Zdravím Vás. Potřeboval bych poradit. Na mém pozemku proběhlo radonové měření, které dopadlo jako STŘEDNÍ INDEX, Bohužel, jsem si to včas neohlídal a u měření jsem bohužel nebyl. Takže nevím jak moc je pravdivé, či zaokrouhlené protože jej dělala projektová kancelář (tedy spřátelená osoba kanceláře) Nic méně podle geo mapy radonu bych měl mít pozemek na podloži s vysokým indexem (jak jsou natom sousedé se půjdu dnes optat) I kdyby index vysoký nebyl. Plánuji vodní podlahové topení v obou patrach, kde se prý musí index vždy zvýšit, protože voda do sebe radon nasává a pak to cyrkuluje v celém domě.
Projektant navrhl standardní dvojitou izolaci s mezivrstvou hliníku. S vysvětlením, že pokud je v domě rekuperace, je prostor dostatečně větrán, takže pokud by již něco prosáklo, hned se to odvětrá. Nevím co je na tomto pravdy ???
Myslíte, že mám dát na projektanta, nebo na další náklady provést vlasní měření, nebo i bez dalšího měření trvat na provětraném podloží ? Či existuje i jiné řešení, protože se bojím vysychání a ochlazování desky a dalších neduhů které větrání má. Slyšel jsem o nějaké speciální svařované izolaci, ale moc o tom toho na netu není.
Nemá stím prosím někdo zlušenost ???
Tom
Ondřej28. 5. 2018 13:13:56
Dobrý den,
vím, že už vám to nejspíše nepomůže, ale pro ostatní, kteří řeší podobnou věc v roce 2018.
Na radonovém indexu ve výsledku nezáleží, pokud máte podlahové vytápění v místnostech na terénu. Podle normy ČSN 730601:
Překračuje- li radonový potenciál pozemku nebo OAR (Objemová aktivita radonu) v podloží rozhodná pro stanovení radonového indexu stavby Cs hodnoty podle 5.5.1, je-li pod stavbou vytvořena drenážní vrstva o vysoké propustnosti nebo je-li součástí kontaktní konstrukce podlahové vytápění, navrhne se některé z následujících opatření:
a) Instalace větracího systému podloží pod objektem v kombinace s těsným provedením všech kontaktních konstrukcí podle 6.3; nebo
b) Provedení všech kontaktních konstrukcí s ventilační vrstvou podle 6.4.
Tedy pokud máte podlahovku, tak by mělo VŽDY být navrženo aktivní opatření proti radonu.
Samozřejmě jako stavebník bych si aktivní opatření pořídil spíše v případě se středním či vysokým indexem, než u nízkého (kde bych se rozhodl stejně jako tady Honza).