tak jedině v případě nějakých větších nerovností kolem zdí nebo mezi deskami. Když ale budete mít povrch vyrovnaný (např. tím lepidlem nebo jiným materiálem) nebo desky vytvarované pistolí, a též zdi budou rovné, pak vůbec žádnou pěnu nepotřebujete, stačí jen desky dobře nařezat a naskládat bez mezer. Doma jsem vůbec PUR pěnu použít nemusel, jen jsem to vyrovnal a desky k sobě natěsno naskládal. Než jsem dal poslední vrstvu EPS, tak jsem ještě kolem stěn natáhl dilatační pás s fólií pro překrytí pak s fólií pod podlahovkou, tento dilatační pás jsem pak přirazil ke zdi poslední vrstvou EPS, samozřejmě dost ho ještě bylo nad EPS pro roznášecí vrstvu. Někdo aplikuje dilatační pás až celé pokládce EPS.

Reflexní fólie s hliníkovou vrstvou v podlahovce je jen takový marketingová trik, jak vytáhnout z člověka více peněz. Aby to fungovalo a docházelo k nějaké znatelné reflexi, musel ba být mezi fólií a roznášecí vrstvou vzduchová mezera, což u podlahovky není. Na netu jsou k dohledání i nějaké testy těchto fólií, které to dokazují. Kupte si levnou PE fólii s natisknutou mřížkou, podle které pak taháte trubky a určujete rozteč (tedy když budete mít řešení bez systémovky, ta už má jinak fólii na sobě). Jinak dnešní hydroizolace polystyren určitě neleptají ani mu nějak neškodí, to možná platilo někdy před X lety.

Dan

Dan19. 9. 2015 6:39:33

Franto, díky za poučný odkaz. Mohu vědět, jaké lepidlo jste použil a kolik jste ho potřeboval? Co se týče, ale toho konkrétního případu v článku, vzhledem k tomu, že jim to sedlo o 7mm a při testech zjistili, ře EPS si sedne o 1mm a ta systémová deska o 6mm, což je dohromady oněch 7mm, nebude tedy problém v těch nerovnostech hydroizolace, ale právě v té systémové desce. Nicméně začíném být přesvědčen, že vyrovnat by se to mělo.

Dan

Dan18. 9. 2015 21:40:46

Jiří, taky děkuju za odpověď. To je právě taky můj problém. Jsem od přírody dost puntičkář a mám rád přesnost, což ale zrovna ve stavebnictví v některých případech opravdu nelze praktikovat, protože to by se z toho člověk zbláznil. Například když jsem sám postavil všehny obvodové zdi a příčky a pak se u mě na stavbě objevil obchoďák od Ytongu a nevěřil vlastním očím, jak to mám vše rovné. Taky jsem to, ale budoval asi 6 měsíců. A pak přijeli frajeři na omítky a udělali mi tam 1cm silné sádrovky, takže jsem se s tím dokonalým zděním patlal celkem zbytečně :-). Tedy rád bych pro svůj pocit udělal ty podlahy co nejlépe a nejpřesněji, ale už se mi nechce ztrácet čas a nervy s něčím co je třeba fakt zbytečné. Nicméně horkovzdušnou pistoli jsem si opatřil a tam kde bude nějaká větší boule a bude se to houpat se to pokusím trochu doladit.

Dan

Dan18. 9. 2015 21:19:20

Majkííí, díky moc za odpověď. S tou pěnou kolem zdí je to dobrý nápad. Co se týče vedení, budu obsypávat Liaporem. Ještě bych se rád zeptal na tu hliníkovou fólii s praktickým rastrem pro snadné dodržení roztečí, co je to zač? Vypadá jako ta co používaj Eurosystémy. Ještě jsem někde četl, že by se měla dávat nějaká fólie mezi hydrizolaci a polystyren kvůli leptání polystyrenu, ale mělo to být snad jen u některého typu hydroizolace. Už abych měl tuhle etapu za sebou, mám z ní docela vítr :-)

Jiří Kubíček18. 9. 2015 16:42:00

Zdravím, doma jsem to řešili tak, že jsem desku EPS položil, obtiskl na ní případnou nerovnost a v těchto místech pomocí plynové pistole vypálil malý žlábek (lze použít i horkovzdušku). Podlahový EPS jsem též pokládal ve více vrstvách a nějak si nedovedu představit, jak bych to dělal, kdyby se to různé houpalo a bylo to nerovné. Mám rád, když všechno na sobě pěkně sedí, než aby mezi deskami byly různé vzduchové mezery a desky se k sobě pořádně nedaly přitisknout. Pak se vám taky vytvářejí tepelné mosty, občas je potřeba použít PUR pěnu a můžete se modlit, aby vám desky někde nepraskly. Prostě doporučuji to nějak srovnat do roviny, práce je to pak mnohem lepší a přesnější a desky mezi sebou a nad sebou pěkně sedí sami o sobě.

Majkííí a Kačka

Majkííí a Kačka18. 9. 2015 9:44:11

Ahoj.

Já jsem dvou a více vrstvou lepenku neřešil.
Když tam byl kabel, tak jsem EPS vyřezal, ale jinak jsem nic nepodsypával ani nerovnal.

Spíše jsem si dával pozor, aby bylo vše správně přeložené na vazbu, aby u zdi nebyly škvíry, tak jsem to pěnil. Větší trubky jsem zasypal kuličkovým EPS smíchaným s cementem.

Je to vidět na fotkách.

http://www.svepomoci.cz/stavba-domu/dokonceni-stavby/3748-podlahy-a-topeni.html

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama