Územní plán vs. plynovod

Autor: Bartyx (2 příspěvky)
Kategorie: Pozemek
31. 8. 2015
7 komentářů
Dotaz

Zdravím.

Mám pozemek, který je mezi dvěma domy. Když město dělalo poslední územní plán, tak do něj zanesla, že můj pozemek je v ochranném pásmu plynovodu a tak na něm není možné stavět. Přitom ještě blíže plynovodu stojí jiný dům (je tam sice už tak 20 let, ale stojí tam).

Jak mám postupovat, abych změnil územní plán? Já mám totiž podezření, že to vůbec nebylo měřeno, protože pozemek je od plynovodu opravdu daleko (víc jak 200m). Můžu nějak požádat vlastníka plynovodu (eON) o vyjádření, respektive o to, aby změřil, zda je můj pozemek opravdu v tom pásmu? Nebo jak mám donutit město se k tomu nějak postavit, když se semnou nechce nikdo bavit? Nemáte s tím někdo zkušenosti?

eON mi řekl, že mi prý můžou udělit výjimku ke stavbě v pásmu, ale potřebuji dokumenty, jako projekt a tak, ale ty nemůžu získat, protože není územko. Připadám si jak v začarovaném kruhu a jelikož s tím nemám vůbec žádné zkušenosti, už nevím jak postupovat dál.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber1. 9. 2015 15:33:40

Vyřešit lze téměř všechno (je samozřejmě možné, že se to nepodaří, ale ve Vaší situaci bych se moc nebál). Jen se tomu musíte věnovat naplno, shromáždit všechny podmínky a požadavky, vstoupit do jednání s odpovědnými osobami, nejen s nějakým referentem toho kterého úřadu. Případně někoho delegovat, aby to vyřídil za Vás.

Bartyx1. 9. 2015 15:13:16

Aha. No ono tam je ještě problém v tom, že v územním plánu je pozemek označen jako zemědělská oblast. O to mi spíš šlo, zda je možné tam postavit, nebo je potřeba počkat na změnu územního plánu.
Další věc je, že pozemek je v 50m ochranném pásmu lesa (spíš lesíku, jehož ochranné pásmo je snad trojnásobné, než je velikost lesa).

Jde mi o to, zda je možné tyto všechny věci vůbec vyřešit.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber1. 9. 2015 14:53:52

Nene, nekoukáte na to úplně správně. Územní plán Vám nezakazuje zde stavět. Jen právní předpisy, například zákon 458/2000 Sb., energetický zákon, přesně popisují limity ochranných pásem. Pokud získáte od provozovatele sítě souhlasné stanovisko ke stavbě v ochranném pásmu (otázkou je, zda tedy vůbec, za jakých podmínek a ústupků), neměl by stavební úřad nic namítat, protože se tím okolo územního plánu nic nemění... Mimochodem, termín "územko" nepopisuje územní plánování, ale územní řízení, což je propastný rozdíl, abychom se navzájem nemátli. Územní plánování vytyčuje limity rozvoje obce a územní řízení slouží k posouzení shody jednoho každého projektu s tímto územním plánem. Územní plán je vyhláška obecního zastupitelstva, pořizuje si ji na své náklady obec a oslovuje k jejímu vypracování vždy pouze architekta, tzv. urbanistu. Projekt si pro územko a následně i pro stavebko na Vaše náklady necháváte vypracovat Vy sám.

Bartyx1. 9. 2015 9:27:22

Nene, v Přehořově (přesněji tady: 49°15'00.3"N 14°45'11.5"E)

Ještě se zeptám na jednu věc. Když bych tedy na EONu uspěl a s tou výjimkou bych šel na město, musím čekat na změnu územního plánu, nebo mi mohou povolit stavět dřív s tím, že změnu zapíšou třeba až budou územko znovu měnit?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber1. 9. 2015 7:45:40

Já teď zrovna dneska řeším pro klienta podobnou záležitost, taktéž s E.ONem, ale jde o vysoké napětí. Procedura je stejná. Když tak se mi ozvěte, jsem z Hluboké nad Vltavou, čili téměř místní, takže Vám mohu pomoci ke správným kontaktům na odpovědné lidi. Rozumím-li dobře, chcete stavět někde za pumpou Na Brousku?

Bartyx1. 9. 2015 6:06:32

Je to okres Tábor, katastr Soběslav.
Ono ani nejde tak o to, že by se stavební úřad vymlouval na EON. Oni mi prostě řekli, že nemám šanci, že prostě v územku je ochranné pásmo, tak to nemám řešit. Je to totiž taková trochu výjimečná situace. Bydlím ve vesnici asi 3km od Soběslavi, která má malý kousek na kraji ještě v katastru města. Jedná se o dva domy a můj pozemek, který má asi 3000 metrů. Vše ostatní je obce. Připadá mi, jako by to prostě neřešili a moc se měřením nezabývali a tak tam napsali ochranné pásmo.

Ale i tak děkuji za radu. Seženu tedy projektanta, koupím projekt na dům, nechám si to zapracovat do konkrétního pozemku a s tím pak půjdu bojovat dál.

Štve mě, že se semnou nikdo moc nebaví, přitom pozemek mám u silnice, z obou stran mám sousedy, i naproti přes silnici mám souseda, mám přímo u pozemku elektřinu a vodu (kanalizace není), tak nevím, proč mi dělají problémy. Ten dům by tam vyloženě seděl bez toho, abych nějak ničil ráz krajiny, nebo tak.
A byť mám pozemek dost ve svahu, takže s tím budu muset trochu bojovat, líbí se mi, protože mám u domu i potůček. :) I když budu muset postavit trochu výš, protože se občas krapet vylije.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber31. 8. 2015 19:11:41

To není nic složitého. Proto, abyste si nechal zpracovat projekt, od úředníků na stavebním úřadě žádné rozhodování. Mít projekt, nejlépe budeme-li to zvát investičním záměrem, je Vaše právo. Tento projekt ideálně ve formě architektonické studie pošlete projektanta obhájit na E.ON a až Vám k tomu udělí výjimku ze svých ochranných pásem, potom nebude mít problémy ani stavební úřad. V jaké části jižních Čech nebo jižní Moravy plánujete stavět? Třeba budějovičtí technici z E.ONu jsou naprosto bezproblémoví, minimálně jsem ještě neměl tu smůlu, že bych narazil, což se třeba o Vsetínském ČEZu nebo okolí Prahy říci nedá, občas bývají boje tuhé. Ve Vašem případě si ale nemyslím, že by to bylo něco komplikovaného. Určitě ale nebuďte naštvaný na obecní zastupitele, starostu nebo stavební úřad, ti za to nemohou a jejich nezdolné setrvávání v tom, že to musíte nejprve řešit na E.ONu je zcela správné.