RADON Vhodné řešení po měření

Autor: Sintom (25 příspěvků)
Kategorie: Projekt domu
7. 9. 2015
9 komentářů
Dotaz

Zdravím Vás. Potřeboval bych poradit. Na mém pozemku proběhlo radonové měření, které dopadlo jako STŘEDNÍ INDEX, Bohužel, jsem si to včas neohlídal a u měření jsem bohužel nebyl. Takže nevím jak moc je pravdivé, či zaokrouhlené protože jej dělala projektová kancelář (tedy spřátelená osoba kanceláře) Nic méně podle geo mapy radonu bych měl mít pozemek na podloži s vysokým indexem (jak jsou natom sousedé se půjdu dnes optat) I kdyby index vysoký nebyl. Plánuji vodní podlahové topení v obou patrach, kde se prý musí index vždy zvýšit, protože voda do sebe radon nasává a pak to cyrkuluje v celém domě.

Projektant navrhl standardní dvojitou izolaci s mezivrstvou hliníku. S vysvětlením, že pokud je v domě rekuperace, je prostor dostatečně větrán, takže pokud by již něco prosáklo, hned se to odvětrá. Nevím co je na tomto pravdy ???

Myslíte, že mám dát na projektanta, nebo na další náklady provést vlasní měření, nebo i bez dalšího měření trvat na provětraném podloží ? Či existuje i jiné řešení, protože se bojím vysychání a ochlazování desky a dalších neduhů které větrání má. Slyšel jsem o nějaké speciální svařované izolaci, ale moc o tom toho na netu není.

Nemá stím prosím někdo zlušenost ???

Tom

Ondřej28. 5. 2018 13:13:56

Dobrý den,
vím, že už vám to nejspíše nepomůže, ale pro ostatní, kteří řeší podobnou věc v roce 2018.
Na radonovém indexu ve výsledku nezáleží, pokud máte podlahové vytápění v místnostech na terénu. Podle normy ČSN 730601:

Překračuje- li radonový potenciál pozemku nebo OAR (Objemová aktivita radonu) v podloží rozhodná pro stanovení radonového indexu stavby Cs hodnoty podle 5.5.1, je-li pod stavbou vytvořena drenážní vrstva o vysoké propustnosti nebo je-li součástí kontaktní konstrukce podlahové vytápění, navrhne se některé z následujících opatření:

a) Instalace větracího systému podloží pod objektem v kombinace s těsným provedením všech kontaktních konstrukcí podle 6.3; nebo
b) Provedení všech kontaktních konstrukcí s ventilační vrstvou podle 6.4.

Tedy pokud máte podlahovku, tak by mělo VŽDY být navrženo aktivní opatření proti radonu.
Samozřejmě jako stavebník bych si aktivní opatření pořídil spíše v případě se středním či vysokým indexem, než u nízkého (kde bych se rozhodl stejně jako tady Honza).

Sintom

Sintom8. 9. 2015 11:26:06

Ano přesně této hysterie jsem součástí :) proto ta panika. Osobně bych to provětrával, pár trubek mi určitě rozpočet nezrujnuje, spíš prý může být probléém s přílišným vysicháním podloží a hlavně vyvedení komínku zase jej izolovat kvůli chladu a další velká trubka co sebere s izolací 20x20cm :/

Proto jsme hledal radu, zda není nějaká zázračná izolace :)

Děkuji, již jsem pochopil, že není, takže buď podloží větrat, nebo nic.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber8. 9. 2015 9:47:54

Mimochodem, ohledně té provětrávané podlahy:

Pokud se rozhodnete ji realizovat, chybu neuděláte, stojí to pár korun navíc a výrazně to zlepšuje ochranu proti vlhkosti i proti tomu radonu, kdyby se časem radonová izolace začala rozpadat. Přeci jen životnost domu je vyšší než životnost izolace. Dobrý projektant by měl zvážit klady a zápory každého řešení a tuto vrstvu by Vám měl případně sám navrhnout a vysvětlit její význam, ale chybu neuděláte, upozorníte-li jej na tento detail sami.

Na druhou stranu bych varoval před davovou hysterií spojenou s radonem. Je to poměrně mladý vědní obor se spoustou neznámých. Můj specialista, kterému bude zanedlouho 60 let, geologii se věnuje celý život a radonu od zrození této disciplíny, mi vysvětlil, že za svou praxi už řešil obrovské množství závad spojených s pronikáním radonu do objektu. Podlahové rozvody tento stav vždy pouze zhoršily, ale nezavinily. Příčinou byla na 95% řemeslnická neschopnost nebo špatný návrh detailu ukončení izolací.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber8. 9. 2015 9:25:05

Odpovědnost za technické řešení má z principu projektant, nikoli stavebník. Jde nejen o otázku finanční (když někomu za něco platím, měl bych požadovat kvalitní produkt či službu - takhle si jen vychováváte arogantní a zmlsané projektanty) ale je to i otázka trestněprávní (pokud Vám stavební úřad kvůli nadlimitnímu radonu odmítne dát kolaudaci, rekonstrukce s tím spojená může dosahovat mnoha set tisíc. To by šlo na vrub projektantovi, pokud se ale ukáže, že jste si svévolně pozměňoval projektovou dokumentaci nebo Vaše dokumentace tento detail neobsahovala (například proto, že nebyla určena pro stavbu ale jen pro administrativní úkony), je to jen a jen Vaše odpovědnost.

Doporučuji ke studiu:

§ 2630 NOZ,
§134 odst. (6) SZ,
§3 vyhl. 499/2006 Sb.

Sintom

Sintom8. 9. 2015 6:16:11

Vy asi nebudete PAVEL Tesárek že ? je to asi jen shoda jmen nebo není ?

Řeším to, že jsou různé druhy izolací proti radonu a některé mají lepší účinnost popřípadě mě zajímá rada jestli se třeba nevyplatí dát více vrstev s hliníkovou folií atd. prostě něco lepšího než odvětrání když bych ktomu přistupoval jako k vysokému indexu.

Pavel

Pavel7. 9. 2015 20:53:05

Co teda vlastne resite. Pozadujte po projektantovi, at to navrhne jako by tam byl vysoky index, ze to jsou vase penize a hotovo. jestli vam kontrolni mereni ukaze vysoky index, tak to stejne bude muset udelat. no a nebo at to nenavrhuje a pohlidejte si to pri vystavbe.
No a nebo udelejte dum podsklepeny a tam podlozi vetrane mit nemusite, sklepy vyvetrate ;-)

Sintom

Sintom7. 9. 2015 20:44:30

Index vyšel střední, nedůvěra vznikla k měření ztoho důvodu, že veškeé okolní pozeky mají rano vysoký, a já jediný mezi nimi střední. hodnoty jsou dle výpisu: od 13ti do 54 a medián je pak 32,9 kBq, jenže nevím která hodnota byla kde, ještě tam zavolám, zajímají mě hlavně ty hodnoty kde bude stát dům. je tam 15 měření, ale nevím které je kde.

No proč mě to trápí, protože střední index by mělo podlahové topení posunout na vysoký, tedy by mělo být větrané podloží. A já mám jen jednu vrstvu s hliníkem a pod ní vrstvu s vláken. takže mě zajímá názor, jestli není nějaká třeba už lepší technologie co by se tam mohla dát (lepší izolace) či dát dvě izolace na sebe a podobně. Tak Aby se to stihlo navrhnout do projektu. Věřím, že každý projektant má svůj postup a určitě dobrý, technologie jsou pořád dopředu, takže třebatu někdo zná něco co funguje ješt lépe.

Pavel

Pavel7. 9. 2015 12:09:36

Trochu me zarazi, proc neduverujete svemu projektantovi a predevsim ne merici radonu. To vase stredni riziko vyslo blize vysokemu nebo nizkemu? Ze to nesedi podle mapy je mozne, ona nezohlednuje lokalni defekty zemske kury. Proto jsou v oblastech s nizkym radonem nad zlomem v kure pasy s vysokym rizikem. A naopak.
Ale podle toho co pisete, tak vetsina domu s projektovanou vodni podlahovkou je ve vysokem riziku a nikdo to nejspis neresi. Ikdyz ono to asi vysvetluje proc Gservis tak rad projektuje desky na systemu elegohouose, neb je yde snadne odvetravani podlozi.
Pro svuj klid investujte 3000 ,- a nechejte si to znova promerit. Treba timto usetrite vic nez cekate.

Honza7. 9. 2015 9:08:35

Ahoj,

my máme radon nízký. Což prý nehraje roli, protože máme podlahové vytápění, což nás automaticky dostalo do nejrizikovější kategorie, kde legislativa ukládá kombinovat obě opatření tzn. i přes nízký radon jsme v projektu museli mít dvě vrsty izolace (z toho jedna protiradonová) + odvětrávané podloží.

Takže z mých zkušeností pokud bude podlahovka, odvětrání být musí bez ohledu na radonový index. Nám se však toto řešení také nelíbilo a prostě jsme odvětrávání nerealizovali. Podlaha bude dostatečně zateplená, takže si nemyslím, že by hrozilo nějaký výrazný únik tepla do podloží, který by zapříčinil extrémní uvolňování radonu v lokalitě s nízkým indexem, ale to je pouze moje laické rozhodnutí.

Rekuperace funkčně určitě vyhoví, ale legislativně asi ne.. ale to ať potvrdí nějaký odborník. Pokud by tímto způsobem šlo obejít nerealizované odvětrávání, pak bych o rekuperaci začal také uvažovat.

Honza

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama