Územní studie

Autor: Janek (1 příspěvek)
30. 7. 2015
12 komentářů
Dotaz

Zdravím všechny stavebníky. Rozhodl jsem se začít stavět, dostal pozemek od rodičů a začal zjišťovat jaké jsou možnosti. Narazil jsem na problém, že v územním plánu je daná lokalita vedena jako území k zástavbě, ale s podmínkou, že pro započetí zástaveb je potřeba vypracovat územní studii lokality, s plánem dělení parcel, zajištění dopravní a technologické infrastruktury. Jedná se o lokalitu v Dolní Lhotě u Ostravy.

Chci se zeptat, má někdo představu, jaké jsou přibližné náklady na zpracování takové studie? Lokalita má rozměr cca 300 x 100 m. A případné doporučení na koho se kvůli vypracování obrátit.

Díky moc.

Lisatka5. 9. 2015 20:12:08

Dekuji,,super. Zitra az se,vratime z chaty tak vam vse preposlu. Preji hezky zbytek vikendu!

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber5. 9. 2015 11:59:24

No, doporučil bych Vám třeba sebe :-)

Samozřejmě to automaticky pro své klienty dělám a mám celorepublikovou působnost. Pokud tedy chcete, zkuste mi na mail poslat nějaké parcelní číslo a já Vám zkusím říci, jak bych to viděl. Také pokud máte nějakou korespondenci s úřady na toto téma, nebo alespoň jméno úřednice, která to s Vámi řešila (byla to přímo Čížková?), určitě to prospěje.

Lisatka5. 9. 2015 9:51:23

Dekuji moc za odpoved. Jen mam jeste jeden maly dotaz, nemohl byste mi nekoho doporucit? Jedna se o Lysou nad labem, my zijeme v Koline, takze nekde v okoli nebo v praze. pripadne jak se takovym odbornikum spravne rika (musi to byt pravnik se specializaci na stavebni pravo?) nebo kde je hledat aby nestali majland. Jeste jednou vam moc dekuji za vasi snahu pomoci.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber4. 9. 2015 15:34:28

Pěkný den, ta správná rada na tuto situaci je najmout si odborníka, který o stavebním zákoně a souvisejících záležitostech ví tolik, aby se mohl směle pustit do křížku s takovou úřednicí. Možná je ve Vašem případě mnoho komplikací a ona je jen třešnička na dortu, možná že je spíše jen příslovečnou žábou na prameni, tak jako tak ale uspějete pravděpodobně jen s pomocí nějakého znalého delegáta či delegátky.

Lisatka4. 9. 2015 12:28:49

pane Vebere, dekuji vam moc za rady. Bohuzel je to prave ten pripad zle urednice. Neni to nic proti me, ona nepovoli nic nikomu. Zkusim si ty podklady vyzadat, ale obavam se, ze se po mne vozit bude, protoze ja toho o stavebnich zakonech moc nevim ;-).

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber4. 9. 2015 6:55:18

Pokud máte stávající chatu, můžete ji rekonstruovat či upravovat ať je v jakémkoli stavu, na dřevomorku čekat nemusíte. Pokud nebudete zvětšovat rozměry, okna nebo upravovat nosnou konstrukci, smíte provádět úpravu bez ohlášení. Pokud budete tyto změny chtít provádět, musíte dodržet limity dané územním plánem a stavebním zákonem. Vždy si to vyžádá minimálně územní souhlas, podle úprav i ohlášení stavby. Nenapadá mne žádný argument, kvůli kterému by měl stavební úřad nedovolit zvětšení okna. Buď jste si špatně vyložila složitost problému a jste ochotna přiznat úředníkům pravomoc, kterou nemají, nebo máte na úřadě blbého a arogantního úředníčka, který se po Vás vozí. Ideální pro Vás by bylo vyžádat si územně plánovací informaci, v níž Vám musí k Vašemu záměru rekonstrukce a zvětšení stávající chaty (když to dostatečně popíšete) přesně stanovit, co budou vyžadovat a jakými Vám v tom budou oponovat limity.

Lisatka3. 9. 2015 19:08:18

Asi jsem se spatne vyjadrila, na pozemku chceme postavit neco vetsiho nez je chata, ktera je tam ted, ta je castecne drevena ale zateplena. Nejradeji bychom na rohu pozemku postavili dum na klic nebo koupili vetsi mobilni chatu. Nicmene jsem nekde cetla, ze pokud by jako napadla chatu drevomorka, mohli bysme postavit chatu novou. To je az ale krajni reseni. Nicmene, pokud nepostavime neco na teto parcele, budeme ji muset prodat, aby byly penize na koupi neceho vetsiho. Nicmene zjistila jsem si ale, ze pokud pouziji penize z prodeje nemovitosti na koupi vlastniho bydleni, tak dan z prodeje platit nemusim.
To, ze si nemuzeme ani zvetsit okna byla skutecne primo slova vedouci stavebniho uradu

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber3. 9. 2015 17:08:30

Moc Vám nerozumím.

Jaký má pro Vás význam vlastnit parcelu právě pět let? Plánujete ji prodat? Proč potom uvažujete o jejím osazení mobilním domkem? A jaký tam má smysl zatahovat riziko nákazy dřevomorkou? Předpokládám, že dřevomorka napadá maximálně tak mobilní domky ze dřeva, těch moc není, převažují dřevovláknité, kovové sestavy. Mobilní stavba se umisťuje nikoli ve stavebním řízení, ale v územním řízení. Jinak úřednice se pravděpodobně vůbec neřídí vlastním názorem, ale je sešněrovaná zřejmě velmi přísnými pravidly, které ve Vaší obci platí. Určitě ale není pravda, že by nebylo možné na stavbě nepodléhající památkové ochraně zvětšit okno (pokud není na hranici se sousedním pozemkem), to je nesmysl.

Lisatka3. 9. 2015 12:56:23

Dobrý den, děkuji moc za vaši radu. Alespon vím, na čem jsem. Bohužel je proti více sousedů. Moc to nechápu, vždyt je vždy lepší mít stavební parcelu, zvlášť když je na stavebním úradě úřednice, která nepovolí ani větší okno!
A můžete mi ještě poradit, jak je to pak s osazením mobilního domku?
A co kdyby můj domek napadla dřevomorka?
PS: Já parcelu vlastním teprve tři roky, takže ji ještě alespon dva mít budu muset. Navíc se mi tam moc líbí. Jenže nás malý uličník roste a my bydlíme ve 2kk. Ještě jednou děkuji za radu

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber3. 9. 2015 12:03:02

Nepotěším Vás. Ve Vašem případě je sice spousta teoretických postupů, ale pravděpodobně z toho nebude nic:

Sousedův souhlas by mohl nahradit odkup toho jeho pozemku do Vašich rukou, což ale asi neprojde z toho důvodu, že když se dnes s Vámi kvůli pár metrům odmítají bavit, nebudou se bavit ani o pár desítkám tisíc, které byste jim zato nabízeli. Soused pravděpodobně cíleně chrání klid svého bydliště a pokud nemá bídu a nouzi, budou možná jeho pocity silnější než Vaše peníze. Předpokládám, že nějaké obrovské sumy peněz do toho asi sami chtít vrážet nebudete. Pokud by byl Váš záměr ve veřejném zájmu, mohl by stát pozemek souseda vyvlastnit. To ale pro rodinný domek nelze, možná čistička nebo škola. I kdyby územní studie nebo nová změna územního plánu vznikla, nemůže být ve Vašem zájmu poškozován suverénní majitel jiné nemovitosti, takže by nebyly záměry studie realizovatelné.

Stavební úřad má povinnost bránit takové formě výstavby, která by neodpovídala nařízením (ochranná pásma, požární bezpečnost, technologické a dopravní souvislosti). Proto je pravděpodobné, že se Vám nepodaří někoho obměkčit, aby sám udělal záměrně chybu a dostal se do průšvihu. Berte to zkrátka tak, že ne každý pozemek může být pozemkem stavebním a vyhlédněte si nějaké nové místo k životu.

Pokud se s tím smířit nechcete, budete potřebovat kvalitního architekta-urbanistu a ještě kvalitnějšího právníka.

Lisatka3. 9. 2015 10:25:40

166Mam podobny problem a take bych ocenila radu. Mesto uzemni studii odmitlo nechat vypracovat, protoze sousedi odmitaji dat par metru ctverecnich svych pozemku na rozsireni prijezdove cesty. Stavebni urad odmita povolit i rozsireni, pristavek ci pristaveni mobilniho domku. Proste jakekoli zmeny.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber6. 8. 2015 18:13:57

Obraťte se jednak na obec, jejíž zastupitelstvo by mělo územní studii schvalovat, a pak také na odbor územního plánování obce s pověřenou působností, případně až na obec s rozšířenými pravomocemi. Zde byste měl získat informaci, je-li vůbec úřady chtěno, aby si investor sám zajišťoval takovouto studii, nebo bude-li zastupitelstvo na náklady obce v dohledné době tento dokument pořizovat.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama