Povolení čov

Autor: Roman a Kristýna (13 příspěvků)
6. 9. 2015
5 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

vyřizuji stavební povolení a slyšel jsem že lze získat povolení i bez povolení domácí čov, že to jde nějak později vyřídit až během stavby. Máte s tím nějaké zkušenosti?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber8. 9. 2015 8:55:18

Děkuji za pochvalu, bylo by blbé, kdybych se v tom jako architekt nevyznal (i když i takoví se najdou). Ohledně té elektřiny, pro ohlášení je třeba doložit jednoznačnou záruku, že dům nezůstane nepřipojen, takže většina stavebních úřadů preferuje smlouvu o připojení, smlouvu s smlouvě budoucí a podobné právní úkony. Vyjádření o existenci sítí neříká nic o ochotě nebo schopnosti provozovatele sítí napojit Vás. Jen upozorňuje na průběhy a ochranná pásma sítí ve Vašem prostoru, abyste se jich vyvaroval stavebními zásahy nebo mohl nechat navrhnout možné připojení. Souhlas se stavbou v ochranném pásmu je také pouze souhlasná reakce provozovatele sítě, že mu nevadí, že budete obkopávat jeho kabel nebo trubku, ale neříká to nic o tom, že Vám dovolí jej nakopnout a připojit se.

Ve velmi teoretickém případě se Vám může stát, že budete mít ve svém okolí sedm nebo osm různých sítí (kabelovka, datová síť, EE, plyn, pitná voda, teplovod, parovod, plynovod, kanalizace dešťová, kanalizace splašková, ve velkých městech je toho přehršel), od všech musíte získat vyjádření o existenci, (abyste nenesl odpovědnost za škodu, kterou jim způsobíte, pokud jim poškodíte vedení v místě, o němž je známo, že tam ta síť vede), od třech čtyřech nejbližších budete muset získat souhlas s prováděním v jejich ochranném pásmu, protože přímo u jejich trasy budete dostavovat oplocení nebo přes ně povedete nájezd, ale třeba ani žádnou nemusíte žádat o smlouvu pro připojení, nebudete-li jejich médium potřebovat.

Roman a Kristýna7. 9. 2015 20:55:44

Děkuji,
koukám že se vyznáte.
Ještě bych měl jeden dotaz ohledně elektřiny. Pozemek je zasíťován tedy mám tam elektrickou skříň. Bude potřeba jak někde čtu na ohlášení už i smlouva o připojení? nebo bude stačit vyjádření k existenci a souhlas se stavbou v ochranném pásmu?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber7. 9. 2015 16:10:43

1. pokud budete mít napojenu ČOV na dešťovou kanalizaci, pak budete muset pouze prokázat u vodoprávního řízení, že užitková voda z Vaší ČOV nebude obsahovat nadlimitní množství škodlivin.

2. pokud byste chtěl napojit ČOV na splaškovou nebo jednotnou kanalizaci, pak Vám to nedovolí stavební úřad skrze zákony, není dovoleno nepřipojit se na splaškovou kanalizaci a likvidovat si splašky samostatně v místě, kde existuje kanalizace a je reálně proveditelná možnost napojení.

Roman a Kristýna7. 9. 2015 15:13:05

Děkuji za výstižnou odpoveď, a kdyz budu mit čov napojenou na kanalizaci tak hydrologický posudek nebude třeba ne?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber7. 9. 2015 12:15:41

Má se to tak... abyste dostal stavební povolení, nepotřebujete ještě vodoprávní řízení, kterým se ČOV povoluje. Může se ale stát, že Vám později navrhovaná čistička nevyhoví kvůli nemožnosti rozstřiku nebo vsaku, takže si rozumný stavební úřad zažádá od Vás doložení výsledků hydrogeologického průzkumu, který potvrdí možnost budoucího umístění čističky v místě, které vyberete a předchozím územním řízením (nebo územním řízením spojeným s žádaným stavebním řízením) je toto místo pro čističku předurčeno.

Čili ve fázi stavebního řízení si vyřídíte potvrzení od hydrogeologa, že ČOV bude možné umístit a souhlasné stanovisko OŽP, že s tím nemají problém (k tomu je dobré mít od projektanta návrh likvidace splašků, vyřešené dešťové vody a bilanci obou vod), a po zahájení stavby si v klidu u tohoto OŽP vyřídíte vodoprávní řízení, k němuž budete muset mít již vybraný typ a dimenzi čistící technologie a také maximální míru znečištění ve vypouštěné vodě podle normy.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama