Náš projekt aneb jak to vidíte vy?

Autor: M+M (2 příspěvky)
Kategorie: Projekt domu
7. 8. 2015
18 komentářů
Dotaz

Ahoj, na náš pozemek 21 x 66 jsme vymysleli tenhle dům a nechali ho lehce zpracovat paní projektantkou.

Materiál je heluz 44 family - mám s ním zkušenosti ze stavby rodičů (vím do čeho jdu), bez zateplení (možná severní a západní strana)

Střecha bude rovná se spádovými klíny a zateplená z venčí (přijde mi že tento typ střechy je konstrukčně jednoduchý a ekonomicky nenáročný) - bez odvětrávání skladba trámy +palubky+parozábrana+izolace + spádové klíny (hrubá skladba technologii ještě nemám přesně nastudovanou).

Podlaha v 2 patře bude také ze dřeva - v kuchyni a obýváku budou přiznány trámy a palubky. skladba trámy+palubky+parozábrana?+kročejová izolace+osb+mirelon+plovoučka

Exteriér není ještě navržen o víkendu budeme hledat inspiraci.

Pokud by Vás napadlo co udělat jinak tak bychom byli moc rádi. Přikládám i rozpočet pro nahlédnutí (byli by jsme rádi i za připomínky k rozpočtu)

Rozpočet:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1apgoS-h-ofD1BZMpdP-A888vZwRcTDk4Gmloa5v7izU/edit?usp=sharing

Stropy jen pro představu jak budou udělány trámy:

Přílohy

1NP.png
2NP.png
Pohledy.png
Stropy.png

PCA11. 8. 2015 11:58:48

ad Spirolly - mám je bez SDK podhledů a vypadá to velice dobře (pohledový beton), stačí dodržet jednoduché zásady při návrhu: co nejmenší počet lan, vedle sebe jen panely se stejnou délkou, dobře promyslet prostupy, pak "nevýhoda" vzepětí je minimalizovaná. Já mám spirolly i jako střechu (místo původně uvažovaných vazníků). V dutinách jsou natahány rozvody elektřiny i slaboproudu + ta cena, pro mne samá plus :-)

ad schody - cenu, kterou jsem uváděl byla za betonové monolitické schodiště, je jasné, že dřevěné schody budou dražší

zvirek11. 8. 2015 10:37:36

bezpečnostní folie doporučuji dodělat až dodatečně - vyjde to cca 800/m2 ( Next ), než od výrobce oken ( cca 1800/m2 ).
Schody i s obložením a zábradlím za 50 ? Hmm, udělejte mi také jedny, prosím :-)

M+M11. 8. 2015 10:14:21

Karel:
Ty fólie jsou podle mě dobrá věc když už tak už, jedině se bojím aby to nedělalo nějaké bubliny...
Ty schody to mě teda nenapadlo že by to mohlo tak dunět - musím si to někde vyzkoušet, díky za tip :-)

PCA:
Jinak ještě ke stropu - dělám to ze dřeva protože mi to přijde jednoduché (suchá výstavba, ověřená konstrukce) a hlavně nebudu muset dělat SKD v kuchyni a necháme si tam dřevěný podhled. Jsem zvědavý jak to vyjde cenově počítal jsem, tak hrubě s těmi 65tis (trámy, palubky, krocejova izolace, osb) díky za tip na spirolly.

Karel

Karel11. 8. 2015 8:32:37

Na posezení s pěkným výhledem to bude fajn - pokud na to jsou finance, proč ne :)
Bezpečnostní fólie máme v kanceláři a na první pohled to není poznat. Já je rozhodně plánuju pro francouzská okna - nerad bych aby jima někdo proběhnul, hlavně děcka. Ale asi je dám v celém přízemí, ať se nám líp spí.
Ještě ke schodům - to už berte vyloženě jen jako postřeh: po kovové konstrukci obložené dřevem se rozhodně nedá svižně vyběhnout/seběhnout, aniž by člověk nevzbudil celý dům :) Mají to rodiče a já osobně bych to kvůli tomu dunění nechtěl, musí se našlapovat hodně z lehka.
Tak držím palce.

M+M11. 8. 2015 8:09:13

Díky všem za podnětné reakce,

K tomu patru - chci tam mít do budoucna pracovnu a hernu pro děti s tím, že z ní budu mít výhled na pohoří Beskyd které náš pozemek nabízí :-) a zároveň se to oddělí od toho co se děje dole v přízemí, je to sice otevřená pracovna, ale se spoustou místa kde budu moci umístit houpací síť a "pracovat" :-) Raději jsme to nechali otevřené než tam mít malou chodbu s několika dveřmi.

Veliká chodba - (začínáme tomu říkat bowlingová dráha) je to tak, je velká. Máme rádi vzdušné prostory, kde se nebudeme cítit stísněně. (tohle bych bral jako komu se co líbí) S ohledem na to, že to není na úkor velikosti dětských pokojů 13,5 metrů bude ok vyrůstal jsem v 14m.

Zádveří - uvažuji o tom, že to zádveří oddělíme opticky (polo-stěna viz. obrázek níže) a možná podle zkušeností co se ukážou v průběhu používání přidáme i posuvné dveře. Ale beru to tak, že se nám alespoň vymění vzduch v domě když 2x za den vyjdeme ven.

Vytápění - Po zkušenostech kdy jsme v domě topili plynem a teď když topíme v bytě plynem tak už nikdy (mimo to u pozemku plyn nemáme). Akumulační nádrže, čerpadla a podobné srandy se mi taky nelíbí, voda teče po baráku přes různé ventily a do nádrže atd.
Já mám rád jednoduchá řešení - přímotop do zásuvky a podlahovka, žádné revize, žádné čistění, žádná voda, prostě to mrskneme do zásuvky (která bude regulovaná inteligentním systémem) A když se to za 20 let pokazí, tak koupíme nové (jestli do té doby už nebudeme tak globálně otepleni, že už budeme místo topení řešit spíše klimatizace). Samozřejmě do budoucna využijeme i levnější tarif elektřiny (rád bych měl doma elektromobil :-))

Ke krbu - Určitě budeme mít krbovou vložku (to jsem asi zapomněl zmínit), ještě uvažuji o využití toho teplotního výměníku které ty vložky mají. Bydlel jsem od dětství na baráku u rodičů a tam jsem získal cenné zkušenosti s prací se dřevem a topením, takže mi to asi přijde jako normální věc (nehledě na to, že se člověk aspoň rozhýbe ze sezení u PC (a čtení na webu svepomoci :D))
Díky za připomínku k nošení dřeva po baráku, to je pravda musíme to ještě domyslet.

K projektu - je tam vše eko-štítek, statika, prováděčka + rozpočet a hlavně vyřízení na úřadech,Projekt s rozpočtem bych měl mít do neděle, tak to sem potom dám. Jsem zvědavý těším se na to jak malý Jarda :-)

K té samotné stavbě - Beru jako výhodu, že máme známého který má stavební firmu a stavěl dům rodičů (2 roky zpět) a bydlí i s firmou (bagry, tatry...) asi 5km od našeho pozemku (přenecháme mu stavbu základů pokud navrhne dobrou cenu). Pozemek kupujeme od lesníka, pila je asi 0,5 km od našeho pozemku. Takže snad na těchto věcech něco ušetříme.

Vodu a odpady - dělám sám (nářadí i zkušenosti mám)

Schodiště - chtěl bych nějaké pěkné schody dřevo + kov + zábradlí, takže radši počítám více (50).

Rolety - budou to venkovní žaluzie pouze na 3 oknech na jihu, takže ta cena snad nebude tak šílená viděl jsem že se to pohybuje od 4000.

Jinak máte někdo zkušenosti s bezpečnostními fóliemi na okna?

Tady je ještě obrázek k tomu zádveří (nebude to stejné jedná se o ty prodloužené stěny které to opticky uzavírají - oblouk nebudu dělat :D)


-- Matěj

PCA11. 8. 2015 7:44:51

Ahoj,
přidám také několik zkušeností, které jsem nabyl během procesu stavění (resp.stále nabývám).
1. Projekt - vím, že se tady u mnoha článků operuje s úžasnými cenami za projekt pro stavební povolení i za realizační projekt. Moje zkušenost je jiná, prošel jsem klasický proces přes architektonickou studii, projekt pro SP a prováděcí projekt (stavební část, statika včetně výkresů výztuže, vytápění, ZTI, kanalizace, silnoproud, vzduchotechnika-rekuperace, PENB, rozpočet) a celkem mne to stálo 150tis + dalších 17tis jsem zaplatil za energetický posudek pro dotaci (NZÚ). Běhání kolem vyjadřovaček jsme si rozdělili s projektantem půl na půl. Když si vezmu, kolik lidí na tom spolupracovalo (architekt, projektant, profese...), s každým jsem se viděl osobně a probírali jsme požadavky a možnosti/varianty, tak mi to přijde ještě jako hodně dobrá cena. Nedovedu si představit, že se projektem včetně realizačních výkresů dá vejít do 80tis ... a nebo máme v Brně hodně drahé architekty/projektanty :-)
2. Základová deska - zde bych se nebál jít do stavby svépomocí, nic na tom není, je to jen o tom mít nějaké pomocníky (ať už placené, nebo kamarády), při 150m2 desce se do 200tis musíte vejít (a tím nemyslím beton v míchačce, ale mix + pumpa).
3. Strop/střecha - pokud nemáte vlastní dřevo, tak se mi ta cena 65tis nezdá reálná. Také jsem si počítal dřevěné stropy, ale vyšli mne dráž než z panelů Spiroll (cca 780kč/m2 komplet včetně montáže a zalití spár)
4. Schodiště - zde naopak můžete ušetřit, také jsem měl od firmy nabídku na schody za 50tis, nakonec to vyšlo na 17tis (tesař na bednění, jinak svépomoc)
5. Voda/odpady (vnitřní) - profík to má za jeden den a hlavně má všechno potřebné nářadí, případné chybějící kolena atd. hned před domem v autě a ne za x km ve stavebinách, rozdíl mezi cenou materiálu a cenou za komplet včetně práce od řemeslníka je minimální
6. Topení - záleží na tom, jaké tepelné ztráty dům má, nevěřte ale tomu, že budete neustále topit v krbu. Mám kolem sebe několik příkladů, kdy je to po dvou letech bydlení začalo dost štvát a buď se dopojoval plyn, nebo se kupoval automatický kotel na peletky. Jinými slovy, budete topit přímotopy a nedoplatíte se.
Pokud ale máte cílem pasivní dům (jako já), pak naopak jakékoli větší investice do topení jsou ekonomickým nesmyslem (u mne to byl skoro roční proces než jsem to pochopil), v tom případě přímotopy určitě ano (v pasivním domě podlaha nestudí i bez podlahového topení, vyzkoušeno)
7. Rolety - 20tis, pokud myslíte venkovní, tak to vynásobte tak 5x

Jirka

Jirka11. 8. 2015 7:40:30

Ano, levne to neni (komin mam defakto jen kuli krbovkam, plus krbovky, cerpadla regulace atd) pocitam ze to opradu kolem 100k bude. Ale jak rikam, jsem na to zvykly a libi se mi to. Mate samosebou pravdu, ze to neni cista prace, tzn do domu se tim taha vice ci mene bordelu a pripadnych hmyzaku. Kour jen v pripade, ze to neumite ci pospichate, pak samosebou ano. Jinak co se tyce malby atd, tak u nasich, kde maji bily strop nad krbem, je po 2-3 letech videt ze tam neni strop bily tak jak jinde, ale neni cerny nebo hnedy, ani sedivy. Me to k tomu patri. Je to i tim, ze stavim na vesnici vesnicky dum, s cihlovou dlazbou, starym drevenym nabytkem atd, me to k tomu sedi, a bez krbu, bych snad ani nestavel..:)

Karel

Karel11. 8. 2015 7:35:54

Pokud někomu nevadí opadané kousky dřeva, popel, občas nějaký brouk nebo pavouk donešený na špalku a čas od času dým v obýváku/kuchyni (a neříkejte, že to tak není), pak je krb v obytné části jako hlavní zdroj tepla naprosto v pořádku :) Vy máte alespoň rozumnou kombinaci topení - když vás doma omrzí topit dřevem, budete topit do podlahy elektrokotlem. Matějovi s Martinou zbydou jen přímotopy, které jim propálí leda tak díru do peněženky. Samozřejmě nikomu nic neberu, jen jsem chtěl upozornit, že ta očekávaná romantika není zas tak růžová a z mého pohledu je nesmyslná. Ať si to každý přebere jak chce :)
Jen podotknu, že postavit krb s komínem a pak ho nepoužívat (nebo zapálit jednou za měsíc) = vyhodit do luftu minimálně 100 tisíc.

Jirka

Jirka11. 8. 2015 7:23:29

Jestli chcete krb, tak si ho tam dejte:) Ja tam budu mit krbovou vlozku, v obyvaku, s teplovodnim vymenikem v kombinaci s podlahovkou a elektrokotlem. Na drevo budu mit vedle krbu niku na zdi, kam se vejde drevo minimalne na tri dny topeni. Ona ta spotreba dreva fakt neni tak dramaticky jak tady "kotelnici"pisou. Mame u nasich v baraku co sme dostaveli pred 13ti lety krbovky, a nikdo z rodiny by uz dum bez krbu nechtel, a to je mame jeste levny a nedomyslenych x detailu kolem.

Takze pokud mate radi ohen, a nevadi vam kazdy podzim prace na drevu na nasledujici zimu, tak do toho jdete, neni nic horsiho nez poslechnout cizi rady a pak litovat co kdyby. To si to tam radsi dejte, a vzdycky to jde upravit (bud vyndat vymenik a mit jen krbovky, nebo krbovky uplne dat pryc, ale to Vam garantuju, ze to neudelate:).

Karel

Karel11. 8. 2015 6:59:11

80 za komplet projekt s ekoštítkem, statikou, položkovým rozpočtem i prováděčkou? To jste Radku z hodně levného kraje. Nám vesměs nabízeli samotnou prováděčku právě kolem těch 80 jako doplněk k normálnímu projektu.

Jinak souhlasím s tím topením - taky jsme původně plánovali topit krbem (do podlahovky). Jenže to jsme si naivně neuvědomovali, kolik dřeva budeme muset spálit, kolik bordelu si pravidelným topením zaneseme do obýváku/kuchyně (krb máte hned vedle kuchyňské linky!!!) a především kolik dřiny a času sebere shánění, štípání dřeva a udržování ohně. Teď si uvědomte, že je zima, venku sníh a vy třikrát denně chodíte na zahradu pro dalšího dřevo. Předpokládám, že tím terasovým oknem - takže ho ponesete přes obyvák, kolem kuchyně - tam všude vám napadá bordel. Tím couráním si samozřejmě částečně odvětráte a ochladíte hlavní obývací místnost. Skončilo to tak, že jsme krb zrušili úplně, protože na relaxační zatopení jednou za čas je to dost drahá legrace. Jestli chcete topit dřevem, postavte si kotelnu. Tohle jen NESMYSL! Ohledně horkovzdušného rozvodu - nejsem odborník, ale najděte si křivku ohřívání vzduchu v místnosti - u podlahy zima, u stropu horko. Tedy přesně to, co nechcete.

Míša a Radek

Míša a Radek10. 8. 2015 21:52:16

Ahoj Jirko,
studoval jsem tvůj rozpočet a napadá mne spousta dalších nezapočítaných věcí. Jako např. hydroizolace, podlahový polystyren, nekonečné množství montážní pěny, pracovní nářadí a spousta dalších prkotinek, na které bys ani ve snu nepomyslel. Přikláním se k ostatním. Minimálně započítej 20% a přičti dalších 200000,-. Dvě koupelny za 90000,- určitě neuděláš, to je opravdu hodně málo. Naštěstí se jedná o věc, které si můžeš přepočítat a doladit, ale co vidím jako větší problém je, aby tě při takto extrémních „low cost“ opatřeních, dům lidově nesežral. Navrhuješ provedení krbu a přímotopů. Chápu, že hnacím motorem je nízká pořizovací cena samotných přímotopů, ale standard, ve kterém pravděpodobně budeš stavět s takto našponovaným rozpočet, ti udělá při užívání pěkný vítr v peněžence. A to se už bohužel opravit jen tak nedá. Ze zkušenosti vím, že lidé často využívají více přímotop než samotný krb.
Dále jsem se díval na rozpočet a všiml jsem si, že na projekt máš vyhrazenou částku cca. 80000,-. Očekával bych, že za tuto cenu budeš mít již prováděcí projekt (ne jenom projekt na stavební povolení) s položkovým rozpočtem, který ti určitě řekne přesnější částku.

S pozdravem
Ing. Radek Partika

Jirka

Jirka10. 8. 2015 13:31:39

Par postrehu, chodba je plochou vetsi jak obytne mistnosti, mi prijde mrhani penezma, hlavni dvere usti rovnou do ni, tzn v zimne otevrete a mate xxx cbm vzuduchu ochlazeno, dam bych druhe dvere na zadveri. Jinak mi to prijde jako dost subjektivni (nemusim patra a uz vubec ne pro ucel jaky mate vy, orientace oken atd..).

Add rozpocet, je krasnej, takovej jsem mel mozna ja na zacatku:) To se vam povede, pokud budete fakt skoro vsechno delat sami, a obklady atd resit tak, ze koupite to nejlevnejsi co jde, chapu ze nechcete obklady s platiny, ale i rozumny stred je pres vas rozpocet, to same myslim okna a dvere, s tim sadrosem a tak mi to prijde taky dost pritazeny za vlasy, ale chapu, ze ted se tu budete bit za to, ze to tak date, ja to tak mel taky:) Ono staci kdyz se podivam do meho soucasneho rozpoctu, kolik jsem "vytekl"jen za ruzne veci s terenem, premisteni, usazeni, jen toho materialu ktery neni nikde videt a nikdo ho v rozpoctu nema...:) Ale myslim ze na konci to bude vyssi, ale budete spokojeni:)

Karel

Karel10. 8. 2015 5:41:06

Dům se mi líbí, ale připadá mi krapet nedotažený.

To nejdůležitější - opravdu má ekonomický smysl stavět to patro? Vypadá to hezky, ale vyjde to podstatně dráž (strop, dvě úrovně střechy, mnohem víc drahých oken, víc cihel...) než kdybyste tu jednu ložnici dali dolu, protože to je v podstatě jediná užitečná místnost, která tam je. K čemu je ta pracovna (2.01)? Možná tak na posezení ne? S ohledem na to, že je průchozí a po všech stranách jsou okna, takže tam neumístíte ani pořádný nábytek.

Nějak nerozumím tomu, proč je chodba větší než dvě ložnice dohromady.

Já osobně bych za vchodové dveře přidal ještě jedny a vytvořil tak zádveří - takhle Vám půjde zima do celé chodby a hlavně ke koupelně (nehledě na prach a špínu z bot, především v zimě).

Předpokládám, že televizi budete mít vedle krbu a tím pádem to okno za pohovkou neustále zatažené, abyste na té televizi vůbec něco viděli.

S terasou na server naprosto souhlasím, také to tak stavíme. Terasa na jih je nějaká praštěná ekomóda - beztak potom většina lidí přemýšlí jak tu terasu zastínit, aby tam vůbec mohli přes den vylézt. A to nemluvím o přehřátém obýváku. Pokud teda nezainvestují desetitisíce za to, aby vytvořili prostředí (klima, zastínění), které by měli na severní terase zdarma.

M+M9. 8. 2015 19:08:51

To okno na sever je proto, že tam do budoucna bude napojená hned terasa a ta bude na severo-západ, takže když budeme večer sedět bude nám tam svítit slunce (rodiče mají teď terasu na jihu a někdy se tam nedá ani sedět). Ten dům je směřován tak abychom za ním měli soukromí :-)
Přikládám představu situace:

Pavel

Pavel9. 8. 2015 15:14:31

Pokud se dobre divam, tak proc mate velke fr. okno na sever? Vlastne i s obyvaci mistnosti a koupelnu a TM na jihu? Osobne bych to otocil.
Jinak cena domu je objem*(3500-5000) podle toho, kde stavite, v jakem standardu a co jste si schopni udelat sami.

zvirek9. 8. 2015 5:16:20

Navržené to máte moc hezky a je fakt, že ten domek zase není tak velký. Když objem vynásobíte těmi cca 5000 - 6000/m3 podle toho v jakém to bude en. standardu, tak se to celkem do té vaší ceny vejde. Ale říkám, u mě to také bylo takto a bude to min. o 20% výš, člověk prostě na začátku neuvažuje spoustu věcí, pokud tedy nemá rovnou prováděcí projekt.

M+M8. 8. 2015 18:17:36

Díky za názor, ale zároveň doufám že nemáš pravdu :-))
Na měsíci stavět nebudeme, budeme bydlet kousek od Žermanické přehrady v Moravskoslezském kraji - tam kde jsou ceny nemovitostí ještě docela normální (samozřejmě jak kde).

K těm cenám: každý má jiné požadavky a standardy, to je jasné. My se držíme při zemi, hold nebudeme mít obklady z platiny a kuchyni která uvaří sama :-)

Dům jsem se snažil navrhnout tak, aby byl konstrukčně co nejjednodušší (pro výstavbu svépomocí) a přičemž kvalita zůstane zachována.
Sám jsem zvědavý na kolik se nám povede dostat :-)

zvirek8. 8. 2015 15:50:28

Hmm, já bych si tu výslednou cenu vynásobil zhruba tak 2x :-)

Pozemek 530 tisíc ? To už se staví i na Měsíci ?
2 koupelny ... Taky jsem je měl v rozpočtu za 70 tisíc - realita skoro 200, ono totiž tam jaksi nechcete mít všechno made in china alias ABS plast a bílé kachle - oni tomu říkají standard.
Kuchyně - asi jde v ikee pořídit za 100 kolíků, mě tolik stály jen spotřebiče ( vesměs electrolux, bosch ), takže žádný superkomfort, atd, atd, ....

Také jsem nevěřil kamarádům, kteří stavili přede mnou, že to chce rovnou připočítat min. 20% k původnímu odhadu. Je to tak, bohužel .....

A banka na vás čeká s otevřenou náručí - navýšit hypotéku pane ? To není žádný problém ... :-)

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama